11.04.2016р. Справа № 876/10496/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Левицької Н.Г.,
судді Обрізка І.М.,
судді Сапіги В.П.,
за участю секретаря судового засідання Гелецького П.В.,
за участю представників:
апелянта (позивача у справі): Ворошилової Н.В.,
відповідача-1 у справі: не з'явився
відповідача-2 у справі: не з'явився
третьої особи у справі: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові
апеляційну скаргу Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області (правонаступник - Дрогобицька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області)
на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16.10.2014р. у справі №813/5467/14
за позовом Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області (правонаступник - Дрогобицька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області)
до відповідача-1: Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції
відповідача-2: Реєстраційної служби Трускавецького міського управління юстиції
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Товариство з обмеженою відповідальністю "Техноліріс"
про визнання недійсними змін щодо зміни місцезнаходження платника податків та скасування державної реєстрації, -
04.08.2014р. позивач: Дрогобицька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Львівській області звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції, Реєстраційної служби Трускавецького міського управління юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Товариство з обмеженою відповідальністю "Техноліріс", про визнання недійсними змін щодо зміни місцезнаходження платника податків та скасування державної реєстрації, просив, з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог, визнати недійсними зміни щодо місцезнаходження ТзОВ "Техноліріс", внесені РС Дніпропетровського МУЮ та РС Трускавецького МУЮ; зобов'язати РС Дніпропетровського МУЮ скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТзОВ "Техноліріс" в частині зміни місцезнаходження та зобов'язати РС Трускавецького МУЮ повернути реєстраційну справу ТзОВ "Техноліріс" за місцем попередньої реєстрації.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на підставі неправдивих відомостей щодо місцезнаходження ТзОВ "Техноліріс" за адресою: м.Трускавець, вул.Героїв УПА 25, кв.2, державним реєстратором було проведено внесення змін до установчих документів, які не відповідають вимогам законодавства. Позивач зазначає, що працівниками Трускавецького відділення Дрогобицької ОДПІ проведено обстеження платника податків за юридичною адресою: м.Трускавець, вул.Героїв УПА 25, кв.2, в результаті якого встановлено відсутність будинку №25 на вул.Героїв УПА у м.Трускавець та відповідно і відсутність ТзОВ "Техноліріс" за вказаною адресою. Відділом податкової міліції Дрогобицької ОДПІ проведено перевірку по встановленню місцезнаходження ТзОВ "Техноліріс", в результаті якої фактичного місцезнаходження платника податків не встановлено. За таких обставин позивач просить визнати недійсними зміни щодо місцезнаходження ТзОВ "Техноліріс", внесені РС Дніпропетровського МУЮ та РС Трускавецького МУЮ.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16.10.2014р. у справі №813/5467/14 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, його оскаржив позивач у справі: Дрогобицька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Львівській області, який у поданій апеляційній скарзі, посилаючись на те, що при винесенні даного рішення судом неповністю з'ясовано обставини, які мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи та порушено норми матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги позивача задоволити.
Доводи апеляційної скарги аналогічні доводам, викладеним в адміністративному позові.
18.12.2014р. на адресу Львівського апеляційного адміністративного суду від Реєстраційної служби Трускавецького міського управління юстиції надійшло заперечення на апеляційну скаргу, в якому відповідач-2 у справі зазначив, що Державним реєстратором РС Дніпропетровського МУЮ були внесені записи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо зміни місцезнаходження ТзОВ "Техноліріс" відповідно до вимог ст.ст.19, 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" на підставі поданих товариством документів. Реєстрація дії щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах юридичної особи у зв'язку із зміною місцезнаходження юридичної особи ТзОВ "Техноліріс" з вул.Щорса, 4/410 в м.Дніпропетровську на вул.Героїв УПА, 25. кв.3 в м.Трускавці проведена на підставі відомостей реєстраційної картки в порядку ст.19 вказаного Закону.
У судове засідання Львівського апеляційного адміністративного суду 11.04.2016р. з'явився представник апелянта (позивача у справі): Ворошилова Н.В., яка доводи, викладені в апеляційній скарзі та адміністративному позові, підтримала у повному обсязі, просила апеляційну скаргу задоволити, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16.10.2014р. у справі №813/5467/14 скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задоволити.
Заслухавши доповідь судді-доповідача у справі, пояснення представника апелянта (позивача у справі), перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на апеляційну скаргу у їх сукупності, встановивши обставини справи та відповідні їм правовідносини, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегією суддів встановлено наступне:
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 19.02.2013р. виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців були внесені зміни до відомостей про юридичну особу ТзОВ "Техноліріс", що не пов'язані зі змінами в установчих документах (реєстраційна дія №12241070009051612): зміна місцезнаходження, зміна відомостей про керівника юридичної особи, зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів.
