79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
"31" березня 2016 р. Справа № 914/3872/15
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого судді Орищин Г.В.
суддів Галушко Н.А.
ОСОБА_1
розглянув апеляційну скаргу Державного підприємства «Золочівське лісове господарство» від 29.01.16р.,№74
на рішення господарського суду Львівської області від 20.01.2016р.
у справі № 914/3872/15
за позовом Державного підприємства «Золочівське лісове господарство», с. Струтин Золочівського району Львівської області
до відповідача публічного акціонерного товариства «Львівобленерго», м. Львів
за участю третьої особи, без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 природній парк «Північне Поділля», с. Підгірці, Львівська обл.
про відшкодування шкоди в розмірі 22861,05 грн.
за участю представників сторін:
- від позивача - ОСОБА_3;
- від відповідача - ОСОБА_4;
- від третьої особи - ОСОБА_5
Права та обов'язки сторін, передбачені ст. 20,22 ГПК України, учасникам судового процесу роз'яснено. Заяв про відвід складу суду не поступало.
Рішенням господарського суду Львівської області від 20.01.2016р. у справі №914/3872/15 (суддя Пазичев В.М.) відмовлено в задоволенні позовних вимог державного підприємства (надалі ДП) «Золочівське лісове господарство» до публічного акціонерного товариства (надалі ПАТ) «Львівобленерго» про відшкодування шкоди в розмірі 22861,05 грн.
Вказане рішення місцевого господарського суду мотивовано, зокрема, тим, що землі навколо опор ліній електропередач належать балансоутримувачам таких ліній, і землі в границях охоронних зон не вилучаються підприємствами електроенергетики у власників земельних ділянок і землекористувачів, а енергокомпанії не займаються спеціальним використанням лісових ресурсів (рубка основного використання, заготівля деревини, тощо), тому для розчищення просік при експлуатації ЛЕП ніяких лісорубних квитків законодавство не вимагає. Відтак, спірна рубка дерев, здійснена відповідачем в охоронній зоні повітряної лінії електропередач відповідальним за її належне утримання, з метою запобігання аварій електромереж, не відноситься до встановлених законодавством видів спеціального використання лісових ресурсів є правомірною і не потребує спеціального дозволу. При цьому такі дії відповідача є його обов'язком, що закріплено в Правилах охорони електричних мереж.
Не погодившись з рішенням місцевого господарського суду ДП «Золочівське лісове господарство» звернулося з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що на території ОСОБА_2 природного парку «Північне Поділля» під керівництвом майстра Золочівської дільниці Львівського високовольтного РЕМ ПАТ «Львівобленерго» ОСОБА_6 була вчинена самовільна рубка дерев в кількості 131 дерева, що підтверджується актом огляду місць рубки дерев в Золочівському лісництві в кварталі 19 під лінією електропередач, чим, в свою чергу, заподіяно шкоду державі в розмірі 22861,05грн. Як зазначає апелянт, гр. ОСОБА_6 визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 65 ОСОБА_5, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 119,00 грн. Однак, на переконання скаржника, шкода, заподіяна порушенням лісового законодавства, підлягає відшкодуванню незалежно від притягнення винних осіб до дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності. Разом з тим, позивач зазначає, що спеціальне використання природних ресурсів у межах території Парку, здійснюється на підставі дозволів, в межах лімітів, встановлених Міністерством природи України. Також, апелянт покликається на те, що у 2014 році ПАТ «Львівобленерго» звернулося до ДП «Золочівське лісове господарство» з листом про надання дозволу для чистки траси від небезпечних дерев і кущів в межах існуючої просіки на ПЛ 110 кВ Поляна-Зборів в прогоні опор 71-73 (район с. Поляна та с. Славна), що проходить по території НПП «Північне Поділля» в угіддях ДП «Золочівське лісове господарство», на що ДП «Золочівське лісове господарство» отримано усі необхідні погодження, дозволи, затверджено ліміти на розчистку ЛЕП та виписано відповідні лісорубні квитки.
