печерський районний суд міста києва
Справа № 757/1169/16-а
Категорія
31 березня 2016 року cуддя Печерського районного суду Цокол Л.І. вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Песійного фонду України в Печерському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити перерахунок пенсії,
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва і просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва по відмові в перерахунку її пенсії неправомірними; зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва здійснити перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням одержаних мною у 2011 - 2013 роках сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 31 702,08 грн. та виплачувати пенсію з урахуванням вказаного перерахунку, починаючи з 06.03.2013 відповідно до законодавства, яке діяло на той час; зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва виплатити позивачу суму заборгованості з пенсійних виплат, яка сформувалася за період з 06.03.2013 внаслідок неврахування 31 702,08 грн. «Інших виплат» при обчисленні її пенсії.
Позов обґрунтований наступним. Наказом Держфінінспекції в м. Києві від 01.03.2013№ 113-о позивач була звільнена з посади головного державного аудитора на підставі ст. 38 КЗпП України у зв'язку з виходом на пенсію державного службовця.
З 06.03.2013 позивач отримує пенсію на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва (надалі - Відповідач).
Пенсія позивачу нараховується виходячи з довідок Державної фінансової інспекції в м. Києві Державної фінансової інспекції України від 04.03.2013 № 26-17-27/20 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та від 04.03.2013 № 26-17-27/21 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Згідно з Довідкою № 26-17-27/21, сума надбавок, премій та інших виплат за період з 01.03.2011 до 28.02.2013 становили 78 930,01 грн.
Проте, при підготовці довідки від 04.03.2013 № 26-17-27/21 у стовпчику «Інші виплати» не було вказано розміру вказаних виплат, які, відповідно, не було включено Відповідачем до заробітку для обчислення пенсії.
В зв'язку з цим позивач одержала в Державній фінансовій інспекції в м. Києві Державної фінансової інспекції України довідку від 22.10.2014 № 26-17-27/86 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», згідно з якою «Інші виплати» дорівнюють 31 702,08 грн., а сума надбавок, премій та інших виплат за період з 01.03.2011 до 28.02.2013 склала 110 632,09 грн. (78 930,01 + 31 702,08).
До складу інших виплат на загальну суму 31 702,08 грн., входять: індексація - 11 823,66 грн.. матеріальна допомога на оздоровлення - 10 997,37 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 8 881,05 грн.
У липні 2015 року позивач звернулася до Відповідача з заявою від 27.07.2015, в якій
просила розрахувати її пенсію на підставі довідки про заробітну плату № 26-17-27/86 від 22.10.2014 і перерахувати її з 06.03.2013 відповідно до Закону України «Про держави) службу» з усіх видів заробітної плати згідно зі ст. 37 названого Закону, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Листом від 30.07.2015 № 171/К-6 Відповідач, з посиланням на статтю 33 Закону України «Про державну службу», повідомив, що до заробітку для обчислення пенсії включені всі складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг (11 ранг), надбавка за вислугу років 20% за стаж державної служби - 11 років 11 місяців 07 днів, надбавка за виконання особливо важливої роботи, премія), і що інші виплати вказаною статтею не передбачені.
Крім того, Відповідач повідомив про те, що згідно з пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення № 213- VIII від 02.03.2015 скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначені відповідно до Закону України «Про державну службу», в зв'язку з чим з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаним Законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
В зв'язку з викладеним Відповідач вважає, що надана позивачем довідка Державної фінансової інспекції в м. Києві від 22.10.2014 № 26-17-27/86 не є підставою для здійснення перерахунку раніше призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу»пенсії.
Проте, відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Виходячи із вказаних норм закону, Верховний Суд України у постанові від 20.02.2012 у справі № 21-430а11 дійшов висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того,
- за змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на дату призначення мені пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
- у ч. 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», де визначені види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій, вказано, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соцільних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Лри цьому у цій статті також прямо вказано, що у заробіток для обчислення пенсії включається за відповідні періоди допомога по тимчасовій непрацездатності чи середній .аробіток. що зберігається за працівником;
- стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Виходячи із вказаних норм закону, Верховний Суд України у вищевказаній постанові від 20.02.2012 у справі № 21-430а11 дійшов висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне Пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, і що для обчислення пенсії перевагу мають норми статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які щодо спірних правовідносин є спеціальними відповідно до положень Закону України «Про державну службу», на норму якого послався Відповідач, відмовляючи мені у задоволенні заяви.
Така ж правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постанові від 28.05.2013 у справі №21-97а13.
Крім того, висновку про те, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, дійшов Вищий адміністративний суд України у постанові від 23.01.2014 № К/9991 /29284/12.
У довідці Державної фінансової інспекції в м. Києві від 22.10.2014 № 26-17-27/86, доданої позивачем до заяви Відповідачу, вказано, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому всі виплати, що входять до суми 31 702,08 грн. «Інших виплат», мають бути враховані при обчисленні її пенсії.
