Справа № 263/1790/16-а
Провадження № 2-а/263/53/2016
01 квітня 2016 року місто Маріуполь
Суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
17 лютого 2016 року позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. У позовній заяві зазначила, що з 18.11.2009 року вона є отримувачем пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про державну службу». Постановою Жовтневого районного суду міста Маріуполя від 12.06.2015 року визнано противоправними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя, які виразилися в нарахуванні пенсії ОСОБА_2 без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати. Зобов'язано ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 13.11.2014 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу»та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням раніше виплачених сум. У зв'язку з тим, що пенсія після перерахунку змінилась лише на чотири копійки (з 25.11.2010 року позивач отримувала 3005,28 грн., а в теперішній час - 3005,32 грн.), позивач звернулась до УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя за роз'ясненням. Листом від 15.02.2016 року позивачеві було повідомлено, що розмір її пенсії з 13.11.2014 року перераховано із розрахунку 70% на підставі Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 02.03.2014 року № 1166-VII. Посилаючись на положення ст. 37 Закону України «Про державну службу» просить задовольнити її позовні вимоги, а саме: визнати незаконними дії УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) із розрахунку 84% заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зобов'язавши сплатити недоотримані суми пенсії, починаючи з 13.11.2014 року.
Представник відповідача ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя надіслав до суду заперечення, в яких зазначив, що призначення та перерахунок пенсії державним службовцям проводиться відповідно до Закону України «Про державну службу».
Згідно з положеннями ст. 37 Закону України «Про державну службу»при розрахунку пенсії такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та допомога за заміщення посад не входять в заробітну плату для обчислення пенсії.
Пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до вимог ст. 33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз норм ст. 33 Закону України «Про державну службу», а також Закону України «Про оплату праці» дозволяє зробити висновок, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань не носить систематичного характеру, а відноситься до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Зазначив, що у вересні 2015 року до відділу з призначення пенсій надійшло для виконання рішення Жовтневого районного суду та Донецького апеляційного адміністративного суду щодо зобов'язання ОСОБА_3 ПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя провести перерахунок пенсії з 13.11.2014 року, призначеної ОСОБА_2, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за пенсією, які враховуються при обчисленні пенсії, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням фактично отриманих сум.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державному службовцю ОСОБА_4 призначена у розмірі 84% від сум її заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Розмір пенсії ОСОБА_2 на теперішній час з урахуванням загального страхового стажу 36 років 10 місяців 16 днів (стаж враховано по 17.11.2010 року), у тому числі спеціальний стаж державного службовця - 5 років 4 місяців 22 дні, службовця в ОМС - 9 років 4 місяці 8 днів, оклад за період з 01.10.2011 року по 31.10.2011 року складає 3577,72 гривень, де:
Оклад 1376,00 грн.;
Ранг 90,00 грн.;
Надбавка за вислугу років (2%) 293,20 грн.;
Премія 938,92 грн.;
Надбавка 879,60 грн.;
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 3577,72 грн.
Основний розмір пенсії від середнього заробітку - 3005,28 грн., (3577,72 грн. х 84%).
Відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року за № 76, пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за заявами про їх призначення або перерахунок, що надійшли, починаючи з 01.01.2015 року, обчислюються у розмірі 60% заробітної плати (грошового утримання).
Таким чином, при виконанні рішення суду та здійснення перерахунку пенсії з 13.11.2014 року застосовуються норми законодавства зі змінами.
Розмір пенсії позивача після виконання рішення суду складатиме 2952,81 грн., оклад за період з 01.10.2010 року по 31.10.2010 року складає 4218,29 грн., де:
Оклад 1376.00 грн.
Ранг 90,00 грн.
Надбавка за вислугу років (25%) 293,20 грн.
Премія 978,59 грн.
Надбавка 764,90 грн.
Інші виплати (виплату з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати) 715,60 грн.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії -421 8,29 грн.
Основний розмір пенсії від середнього заробітку - 2952,81 грн. (4218,29 грн. х 70%)
За таких обставин відповідачем вирішено відмовити ОСОБА_2 у проведені перерахунку пенсії за рішенням суду у зв'язку зі зменшенням розміру пенсії.
З огляду на викладене відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2
Дослідивши письмові докази у справі, суддя прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 18.11.2090 року позивач є отримувачем пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»та перебуває на обліку в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області.
Розмір пенсії обчислено з розрахунку 84% від суми заробітної плати відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Заробітна плата для обчислення пенсії врахована за період з 01.10.2009 року по 31.10.2011 року (24 місяці).
Постановою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 12.06.2015 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволені. Визнано противоправними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя, які виразилися в нарахуванні пенсії ОСОБА_2 без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати. Зобов'язано ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 13.11.2014 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.09.2015 року постанову Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 12.06.2015 року залишено без змін.
Листом УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя від 15.02.2016 року № 4900/03 ОСОБА_2 роз'яснено, що розмір її пенсії з 13.11.2014 року перераховано із розрахунку 70% на підставі Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 02.03.2014 року № 1166-VII.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу»пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Позивачеві було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 18 листопада 2009 року у розмірі 84% заробітної плати.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року у справі N 1-7/99 щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) суд зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Оскільки пенсія позивачеві була призначена з 18.11.2009 року відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 84% заробітної плати, що підтверджується матеріалами справи, при проведенні її перерахунку розмір пенсії не може бути зменшений у зв'язку із набранням чинності змін до Закону України «Про державну службу».
Таким чином, дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про відмову в перерахунку пенсії є такими, що не відповідають вимогам закону, а вимоги позивача - законними та обґрунтованими.
На підставі ст. 19, 46 Конституції України, ст. 37 Закону України «Про державну службу», керуючись ст.ст. 8-11, 94, ч. 4 ст. 122, ст.ст. 158-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати незаконними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) із розрахунку 84% заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зобов'язавши сплатити недоотримані суми пенсії, починаючи з 13 листопада 2014 року.
Стягнути з ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя на користь ОСОБА_2, ІПН НОМЕР_1, витрати на сплату судового збору в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.М. Томілін