Постанова від 06.04.2009 по справі 2-а-193/09

Справа № 2-а-193/09р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2009 року смт. Іваничі

Іваничівський районний суд Волинської області

у складі: головуючого - судді Дильного Г.М.

за участю: секретаря Кирилюк Л.М.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Іваничі Волинської області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Іваничівської райдержадміністрації про перерахунок та виплату заборгованості державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом і в судовому засіданні підтримала позовні вимоги, посилаючись на те, що вона є матір'ю малолітньої дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 і з дня її народження по даний час здійснює за нею догляд. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» їй щомісячно повинна нараховуватися допомога в розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, як особі, що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З квітня 2007 року позивач отримує вказану державну допомогу. Однак, щомісячна грошова допомога їй виплачувалась не в повному розмірі і за період з 01.04.2007 року по 31.12.2008 року їй була невірно нарахована та виплачена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до Законів України № 489-16 та № 107- IУ щодо розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна була виплачуватися щомісячно у такому розмірі: з 1 квітня 2007 року - 463 грн., з 1 жовтня 2007 року - 470 грн., з 1 січня 2008 року - 526 грн., з 1 квітня 2008 року 538 грн.; з 1 липня 2008 року - 540 грн.; з 1 жовтня 2008 року - 557 грн. Невиплата допомоги в повному обсязі суперечить Рішенню Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, яким визнанні неконституційними положення п. 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення на 2007 рік дії ст. 12 ч.1, ст. 15 та п. 3 розділу VIII «Прикінцеві положення», Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Позивач просить визнати незаконною відмову Управління праці та соціального захисту населення Іваничівської райдержадміністрації у перерахунку державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та у виплаті заборгованості, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Іваничівської районної державної адміністрації зробити перерахунок розміру та виплатити державну допомогу, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та рішень Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 9.07.2007 року, № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, виходячи із встановленого розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2008 року суми недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав в зв'язку з тим що, відповідно до ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та Закону України про Державний бюджет України. Згідно ст. 95 Конституції України виключно Законом України «Про Державний бюджет України» визначаються будь-які видатки держави на загальнодоступні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Як вбачається із ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних призначень. Управління при використанні коштів державного бюджету на виконання соціальних програм як Головний розпорядник керується виключно нормами чинного законодавства. Тому допомога позивачу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначена та виплачена вірно.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач є матір'ю малолітньої ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії I-ЕГ № 036190 виданого Переславичівською сільською радою від 27 липня 2006 року, тобто є особою, на яку поширюється дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленому законом. Згідно ч. 1 ст. 15 вказаного Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

У відповідності до Прикінцевих та перехідних положень вище вказаного Закону розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в Законі про державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

Дію частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII Прикінцеві положення Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зупинено пунктом 14 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року. Статтею 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом.

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано неконституційним положення пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії ч. 1 ст. 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення», Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Статтею 152 Конституції України встановлено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Зважаючи на те, що зупинення дії законів є способом тимчасового припинення їх дії в часі та (або) за колом осіб, то втрачання чинності нормативно-правовим актом, яким відбулося зупинення дії певного закону, за правовими наслідками є поновленням дії цього закону, а відповідно і поновленням прав та обов'язків осіб, які є учасниками правовідносин, що є предметом регулювання такого закону.

При цьому статтею 74 Закону України «Про Конституційний Суд України» визначено, що Конституційний Суд України може вказати на преюдиціальність свого рішення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта. А тому вимога про перерахунок розміру державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року підставна та підлягає до задоволення.

Щодо вимоги позивача зобов'язати відповідача зробити перерахунок розміру державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виходячи з встановленого розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року то суд зазнає наступне.

Згідно п. 23 Розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-VI, ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» була викладена у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень». Положення пункту 23 розділу II зазначеного Закону неконституційними відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10 -рп/2008 визнані не були. Таким чином, нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року відповідач здійснював на законних підставах і в належному розмірі, тому дана вимога позивача задоволенню не підлягає.

Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений з 01 квітня 2007 року у розмірі 463 гривні, з 1 жовтня 2007 року у розмірі 470 гривень. Як вбачається з матеріалів справи відповідач допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплатив в неповному обсязі і тому суд вважає за необхідне зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Іваничівської районної адміністрації зробити перерахунок розміру державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та провести виплату недоплаченої суми з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Керуючись ст. ст. 22, 152 Конституції України, Законом України «Про Конституційний Суд України», ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року; Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107 -УI, рішеннями Конституційного суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 року, № 10-рп/2008 року від 22 травня 2008 року, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Іваничівської районної державної адміністрації зробити ОСОБА_1 перерахунок розміру державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та провести виплату недоплаченої суми, відповідно до прожиткового мінімуму для дітей до шести років з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача 3 грн. 40 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви на апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20 денний строк встановлений Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

На постанову може бути подано заяву про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Іваничівський районний суд Волинської області. Апеляційна скарга на дану постанову суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду. Крім цього, апеляційна скарга на дану постанову може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий /підпис/ ОСОБА_4

З оригіналом згідно

Суддя Г.М. Дильний