про залишення позовної заяви без руху
14 квітня 2016 р. м. ХерсонСправа № 821/505/16
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Войтович І.І., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом Мустафаєва Хошгадам ОСОБА_1, ОСОБА_2 Фірудін огли, ОСОБА_3 ОСОБА_2 огли, до Управління Державної міграційної служби України у Херсонській області третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Державний вищий навчальний заклад Херсонське морехідне училище рибної промисловості про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправними дії посадових осіб Управління державної міграційної служби у Херсонській області щодо невнесення відомостей про дітей до посвідки на постійне проживання в Україні Мустафаєвої Хошгадам ОСОБА_1 та відмові у видачі дозволу на імміграцію в Україну її дітей: ОСОБА_2 Фірудін огли (28.11.1992 р.н.), ОСОБА_3 ОСОБА_2 огли (15.06.1995 р.н.) та, як наслідок, у видачі посвідки на постійне проживання в Україні. Зобов'язати Управління державної міграційної служби у Херсонській області прийняти рішення про надання ОСОБА_2 Фірудін огли (28.11.1992 р.н.), ОСОБА_3 ОСОБА_2 огли (15.06.1995 р.н.), дозволу на імміграцію в Україну та видати посвідку на постійне проживання в Україні.
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення), немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною третьою статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Також, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року №3674-VI (із змінами, внесеними згідно із Законом від 22.05.2015 №484-VIІІ), судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Пунктом 3 статті 4 даного Закону передбачено ставки судового збору, зокрема для подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою встановлена ставка - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати (551,20 грн.).
Також, відповідно до частини третьої статті 6 Закону України від 22.05.2015 р. N 484-VIII, у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
У разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 Закону №3674-VI за подання позову немайнового характеру.
Як вбачається з матеріалів справи, сплачено судовий збір за подання адміністративного позову немайнового характеру лише Мустафаєвою Хошгадам ОСОБА_1 Кизив сумі 551,20 грн. (квитанція №0.0.535167747.1 від 13.04.2016 р.), а позивачами ОСОБА_2 Фірудін огли та ОСОБА_3 ОСОБА_2 огли, які заявили по одній немайновій вимозі, не надано суду доказів сплати судового збору за подання позову.
Зазначені вище обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам, встановленим статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Вказані недоліки повинні бути усунені у строк до 25 квітня 2016 року шляхом подання до суду оригіналів документа про сплату судового збору, оформленого відповідно до вимог чинного законодавства.
Керуючись ч.3 ст.106 та ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
Залишити позовну заяву без руху.
Запропонувати позивачу у строк до 25 квітня 2016 р. надати суду оригінали документів про сплату судового збору.
Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 821/505/16 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Войтович І.І.