Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, 54, 29000, (0382) 61-64-57
Справа №2-5807/10
16 червня 2010 року Хмельницький міськрайонний суд
в складі: головуючого - судді Салоїд Н.М.,
при секретареві - Колісник Л.В.,
за участю представника - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницькому цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги „Дітям війни”
У червні 2010 року позивач звернувся з позовом до суду, в якому просить визнати дії Управління пенсійного фонду України у м. Хмельницькому неправомірними та зобов'язати здійснити виплату підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з липня по грудень 2007 року, з травня 2008 року по грудень 2009 року та стягнути на його користь невиплачену суму підвищення до пенсії.
Позовні вимоги позивач мотивував тим, що на підставі Закону України „Про соціальний захист дітей війни” №2195-IV від 18.11.2004 року він є дитиною війни, та має право на доплату до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком щомісяця, яка відповідачем в порушення вимог Закону України „Про соціальний захист дітей війни” не виплачувалася.
Позивач в судове засідання не з'явився, просить справу слухати у його відсутність, заявлені вимоги підтримує.
Представник відповідача подала письмові заперечення на позовну заяву та вважає позовні вимоги безпідставними і необґрунтованими, посилаючись на те, що виплата підвищення до пенсії позивачам була проведена відповідно до Закону України „Про соціальний захист дітей війни” у розмірах, передбачених законом.
Заслухавши доводи позивача та заперечення представника відповідача, перевіривши матеріали справи доказами, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення.
Судом достовірно встановлено, що ОСОБА_2 є дитиною війни. На підставі Закону України „Про соціальний захист дітей війни” №2195-IV від 18.11.2004 року має право на доплату до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком щомісяця, яка відповідачем не виплачувалася за 2007 -2009 роки, тому його дії є неправомірними.
Зазначена норма Закону діє з 01.01.2006 року згідно з п.1 прикінцевих положень Закону України „Про соціальний захист дітей війни” №2195-IV.
Відповідно до ст.7 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України і доплату до пенсії повинно здійснювати Управління пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, яке є відповідачем по справі.
Відповідно до п. 12 ст. 7 1 Закону України " Про Державний бюджет України на 2007 рік "від 19.12.2006 року, № 489-4. дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» зупинена на 2007 рік, з урахуванням ст. 111 цього ж Закону.
Згідно ст. 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Однак відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, № 6-рп, положення ст. 1 І 1 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо доплат до пенсії, відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнано неконституційним, тобто таким, що не відповідає Конституції України. Крім того у своєму рішенні від 09 липня 2007 року № 6-рп Конституційний Суд України дійшов висновку, що зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає положенням Конституції України.
Суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити підвищення пенсії ОСОБА_2 за 2007 рік, починаючи з 9 липня 2007 року, так як згідно ч. З резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп положення статей Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тому положення ст. 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», втрачають чинність з 09.07.2007 року.
Крім цього, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити часткове підвищення пенсії позивачеві за 2008 рік, починаючи з 22 травня 2008 року, так як згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп положення статей Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тому положення п.41 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, втрачають чинність з 22.05.2008 року.
Виходячи з наведеного, вимоги позивача щодо стягнення недоплаченої разової грошової допомоги за 2007-2008 роки підлягають задоволенню з моменту прийняття рішень Конституційним Судом України.
Що стосується позовних вимог щодо стягнення недоплаченої разової грошової допомоги за 2009 рік, то в цій частині позов підлягає до задоволення повністю, оскільки відповідно ст.23 Бюджетного кодексу України передбачено, що управління Пенсійного фонду може здійснювати з бюджету будь-які бюджетні зобов'язання та платежі лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються Законом України про Державний бюджет чи рішенням про місцевий бюджет.
Слід відмовити позивачеві у стягненні суми підвищення у розмірі 2720,53 грн., оскільки згідно пп.6 п.2.2 Положення про Управління пенсійного фонду України в районах, містах і районах в містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року №8-2, Управління відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до чинного законодавства. З даної норми вбачається, що нарахування і виплата пенсійних виплат належить до компетенції органів Пенсійного фонду України, суд не повноважний визначати розміри таких виплат, а може лише зобов'язати Управління провести їх нарахування та виплату.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача.
На підставі наведеного та керуючись ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп, ст.ст.10, 60, 68-72, 212-215 ЦПК України, суд -
Позов задоволити частково.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо невиплати підвищення до пенсії ОСОБА_2 неправомірними.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Хмельницької області здійснити нарахування та щомісячну виплату ОСОБА_2 підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, починаючи з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2009 року.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України у м. Хмельницькому на користь ОСОБА_2 судовий збір 8,5 грн. та витрати з інформаційно-технічного забезпечення в розмірі 37 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження до Апеляційного суду Хмельницької області.
Суддя: