Постанова від 12.03.2007 по справі 3046-2007

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к. 411

ПОСТАНОВА

Іменем України

12.03.2007

Справа №2-9/3046-2007

10 годин 40 хвилин

Господарський суд Автономної Республіки Крим у складі

Судді Н.С. Пєтухової

при секретарі Смирнової М.Ю.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

За позовом Прокурора м.Євпаторії в інтересах держави в особі Євпаторійського міського управління юстиції АРК, м.Євпаторія

До відповідача: Благодійного фонду розвитку міської охорони здоров'я та соціального захисту медичних працівників, м. Євпаторія

Третя особа: Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в АРК, м. Сімферополь

Про припинення юридичної особи.

За участю представників сторін:

Від позивача - Колісниченко М.О., довіреність № 01-12/122 від 27.02.07р.

Від відповідача - не з'явився, повідомлений належним чином

Від третьої особі - Колісниченко М.О., довіреність № 03-43/679 від 12.03.07р., у справі

За участю прокурору - Куїнджі М.О.

Суть адміністративної справи: Прокурор м.Євпаторії в інтересах держави в особі Євпаторійського міського управління юстиції АРК, м.Євпаторія звернувся до Господарського суду АР Крим про припинення відповідача Благодійного фонду розвитку міської охорони здоров'я та соціального захисту медичних працівників як юридичної особи, у зв'язку з ненаданням останнім в органи податкової служби з грудня 2002 р. податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до вимог пункту 3 статті 110 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 2555-12 від 07.07.1992 р. державна податкова інспекція здійснює контроль за своєчасністю подачі платниками податків бухгалтерських звітів, податкових декларацій, документів фінансової звітності і інших документів, зв'язаних з численням податків, зборів і інших платежів.

Всупереч вимогам статті пункту 2 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 2555-12 від 07.07.1992 р. відповідач не надавав в податкову інспекцію податкових декларацій, документів фінансової звітності.

До початку слухання справи від представника позивача надійшла заява від 12.03.2007 р. про розгляд справи згідно Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з пунктом 6 Закону України «Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України» № 2953-ІV від 06.10.2005 р., що набрав чинність 01.11.2005 р., до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року (1798-12), вирішують у перший та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, дійсним Кодексом і міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких дано Верховною Радою України.

Провадження по адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, що діє на час здійснення окремої процесуальної дії, розгляду справи.

Відповідно до пункту 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень.

Згідно з пунктом 7 частині 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Позивач є суб'єктом владних повноважень.

Згідно з пунктом 6 Закону України «Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства в Україні» № 2953-ІУ від 06.10.2005 р., що набрав чинність 01.11.2005 р. до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 р., вирішують у перший та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Аналіз суб'єктного складу та характеру правовідносин свідчить, що дана справа є справою адміністративної юрисдикції.

Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив. Пояснень на позов і витребувані судом документи не надав. Про час і місце розгляду справи був сповіщений належним чином - ухвала суду надіслана на його юридичну адресу, вказану позивачем. Про причини неявки суд не повідомив.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, третьої особі, висновок прокурору, суд -

ВСТАНОВИВ:

Благодійний фонд розвитку міської охорони здоров'я та соціального захисту медичних працівників було зареєстровано рішенням виконкомом Євпаторійської міської ради № 84 від 27.02.98 р., перереєстровано Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в АРК 04.01.99 р., свідоцтво № 52 згідно вимог п 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 382 від 30.03.1998 р. «Про затвердження Положення про порядок державної реєстрації благодійних організацій". 30.12.99 р. наглядова справа Благодійного фонду розвитку міської охорони здоров'я та соціального захисту медичних працівників була передана Євпаторійському міському управлінню юстиції .

Юридична адреса благодійної організації: АРК, м. Євпаторія , пр. Перемоги, 22.

Статус організації: місцевий. Територія діяльності: м. Євпаторія Автономної Республіки Крим.

На підставі ст.22 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації" від 16 вересня 1997 року N 531/97-ВР , Євпаторійським міським управлінням юстиції було направлено лист (№ 01-50/424 від 01.12.03 р.) щодо перевірки статутної діяльності. Однак провести таку перевірку не представилось можливим, оскільки благодійна організація відсутня за юридичною адресою (м. Євпаторія пр. Перемоги, 22), про що був складений акт про відсутність за юридичною адресою від 20.12.03 р. Інформація про зміну юридичної адреси в Євпаторійське міське управління юстиції не надходила.

Згідно довідки, що міститься в наглядовій справі юридична адреса( м. Євпаторія пр. Перемоги, 22) благодійній організації надавалася Міським територіальним медичним об'єднанням згідно договору про спільну діяльність від 21.09.98 р. Згідно листа головного лікаря Міського територіального медичного об'єднання ( вих. № 765 від 21.04.04 р., вих. № 199 від 24.01.07 р.) Благодійний фонд розвитку міської охорони здоров'я та соціального захисту медичних працівників за адресою: м. Євпаторія пр. Перемоги, 22 не знаходиться. Органами податкової інспекції в м. Євпаторії також проводилась перевірка по питанню відповідності фондом юридичної адреси, за результатами перевірки було складено акт № 5015-1 від 29.05.03 р. про відсутність Благодійного фонду розвитку міської охорони здоров'я та соціального захисту медичних працівників за юридичною адресою: м. Євпаторія, пр. Перемоги, 22.

Згідно доручення Прокуратури м. Євпаторії № 160 від 20.01.07р. Євпаторійським міським управлінням юстиції та Державної податкової інспекцією м. Євпаторії було здійснено перевірку находження за юридичною адресою Благодійного фонду розвитку міської охорони здоров'я та соціального захисту медичних працівників(м. Євпаторія , пр. Перемоги, 22), про відсутність за юридичною адресою складено спільний акт від 24.01.07р.

Таким чином, на даний момент місцезнаходження Благодійного фонду розвитку міської охорони здоров'я та соціального захисту медичних працівників не відомо. Про зміну юридичної адреси Євпаторійське міське управління юстиції повідомлене не було. Це ускладнює здійснення завдань, покладених на Євпаторійське міське управління юстиції, у відповідності до чинного законодавства , в частині: забезпечення обліку благодійних організацій; проведення перевірок їх статутної діяльності на її відповідність вимогам законодавства( згідно статті 22 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації").

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації" інформація стосовно місцезнаходження організації є невід'ємною частиною Статуту організації. Згідно ст. 8 вищезгаданого Закону інформація про зміни та доповнення до статуту підлягають реєстрації.

Згідно п. 3 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища, ім'я та по-батькові або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Інформацію про зміну місцезнаходження організації в реєструючий орган надано не було.

Таким чином організацією порушені вимоги ст. 12 Закону України « Про благодійництво та благодійні організації"", та статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в частини обов'язкової реєстрації змін у статутних документах.

Крім того, окремі положення Статуту не відповідають чинному законодавству, а саме:

1. Порушуючи ст. 12 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації" в Статуті не вказано статус організації.

01.12.03 р. на адресу Благодійної організації «Благодійний фонд розвитку міської охорони здоров'я та соціального захисту медичних працівників" було направлено пропозицію (вих. № 01-50/424 від 01.12.03 р, вих. №. 01/4-12/516 від 29.12.06р) надати відомості, які підтверджують здійснення статутної діяльності.

Однак відповіді одержано не було, представники даної організації в Євпаторійське міське управління юстиції не з'явилися.

Згідно ст. 12 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації" благодійні організації діють на підставі Статуту.

Відповідно до Статуту благодійної організації «Благодійний фонд розвитку міської охорони здоров'я та соціального захисту медичних працівників":

1. Згідно розділу 6 Статуту Загальні збори скликаються не рідше одного разу на рік і обирає Правління, Наглядової ради терміном на один рік;

2. Згідно розділу 6 Статуту виконавчим органом являється Правління , засідання якого проводяться не рідше одного разу на квартал.

Склад керівних органів вказується в Реєстрі благодійних організації. Термін повноважень керівного, та контролюючого органів відповідно до вказаних пунктів Статуту закінчився 17.10.00 р. (Склад Правління та Наглядової ради було переобрана на Загальних зборах 17.10.00 р., протокол № 6, ці дані були надані в реєструючий орган). З 17.10.00 р. в Євпаторійське міське управління юстиції не було надано жодного протоколу обрання статутних органів та протоколів проведення засідань статутними органами.

Вимоги Євпаторійського міського управління юстиції про надання документів підтверджуючих здійснення статутної діяльності організації та легітимність складу статутних органів(протоколи переобрання складу статутних органів) було проігноровано.

Таким чином, було грубе порушення положення Статуту в частині переобрання складу керівних органів, проведення засідань статутних органів, а також норми ст. 12 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації"".

Для з'ясування здійснення статутної діяльності Благодійного фонду розвитку міської охорони здоров'я та соціального захисту медичних працівників Євпаторійським міським управлінням юстиції були направлені відповідні запити до Державної податкової інспекції в м. Євпаторії, Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторії АРК, Головного управління статистики АРК.

Згідно листа Головного управління статистики АРК (№ 05.3-5/4278 від 29.11.04 р.),листа відділу статистики в м. Євпаторії (№ 55 від 24.01.07р.) Благодійний фонд розвитку міської охорони та соціального захисту медичних працівників значиться в ЄДРПОУ станом на 24.01.07 р., код 25146459.

Відповідно до листів Державної податкової інспекції в м. Євпаторії № 144/9/15-1 від 11.01.07 р. Благодійний фонд розвитку міської охорони здоров'я та соціального захисту медичних працівників перебуває на обліку проте звітність не надає з грудня 2002р.

Згідно листа Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторії АРК № 10/04-03-17-24 від 05.01.07 р. Благодійний фонд розвитку міської охорони здоров'я та соціального захисту медичних працівників перебуває на обліку, звітність не здає з січня 2003 р.