Отже, висновок Відповідача про те, що враховувати спірну суму «Інших виплат» при обчисленні її пенсії не можна через те, що законодавством не передбачено урахування до заробітку для обчислення пенсії сум «Інших виплат», які не визначені як складові заробітної плати відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу», не відповідає чинному законодавству.
Також позивач вважає безпідставними посилання Відповідача, в обґрунтування відмови в перерахунку її пенсії, на пункт 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення № 213-VIII від 02.03.2015. згідно з яким з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаним Законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, з огляду на таке.
Відповідно до статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення № 213-VIII від 02.03.2015 набрав чинності з 01.04.2015, тому його вимоги не можуть поширюватись на права громадянина, які виникли на законних
підставах до цієї дати. Позивач просить перерахувати раніше призначену їй пенсію не з 01.06.2015, а з 06.03.2013, і відповідно до законодавства, яке діяло на той час.
Крім того, статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З огляду на викладене, позивач вважає дії Відповідача по відмові в перерахунку пенсії незаконними та такими, що порушують законні права та охоронювані законом інтереси.
Відповідач отримавши ухвалу Печерського районного суду м. Києва від 22.02.2016 року направив наступні письмові заперечення. Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва та отримує пенсію, згідно з Законом України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993р., яка призначена у розмірі 80 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993року (надалі- Закон № 3723) є спеціалізованим Законом України, що регулює питання пенсійного забезпечення державних службовців.
Станом на момент розгляду справи є чинним (згідно відомостей Верховної Ради України : rada.gov.ua) Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993року.
Керуючись ст. 33 Закону України № 3723 заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, надбавок за ранги, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ст. 33 Закону умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно довідок Державної фінансової інспекції в м. Києві від 04.03.2013 №№ 26-17-27/20, 26-17-27/21 Позивачу включені всі вищезазначені складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг (11-й ранг), надбавка за вислугу років 20% за стаж державної служби - 11 років 11 місяців 07 днів, надбавка за виконання особливо важливої роботи, премія). Інші виплати не передбачені ст.ЗЗ Закону № 3723.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 визначено, якщо у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Таким чином з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються.
Також відповідач зазначає, джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VIII було внесено зміни до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», а саме ст. 5 було доповнено частиною шостою такого змісту: "Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік".
Механізм визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям (як таким, що працюють, так і тим, що не працюють на час перерахунку) встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова).
Дана постанова є чинною до втрати чинності Закону України «Про державну службу» 3723.
Пунктом 4 Постанови визначено складові заробітної плати державного службовця, котрі враховуються у відповідних розмірах для перерахунку пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям згідно з рішенням Кабінету Міністрів України. Такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, відповідно даного 4 пункту, не включені до складових заробітної плати, які враховуються під час перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Враховуючи вище викладене довідки Державної фінансової інспекції в м. Києві від 04.03.2013р. №№ 26-17-27/20, 26-17-27/21 не є підставою для здійснення перерахунку з врахуванням суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації грошових доходів, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань раніше призначеної пенсії відповідно до Закону № 3723. Такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати, та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.
Відповідно до Закону України "Про державну службу" та постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 р. № 865 не вносилось змін щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Надані Позивачем довідки не є підставою для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до Закону № 3723.
Таким чином, Управління діяло згідно норм чинного законодавства України і просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі
Суд вирішуючи адміністративний позов виходить з наступного.
Ухвалою судді Печерського районного суду м. Києві від 31.03.2016р. позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити перерахунок пенсії, в частині позовних вимог за період з 06.03.2013р. по 30.06.2015 р. , - залишені без розгляду.
Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Отже, матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та компенсація за невикористану відпустку входить до системи оплати праці державного службовця.
Разом з тим, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу)), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Крім того, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865 ( в редакції чинній на 30 липня 2015року) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Довідка видана позивачу містить всі виплати, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, в тому числі : допомога на оздоровлення та компенсація за невикористану відпустку.
Отже, неврахування вказаних виплат є порушенням з боку відповідача при призначені пенсії позивача .
Про порушення свого права позивач ОСОБА_1 дізналась після отримання відповіді від 30.07.2015р. Із адміністративним позовом звернулась 12 січня 2016 року.
Окрім цього слід зазначити наступне.
Згідно Конституції України Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Наведені позивачем та докладно описані вище обставини свідчать про порушення гарантованого позивачу права на отримання пенсії в розмірі, порядку та на підставах, що діяв під час виходу її на пенсію. Недопустимість звуження змісту та обсягу такого права закріплений Основним Законом України.
На підставі викладеного та керуючись Законами України «Про пенсійне забезпечення», «Про державну службу», «Про оплату праці», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 7, 9,11, 69-71,86,97, 158-163,167,171,183, 244-2 КАС України , суд -
адміністративний позов задовольнити
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Печерському районні м. Києва по відмові ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням виплачених сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Печерському районні м. Києва здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням одержаних у 2011-2013 роках сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань , починаючи з 01 липня 2015 року, та виплатою існуючої заборгованості. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя ЦоколЛ.І.