20.02.2013р. до Трускавецького відділення Дрогобицької ОДПІ надійшли з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомості щодо зміни юридичної адреси юридичної особи ТзОВ "Техноліріс", що пов'язана зі зміною адміністративного району: 82200, Львівська область, м.Трускавець, вул.Героїв УПА, буд.25 кв.3.
11.02.2014р. Трускавецьким відділенням Дрогобицької ОДПІ ТзОВ "Техноліріс" було прийнято на облік за №10312.
22.01.2014р. працівниками Трускавецького відділення Дрогобицької ОДПІ було проведено обстеження платника податків за юридичною адресою: м.Трускавець, вул.Героїв УПА, 25 кв.3.
За результатами обстеження встановлено відсутність по вул.Героїв УПА будинку за номером 25, відповідно і відсутність ТзОВ "Техноліріс", про що складено акт №11/15-20/36354302.
Відсутність будинку за номером 25 по вул.Героїв УПА у м.Трускавці підтверджується листом Виконавчого комітету Трускавецької міської ради від 28.01.2014р. №18/17-253/1.
На запит Трускавецького відділення Дрогобицької ОДПІ №169/15-01 від 22.01.2014р., Відділом податкової міліції Дрогобицької ОДПІ проведено перевірку по встановленню місцезнаходження ТзОВ "Техноліріс", в результаті якої фактичного місцезнаходження платника податків не встановлено.
Дрогобицькою ОДПІ направлено до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Трускавецького міського управління юстиції повідомлення форми №18-ОПП про відсутність ТзОВ "Техноліріс" за місцезнаходженням для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців змін до відомостей про юридичну особу.
29.04.2014р. Реєстраційною службою Трускавецького управління юстиції Львівської області до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено інформацію щодо відсутності юридичної особи ТзОВ "Техноліріс" за вказаною адресою (82200, Львівська область, м.Трускавець, вул.Героїв УПА, 25, кв.3) (реєстраційна дія №14181430011001031).
Дрогобицька ОДПІ обґрунтовує своє звернення до суду з даним позовом посиланням на норми ч.2 ст.53 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" та пп.20.1.37 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог позивача, суд першої інстанції керувався тим, що державні реєстратори РС Дніпропетровського МУЮ та РС Трускавецького МУЮ діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, відтак, вчинені ними дії відповідають критеріям, наведеним у частині третій ст.2 КАС України.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів апеляційного адміністративного суду погоджується, та зазначає наступне:
Функції контролюючих органів, до яких належить Дрогобицька ОДПІ, визначені ст.19-1, а права - ст.20 Податкового кодексу України (далі - ПК України).
Відповідно до вимог пп.20.1.37. п.20.1. ст.20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою-підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Пунктом 67.2. ст.67 ПК України, контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо:
- припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців;
- відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців;
- скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до вимог ч.1 ст.57 Господарського кодексу України (далі - ГК України), установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання.
Аналіз положень ст.57 ГК України свідчить про те, що процедура створення суб'єкта господарювання нерозривно пов'язана з розробкою його установчих документів, проте, чинне законодавство не дає визначення поняття "установчі документи", а лише наводить їх перелік та вимоги до змісту.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців, врегульовано Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2013р. №755-IV, зі змінами та доповненнями (далі - Закон №755-IV).
Частиною 1 ст.4 Закону №755-IV визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно із вимогами ч.1 ст.19 Закону №755-IV, у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
За правилами ч.2 ст.19 Закону №755-IV, державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частинами першою-третьою цієї статті.
Відповідно до вимог ч.6 ст.19 Закону №755-IV, державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо:
- документи подані не за місцем проведення державної реєстрації;
- документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою-п'ятою ст.8 цього Закону;
- документи подані не у повному обсязі;
- документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.
У разі, якщо державному реєстратору надійшло рішення суду щодо заборони проведення реєстраційних дій, яке набрало законної сили, державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за правилами, передбаченими частинами першою-п'ятою ст.25 та частинами другою-третьою ст.27 Закону №755-IV.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 28.05.2014р. №18744389 підтверджено, що 19.02.2013р. реєстраційною дією №12241070009051612 Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців були внесені зміни до відомостей про юридичну особу ТзОВ "Техноліріс", що не пов'язані зі змінами в установчих документах: зміна місцезнаходження, зміна відомостей про керівника юридичної особи, зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів.
Дрогобицька ОДПІ не оскаржує реєстрацію відомостей, пов'язаних із змінами до установчих документів юридичної особи ТзОВ "Техноліріс": зміна видів діяльності, зміна складу або інформації про засновників.