В силу приписів ст. 96 ГПК України, ПАТ «Львівобленерего» подало відзив на апеляційну скаргу, в якому просить оскаржуване рішення місцевого господарського суду залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення з огляду на те, що у відповідності до ч. 6 ст. 19 Закону України «Про електроенергетику» в охоронних зонах електричних мереж, також інших особливо важливих об'єктів електроенергетики діють обмеження, передбачені законодавством України щодо використання земель. Згідно з п.1 Правил охорони електричних мереж, електричними мережами, які підлягають охороні вважаються трансформаторні підстанції, розподільні пункти і пристрої, струмопроводи, повітряні лінії електропередачі, підземні і підводні кабельні лінії електропередачі та споруди, які до них належать. Підприємства енергетики, в силу приписів ч. 1 ст. 27 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів», під час виконання планових робіт з метою забезпечення безаварійної експлуатації об'єктів енергетики мають право здійснювати видалення самосійних чагарників та дерев (насаджень) у межах просік, які прокладені за проектами будівництва повітряних ліній електропередачі, з метою дотримання їх у належному стані без дозволу та погодження з власниками або користувачами лісів. Отже, у випадках здійснення вирубування лісів (чагарників) в охоронних зонах енергетичних об'єктів норми Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» мають перевагу над загальними нормами Лісового кодексу України, як такі, що є нормами спеціального законодавства.
З матеріалів справи та апеляційної скарги вбачається наступне:
В ході проведеної прокуратурою перевірки, встановлено, що у період часу з 23.10.2012 року по 29.10.2012 року у кварталі 19 виділ 18, майстерська дільниця № 2 у Золочівському лісництві ДП «Золочівське лісове господарство» було вчинено рубку 131 дерева, кубомасою 1,61 кбм, таксова вартість 25,88 грн., сума шкоди - 22861,05 грн.
Рубка дерев вчинена під керівництвом майстра Золочівської дільниці Львівського високовольтного РЕМ ПАТ «Львівобленерго» ОСОБА_6, що підтверджується актом огляду місць рубки дерев в Золочівському лісництві в кварталі 19 під лінією електропередач, яким встановлено, що рубка дерев здійснювалась під лінією електропередачі в межах ширини просіки 15м.
Лісова ділянка, на якій було вчинено рубку дерев, належить до земель державного лісового фонду, що підтверджується матеріалами «Проекту організації та розвитку лісового господарства ДП «Золочівське лісове господарство» Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства, таксаційного опису Золочівського лісництва, виданого Львівською державною лісовпорядною організацією у 2011 р., категорія земель - національні природні парки (національний природний парк (надалі - НПП) «Північне Поділля»). Отже, з наведеного вбачається, що рубка була здійснена на території ОСОБА_2 природного парку «Північне Поділля», який створений відповідно до Указу Президента України від 10 лютого 2010 року №156 «Про створення національного природного парку «Північне Поділля» є об'єктом природо-заповідного фонду загальнодержавного значення. Згідно Охоронного зобов'язання № 04-05-11076 від 06.11.2012 року Міністерства екології та природних ресурсів, квартал 19 Золочівського лісництва переданий під охорону ДП «Золочівське лісове господарство».
Відповідно до п. 4.5. Положення про ОСОБА_2 природний парк «Північне Поділля», затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №522 від 12.12.2011 року, використання природних ресурсів на території Парку здійснюється у загальному та спеціальному порядках. Загальне використання природних ресурсів здійснюється відповідно до цього Положення, Проекту організації території Парку та з урахуванням вимог режиму території. Спеціальне використання природних ресурсів у межах території Парку здійснюється на підставі дозволів, в межах лімітів, установлених Мінприроди.
15 листопада 2012 року видано постанову про накладення адміністративного стягнення № 36-12, якою гр. ОСОБА_6 визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 65 ОСОБА_5, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 119,00грн.
17.01.2013 року гр. ОСОБА_6 оплачено штраф у подвійному розмірі у сумі 238,00 грн., у зв'язку із чим 21.01.2013 року закінчено виконавче провадження.
Поруч з тим, 11 грудня 2012 року слідчим СВ Золочівського РВ ГУМВ України у Львівській області старшим лейтенантом міліції ОСОБА_7, було розглянуто матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12012150210000037 від 01 грудня 2013 року, за ознаками ч. 1 ст. 246 КК України, та винесено постанову про закриття кримінального провадження, у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення.
