Постанова від 26.02.2016 по справі 370/3011/15-а

Макарівський районний суд Київської області

смт. Макарів, вул. Фрунзе, 35, 8000, (04578) 5-13-39

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2016 р. Справа № 370/3011/15-а

Макарівський районний суд Київської області у складі судді Косенко А.В., при секретарі Левківському С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Макарові Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області, про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - Позивач, ОСОБА_1.) звернулася з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду в Макарівському районі Київської області (далі - Відповідач), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Свої вимоги Позивач обґрунтовує тим, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області.

Проте в розрахунок пенсії державного службовця при призначенні пенсії позивачці не було враховано інші виплати отримані за період з 01.09.2008 по 31.08.2010, а саме матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань та індексацію сум заробітної плати.

У зв'язку з чим позивачка звернулася до суду, адже вважає такі дії відповідача протиправними.

Позивачка в судове засідання не прибула, в своїй письмовій заяві просила розглядати справу без її участі в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської областіу судове засідання свого представника не направили, подали письмову заяву з проханням слухати справу без представника управління, заперечили проти задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Судом встановлено, що для розгляду і вирішення даної справи відсутня потреба у заслуховуванні свідків чи експертів, також немає інших перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, зазначених у статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до пенсійного посвідчення НОМЕР_1, ОСОБА_1, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області.

Згідно трудової книжки загальний трудовий стаж позивачки становить 37 років 9 місяців 5 днів, стаж державної служби складає 24 роки 14 днів.

З 19.09.2005 року ОСОБА_1,перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України та отримує пенсію державного службовця на підставі Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% заробітної плати.

Проте вказує, що в розрахунок пенсії державного службовця при призначенні пенсії їй не було враховано інші виплати отримані за період з 01.09.2008 по 31.08.2010, а саме матеріальну допомогу (на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань у сумі 6713,00 грн, та індексацію сум заробітної плати у сумі 4413,12 грн., згідно довідки Управлінні пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області № 4031/03 від 20.07.2015 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

У результаті чого 23.07.2015 вона звернулася із заявою до відповідача про перерахунок пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», яка діяла на час призначення мені пенсії, тобто станом на 19.09.2005 та довідки Управлінні пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області № 4031/03 від 20.07.2015.

Листом № 48/Х-06 від 28.07.2015 відповідач повідомив ОСОБА_1, що перерахунки пенсій відповідно Закону України «Про державну службу» та п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких (законодавчих актів Україну щодо пенсійного забезпечення» не передбачені.

У результаті чого позивачка вважає, що рішення відповідача є незаконним, протиправним і не відповідає діючому законодавству.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», яка діяла на час призначення пенсії пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Стаття 1 Закону України «Про оплату праці», визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

У відповідності до ст.2 Закону України «Про оплату праці», основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, повязані з виконанням виробничих завдань і функцій, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу», встановлено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю ЗО календарних днів, з виплатою матеріальної допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Крім того, статтею 66 Закону № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Відповідно до ч. 5 ст. 95 Кодексу законів про працю України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлена законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713.

Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, є додатковою заробітною платою.

В результаті відмови у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням всіх складових заробітної плати, зазначених у довідці № 4031/03 від 20.07.2015 середньомісячна заробітна плата, з якої обрахована сума пенсії позивачки була зменшена і відповідно, остання отримує меншу пенсію ніж передбачено законодавством.

Верховний Суд України зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідач, відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу, надав перевагу ЗУ «Про державну службу», який щодо спірних правовідносин є загальним. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме: ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Така правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 06 листопада 2013 року (справа № 21-3 50а 13), яка у відповідності до положень ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для застосування.

Враховуючи вищевикладене, на переконання суду позовна заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 2, 4, 6, 9, 11, 17, 71, 86, 104, 128, 158-163 КАС України, суд,-

Постановив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області, про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії- задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1в перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням призначеного розміру 90% заробітної плати, згідно з довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», яка видана Управлінням пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області за № 4031/03 від 20.07.2015, з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги (на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) та індексації заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області провести перерахунок та постійну виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу", у редакції, що визначала розмір її пенсії у відсотках на момент призначення пенсії 90 % від сум заробітної плати (доходу), починаючи з 28.07.2015 з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, згідно довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», яка видана Управлінням пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області за № 4031/03 від 20.07.2015.?

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд, що її ухвалив, протягом 10 днів з моменту її проголошення, а особами, що не були присутні при її проголошенні - з моменту отримання її копії.

Постанова суду набирає законної сили по закінченню строку на її оскарження, у разі, якщо не подано апеляційну скаргу. В інакшому випадку - після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя А.В.Косенко