04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
"19" квітня 2016 р. Справа №910/32643/15
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Верховця А.А.
суддів: Шипка В.В.
Доманської М.Л.
за участі представників сторін:
Головного управління державної фіскальної служби у місті Києві - Мельник А.А. (довір. №49/26-15-100-03-08 від 11.03.2016)
ТОВ "АВС Логістік Групп" - ліквідатор Баляба О.В. (особисто)
ТОВ "Будівельна Українська Спілка" - Горбач С.Ф. (довір. №307 від 27.02.2013)
розглядаючи апеляційні скарги Головного управління державної
фіскальної служби у місті Києві та Державної податкової
інспекції у Печерському районі ГУ ДФС у місті Києві
на постанову Господарського суду міста Києва від 01.02.2016
у справі №910/32643/15 (суддя Чеберяк П.П.)
за заявою товариства з обмеженою відповідальністю "АВС Логістік Групп"
про визнання банкрутом
Постановою Господарського суду міста Києва від 01.02.2016 у справі №910/32643/15 товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "АВС Логістік Групп" (01010, м. Київ, вул. Івана Мазепи, буд. 3, оф. 174; ідентифікаційний код 37143937) визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором голову ліквідаційної комісії товариства Балябу О.В., інше.
Не погоджуючись, Державна податкова інспекція у Печерському районі ГУ ДФС у місті Києві звернулась до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просила скасувати постанову та припинити провадження у справі. Також з апеляційною скаргою на вказану постанову з аналогічних підстав і з тотожними вимогами звернулось Головне управління державної фіскальної служби у місті Києві.
Відповідно до протоколів автоматичного розподілу судових справ між суддями від 24.02.2016, передачі справи раніше визначеному складу суду від 24.03.2016 з розгляду апеляційної скарги на постанову Господарського суду міста Києва від 01.02.2016 у справі №910/32643/15 для розгляду справи сформовано колегію у складі суддів: Верховець А.А. - головуючий, Сотніков С.В., Доманська М.Л.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 29.02.2016 апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ ДФС у місті Києві було прийнято до провадження, ухвалою від 25.03.2016 було прийнято до провадження апеляційну скаргу Головного управління державної фіскальної служби у місті Києві, розгляд скарг призначено в судовому засіданні 05.04.2016, ухвалою від 05.04.2016 розгляд справи відкладався на 19.04.2016
Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 18.04.2016, здійсненим у зв'язку з перебуванням судді Сотнікова С.В. у відпустці, протоколом передачі апеляційної скарги раніше визначеному складу суду від 18.04.2016, для розгляду апеляційних скарг сформовано колегію суддів у складі головуючого судді Верховця А.А., суддів Доманської М.Л., Шипка В.В.
Наводячи підстави, з яких порушено питання про перегляд оскарженої постанови, скаржниками зазначено про порушення місцевим господарським судом норм матеріального, процесуального права, що призвели до прийняття неправильного рішення, що контролюючий орган не був повідомлений про ліквідацію, перевірка діяльності боржника ним не проведена, що порушений загальний порядок ліквідації тощо.
ТОВ "АВС Логістік Групп" через канцелярію суду були надані письмові пояснення, відзив на апеляційну скаргу, в яких вказано на необґрунтованість скарг, додані додаткові докази, зокрема, звернення до контролюючого органу з заявою про проведення перевірки, наведені доводи в підтвердження висновків щодо зловживання скаржником процесуальними правами, невиконання посадовими особами службових обов'язків тощо.
Розглянувши доводи апеляційних скарг, відзиву, заслухавши пояснення представників учасників провадження у справі, перевіривши матеріали і дослідивши наявні докази, оцінивши їх за внутрішнім переконанням, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів, дійшла висновку, що апеляційне провадження підлягає припиненню.
Як вбачається з наявних матеріалів, 03.04.2015 загальними зборами учасників ТОВ "АВС Логістік Групп" було прийнято рішення про ліквідацію юридичної особи та призначено головою ліквідаційної комісії товариства Балябу О.В. (протокол зборів №1 від 03.04.2015), 17.04.2015 на виконання вимог ч. 1 ст. 105 Цивільного кодексу України та ч. 1 ст. 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Печерського району реєстраційної служби ГУ юстиції у м. Києві внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про припинення юридичної особи за рішенням засновників.