На переконання апелянта, в даному випадку, мають місце усі елементи вчинення правопорушення: протиправна поведінка - незаконна рубка дерев на території НПП «Північне Поділля», вчинена під керівництвом майстра Золочівської дільниці Львівського високовольтного РЕМ ПАТ «Львівобленерго» ОСОБА_6, шкода - самовільна рубка в кількості 131 дерева, кубомасою 11,61 кбм, таксова вартість 25,88 грн., на суму - 22861,05грн; причинний зв'язок - шкода завдана внаслідок незаконної рубки; вина заподіювача шкоди - яка встановлена постановою про накладення адміністративного стягнення на гр. ОСОБА_6 у вигляді штрафу у розмірі 119,00 грн.
З огляду на наведене, позивачем, на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 521 від 21.04.1998 р. «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України», з урахуванням індексу споживчих цін за 2011 рік - 104,6%, було розраховано шкоду в розмірі 22861,05 гривень, що слугувало підставою для звернення з даним позовом.
Заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши подані сторонами докази на відповідність їх фактичним обставинам і матеріалам справи, судова колегія вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги та, відповідно, скасування оскаржуваного рішення - відсутні, з огляду на наступне:
Відповідно до ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Порядок використання лісових ресурсів встановлено Лісовим кодексом України та Законом України «Про рослинний світ», положення яких передбачають загальне та спеціальне використання лісових ресурсів.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про рослинний світ» спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки.
Спеціальне використання природних рослинних ресурсів полягає, зокрема, у: збиранні лікарських рослин, заготівлі деревини під час рубок головного користування, заготівлі живиці, заготівлі кори, лубу, деревної зелені, деревних соків тощо.
Статтею 67 Лісового кодексу України визначено, що у порядку спеціального використання лісових ресурсів можуть здійснюватись такі види використання лісових ресурсів:
заготівля деревини в порядку рубок головного користування;
заготівля другорядних лісових матеріалів;
побічні лісові користування;
використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт.
Законодавством України можуть передбачатись й інші види спеціального використання лісових ресурсів.
Таким чином, з наведених норм вбачається, що спеціальне використання природних рослинних ресурсів полягає у використанні природних властивостей рослинного світу з метою задоволення певних потреб, пов'язаних з використанням споживчих властивостей цих ресурсів.
Між тим, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, вказана рубка дерев була здійснена бригадою Золочівської дільниці Львівського високовольтного РЕМ ПАТ «Львівобленерго» на трасі проходження повітряної лінії 35 кВ високовольтної електропередачі «Вільшаниця-Ремезівці» в межах 15 метрів, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів в прольоті електроопор № 58-70, з метою розчищення траси лінії електромереж від самосіву.
Відповідно до інвентаризаційного опису необоротних активів ПАТ «Львівобленерго», вищевказана лінія обліковується на балансі ПАТ «Львівобленерго» за інвентарним номером №1013000585. Згідно з п. 10 паспорту високовольтної повітряної лінії 35 кВ «Вільшаниця-Ремезівці» опори № 58-70 знаходяться на лісовій ділянці ДП «Золочівське лісове господарство».
У відповідності до ст. 76 Земельного кодексу України, землями енергетичної системи визнаються землі, надані під електрогенеруючі об'єкти (атомні, теплові, гідроелектростанції, електростанції з використанням енергії вітру і сонця та інших джерел), під об'єкти транспортування електроенергії до користувача. Уздовж повітряних і підземних кабельних ліній електропередачі встановлюються охоронні зони.
Стаття 112 Земельного кодексу України передбачає, зокрема, що охоронні зони створюються: уздовж ліній зв'язку, електропередачі, земель транспорту, навколо промислових об'єктів для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодження, а також зменшення їх негативного впливу на людей та довкілля, суміжні землі та інші природні об'єкти. Правовий режим земель охоронних зон визначається законодавством України.
У відповідності до ч. 6 ст. 19 Закону України «Про електроенергетику», в охоронних зонах електричних мереж, а також інших особливо важливих об'єктів електроенергетики діють обмеження, передбачені законодавством України щодо використання земель.
Пункт 1 Правил охорони електричних мереж, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 209 від 04.03.1997 року (далі - Правила) встановлює, що електричними мережами, які підлягають охороні згідно з Правилами, вважаються трансформаторні підстанції, розподільні пункти і пристрої, струмопроводи, повітряні лінії електропередачі, підземні і підводні кабельні лінії електропередачі та споруди, які до них належать.
Охоронні зони електричних мереж встановлюються, зокрема, уздовж: повітряних ліній електропередачі напругою 35 кВ - у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхиленого їх положення на відстань 15 метрів ( п. 5 Правил).
Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 29 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів», підприємства, які здійснюють експлуатацію об'єктів енергетики, в охоронних зонах цих об'єктів зобов'язані для цілей, пов'язаних з безпечною експлуатацією об'єктів енергетики, запобіганням негативним діям шкідливих факторів та захистом лісів, садів, парків, без попереднього узгодження та отримання дозволів здійснювати періодичну технологічну розчистку просік від чагарників, дерев та обрізування гілок; утримувати у стані пожежної безпеки просіки та обладнання повітряних ліній електропередачі, які проходять через лісові ділянки та інші багаторічні насадження.
З наведеного слідує, що у випадках здійснення вирубування лісів (чагарників) в охоронних зонах енергетичних об'єктів норми Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» мають перевагу над загальними нормами Лісового кодексу України, як такі, що є нормами спеціального законодавства.
Як встановлено місцевим господарським судом та не заперечується сторонами, спірна вирубка дерев та кущів проводилась під лінією електропередачі в межах ширини просіки 15 м, у відповідності до норм п. 5 Правил, отже розчистка охоронної зони проводилась в межах дозволених норм.
Відповідно до п. 7 Правил охорони електричних мереж, упродовж повітряних ліній електропередачі прокладаються просіки. Розчищення просік здійснюють енергопідприємства, у віданні яких перебувають лінії електропередачі, а при взаємній домовленості - підприємства, організації, приватні особи у власності чи користуванні яких знаходяться лісові масиви, парки, заповідники, сади та інші багаторічні насадження, згідно з порядком, визначеним енергопідприємством. До того ж пунктом 8 Правил визначено, що в охоронній зоні повітряних і кабельних ліній забороняється виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, а саме - саджати дерева та інші багаторічні насадження, крім випадків створення плантацій новорічних ялинок. Тобто, в межах просік (охоронних зон) електричних мереж дерев та багаторічних насаджень не повинно бути взагалі.
Як вбачається з матеріалів справи, про відсутність насаджень під ЛЕП 35 кВ «Вільшаниця - Ремезівці» у виділі 18 кварталу 19 Золочівського лісництва ДП «Золочівське лісове господарство» свідчать матеріали лісовпорядкування кварталу 19 із «Проекту організації та розвитку лісового господарства ДП «Золочівське лісове господарство», проведеного в 2010 році, які подані суду разом з позовною заявою ДП «Золочівське лісове господарство». В ньому, зокрема, зазначено, що виділ 18 кварталу 19 Золочівського лісництва ДП «Золочівське лісове господарство» є «лінія електромережі, ширина 15 метрів, протяжність 1,2 км., площа чиста», тобто на ній відсутня деревина та чагарникова рослинність. Отже, спірна рубка дерев, здійснена відповідачем в охоронній зоні повітряної лінії електропередачі з метою запобігання аварій електромереж та є обов'язком ПАТ «Львівобленерго», передбаченим Правилами охорони електричних мереж.
Підсумовуючи наведене, судова колегія погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що дана ділянка не призначена для створення чи відновлення лісового масиву за рахунок створення лісових культур, в тому числі і за рахунок природного поновлення - самовисіву, докази, які б свідчили про рубку дерев вчинену поза межами охоронної зони ЛЕП, чи знесення дерев з іншою метою, ніж розчищення охоронної зони повітряної лінії електропередачі в матеріалах справи відсутні, а позивачем не подані, відтак покликання ДП «Золочівське лісове господарство» про завдання шкоди лісу чи лісовому господарству є безпідставними.
Відповідно до ст.ст. 33, 43 ГПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
З огляду на викладене, судова колегія, прийшла до висновку про обґрунтованість оскаржуваного рішення, як такого, що прийнято відповідно до обставин та матеріалів справи з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Судовий збір за перегляд рішення в апеляційному порядку, відповідно до вимог ст. 49 ГПК України, слід покласти на скаржника.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд -
Рішення господарського суду Львівської області від 20.01.2016р. у справі №914/3872/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу Державного підприємства «Золочівське лісове господарство» - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Справу повернути в місцевий господарський суд.
Повний текст постанови складений 04.04.2016р.
Головуючий суддя Орищин Г.В.
суддя Галушко Н.А.
суддя Кузь В.Л.