Ухвала від 19.04.2016 по справі 918/395/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
КОЛЕГІЯ З РОЗГЛЯДУ СПРАВ ПРО БАНКРУТСТВО

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А

УХВАЛА

"19" квітня 2016 р. Справа № 918/395/15

Господарський суд Рівненської області у складі судді Пашкевич І.О. при секретарі судового засідання Оліфер С.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи про банкрутство Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради

В засіданні приймали участь:

від заявника: ДПІ у м. Рівному - ОСОБА_1;

від заявника: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м.Рівне - ОСОБА_2;

Ліквідатор: ОСОБА_3

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду Рівненської області від 23.02.2016 р. визнано банкрутом Комунальне підприємство "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради, відкрито ліквідаційну процедуру Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради строком на 12 місяців, призначено ліквідатором Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради голову ліквідаційної комісії ОСОБА_3

Ухвалою суду від 22.03.2016 р. призначено до розгляду в судовому засіданні заяву Управління пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області про визнання грошових вимог до боржника, відстрочено вказаному заявнику сплату судового збору до 19.04.2016 р.

Ухвалою суду від 24.03.2016 р. призначено до розгляду в судовому засіданні заяви Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у місті Рівне про визнання грошових вимог до боржника, відстрочено Державній податковій інспекції у м. Рівне Головного управління ДФС у Рівненській області сплату судового збору до 19.04.2016 р. та зобов'язано вказаного заявника до 19.04.2016 р. надати докази сплати судового збору у відповідному розмірі.

Ухвалою суду від 30.03.2016 р. призначено до розгляду в судовому засіданні заяву Дочірньої компанії "Газ України Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" про визнання грошових вимог до боржника.

Господарський суд, заслухавши в судовому засіданні ліквідатора, представників, заявників, дослідивши матеріали справи та врахувавши обставини по справі, встановив наступне.

Постановою господарського суду Рівненської області від 23.02.2016 р. Комунальне підприємство "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради визнано банкрутом в порядку ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатора.

З метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника визнаного банкрутом, судом 25.02.2016 р. здійснено офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України. Кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується у місячний строк з дня опублікування оголошення.

Пунктом 29 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013 року № 01-06/606/2013 із змінами і доповненнями від 07.08.2013 року №01-06/1149/2013 визначено, що після оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом заяви з грошовими вимогами, що виникли під час проведення процедур банкрутства, надсилаються кредиторами безпосередньо до господарського суду. Розгляд грошових вимог кредиторів у ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку що і грошових вимог, заявлених на підставі ст. 23 Закону.

Щодо заяви Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Рівне з грошовими вимогами до боржника слід зазначити наступне.

Відповідно до розрахунку потреби в капіталізації платежів, що виникли із зобов'язання підприємства відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю двум громадянам вимоги до боржника складають 8 169 грн. 99 коп.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у другу чергу задовольняються вимоги із зобов'язань, зокрема, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб'єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників);

Відповідно до п.3 Порядку капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000р. №765, капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

За пунктом 5-1 зазначеного вище Порядку, у вимогах Фонду до боржника, щодо якого порушено справу про банкрутство, зазначається сума, визначена з урахуванням кожного платежу, що підлягає капіталізації. Суми платежів, капіталізованих відповідно до зазначених вимог у процесі ліквідації підприємства-банкрута, перераховуються ліквідатором (арбітражним керуючим) робочому органу виконавчої дирекції Фонду, у якому підприємство перебуває на обліку.

Отже, капіталізація платежів здійснюється тільки у випадку ліквідації юридичної особи - страхувальника.

Таким чином з моменту визнання боржника банкрутом фінансові зобов'язання перед Фондом у зв'язку із зобов'язанням підприємства банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю, не припиняються, а набувають іншу форму у вигляді капіталізації відповідних платежів на стадії ліквідації підприємства-банкрута.

Відтак такі вимоги можуть бути пред'явлені лише на стадії ліквідації та відповідно до вимог ст. 1 та ст. 23 Закону про банкрутство є кредиторськими вимогами поточного кредитора. Черговість же задоволення цих вимог, як вже зазначено вище, встановлена нормами п. 2 ч.1 ст. 45 Закону про банкрутство.

