Постанова від 08.09.2009 по справі 2а-1203-09

Справа № 2а-1203-09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2009 року Краснолиманський міський суд Донецької області в складі:

головуючого судді Саржевської І.В.

при секретарі Олійник С.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Красний Лиман Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краснолиманської міської ради Донецької області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про поновлення строку звернення до суду, визнання дій посадових осіб неправомірними, суд, за участю представника Воробйовської Т.М., суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краснолиманської міської ради Донецької області про поновлення строку звернення до суду, визнання дій посадових осіб неправомірними, стягнення недорахованих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку та стягнення судових витрат.

У судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги та просить їх задовольнити.

Представник відповідача, Воробйовська Т.М., яка діє за дорученням, позовні вимоги не визнала повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов.

Представник третьої особи - Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області, належним чином повідомлений про час та місце слухання справи, у судове засідання не з*явився.

Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, прийшов до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог.

Судом встановлені такі факти та відповідні ним правовідносини.

ОСОБА_1 є матір*ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто має право отримувати допомогу, по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Позивач з квітня 2007 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Краснолиманської міської ради Донецької області. Відповідачем була призначення і виплачена позивачу в 2007 році допомога: по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в наступних розмірах: з квітня по серпень по 129,03грн; серпень - 132,64 грн; вересень - 134,45 грн; жовтень 136,13 грн; листопад - 140,05грн; грудень - 144,10грн - 2007 році, відповідно.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров»я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов»язком держави.

Згідно частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21.11.1992, в редакції, що діяла в спірний період з 09.07.2007 по 31.12.2007, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років.

Частиною першою статті 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21.11.1992 встановлено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).

Відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»№ 489-V від 19.12.2006 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»№ 2811-ХІІ від 21.11.1992, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.

Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»№ 489-V від 19.12.2006 затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років з 1 квітня у розмірі 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

На підставі пунктів 7 і 14 частини першої статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»№ 489-V від 19.12.2006 дію статей 41 та 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зупинено.

В зв'язку з викладеним, суд вважає, що призначення, нарахування та виплата позивачу державної допомоги сім'ям з дітьми повинна визначатися в 2007 році, відповідно до ст.15 Закону України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме з розрахунку встановлених Законом прожиткових мінімумів для дітей віком до 6 років.

Як вбачається з матеріалів справи, після 09.07. 2007 року відповідач продовжував виплачувати позивачу допомогу у такому ж заниженому розмірі в якому виплачував, що свідчить про протиправність дій.

Дане рішення Конституційного Суду від 09.07.2007 року має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв*язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Преюдиціальність рішення означає, що воно є обов*язковим для всіх судів, які повинні прийняти вказані статті Закону без перевірки та доказувань.

Крім того вказане рішення Конституційного Суду є обов*язковим до виконання на території України і остаточним.

Таким чином суд приходить до висновку, що виплата розміру допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна бути виплачена за 2007рік починаючи з 09.07.2007р - день винесення рішення Конституційного Суду.

Вимоги позивача про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 22.05. 2008 р. 31.04.2009 р., в зазначених ним розмірах, задоволенню не підлягають з наступних підстав.

У відповідності зі статтями 1,13 Закону України «Про Конституційний Суд України» єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд України, який приймає рішення та дає висновки у справах щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України , актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України.

Отже до компетенції адміністративних судів, як судів загальної юрисдикції належить надання висновків щодо відповідності нормативно-правових актів законам України (законності) , в той час як прийняття рішень та надання висновків щодо конституційності законів та інших нормативно-правових актів є виключною юрисдикцією Конституційного Суду України. Частина друга статті 152 Конституції України закріплює принцип , за яким закони , інші правові акти або окремі їх положення , що визнані неконституційними , втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Суд вважає за необхідне зауважити, що за вказаним принципом закони, інші правові акти мають юридичну силу до визнання їх неконституційними окремим рішенням органу конституційного контролю.

Відповідно до частини 2 ст. 5 КАС України - провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час розгляду і вирішення справи.

Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік” від 28.12.2007 року № 107, який набрав чинності з 01.01.2008 року внесено зміни до ст. 15 ЗУ “Про державну допомогу сім*ям з дітьми”, відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між:

з 1 січня 2008р - 50%; з 1 січня 2009р - 75%; з 1 січня 2010р - 100% прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячних сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Аналогічно діє і Закон України “ Про Державний бюджет на 2009рік”.

Внесені зміни не розглядались Конституційним Судом що до їх конституційності.

Як вбачається з матеріалів справи відповідач виплачує позивачці:

• з 01.01.2008 р 130,0 грн + 14,10 грн (індексація) щомісяця як працюючій особі = 144,10 грн.

Тобто, ОСОБА_1 01.01.2008 року отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - до 16.04.2009 року, розмір якої відповідає вимогам діючого законодавства.

ОСОБА_1 з заявою та необхідними документами, про перерахунок допомоги в розмірах, що перевищують мінімальні розміри, з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім*ї в розрахунку на одну особу до відповідача не зверталась.

Таким чином, дії відповідача по нарахуванню і виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які відповідач проводив позивачу з 2008 року по 16 квітня 2009 року, відповідають нормі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» ( в зміненій редакції Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік» від 28 грудня 2008 року) і є законними. За таких підстав вимоги позивача в частині стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008 році, 2009 році не підлягають задоволенню.

Кодексом України про адміністративне судочинство ст. 99 передбачено строки звернення до адміністративного суду. Відповідно ч.2 ст. 99 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Стаття 100 ч. 2 зазначеного кодексу передбачає, що якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.

Суд вважає, що з поважних причин позивачкою ОСОБА_1 пропущено строк звернення до суду, оскільки в зв*язку з сімейними обставинами, находження на вихованні та утриманні малолітньої дитина, вона у встановлений законом строк не змогла звернутися до суду.

Вимоги позивачки, щодо стягнення з відповідача судових витрат, відповідно вимог ст. 94 КАСУ, задоволенню не підлягають.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 3 , ч. 2 ст. 19 , ч. 3 ст. 51 Конституції України, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», Законів України «Про Державний бюджет України на 2008 рік, на 2009 рік», ст. ст. 2,6,8,9,69,90,94,104,159,160,163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краснолиманської міської ради Донецької області про визнання дій посадових осіб неправомірними задовольнити частково .

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду про визнання дій посадових осіб неправомірними.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Краснолиманської міської ради Донецької області щодо нарахування, призначення та виплаті в 2007 році, починаючи з 09.07.2007 року занижену державну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення нею трирічного віку.

Зобов*язати Управління праці та соціального захисту населення Краснолиманської міської ради Донецької області здійснити перерахунок ОСОБА_1 щомісячних виплат допомоги по доглядом за дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік, починаючи з 09.07.2007р до кінця 2007 року.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Краснолиманський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя -