Постанова від 28.03.2016 по справі 459/383/16-а

Справа № 459/383/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" березня 2016 р. Червоноградський міський суд Львівської області

в складі: головуючого - судді Кріль М.Д.

при секретарі Данилів О.І.

за участю: позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Червонограда Львівської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Червонограді про визнання незаконними дій Управління Пенсійного фонду України у м. Червонограді та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач в лютому 2016 року звернувся в суд з даним позовом, у якому вказав, що з 16.12.2010 року йому було призначено як інваліду другої групи загального захворювання пенсія по інвалідності посадовій особі органів місцевого самоврядування за нормами ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» та ЗУ «Про державну службу». Однак при визначенні пенсії не були включені інші виплати, а саме - матеріальні допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, індексація заробітної плати, з яких було отримано та сплачено страхові внески на загальнобов'язкове державне пенсійне страхування. На звернення із заявою про перерахунок пенсії отримав листом від 14.01.2016 р. відмову відповідача. Не погоджується з такою позицію відповідача та вважає, що спірні виплати мають бути враховані при перерахунку пенсії.

Відтак просить визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати останнього провести перерахунок пенсії з серпня 2015 року та у подальшому здійснювати з урахуванням спірних сум.

У судовому засіданні позивач позов підтримав.

Представник відповідача позов не визнала, вважає, що пенсія призначена відповідно до пенсійного законодавства. В запереченні вказала, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Крім того, ні в якому разі індексація не може бути складовою заробітної плати для визначення пенсії відповідно до ст. 37 ЗУ «Про Державну службу» оскільки індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотку.

Дослідивши докази суд встановив слідуюче.

Як вбачається з рішення від 14.01.2016 року управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1, останній одержував з 16.12.2010 року пенсію по інвалідності як посадова особа органів місцевого самоврядування за нормами ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Розмір призначеної позивачу пенсії обраховувався слідуючим чином: загальний страховий стаж, обчислений станом на дату звернення (15.10.2010 року) становить 39 років 01 місяць 06 днів, стаж державної служби - 18 років 04 місяці 09 днів, в тому числі 01 рік 05 місяців 21 днів - строкова військова служба. Заробітна плата для розрахунку пенсії державного службовця складає: 3628,75 грн. + 3792,76 грн. (91026,12 грн.: 24 місяці) = 7421,51 грн. Пенсія обчислена в розмірі 88 % заробітної плати державного службовця: 7421,51 грн.* 88 % = 6530,93 грн.

Позивач звернувся з заявою від 05.01.2016 року до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії за віком державного службовця за даними довідки від 05.01.2016 року № 31/6-5 виданої виконавчим комітетом Червоноградської міської ради Львівської області, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 з включенням графи «Інші виплати», на підставі норм чинного законодавства.

Згідно з ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У частині 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного ОСОБА_2 України від 20 лютого 2012 року.

Як вбачається з довідки від 05.01.2016 року № 31/6-5 виданої виконавчим комітетом Червоноградської міської ради Львівської області про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до ЗУ «Про державну службу», виданої позивачу про розмір надбавок, премії та інших виплат за період з 01.12.2008 року до 31.11.2010 року, на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В частині вимог, які стосуються індексації заробітної плати, суд враховує, що індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затв. постановою КМ України № 1078 від 17.07.2003р.).

Структуру заробітної плати визначено у ст.2 Закону України «Про оплату праці», якою передбачено існування основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (ч.2 ст.2 Закону України «Про оплату праці»).

ОСОБА_2 виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з пп.2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затв. наказом Держкомстату України № 5 від 13.01.2004р.

Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати.

Також спірні щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому у разі виникнення підстав для перерахунку розмірів пенсії визначається лише дата, з якої особа має право на її перерахунок чи отримання пенсії у певному розмірі. Обмеження періоду, протягом якого суб'єкт владних повноважень має здійснювати обчислення пенсії відповідно до вимог закону, є безпідставним та суперечить вимогам ст.19 Конституції України.

З огляду на положення ст.ст.21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішенням, дією або бездіяльністю. Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд повинен був визнати такі дії незаконними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 70, 138, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Визнати протиправними рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Червонограді Львівської області від 14.01.2016 року № 369/03-33/6 про відмову перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), із врахуванням виплачених йому сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, починаючи з 02.08.2015 р. включно, та провести виплату нарахованих сум (за виключенням проведених виплат).

Судовий збір з відповідача не стягувати за клопотанням позивача.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подання в 10-денний строк апеляційної скарги з дня її проголошення.

Суддя: М. Д. Кріль