З огляду на вищенаведене вимоги Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Рівне є обґрунтованими, визнаються судом в повному обсязі та підлягають задоволенню в другу чергу. При цьому, судовий збір сплачений заявником за подання заяви в сумі 2 756 грн. 00 коп. підлягає задоволенню в першу чергу.

Щодо заяви Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання грошових вимог до боржника суд зазначає наступне.

Ухвалою суду від 24.03.2016 р. відстрочено Державній податковій інспекції у м. Рівне Головного управління ДФС у Рівненській області сплату судового збору до 19.04.2016р. та зобов'язано вказаного заявника до 19.04.2016 р. надати докази сплати судового збору у відповідному розмірі.

Судом встановлено, що ДПІ у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області не виконано вимог ухвали суду від 24.03.2016 р.

Нормами ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом; заяви про визнання правочинів (договорів) недійсними та спростування майнових дій боржника в межах провадження у справі про банкрутство; заяви про розірвання мирової угоди, укладеної у справі про банкрутство, або визнання її недійсною сплачується судовий збір у розмірі 2 мінімальних заробітних плат.

У ст. 5 Закону України "Про судовий збір" наведений перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях. Органи ДПІ у цьому переліку відсутні.

Також, ст. 8 Закону України "Про судовий збір" передбачає, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Відповідно до пункту 3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу VI ГПК України" від 21.02.2013 року №7 єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін.

Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.

У пункті 3 інформаційного листа Вищого господарського суду України про деякі питання практики застосування Закону України "Про судовий збір" №01-06/2093/15 від 12.11.15р. зазначено, що питання про відстрочення та розстрочення судом сплати судового збору, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати з підстав майнового стану сторони вирішується судом в кожному конкретному випадку залежно від обставин справи та обґрунтованості доводів сторони належними і допустимими доказами на підтвердження того, що майновий стан сторони перешкоджає сплаті нею судового збору в установленому порядку і розмірі, а також на засадах рівності всіх учасників судового процесу (в тому числі й органів державної влади) перед законом і судом.

Отже, підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. Відтак, у розумінні приписів зазначеної норми закону, відстрочення сплати судового збору або звільнення від його сплати може мати місце за наявності виключних обставин та є правом суду, а не обов'язком.

Таким чином, ДПІ у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області не наведено обставин, які мали б виключний характер та свідчили б про наявність належних підстав для звільнення скаржника від сплати судового збору.

З огляду на вищенаведене, суд вважає за доцільне заяву ДПІ у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання грошових вимог до боржника залишити без розгляду.

Разом з тим, 18.04.2016 р. від Дочірньої компанії "Газ України Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" надійшло клопотання про відкладення розгляду заяви про визнання грошових вимог на інший день для надання додаткових доказів.

Окрім того, під час розгляду заяви Управління пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області з грошовими вимогами до боржника у суду виникла необхідність витребувати від заявника додаткові документи.

З огляду на зазначене, розгляд справи (заяви Дочірньої компанії "Газ України Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та Управління пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області з грошовими вимогами до боржника) відкладється судом.

Керуючись ст. ст. 23, 38, 45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 49, 77, 81, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання грошових вимог до боржника залишити без розгляду.

2. Визнати вимоги Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Рівне до боржника в сумі 8 169, 99 грн. - черговість задоволення вимог друга; судовий збір в сумі 2 756, 00 грн. - черговість задоволення вимог перша.

3. Розгляд справи №918/395/15 (заяви Дочірньої компанії "Газ України Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та Управління пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області з грошовими вимогами до боржника) відкласти на "24" травня 2016 р. на 15:10 год. (в залі судових засідань №13).

4. Управлінню пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області до 23.05.2016 р. надати суду детальний розрахунок заявлених грошових вимог за періоди з лютого 2015 р. по 18.05.2015 р. та з 19.05.2015 р. по січень 2016 р.

Ухвалу направити всім учасникам провадженні у справі.

Суддя Пашкевич І.О.