Відповідно до приписів ст. 105 Цивільного кодексу України в Бюлетені державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 316 (11) за 2015 рік (номер запису 2871) було опубліковано оголошення про припинення даної юридичної особи, оголошення про припинення ТОВ "АВС Логістік Групп" також опубліковано в газеті "Урядовий кур'єр" № 77 (5451) від 28.04.2015. Крім того, на адресу Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві було направлено заяву про припинення платника податків за формою № 8-ОПП.
Після закінчення строку, встановленого для виявлення кредиторів, ліквідаційною комісією ТОВ "АВС Логістік Групп" був складений проміжний ліквідаційний баланс станом на 30.06.2015, який був затверджений протоколом Загальних зборів учасників товариства (протокол № 3 від 17.07.2015). З вказаного балансу вбачається, що розмір кредиторської заборгованості боржника становить 502926608,31 грн.
Разом з тим, розмір активів товариства становить 41949000 грн, у т.ч. основні засоби на суму 32001500 грн, інші необоротні активи на суму 1049900 грн, запаси на суму 6600 грн, дебіторська заборгованість за товари і послуги на суму 6677500 грн, незавершені капітальні інвестиції на суму 201900 грн, дебіторська заборгованість з бюджетом на суму 3700 грн, інша поточна дебіторська заборгованість на суму 1967500 грн, грошові кошти на рахунку боржника в розмірі 500 грн, а також інші необоротні активи в розмірі 39900 грн.
З огляду на встановлені обставини неплатоспроможності боржника, 17.07.2015 загальними зборами учасників ТОВ "АВС Логістік Групп" було прийнято рішення звернутись до Господарського суду міста Києва з заявою про порушення справи про банкрутство боржника, що підтверджується протоколом Загальних зборів учасників товариства (протокол №3 від 17.07.2015). В результаті звернення ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.01.2016 порушено провадження у справі №910/32643/15 про банкрутство ТОВ "АВС Логістік Групп".
Відповідно до ч. 1 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України. Загальні положення про порядок ліквідації юридичної особи вміщені у ст. 110-112 Цивільного кодексу України.
Згідно з ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами. Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом (ч. 3 ст. 110 Цивільного кодексу України).
Як передбачено ст. 111 Цивільного кодексу України, для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи. До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
Таким чином, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є: прийняття рішення власником майна (або органом, уповноваженим управляти майном) боржника про звернення боржника до господарського суду із заявою, проведення аналізу активів боржника у вигляді проведення інвентаризації наявного майна, його належної оцінки та оцінки грошових коштів на рахунках боржника, аналіз пасиву боржника шляхом публікації оголошення згідно з вимогами ч. 2, 5 ст. 105 ЦК України, повідомлення кредиторів про ліквідацію юридичної особи боржника з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості.
Проведення аналізу активу та пасиву боржника є підставою складення проміжного ліквідаційного балансу, який додається до заяви боржника відповідно до п. 3 ст. 11 "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Крім того, звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого ст. 105 ЦК України. Нормами ч. 1 ст. 37 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначено, що у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
Згідно з ч. 2 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора у порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна.
Разом з тим, відсутність яких-небудь грошових вимог Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ ДФС у місті Києві, Головного управління державної фіскальної служби у місті Києві до ТОВ "АВС Логістік Групп" та відповідно статусу учасника провадження у справі само по собі є підставою припинення провадження за апеляційними скаргами. Звертаючись зі скаргами, фіскальними органами вказано на незаконність оскарженого рішення суду, порушення цим рішенням інтересів держави, але разом з тим, враховуючи мотиви такого оскарження, наведені висновки вбачаються сумнівним, як і виконання органом фіскальної служби покладених на нього обов'язків.
Статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на судовий захист, апеляційне та касаційне оскарження. Пункт 8 ч. 3 ст. 129 Конституції України встановлює серед основних засад судочинства, зокрема, забезпечення апеляційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом. Вказана конституційна норма конкретизована законодавцем в ст. 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якою учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, встановлених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення.