Предметом оскарження є лише реєстрація відомостей щодо зміни місцезнаходження ТзОВ "Техноліріс", тобто таких відомостей, які не пов'язані із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи.
Відповідно до вимог пп.20.1.37. п.20.1. ст.20 ПК України, контролюючому органу надано право звертатися до суду про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
При цьому, контролюючий орган не наділений повноваженнями щодо звернення до суду про скасування реєстрації відомостей, які не пов'язані із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи.
Відсутність платника податків, яким є ТзОВ "Техноліріс", відповідно до ч.2 ст.38 Закону №755-IV, є самостійною підставою для звернення органу доходів і зборів до суду з позовом про припинення юридичної особи, а не про визнання недійсними зміни місцезнаходження юридичної особи та скасування державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах.
Посилаючись на норми ч.2 ст.53 Закону №755-IV, відповідно до якої можуть бути оскаржені до суду у порядку, встановленому законом, дії або бездіяльність державного реєстратора, позивач не просить визнати протиправними дії відповідачів та не вказує про порушення, допущені державними реєстраторами РС Дніпропетровського МУЮ та РС Трускавецького МУЮ при реєстрації внесення змін до відомостей про юридичну особу ТзОВ "Техноліріс", що не пов'язані зі змінами в установчих документах (в частині зміни місцезнаходження).
Суд першої інстанції вірно вказав на те, що державний реєстратор не встановлює прав і обов'язків для суб'єктів господарювання і не проводить реєстраційні дії від власного імені. Права і обов'язки сторони набувають на підставі рішення власника, а реєстраційні дії проводяться державним реєстратором тільки після прийняття відповідного рішення власника і доданих до нього правовстановлюючих документів.
Крім того, відповідно до вимог ст.8 Закону №755-IV, відповідальність за відповідність установчих документів чинному законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Підстави та порядок передачі реєстраційних справ визначені ст.14 Закону №755-IV, відповідно до вимог ч.1 якої передача реєстраційних справ здійснюється в разі: зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи-підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи-підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці; утворення, зміни меж або ліквідації адміністративно-територіальної одиниці.
Згідно із вимогами ч.4 ст.14 Закону №755-IV, за наявності підстави, що передбачена абз.2 ч.1 цієї статті, державний реєстратор протягом десяти робочих днів з дати державної реєстрації зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи-підприємця зобов'язаний надіслати поштовим відправленням за описом реєстраційну справу державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи або за новим місцем проживання фізичної особи підприємця.
Державний реєстратор, який отримав реєстраційну справу, зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати її прийому повідомити рекомендованим листом юридичну особу про зміну місцезнаходження реєстраційної справи та внести до Єдиного державного реєстру запис про зміну місцезнаходження реєстраційної справи (ч.6 ст.14 Закону №755-IV).
Статтею 14 Закону №755-IV не передбачено підстав для відмови у прийнятті реєстраційної справи, а передача реєстраційної справи у разі зміни адміністративно-територіальної одиниці місцезнаходження юридичної особи державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи є обов'язком державного реєстратора.
Таким чином, вірними є висновки суду першої інстанції про те, що вчинені державним реєстратором Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради дії щодо направлення після державної реєстрації змін місцезнаходження юридичної особи ТзОВ "Техноліріс" його реєстраційної справи державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи відповідають приписам ст.14 Закону №755-IV.
Крім того, Законом №755-IV у державного реєстратора не передбачено таких повноважень, як перевірка фактичного місцезнаходження юридичної особи за її юридичною адресою, а також не передбачено ані права, ані обов'язку державного реєстратора у разі встановлення податковим органом факту незнаходження підприємства за юридичною адресою (при зміни підприємством своєї адреси) скасовувати попередні реєстраційні дії.
Приписами ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вимогами ст.9 КАС України передбачено, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах справи, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Відповідно до вимог ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись вимогами ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
суд, -
1. Апеляційну скаргу Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області (правонаступник - Дрогобицька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області) на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16.10.2014р. у справі №813/5467/14 за позовом Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області (правонаступник - Дрогобицька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області) до відповідача-1: Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції, відповідача-2: Реєстраційної служби Трускавецького міського управління юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Товариство з обмеженою відповідальністю "Техноліріс", про визнання недійсними змін щодо зміни місцезнаходження платника податків та скасування державної реєстрації, - залишити без задоволення.
2. Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16.10.2014р. у справі №813/5467/14, - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення.
Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.
Касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя Н.Г. Левицька
Суддя І.М. Обрізко
Суддя В.П. Сапіга
Повний текст рішення виготовлено 13.04.2016р.