Справа № 369/2132/16-а
Провадження № 2-а/369/149/16
іменем України
22.03.2016 року м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Пінкевич Н.С.
при секретарі Дуплій Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання рішення неправомірними та зобов'язання вчинити дію, -
У березні 2016 року ОСОБА_1 звернувся у суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області. Свої вимоги мотивував тим, що 22 грудня 2015 року він звернувся до відповідача щодо призначення йому пенсії за віком. Разом з заявою ним було подано весь перелік документів, необхідних для призначення пенсії, в тому числі й довідку про заробітну плату за 60 місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року: з 01 січня 1986 року по 31 грудня 1990 рік. При подачі заяви він висловив бажання, щоб саме ці дані були враховані при обчисленні пенсії. При подачі документів представник відповідача жодних зауважень не мала. Разом з тим, 22 січня 2016 року за розпорядженням йому було призначено пенсію, але враховано заробітну плату лише за період з 01 січня 2000 року по 30 листопада 2015 року. Такі дії є порушенням вимог Закону, його прав.
Просив суд визнати протиправними відмову управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київській області щодо відмови ОСОБА_1 врахувати при обчисленні пенсії довідку про заробітку плату №47-п від 27 листопада 2015 року; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київській області здійснити обчислення, нарахування та виплату пенсії за віком з врахуванням довідки про заробітку плату №47-п від 27 листопада 2015 року.
У судове засідання позивач не з'явився. Про час та місце розгляду справи повідомлений. Надав суду заяву про розгляду справи в його відсутність, позовні вимоги просив задоволити в повному обсязі.
У судове засідання представник відповідача ГУПФУ в Київській області не з'явилась. Подала суду письмові заперечення проти позову. Просила відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши обставини справи та докази в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
За ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
При розгляді справи судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі з заявою про призначення пенсії. Будь-яких зауважень до поданого пакету документів відповідач не мав.
Розпорядження УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області №808157 від 22 січня 2016 року ОСОБА_1 була призначена пенсія за віком.
22 січня 2016 року та 28 січня 2016 року ОСОБА_1 подав суду повторно заяву про перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати за п'ять років з 1986 року по 1990 рік.
05 лютого 2016 року позивач отримав відмову в проведенні перерахунку.
Ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; 2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення; 3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).
За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року (додаток 1).
Законом також визначено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. Так, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
При подачі документів ОСОБА_1 подав довідку про заробітну плату №47-П від 27 листопада 2015 року ДП Конструкторсько-технологічний центр верстатобудування, яка відповідає Додатку 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як, адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з об'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, при цьому права громадян не можуть бути скасовані.
Пункт 1 частини 2 статті 17 КАС України передбачає, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Отже, КАС України визначає рішення суб'єкта владних повноважень як нормативно-правові акти та правові акти індивідуальної дії. Таким чином, до адміністративного суду може бути оскаржене будь-яке рішення суб'єкта владних повноважень, яке створює для особи юридичні наслідки, тобто правові акти як індивідуальної дії, так і нормативно-правові. Враховуючи положення КАС України протиправність полягає у незаконності правового акта або невідповідності іншому акту, що має вищу юридичну силу.
Аналіз наведених обставин та зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що при зверненні до відповідача 22 грудня 2015 року ОСОБА_1 мав право обрати період для обчислення пенсії.
Відтак, відмова відповідача врахувати довідку та у здійсненні перерахунку пенсії позивачу є незаконними.
Враховуючи положення ч.ч. 1-3 ст. 99 КАС України та те, що з питань перерахунку пенсії ОСОБА_1 звернувся до відповідача у грудні 2015 року, до суду - у березні 2015 року, позовні вимоги підлягають задоволенню з 11 січня 2016 року.
Аналіз наведених обставин та вимог закону дозволяє суду зробити висновок про те що, позовні вимоги є обґрунтованими та такими що підлягають повному задоволенню.
Відповідно до положень ст. 94 КАС України з Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області підлягають стягненню судові витрати у розмірі 551,20 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 17, 18 71, 72, 99, 104-107, 161-163, КАС України, Конституції України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними відмову управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київській області щодо відмови ОСОБА_1 врахувати при обчисленні пенсії довідку про заробітку плату №47-п від 27 листопада 2015 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київській області здійснити обчислення, нарахування та виплату пенсії за віком з врахуванням довідки про заробітку плату №47-п від 27 листопада 2015 року, починаючи з 11 січня 2016 року.
Стягнути судові витрати з Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області на користь ОСОБА_1 в розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна грн.20 коп.)
На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя