Постанова від 29.03.2016 по справі 158/977/15-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2016 року м. Київ К/800/53883/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Заїки М.М.,

суддів Загороднього А.Ф.,

Кочана В.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Цуманської селищної ради Ківерцівського району Волинської області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2015 року у справі за позовом прокурора Ківерцівського району Волинської області до Цуманської селищної ради Ківерцівського району Волинської області, треті особи: загальноосвітня школа 1-3 ступенів смт.Цумань, Цуманський дошкільний навчальний заклад "Сонечко" про визнання незаконною бездіяльності,

встановила:

У червні 2015 року прокурор Ківерцівського району Волинської області звернувся до суду з позовом до Цуманської селищної ради Ківерцівського району Волинської області, треті особи: загальноосвітня школа 1-3 ступенів смт.Цумань, Цуманський дошкільний навчальний заклад "Сонечко" про визнання незаконною бездіяльності Цуманської селищної ради Ківерцівського району Волинської області з питання не забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до загальноосвітньої школи 1-3 ступенів смт.Цумань та Цуманського дошкільного навчального закладу "Сонечко" територіях та зобов'язати Цуманську селищну раду Ківерцівського району Волинської області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до загальноосвітньої школи 1-3 ступенів смт.Цумань та Цуманського дошкільного навчального закладу "Сонечко" територіях, а саме обладнати територію дорожніми знаками в обох напрямах руху 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», 5.35.1-5.35.2 «Пішохідний перехід», 1.33 «Діти», а також дорожньою розміткою: 1.1 - «вузька суцільна лінія» та 1.14.1 - пішохідний перехід.

Постановою Ківерцівського районного суду Волинської області від 21 липня 2015 року позов задоволено частково. Зобов'язано Цуманську селищну раду Ківерцівського району Волинської області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів та пішоходів на прилеглих до загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів смт. Цумань та Цуманського дошкільного закладу «Сонечко» територіях, а саме - обладнати дані території дорожніми знаками в обох напрямках руху: 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», 5.35.1-5.35.2 «Пішохідний перехід», 1.33 «Діти», а також дорожньою розміткою 1.14.1 - «пішохідний перехід». В решті позову відмовлено.

Частково задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку, що обов'язок по забезпеченню безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст (селищ, сіл), утримання вулиць і доріг міст (селищ, сіл) покладений виключно на органи місцевого самоврядування.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2015 року постанову Ківерцівського районного суду Волинської області від 21 липня 2015 року скасовано та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково. Зобов'язано Цуманську селищну раду Ківерцівського району Волинської області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів та пішоходів на прилеглих до загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів смт. Цумань та Цуманського дошкільного закладу «Сонечко» територіях, а саме - обладнати дані території дорожніми знаками в обох напрямках руху: 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», 5.35.1 5.35.2 «Пішохідний перехід», 1.33 «Діти», а також дорожньою розміткою 1.14.1. «пішохідний перехід». В решті позову відмовлено.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та частково задовольняючи позовні вимоги суд апеляційної інстанцій погодився з висновком суду першої інстанції, проте зазначив, що при зверненні з позовом, прокурор відповідно до обсягу наданих йому повноважень виконує владну функцію та виступає від імені держави, а тому такі справи предметно підсудні окружним адміністративним судам.

У касаційній скарзі Цуманська селищна рада Ківерцівського району Волинської області просить постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2015 року скасувати, та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що територія, прилегла до загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів смт. Цумань, що розташована в смт. Цумань по вул. Жовтнева, 14, та Цуманського дошкільного закладу «Сонечко», що розташований в смт. Цумань по вул. Шкільна, 5-Б, не обладнана дорожньою розміткою: 1.1.- «вузька суцільна лінія» та 1.14.1. - «пішохідний перехід» та дорожніми знаками в обох напрямках руху: 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», 5.35.1 - 5.35.2 «Пішохідний перехід», 1.33 «Діти», що в свою чергу негативно впливає на безпеку дорожнього руху транспорту та пішоходів в смт. Цумань Ківерцівського району Волинської області.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про автомобільні дороги» вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.

Згідно із статтею 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, шляхів місцевого значення, а також капітального та поточного ремонту вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення (як співфінансування на договірних засадах).

Відповідно до статті 19 Закону України «Про автомобільні дороги» основними обов'язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є: забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами тощо.

Статтею 7 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що до компетенції сільських, селищних рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху належить: організація та контроль за діяльністю підприємств з питань дорожнього руху і його безпеки; сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об'єктами сервісу; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.

Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що обов'язок по забезпеченню безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст (селищ, сіл), утримання вулиць і доріг міст (селищ, сіл) покладений виключно на органи місцевого самоврядування.

Також, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, що у разі коли прокурор є позивачем у справі, то такі справи відповідно до частини другої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України підсудні окружним адміністративним судам, оскільки позивачем у справі є посадова особа органу державної влади.

Разом з тим, колегія суддів суду касаційної інстанції не може погодитися з висновком суду апеляційної інстанції в частині зобов'язання селищну раду обладнати на прилеглих до загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів смт. Цумань та Цуманського дошкільного закладу «Сонечко» територіях дорожніми знаками в обох напрямках руху з огляду на наступне.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є - здійснення правосуддя. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.

Таким чином, рішення суду про зобов'язання селищну раду обладнати територію дорожніми знаками в обох напрямках руху є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Колегія суддів зазначає, що при розгляді справи суд вправі зобов'язати відповідний орган розглянути питання не втручаючись при цьому в суть рішення.

Згідно з частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог частини другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у поєднанні із частиною другою статті 11 цього Кодексу, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, зобов'язати відповідача розглянути питання щодо вжиття заходів відносно забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів та пішоходів на прилеглих до загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів смт. Цумань та Цуманського дошкільного закладу «Сонечко» територіях, з урахуванням встановлених судом обставин.

З огляду на викладене та враховуючи, що судом апеляційної інстанцій правильно встановлені фактичні обставини справи, але неправильно застосовані норми матеріального права, колегія суддів дійшла висновку про зміну рішення суду апеляційної інстанції.

Відповідно до статті 225 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

постановила:

Касаційну скаргу Цуманської селищної ради Ківерцівського району Волинської області задовольнити частково.

Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2015 року у справі за позовом прокурора Ківерцівського району Волинської області до Цуманської селищної ради Ківерцівського району Волинської області, треті особи: загальноосвітня школа 1-3 ступенів смт.Цумань, Цуманський дошкільний навчальний заклад "Сонечко" про визнання незаконною бездіяльності - змінити, виклавши абзац другий резолютивної частини постанови у наступній редакції: «Зобов'язати Цуманську селищну раду Ківерцівського району Волинської області розглянути питання щодо вжиття заходів відносно забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів та пішоходів на прилеглих до загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів смт.Цумань та Цуманського дошкільного закладу «Сонечко» територіях.».

В іншій частині постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2015 року залишити без змін.

Постанова може бути переглянута Верховним Судом України у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

Головуючий М.М. Заїка

Судді А.Ф. Загородній

В.М. Кочан