Ухвала від 12.04.2016 по справі 761/15341/14-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2016 року м. Київ К/800/10557/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Донця О.Є.,

суддів: Логвиненка А.О.,

Мороза В.Ф.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради на постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 16.12.2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 17.02.2015 року у справі за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради про визнання дій та бездіяльності протиправними, стягнення коштів,

ВСТАНОВИЛА:

У січні 2014 року Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-Західна залізниця» звернулося до Шевченківського районного суду м. Києва з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради про визнання дій та бездіяльності протиправними, стягнення коштів, в якому просило:

- визнати протиправними бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради в частині невиконання вимог пункту 6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256, а саме: не реєстрації за період з 01.01.2013 року по 30.11.2013 року додаткових зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремим категоріям громадян по станції Малин м. Малин за цей же період та не надсилань інформації про додаткові зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу Малинської міської ради Житомирської області;

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради в частині неповної сплати позивачу витрат на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з 01.01.2013 року по 30.11.2013 року;

- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» 624504,08 грн. витрат, які поніс позивач на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з 01.01.2013 року по 30.11.2013 року.

Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 16.12.2014 року позовні вимоги Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» було задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради в частині невиконання вимог пункту 6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256, щодо не реєстрації за період з 01.01.2013 року по 30.11.2013 року додаткових зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду окремим категоріям громадян по станції Малин м. Малин за зазначений період та не надсилань інформації про додаткові зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу Малинської міської ради Житомирської області.

Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» 624504,08 грн. - витрат на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з 01.01.2013 року по 30.11.2013 року.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.02.2015 року апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради було залишено без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 16.12.2014 року - без змін.

У касаційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 16.12.2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 17.02.2015 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити Державному територіально-галузевому об'єднанню «Південно-Західна залізниця» у задоволенні позовних вимог.

Державним територіально-галузевим об'єднанням «Південно-Західна залізниця» подано заперечення на касаційну скаргу, в яких воно просить залишити касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 02.01.2013 року між Державним територіально-галузевим об'єднанням «Південно-Західна залізниця» в особі структурного підрозділу Коростенської дирекції залізничних перевезень, та Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради, Виконавчим комітетом Малинської міської ради укладений договір на пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом загального користування та про відшкодування витрат за надані послуги, згідно якого Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-Західна залізниця» взяло на себе зобов'язання здійснювати щоденне безоплатне перевезення пільгових категорій громадян згідно із законами України: «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист», «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні», «Про соціальний захист дітей війни», «Про охорону дитинства».

Управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради в свою чергу зобов'язувалось проводити відшкодування згідно Закону України «Про Державний бюджет на 2013 рік» за рахунок коштів державного бюджету на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян згідно наданих розрахунків, та у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256 приймати акти звірки та розрахунки від Перевізника і здійснювати відшкодування компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян при безпосередньому надходженні субвенції з державного бюджету місцевому бюджету у межах бюджетних призначень на 2013 рік.

На виконання умов вказаного договору, Державним територіально-галузевим об'єднанням «Південно-Західна залізниця» в особі структурного підрозділу Коростенської дирекції залізничних перевезень згідно діючого законодавства щодо пільг, компенсацій і гарантій протягом січня - листопада 2013 року надавались послуги по пільговому перевезенню окремих категорій громадян у приміському сполученні зі станції м. Малин Житомирської області, які користуються пільгами, на суму 766304,08 грн. із них компенсовано - 141800,0 грн., заборгованість складає - 624504,08 грн.

Відповідно до частини 5 статті 9 Закону України «Про залізничний транспорт», для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийняте рішення щодо введення відповідних пільг.

Згідно із статтею 102 Бюджетного кодексу України, видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті „б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, проводяться за рахунок субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Законом України «Про державний бюджет України на 2013 рік» передбачено виділення коштів на компенсацію підприємствам транспорту за надання послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

Згідно із пунктами 5, 6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення): до 22 числа місяця, що настає за звітним - компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Інформація про фактично нараховані за звітний період суми подається як в цілому, так і за розрахунками, не проведеними згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 року № 20.

Пунктом 6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету передбачено, що у разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми. Зазначені фінансові органи готують уточнені реєстри нарахованих у поточному місяці сум та подають їх до 20 числа Міністерству фінансів АРК, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби Автономної Республіки Крим, областях, міст Києві та Севастополі.

З аналізу наведених правових положень вбачається, що відсутність бюджетного асигнування не є підставою для звільнення від виконання грошового зобов'язання, взятого на себе державою в особі органу виконавчої влади.

Чинним законодавством України не врегульовано порядку проведення погашення заборгованості бюджетних установ у випадках, коли поточні бюджетні асигнування не покривають всі зобов'язання за укладеними договорами.

З урахуванням встановлених обставин справи та вищенаведених положень закону, колегія суддів вважає вірними висновки судів попередніх інстанцій, що оскільки Управління не провело розрахунки за пільгові перевезення окремих категорій громадян, тому зобов'язане відшкодувати понесені залізницею збитки за перевезення пільгових категорій громадян.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради - залишити без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 16.12.2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 17.02.2015 року у справі за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради про визнання дій та бездіяльності протиправними, стягнення коштів - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: О.Є. Донець

А.О. Логвиненко

В.Ф. Мороз