Справа № 191/1652/15-а
Провадження № 2-а/191/3/16
18 січня 2016 року м. Синельникове
18 січня 2016 року Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого - судді Черкової Н.Т. ,
за участю секретаря - А.В. Куслій
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Придніпровська залізниця» до Управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської ради про стягнення збитків за пільгове перевезення пасажирів, -
Позивач звернувся до суду до відповідача з вищевказаним позовом, обґрунтовуючи його тим, що 01.01.2010 року ДП “Придніпровська залізниця” укладено договір № 22/2 ПР/Дн-1-11275/Ню про надання пільгового проїзду окремих категорій громадян, та покриття фактично понесених збитків за наданий пільговий проїзд, саме з Управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської ради, як розпорядником бюджетних коштів. Відповідач-Управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської ради повернуло без розгляду Акт звіряння розрахунків від 31.12.2014 року, щодо відшкодування компенсації перевезень пільгових категорій пасажирів за 2014 рік.
Залізниця здійснює перевезення окремих категорій громадян за пільговими тарифами відповідно до чинних законів України, які передбачають такі пільги для конкретних категорій громадян, а не за окремими угодами, а збитки залізничного транспорту від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевого бюджетів.
Частиною 5 ст.9 Закону України "Про залізничний транспорт " встановлено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Інструкцією з ведення обліку пільгових пасажирів на Придніпровській залізниці, затвердженої наказом начальника залізниці від 29.05.2000р. №Л/121, встановлений порядок обліку пільгових пасажирів із складанням звітів по станціях. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 №1359 затверджено Порядок розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян. Пунктом 10 цього Порядку встановлено, що залізниці подають відповідним головним розпорядникам коштів суму коштів, що підлягають компенсації.
З 01 січня 2014 року по 31 грудень 2014 року ДП «Придніпровська залізниця» перевезло пільгових категорій громадян на 933 824, грн. 02 коп., Управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської ради фактично сплатило 772 470 грн. 55 коп., що менше на 161 353 грн. 47 коп.
Згідно підпункту "б" пункту 4 частини першої ст.89 Бюджетного кодексу України до видатків, які здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст, республіканського Автономної республіки Крим і міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на державні програми соціального захисту, в тому числі компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Відповідно до ст.102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої ст. 89 цього Кодексу, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України і повинні забезпечувати своєчасність, рівномірність, гарантованість та повноту перерахування трансфертів.
Оскільки Управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської ради, яке являється розпорядником бюджетних коштів, не провело розрахунки за пільгові перевезення окремих категорій громадян, то відповідач зобов'язаний у відповідності до вимог п. п.2,3,5,6,7,8, Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою кабінету міністрів України № 256 від 04.03.02р. та пунктів 1,2,3,5,6 постанови Кабінету Міністрів України № 20 від 11.01.05р. відшкодувати понесені ДП " Придніпровська залізниця " збитки за перевезення пільговиків з січня 2014 року по грудень 2014 року. Відповідно до п.п.2,3,1, 3.1 договору № 22/2 ПР/Дн-1-11275/Ню від 01.01.2010 року відповідач повинен вжити необхідні заходи при розподілі суми субвенції з державного бюджету з метою отримання в достатніх обсягах коштів, які будуть спрямовані га компенсаційні витрати за пільговий проїзд окремих категорій громадян у приміському сполученні. Доказів повністю оплати понесених збитків залізницею, здійснених нею перевезень пільгових категорій пасажирів з січня 2014 року по грудень 2014 року, Управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської ради не надає. У зв'язку з чим були вимушені звернутись до суду. Просив суд стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської ради 161 353 грн. 47 коп. збитків за пільгове перевезення пасажирів та витрати пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 487 грн. 20 коп.
В подальшому, в судовому засіданні представник позивача надав суду заяву про зменшення позовних вимог, в яких зазначив, що з 01 січня 2014 року по 31 грудень 2014 року ДП «Придніпровська залізниця» перевезено пільгових категорій громадян на 933 824, грн. 02 коп., Управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської ради фактично сплатило 856541 грн. 00 коп., що менше на 77283 грн. 02 коп. Просить стягнути зазначену суму та витрати понесені ними для сплати судового збору у розмірі 487, 20 грн. При цьому пояснив, що сума, зазначена в додатковій угоді до основного договору є орієнтованою, а не кінцевою. Відповідач повинен виконувати договір відповідно до п/п.2.3.1 п.2.1, п.3.1 основного Договору.
