м. Вінниця
28 березня 2016 р. Справа № 802/3683/15-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши в порядку письмового провадження заяву стягувача фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про виправлення помилки у виконавчому листі, виданому Вінницьким окружним адміністративним судом 22.02.2016 року в адміністративній справі № 802/3683/15-а за її позовом до управління соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Департамент соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації та Міністерство соціальної політики України, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та виплатити компенсацію,
18.09.2015 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1.) звернулась до суду з адміністративним позовом, у якому просила:
- визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області (далі - УПСЗН Немирівської РДА), які полягають у відмові застосувати норми Постанови Кабінету Міністрів України № 105 від 04.03.2015 року "Про затвердження Порядку виплати компенсації підприємств, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період" до роботодавців - фізичних осіб-підприємців;
- зобов'язати УПСЗН Немирівської РДА прийняти до уваги звіти ФОП ОСОБА_1 про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, зокрема ОСОБА_3, та включити виплачену згідно звітів суму 11 487,19 грн. до зведеного звіту про фактичні витрати на виплату компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період;
- зобов'язати УПСЗН Немирівської РДА виплатити ФОП ОСОБА_1 компенсацію у розмірі 11 487,19 грн.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 09.11.2015 року позов ФОП ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність управління соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області щодо неприйняття звітів ФОП ОСОБА_1 за період з січня по серпень 2015 року про фактичні витрати на виплату середнього заробітку ОСОБА_3, призваному на військову службу за призовом під час мобілізації, та щодо неподання копій таких звітів Департаменту соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації для виплати компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Зобов'язано управління соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області прийняти звіти ФОП ОСОБА_1 за період з січня по серпень 2015 року про фактичні витрати на виплату середнього заробітку ОСОБА_3, призваному на військову службу за призовом під час мобілізації, включити виплачений згідно з цими звітами середній заробіток в сумі 11 487,19 грн. до зведеного звіту про фактичні витрати на виплату компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період згідно з додатком 2 до Порядку виплати компенсації підприємств, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 105 від 04.03.2015 року, та виплатити ФОП ОСОБА_1 відповідну компенсацію в сумі 11487,19 грн. за період з січня по серпень 2015 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Крім того, вирішено стягнути на користь ФОП ОСОБА_1 сплачений при зверненні до адміністративного суду судовий збір у розмірі 2923,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань управління соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області.
22.02.2016 року за заявою позивача видано виконавчий лист № 802/3683/15-а про стягнення на користь ФОП ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачений при зверненні до адміністративного суду судовий збір у розмірі 2923,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань управління соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області.
17.03.2016 року стягувач ФОП ОСОБА_1 звернулась до Вінницького окружного адміністративного суду із заявою про виправлення помилки у виконавчому листі № 802/3683/15-а, виданому 22.02.2016 року Вінницьким окружним адміністративним судом, в частині зазначення назви боржника.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 18.03.2016 року вищезазначену заяву про виправлення описки у виконавчому листі призначено до судового розгляду з викликом стягувача та боржника.
У судове засідання представники стягувача та боржника не з'явились, що в силу положень ч. 3 ст. 259 КАС України не перешкоджає судовому розгляду.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд доходить висновку, що подана заява про виправлення помилки у виконавчому листі є підставною і підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 258 КАС України за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, видається один виконавчий лист.
Частиною 1 статті 259 КАС України передбачено, що виконавчий лист має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 18 цього Закону у виконавчому листі зазначається, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб-платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб-громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо.
Встановлено, що у виконавчому листі, виданому 22.02.2016 року Вінницьким окружним адміністративним судом у справі № 802/3683/15-а, невірно зазначено найменування боржника, а саме "управління соціального захисту населення, сім'ї та молоді Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області" замість "управління соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області".
Водночас невідповідність виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 Закону України "Про виконавче провадження", є підставою для відмови у відкритті виконавчого провадження відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження".
Відтак помилки, допущені у виконавчому листі № 802/3683/15-а, можуть перешкодити виконанню судового рішення, яке набрало законної сили.
Частиною 3 статті 259 КАС України передбачено, що суд, який видав виконавчий лист, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при оформленні або видачі, або визнати виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню, та стягнути на користь боржника безпідставно одержане стягувачем за виконавчим листом.
Суд ухвалою вносить виправлення до виконавчого листа, а у разі якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин, суд визнає виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню повністю або частково (ч. 4 ст. 259 КАС України).
З огляду на викладене і враховуючи те, що при видачі виконавчого листа у цій справі були допущені помилки, суд доходить висновку, що заява стягувача про виправлення цих помилок є підставною, а тому підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 160, 165, 254, 258, 259 КАС України суд,
заяву стягувача про виправлення помилки у виконавчому листі задовольнити.
Виправити помилки, допущені у виконавчому листі, виданому 22.02.2016 року Вінницьким окружним адміністративним судом у справі № 802/3683/15-а, шляхом зазначення у ньому:
- в графі "до" - "управління соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області" замість "управління соціального захисту населення, сім'ї та молоді Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області";
- у графі "найменування боржника" - "управління соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області" замість "управління соціального захисту населення, сім'ї та молоді Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області".
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сало Павло Ігорович