19 квітня 2016 року м. Київ К/800/40308/15
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Єрьоміна А.В.(головуючий);
Кравцова О.В., Черпіцької Л.Т.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -
У квітні 2015 року ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач), в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення відповідно до довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 21 травня 2012 року №21/3/2-1515/3070 з 20 жовтня 2014 року та здійснювати виплату в подальшому у новому розмірі.
В обґрунтування позову позивач зазначав, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 уповноваженим органом силового відомства ФЕУ СБ України йому була надана довідка від 21 травня 2012 року про розмір грошового забезпечення, у якій зазначено про збільшення розміру складових грошового забезпечення, які використовуються для призначення пенсії, проте відповідач не здійснив належного перерахунку його пенсії, як передбачено чинним законодавством України.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 12 червня 2015 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_4 у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 з 20 жовтня 2014 року відповідно до положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 21 травня 2012 року №21/3/2-1515/3070 з урахуванням проведених виплат.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2015 року апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві задоволена.
Постанова Дніпровського районного суду м. Києва від 18 лютого 2015 року скасована, ухвалена нова постанова, якою в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
У касаційній скарзі, позивач, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції скасувати, залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши доповідача, здійснивши перевірку матеріалів справи та доводів касаційної скарги, Вищий адміністративний суд України приходить до висновку про те, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивач перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки Фінансово-економічного управління Служби Безпеки України від 21 травня 2012 року №21/3/2-1515/3070, на яку отримав лист від 23 березня 2015 року №5813/12/11-555 про відмову в перерахунку пенсії.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Суд апеляційної інстанції не погодився з таким висновком суду першої інстанції, з чим погоджується Вищий адміністративний суд України, з огляду на наступне.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
7 листопада 2007 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», у зв'язку з чим з 1 січня 2008 року органами Пенсійного фонду проведено перерахунок пенсій військовослужбовців у зв'язку зі змінами у структурі грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно із пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», встановлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, із збільшенням його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, Кабінет Міністрів України після 1 січня 2008 року не приймав рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або ж введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством, а постанова Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 передбачає з 1 липня 2012 року лише відсоткове підвищення розміру пенсій, призначених до зазначеної вище дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому довідка Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 21 травня 2012 року враховує граничні розміри надбавок та премії, а не розміри надбавок та премії, які отримував позивач, у зв'язку з чим суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про те, що підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_4 відповідно до вимог частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутні.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 17 березня 2015 року у справі №21-641а14, згідно з якою постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вирішувалося питання щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а довідка Фінансово-економічного управління Служби безпеки України не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Судом апеляційної інстанції повно встановлено обставини справи, дано належну оцінку доказам, правильно застосовано норми матеріального та процесуального права та обґрунтовано відмовлено в задоволенні адміністративного позову, тому підстави для скасування оскаржуваного судового рішення відсутні.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: