Постанова від 01.04.2016 по справі 820/1156/15

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

01 квітня 2016 р. № 820/1156/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Панченко О.В.,

при секретарі судового засідання - Самігулліній К.В.

за участю:

представника позивача - Титова Р.В.,

представника відповідача - Мерзлікіної Н.М, Хорошилова О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Приватного акціонерного товариства "УКпостач"

до Дергачівської міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності України

про стягнення суми,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Приватне акціонерного товариства "УКпостач", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд стягнути з Дергачівської міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності України (адреса: 62300, м.Дергачі, вул. Перемоги, 22, код ЄДРПОУ 26105038) на користь Приватного акціонерного товариства "УКпостач" (62301, Харківська обл., Дергачівський район, м.Дергачі, вул. Залізнична, буд.31-С, код ЄДРПОУ 30169718) кошти у розмірі 452241,63 грн. на виплати за листами непрацездатності працівників позивача за період 2014 року у кількості 461 одиниць.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що протягом 2014 року ПАТ "УКпостач" звертався до відповідача з проханням здійснити фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованих осіб з відповідними заявами-розрахунками у загальній сумі 452241,63 грн. Однак, на момент звернення до суду, рішення про призначення або відмову в призначенні допомоги по тимчасовій втраті непрацездатності Фондом не прийнято, а суми відшкодування не сплачені.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи, викладені в позовній заяві та просив суд прийняти рішення про задоволення позовних вимог.

Представники відповідача - Дергачівської міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності України, у судовому засіданні позов не визнали.

У письмових запереченнях на позов (а.с.48-53, 147-150) вказали, що вважають позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Так, на адресу Дергачівської міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності протягом 2014 року дійсно звертався позивач з заявами-розрахунками у кількості 461 шт. на загальну суму 452241,63 грн. по виплатам за листками непрацездатності працівників позивача за період 2014 року. При опрацюванні заяв-розрахунків працівниками Фонду об'єктивно виявлено невідповідність вказаних реквізитів, зокрема місцезнаходження юридичної особи, а також, виявлено, що деякі листки непрацездатності повторно включені до заяв-розрахунків. У зв'язку з цим виникла необхідність у проведенні перевірки первинних документів за місцем реєстрації позивача. Враховуючи, що надані заяви-розрахунки та листки непрацездатності складені з порушенням вимог чинного законодавства України, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності до 01.01.2015 року було врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 №2240 (далі за текстом - Закон №2240).

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці" №77 від 28.12.2014 було визнано Закон №2240 таким, що втратив чинність, та викладено у новій редакції Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 1105-ХІV від 23.09.1999 (далі за текстом - Закон № 1105).

З 01.01.2015 року Закон № 1105 визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1105 визначено, що до завершення заходів, пов'язаних з утворенням Фонду соціального страхування України та його робочих органів, виконання функцій та завдань, передбачених цим Законом, забезпечують у межах компетенції відповідні виконавчі дирекції та їх робочі органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Також, пунктами 8 і 9 вказаних положень визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Нормативно-правові та розпорядчі акти Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності діють до затвердження відповідних рішень Фондом.

Відповідно до п.7 ч.1, п. 6 ч.2 ст.9 Закону № 1105 Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.

Пунктами 2, 3 ч.2 ст. 10 Закону № 1105 на Фонд покладено обов'язок здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів та контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування.

Порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, порядок прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок встановлено Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедури оскарження, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 року №29 (далі за текстом - Інструкція №29).

Судовим розглядом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що позивач - Приватне акціонерне товариство "УКпостач" перебуває на обліку в Дергачівській міжрайонній виконавчій дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з 04.04.2015 року, персональний код страхувальника - 630170003940. (а.с.57).

Протягом 2014 року підприємство позивача надсилало до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності листи непрацездатності у кількості 465 шт. на загальну суму 457452,29 грн., а також 2 заявки про виплати на поховання за травень 2014 року у розмірі 4400,00 грн.

Судом встановлено, що 13.01.2016 року спеціалістами Дергачівської міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі заяви страхувальника від 23.11.2015 р., направлення від 28.12.2015 р. №188 та наказу №51-пп від 28.12.2015 р. проведена позапланова перевірка правомірності надання матеріального забезпечення по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у Приватному акціонерному товаристві "УКпостач", результати якої оформлені актом № 3 від 13.01.2016 року. (а.с.152-165).

Перевіркою Приватного акціонерного товариства "УКпостач" встановлено порушення страхувальником ч.1 ст.51 Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 р. №2240, який діяв до 31.12.2014 р., пп.3.1 п.3, пп.4.5 п.4 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 р. №532/274/136-ос/1406, в результаті чого у ПрАТ "УКпостач" комісією із соціального страхування неправомірно призначено, а бухгалтерією проведено нарахування допомоги по тимчасовій втраті непрацездатності за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності по листкам непрацездатності, наведеним у додатку до листа страхувальника від 17.11.2015 р. вих.№239 (у кількості 461).

Також за результатами перевірки Фондом запропоновано комісії по соціальному страхуванню та працівникам бухгалтерії доопрацювати надані для перевірки листки непрацездатності. а саме: з лікарняними закладами провести роботу щодо додержання вимог порядку заповнення листків непрацездатності; записи та виправлення тексту у листках непрацездатності привести у відповідність до чинних вимог; нарахування допомоги по листкам непрацездатності провести згідно законодавства, яке діяло на період настання страхових випадків.

Вирішуючи спір суд зазначає, що статтею 21 закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" №2240-ІІІ від 18.01.2001 р. (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду. Підставою для фінансування страхувальників робочими органами відділень Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.

Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 р. №532/274/136-ос/1406 встановлено, що для призначення допомоги по тимчасовій втраті непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є належним чином виданий і оформлений листок непрацездатності.

Так, відповідно до пункту 3.1 Інструкції №532, на лицьовому боці листка непрацездатності, що видається непрацездатному чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), що підтверджуються штампом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності"; дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою вказується рік), прізвище, ім'я, по батькові непрацездатного (повністю); число повних років (цифрами); стать підкреслюється; місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства, установи, організації (повністю).

Комісія (уповноважений) повинна перевіряти не тільки розрахунки видів допомоги, а й порядок заповнення листків непрацездатності, які є підставою для нарахування допомоги.

Відповідно до ч.1 ст. 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (в редакції на момент вчинення спірних правовідносин), підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

Висновками акту №3 від 13.01.2016 року встановлено, що позивачем при визначенню розміру та нарахуванню допомоги порушено ч.1 ст.51 ЗУ Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" та пп.3.1 п.3 та пп.4.5 п.4 Інструкції №532.

Згідно пунктів 5-8 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженою постановою Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 року №26, для отримання коштів Фонду для виплати матеріального забезпечення застрахованим особам, нарахованого страхувальником, страхувальник звертається до робочого органу Фонду за місцем обліку в органі Фонду або за місцем обліку, зазначеним в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування (для зареєстрованих після 01.01.2011) (далі - місце обліку), із заявою-розрахунком за підписом керівника та головного бухгалтера, засвідченою печаткою підприємства.

Заява-розрахунок готується у двох примірниках, один з яких разом із наданими застрахованими особами документами, на підставі яких призначається матеріальне забезпечення, зберігається у страхувальника, а другий подається до робочого органу Фонду.

При опрацюванні заяви-розрахунку робочі органи Фонду перевіряють правильність заповнення реквізитів, наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, дані про сплату ним єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Робочі органи Фонду здійснюють фінансування страхувальників протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач звертався до Дергачівської МР ВДХОВ ФСС з ТВП з наступними заявами-розрахунки №020/05/2139 від 11.07.2014 р., №020/05/1876 від 16.05.2014 р., №020/05/3045 від 21.10.2014 р., №020/05/2755 від 10.09.2014 р., №020/05/1584 від 22.01.2015, №020/05/3300 від 23.12.2014 р., №020/05/118 без дати, №020/05/2140 від 10.06.2014 р. №020/05/3124 від 13.11.2014 р., №020/05/2753 від 15.08.2014 р.

Однак, як зазначається в запереченнях відповідача, та встановлено під час розгляду справи ПрАТ "УКпостач" з заявами-розрахунками №020/05/2139 від 11.07.2014 р. на суму 50960,24 грн., №050/05/2753 від 15.08.2014 р. на суму 32351,64 грн., №020/05/2755 від 10.09.2014 р. на суму 9024,30 грн. до Дергачівської МРВД взагалі не звертався. Замість вказаних позивачем заяв-розрахунків, до Дергачівської МРВД подані інші заяви-розрахунки, а саме: №020/05/2457 від 22.07.2014 р. на суму 50960,24 грн., №020/05/2752 від 10.09.2014 р. на суму 32351,64 грн.

Таким чином, у зв'язку з відсутністю факту звернення позивача до відповідача з заявами розрахунками від 11.07.2014 р. №020/05/2139, від 15.08.2014 р. №020/05/2753 на суму 32351,64 грн., від 10.09.2014 р. №020/05/2755, у Фонду не виникло зобов'язання в їх фінансуванні, отже, сума у розмірі 92336,18 грн., стягненню не підлягає.

Судом також встановлено, що заяви-розрахунки від 23.12.2014 року №020/05/3124 на суму 13797,96 грн., від 22.01.2015 року №020/05/15/84 на суму 6007,89 грн. були повернуті позивачу Дергачівською МРВ без виконання, у зв'язку із виявленими за результатами позапланової перевірки, проведеною за заявою ПрАТ "УКпостач" від 10.02.2015 р. №6 за окремими листками непрацездатності, включеними до цих заяв-розрахунків неправомірно призначеної та неправильно нарахованої допомоги по тимчасовій непрацездатності, що підтверджується актом перевірки №7 від 17.02.2015 р. (а.с.208-211).

У зв'язку з поверненням без фінансування вищезазначених заяв-розрахунків, підприємством надані до Фонду інші заяви-розрахунки: від 17.03.2015 р. №10 на суму 2129,89 грн. та від 21.04.2015 р. №21 на суму 1639,30 грн., які профінансовані відповідачем, що підтверджуються банківськими виписками. (а.с.216-217).

Враховуючи, що позивач не привів у належний стан повернуті йому Дергачівською МРВД заяви-розрахунки, суд доходить висновку про необґрунтованість заявленої до стягнення суми з цих розрахунків.

В ході судового засідання встановлено невідповідність сум, нарахованих позивачем за листками непрацездатності серії АГГ №648544 від 03.03.2014 р. по 06.07.2014 р., виданого ОСОБА_1. та серії АГГ №648534 від 03.03.2014 р. по 06.07.2014 р., виданого ОСОБА_2 з наданими до Фонду заявами-розрахунками №020/05/1876 від 16.05.2014 р., а саме: встановлено безпідставне нарахування коштів у розмірі 1330,56 грн.

Крім того, суд зазначає, відповідно статті 34 Закону України №1105, фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється робочими органами Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.

Страхувальник-роботодавець відкриває окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у банках у порядку, встановленому Національним банком України.

Страхувальник-роботодавець, який є бюджетною установою, відкриває окремий рахунок для зарахування страхових коштів в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Кошти Фонду, що надходять на зазначений рахунок, обліковуються на окремому субрахунку.

Страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі - окремий рахунок), можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам. Страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону.

Пунктом 1 частини 2 статті 32 Закону України №1105 зазначено, що допомога по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах виплачується застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), - у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати.

Відповідно до постанови Правління національного банку України "Про застосування окремих норм валютного законодавства під час режиму тимчасової окупації на території вільної економічної зони "Крим" №699 від 03.11.20214 р., особа, місцезнаходження якої (зареєстрована/постійно проживає) на території вільної економічної зони "Крим" (далі - суб'єкт Криму), прирівнюється до нерезидента (за інвестиційними операціями - до іноземного інвестора).

Згідно вбз.5 п.6 Постанови №699 встановлено, що банк закриває поточний рахунок фізичної особи-суб'єкта Криму, відкритий до набрання чинності Законом, у порядку, визначеному нормативно-правовим актом Національного банку України з питань відкриття, використання і закриття рахунків.

Відповідно до п.12.8 ст.12 Закону України "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України" №1636-VІІ (Перехідні положення), під час режиму тимчасової окупації валютний та платіжний режими діють з урахуванням того, що система електронних платежів Національного банку України та внутрішньодержавні платіжні системи, платіжними організаціями яких є резиденти України, не застосовуються на тимчасово окупованій території України.

Суд зазначає, що ПрАТ "УКпостач" як страхувальник перебуває на обліку в Дергачівській районній виконавчій дирекції Харківського обласного відділення Фонду з 04.04.2014 року. Оскільки, на час розгляду справи, фізичні особи, які, як застраховані особи перебували з позивачем у трудових відносинах звільнені товариством та залишилися проживати на тимчасово окупованій території України, ПрАТ "Укпостач" фактично позбавлений можливості використати кошти за цільовим призначенням.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

З'ясувавши обставини спірних правовідносин добутими доказами, оцінивши обґрунтованість доводів сторін, суд доходить висновку про відсутність в матеріалах справи фактичних даних, які б підтверджували презумпцію добропорядності і добросовісності позивача у спірних правовідносинах.

Оскільки судовим розглядом не встановлено факту порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин, то у задоволенні позову належить відмовити.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "УКпостач" до Дергачівської міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності України про стягнення суми - відмовити.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений в п'ятиденний строк з дня закінчення розгляду справи.

Суддя Панченко О.В.