В судовому засіданні представник відповідача -Управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської радипозовні вимоги не визнав, мотивуючи тим, що договір № 22/2 ПР/Дн-1-11275/Ню від 01.01.2010 рокуз урахуванням додаткової угоди до нього від 06.03.2014 року, якою узгоджено орієнтована ціна договору на 2014 рік, що складає 856541 грн.-виконано. Надав суду письмові заперечення, які долучені до матеріалів справи.
Суд, заслухавши представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши все в сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню на підставі нижчезазначеного.
Так, в судовому засіданні встановлено, що 01.01.2010 року між сторонами був укладений договір №22/2ПР/Дн-1-11275/Ню про надання пільгового проїзду Державним Підприємством “Придніпровська залізниця” окремим категоріям громадян та компенсаційних виплат за наданий пільговий проїзд. Відповідно до п.п. 1.1, 1.2 даного договору предметом є відносини сторін щодо компенсації пільгового проїзду окремих категорій громадян, які мають відповідні пільги, встановлені законодавством України, пільгового проїзду у залізничному транспорті, за рахунок субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам компенсаційних виплат, передбачених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, або з урахуванням ст.46 Бюджетного кодексу України, та чинних постанов Кабінету Міністрів України. Згідно з умовами Договору “Перевізник” за власний рахунок здійснює перевезення окремих категорій громадян, які мають відповідні пільги у залізничному транспорті, а “Платник” здійснює компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Відповідно до п.п. 2.3.1., 3.1 договору платник зобов'язується передбачити у своєму бюджеті в необхідних обсягах кошти, які будуть спрямовані на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Ціна договору в будь-якому разі складає фактичні збитки перевізника від перевезень окремих категорій громадян, що мають відповідні пільги, за
бажанням сторін може встановлюватись на певний період кожного року шляхом укладання додаткової угоди. 06.03.2014 року між сторонами була укладена додаткова угода №1/2014 до договору №22/2 ПР/Дн-1-11275/Ню від 01.01.2010р.
Пунктом 1 додаткової угоди передбачено, що враховуючи п.3.1договору від 01.01.2010 року сторони домовились, що орієнтована ціна договору на 2014 рік складає 856541грн.
Згідно звітів по обліковим формам про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджетів; актів звіряння взаєморозрахунків та пред'явлених відповідачеві рахунків на відшкодування компенсаційних виплат за період з січня по грудень 2014 року сума недоотриманих коштів з урахуванням податку на додану вартість становила 933 824 грн. 24 коп., з яких фактично було сплачено управлінням праці 856541 грн.00 коп. Вказаний факт не заперечував представник відповідача.
Частиною 5 ст. 9 Закону України “Про залізничний транспорт” встановлено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Відповідно п.10 Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затвердженого постановою КМУ №1359 від 16.12.2009 року, залізниці подають відповідним головним розпорядникам коштів суму коштів, що підлягають компенсації.
Згідно п.п. б п. 4 ч. 1 ст. 89 Бюджетного кодексу України до видатків, які здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст, республіканського Автономної республіки Крим і міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на державні програми соціального захисту, в тому числі, компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Статтею 102 Бюджетного кодексу України передбачено, що видатки місцевих бюджетів, передбачені у п.п. б п. 4 ч. 1 ст. 89 цього Кодексу, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання держаних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженому постановою КМУ № 256 від 04.03.2002 року, фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті АР Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського АР Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі.
Пунктами 3, 8 зазначеного Порядку визначено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів у п'ятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг та ведуть облік за видами компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Відсутність бюджетного асигнування не є підставою для звільнення від виконання грошового зобов'язання, взятого на себе державою в особі органу місцевого самоврядування, а будь-який договір незалежно від його правової природи повинен виконуватись.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Таким чином, на підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі як обґрунтовані та підтверджені документально.
У зв'язку з цим підлягають стягненню судові витрати відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України та Закону України “Про судовий збір”.
На підставі Закону України «Про залізничний транспорт», ст.89,102 Бюджетного Кодексу України, Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затвердженого постановою КМ України №1359 від 16.12.2009 року, керуючись ст. 6,8-12,69,158,161-163,167 КАС України, суд, -
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Управління з Управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської ради 77283 грн.02 коп. збитків за пільгове перевезення пасажирів на користь публічного акціонерного товариства «Українська залізниця».
Стягнути з Управління з Управління праці та соціального захисту населення Синельниківської міської ради на користь публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» судові витрати в сумі 487 грн.28 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Дніпропетровського Апеляційного адміністративного суду через Синельниківський міськрайонний суд протягом 10 (десяти) днів з дня проголошення постанови.
Суддя: ОСОБА_1