Реалізація конституційного права на апеляційне оскарження судового рішення названим Законом ставиться в залежність від положень процесуального закону, Господарський процесуальний кодекс України, зокрема, містить імперативні норми про те, в яких випадках особа має право оскаржити рішення суду в апеляційному чи касаційному порядку.
Відповідно ч. 1 ст. 91 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. В силу особливостей провадження у справі про банкрутство (ст. 41 ГПК України), коло осіб, які мають право оскаржити судові рішення у справі про банкрутство, діючим законодавством звужено до учасників такої справи задля попередження необґрунтованого втручання інших осіб, які не є учасниками справи, у хід процедури банкрутства.
У відповідності абз. 16 ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" учасниками провадження у справі про банкрутство є: сторони (конкурсні кредитори та боржник), забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) суб'єкта підприємницької діяльності - боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
Колегія бере до уваги, що вищевказаний перелік учасників провадження не є вичерпним, оскільки до учасників справи про банкрутство названа стаття відносить також інших осіб, які у випадках, передбачених Законом про банкрутство, беруть участь у провадженні у справі про банкрутство. Однак такі інші випадки участі органу державної податкової служби у справі про банкрутство платника податків Законом про банкрутство не передбачені, орган державної податкової служби не віднесений чинним законодавством до інших, окрім кредиторів та учасників справи про банкрутство про які прямо вказано у вказані нормі Закону, до учасників провадження у справі про банкрутства.
Особа, яка має грошові вимоги до боржника, набуває статусу учасника провадження у справі про банкрутство, а саме кредитора, після заявлення у встановленому порядку грошових вимог до боржника, з того моменту набуває право оскарження процесуальних документів у справі про банкрутство, так само як і право апеляційного оскарження набувається, у т.ч. якщо відповідним рішенням суду вирішено питання про права та обов'язки особи, яка не брали участь у справі. Скаржники не мають статусу учасника провадження, а тому не мають правових підстав для звернення до суду з апеляційною скаргою, представники останніх не з'явились і в судове засідання, не повідомивши про причини своєї відсутності, будучи завчасно і належним чином повідомленими про місце і час розгляду апеляційних скарг.
Наявними в матеріалах справи доказами не підтверджується, колегією не встановлено порушення прав скаржників в частині унеможливлення проведення податкової перевірки, на якій наголошено в змісті поданих скарг, дослідження наявних первинних документів бухгалтерського обліку тощо, чи то неможливості проведення зустрічної звірки суми податкових зобов'язань між ліквідаційною комісією (ліквідатором) боржника і органом фіскальної служби згідно з ст. 78 Податкового кодексу України, заявлення кредиторських (грошових) вимог, якщо такі є чи то були виявлені органом фіскальної служби та відповідно набуття статусу учасника провадження і права оскарження прийнятих судом рішень.
Згідно з п. 5 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №7 "Про деякі питання практики застосування розділу ХІІ Господарського процесуального кодексу України", якщо апеляційну скаргу подано, зокрема, особою, яка не має права її подавати, то у таких випадках апеляційний господарський суд повинен відмовити у прийнятті апеляційної скарги і винести з цього приводу відповідну ухвалу. У разі помилкового порушення апеляційного провадження в зазначених випадках суд апеляційної інстанції припиняє таке провадження на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи викладене, з метою усунення процесуального порушення при прийнятті до провадження апеляційних скарг Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ ДФС у місті Києві та Головного управління державної фіскальної служби у місті Києві колегія суддів вважає за необхідне припинити апеляційне провадження з перегляду постанови Господарського суду міста Києва від 01.02.2016 у справі №910/32643/15.
Керуючись ст. 80, 91, 94, 97, 106 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
Апеляційне провадження за скаргами Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ ДФС у місті Києві та Головного управління державної фіскальної служби у місті Києві на постанову Господарського суду міста Києва від 01.02.2016 у справі №910/32643/15 припинити.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя А.А. Верховець
Судді В.В. Шипко
М.Л. Доманська