13 квітня 2016 року м. Київ К/800/61072/13
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого:Штульман І.В. (доповідач),
суддів:Олексієнка М.М.,
Рецебуринського Ю.Й., -
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд справи за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в місті Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області, третя особа - Ясинуватська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області, про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 11 жовтня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року, -
У липні 2013 року ОСОБА_4 звернулася в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області, третя особа - Ясинуватська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби, про визнання неправомірним та скасування рішення від 3 червня 2013 року № 131, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок її пенсії з дня звернення за її призначенням, врахувавши суми виплаченої надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків та матеріальної допомоги, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, для чого поновити пропущений строк.
Ухвалою Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 16 вересня 2013 року третю особу у справі Ясинуватську об'єднану державну податкову інспекцію Донецької області Державної податкової служби замінено на її правонаступника - Ясинуватську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Донецькій області.
Постановою Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 11 жовтня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року, у задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 11 жовтня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року і задовольнити позовні вимоги.
Касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Згідно частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За перевіркою матеріалів справи встановлено, що з січня 1999 року ОСОБА_4 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області та отримує пенсію державного службовця, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-XII). При призначенні пенсії для обчислення її розміру відповідачем була застосована довідка Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області від 8 грудня 1998 року № 4721/05-12-2 про складові заробітної плати, в якій надбавка за вислугу років зазначена у розмірі 20 відсотків від посадового окладу, виходячи із стажу державної служби 10 років 9 днів.
24 травня 2013 року ОСОБА_4 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ із зарахуванням до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії державному службовцю, надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків, матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.
До заяви про перерахунок пенсії позивачем додані довідки про складові заробітної плати від 29 квітня 2013 року № 4523/10/05-013-1 та № 4522/10/05-013-1, копія наказу Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області від 2 листопада 1998 року № 81 про призначення надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків, довідка про встановлення стажу від 29 квітня 2013 року № 4516/8/04-013, довідка про суми матеріальної допомоги та індексації за період з 1 січня 1997 року по 31 грудня 1998 року від 29 квітня 2013 року № 4524/10/05-013-1.
3 червня 2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в місті Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області прийнято рішення № 131 про відмову в перерахунку пенсії, виходячи із неможливості урахувати надбавку за вислугу років у розмірі 40 відсотків від посадового окладу та зарахувати до складу заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії державному службовцю, матеріальну допомогу й індексацію заробітної плати відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283, та статті 33 Закону № 3723-ХІІ.
Також у рішенні зазначено, що відповідно до наданої позивачем при призначені пенсії довідки Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області від 8 грудня 1998 року № 4721/05-12-2 та наданої при зверненні із заявою про перерахунок пенсії довідки про складові заробітної плати Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби від 29 квітня 2013 року № 4522/10/05-013-1 надбавка за вислугу років за стажем державної служби 10 років 9 днів ОСОБА_4 була встановлена у розмірі 20 відсотків.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що позивачем до заяви від 24 травня 2013 року не було додано належних документів, які б підтвердили отримання нею надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків, а також матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Стаття 33 Закону № 3723-XII визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував винагороду (надбавку) за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу з урахуванням доплати за ранг (спеціальне звання), то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця, якщо вказані обставини будуть підтверджені відповідними документами. Згідно частини 5 цієї статті надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Відповідно до положень частини 7 зазначеної статті умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Виплата винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання регулюється Порядком виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року № 1013 (чинним на час виникнення спірних правовідносин).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач отримувала під час її роботи в органах податкової служби надбавку за вислугу років у розмірі 20 відсотків за стаж державної служби 10 років 9 днів, яка і була врахована відповідачем при призначенні їй пенсії, що відповідає положенням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865, яким передбачено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом № 3723-XII, враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна і додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, лише отримані під час перебування на державній службі застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За змістом Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, для перерахунку розміру пенсії заявником надається заява встановленого цим порядком зразку та документи, які раніше не були враховані для розрахунку пенсії.
Управління Пенсійного фонду України в місті Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області призначило ОСОБА_4 пенсію, виходячи зі складових заробітної плати, зазначених у довідці від 8 грудня 1998 року № 4721/05-12-2, в якій відсутні відомості про отримання позивачем надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків, матеріальної допомоги та індексації доходів.
Крім того, довідка про складові заробітної плати Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби від 29 квітня 2013 року № 4522/10/05-013-1, яка надана позивачем разом з заявою про перерахунок пенсії, також не містить зазначених складових, а лише дані про отримання нею надбавки за вислугу років у розмірі 20 відсотків. Дії податкового органу щодо видачі довідки для перерахунку пенсії з невірними, на думку позивача, даними оскаржені не були.
З огляду на вказані норми права та встановлені обставини у справі суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки позивачем не надано належних доказів, які б підтвердили фактичне отримання нею під час проходження державної служби надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків, матеріальної допомоги та індексації доходів.
Посилання ОСОБА_4 на наявність наказу від 2 листопада 1998 року про встановлення їй надбавки за вислугу років як посадовій особі, що має спеціальне звання, у розмірі 40 відсотків суди попередніх інстанцій обґрунтовано відхилили, оскільки такий наказ не є підтвердженням здійснення виплати цих коштів та спростовується даними, зазначеними третьою особою у наданих позивачеві довідках про складові заробітної плати. Щодо довідки про суми матеріальної допомоги та індексації доходів від 29 квітня 2013 року суди попередніх інстанцій вірно зазначили, що така не відповідає вимогам постанови правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1, якою затверджено форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону № 3723-XII.
У відповідності до частини 3 статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Згідно частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, оскільки постанова Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 11 жовтня 2013 року та ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року прийняті з додержанням норм права, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Касаційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення.
Постанову Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 11 жовтня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в місті Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області, третя особа - Ясинуватська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області, про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає, може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Штульман І.В.
Судді: Олексієнко М.М.
Рецебуринський Ю.Й.