Таким чином, організація не веде оперативний та бухгалтерський облік, не надає статистичну звітність , звітність за податками та обов'язками внесками , що є порушенням вимог статей 22, 24 Закону України «Про благодійність та благодійні організації" та спричиняє шкоду інтересам держави у зв'язку неможливості держави у особі уповноважених ним органів (податкової інспекції, пенсійного фонду і т.д.) контролювати благодійну діяльність організації. Ненадання звітності суперечить установчим документам Благодійного фонду розвитку міської охорони здоров'я та соціального захисту медичних працівників , а саме розділу 8, 9 Статуту організації в частині надання необхідних документів та звітів контролюючим органам, статистичної, фінансової звітності .

Згідно п. п. З, 5 ч.2 ст.38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" від 15.05.2003 р. провадження діяльності , що суперечить установчим документам та неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону є підставами для винесення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством .

Членам Правління за місцем мешкання були направлені запити щодо надання відомостей, що підтверджують здійснення статутної діяльності благодійної організації (вих. № 01-50/ 425 від 20.12.03 р., вих. № 01/4-12/516 від 29.12.06р.) Відомості надані не були. Згідно інформації відділу РАГС Євпаторійського міського управління юстиції (довідка № 377-03/2.14 від 23.04.04 р.) керівник організації гр. Комарицький Л.М. помер 16.11.02 р.

Таким чином, виходячи з аналізу отриманих матеріалів у ході проведених Євпаторійським міським управлінням юстиції заходів по встановленню місцезнаходження та здійснення статутної діяльності Благодійним фондом розвитку міської охорони здоров'я та соціального захисту медичних працівників є підстави вважати, що благодійна організація фактично припинила свою діяльність.

Згідно ст. 11 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації", ліквідація благодійної організації здійснюється в установленому законодавством порядку. Так, п. 15 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про порядок державної реєстрації благодійних організацій" від 30.03.1998 р. передбачено ліквідацію благодійної організації за рішенням вищого органу управління благодійної організації на підставі статуту(положення) або рішення суду.

Євпаторійським міським управлінням юстиції було запропоновано Благодійному фонду розвитку міської охорони здоров'я та соціального захисту медичних працівників прийняти рішення щодо її ліквідації ( вих. № 01-50/424 від 01.12.03 р., № 01/4-12/516 від 29.12.06р.), однак на цей момент відповідного рішення в Євпаторійське міське управління юстиції не надходило.

Відповідно до п. 28 «Положення про головні управління юстиції в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі та Положення про районні , районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні управління юстиції" № 36/5 від 30.08.00р. зі змінами та доповненнями, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 серпня 2000 р. за № 558/4779, Головне управління юстиції здійснює контроль за роботою районних, районних у містах міських (міст обласного значення) у разі утворення міськрайонних і міжрайонних управлінь юстиції щодо легалізації об'єднань громадян, реєстрації благодійних організацій.

Згідно Роз'яснення Вищого арбітражного суду від 08.02.1996 р. № 02-5/62 «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" (в редакції від 10.02.2004р.), спори, пов'язані з примусовим розпуском(ліквідацією) об'єднання громадян, вирішуються господарським судом на загальних підставах за заявою легалізую чого органу або прокурора.

При таких обставинах, суд вважає, що вимоги прокурору та позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню, оскільки підтверджуються матеріалами справи, та відповідають чинному законодавству України.

Відповідно до часті 1 статті 71 Кодексу Адміністративного Судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.

Згідно статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь позивача, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати на користь Державного бюджету України з відповідача.

Пунктом 3 Розділу VII Прікинцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розміри судового збору судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується у порядку, встановленому законодавством для державного мита, розмір судового збору визначається відповідно до підпункту “б» пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито».

Таким чином за подачу цієї заяви мало бути сплачено державне мито у розмірі 0,2 неоподаткованого мінімуму доходів громадян, що становить 3, 40 грн.

Керуючись частиною 1 статті 71, статтями 94, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Підприємницьку діяльність юридичної особи Благодійного фонду розвитку міської охорони здоров'я та соціального захисту медичних працівників, м.Євпаторія, (ідентифікаційний код у ЄДРПО України 25146459) зареєстровану Рішенням виконкому Євпаторійської міської ради № 84 від 27.02.1998 р. припинити.

3. Стягнути з Благодійного фонду розвитку міської охорони здоров'я та соціального захисту медичних працівників (97400 АР Крим, м.Євпаторія, пр. Перемоги, 22); (банківські реквізити: відсутні, ЗКПО 25146459) на користь Державного бюджету України (р/р 31115095700002, в банку одержувача: Управління держказначейства в АР Крим, МФО 824026, одержувач: Держбюджет, м. Сімферополь, ЄДРПОУ 34740405) 3,40 грн. держмита.

Виконавчий документ видати після вступу Постанови в закону силу, за заявою особи на користь якої воно винесено.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, Постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Копію цієї постанови, після набрання нею законної сили, направити до державного реєстратора за місцем знаходження відповідача (Виконком Євпаторійської міської ради, 97400, м. Євпаторія).

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Петухова Н.С.