Постанова від 29.03.2016 по справі 821/1417/15-а

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2016 р.

м. Херсон

Справа № 821/1417/15-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Нижньосірогозького міжрайонного прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Херсонській області до Степненської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Нижньосірогозький міжрайонний прокурор Херсонської області (далі - прокурор) звернувся в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Херсонській області (далі - позивач, ГУ ДСНС України у Херсонській області) із адміністративним позовом до Степненської сільської ради (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не приведення протирадіаційного укриття № 82681, що знаходиться за адресою: Херсонська область, с.Степне, вул.60 років Жовтня, 24 (адміністративна будівля Степненської сільської ради) у належний для експлуатації стан; зобов'язати відповідача вжити заходи по усуненню недоліків, зазначених в акті комплексної перевірки захисної споруди цивільного захисту (цивільної оборони) від 23.02.2015 р., щодо приведення протирадіаційного укриття № 82681, що знаходиться за адресою: Херсонська область, с.Степне, вул.60 років Жовтня, 24 (адміністративна будівля Степненської сільської ради) у належний для експлуатації стан, зокрема: забезпечити робочий стан систем життєзабезпечення, забезпечити належний стан захисно-герметичних дверей, звільнити приміщення від майна, що в ньому зберігається.

Свої вимоги мотивує тим, що за наслідками проведеної комплексної перевірки по протирадіаційному укриттю № 82681 по вул.60 років Жовтня, 24, в с.Степне, 26.08.2014 р. комісією виявлено ряд недоліків та зроблений висновок про його обмежену готовність до прийняття осіб, що укриваються. Нижньосірогозьким РС ГУ ДСНС України у Херсонській області відповідачу надано рекомендації по протирадіаційному укриттю № 82681, а саме, усунути вказані в акті перевірки недоліки з метою приведення даної споруди у стан готовності за призначенням. Виконуючи розпорядження Уряду від 26.01.2015 р. № 48-р, у лютому 2015 року територіальними органами ДСНС спільно з місцевими органами виконавчої влади проведено перевірку готовності захисної споруди № 82681, яка засвідчила ігнорування з боку відповідальних осіб Степненської сільської ради вимог контролюючого органу. Перевіркою виявлено ряд порушень щодо утримання протирадіаційного укриття, яке перебуває на балансі Степненської сільської ради. Відповідно до акту перевірки захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) від 23.02.2015 р. комісією оцінено вищевказаний об'єкт як "не готовий" до використання для прийняття осіб, що укриваються. Таким чином, виходячи з аналізу змісту положень Кодексу цивільного захисту України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Порядку використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, затвердженого постановою Уряду від 25.03.2009 р. № 253, наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 09.10.2006 р. № 653, можна дійти висновку про бездіяльність посадових осіб Степненської сільської ради щодо утримання ПРУ у належному стані, що, в реаліях сьогодення, не може бути залишено без відповідного реагування, оскільки створюється загроза для життя та здоров'я цивільного (мирного) населення через неможливість їх укриття у разі військової (терористичної) небезпеки.

Від прокурора, представників позивача та відповідача надійшли заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження. Представник позивач також зазначив, що підтримує позовні вимоги прокурора, а представник відповідача - що визнає позовні вимоги в повному обсязі.

Положеннями ч.4 ст.122 КАС України визначено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що захисна споруда - протирадіаційне укриття № 82681 знаходиться за адресою: Херсонська область, с.Степне, вул.60 років Жовтня, 24 (адміністративна будівля Степненської сільської ради) та перебуває на балансі Степненської сільської ради Нижньосірогозького району Херсонської області.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.01.2015 р. № 47-р, з метою координації дій державних органів влади, спрямованих на забезпечення захисту населення, територій та майна, функціонування єдиної державної системи цивільного захисту для подолання наслідків надзвичайної ситуації державного рівня соціального та воєнного характеру, яку спричинило загострення ситуації на деяких територіях України, загроза вчинення терористичних актів, та відповідно до ст.ст.13, 14 Кодексу цивільного захисту України, запроваджено режим надзвичайної ситуації в Донецькій та Луганській областях та режим підвищеної готовності для Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м.Києва, м.Севастополя і Автономної Республіки Крим (з урахуванням положень Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України").

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.01.2015 р. № 48-р з метою підвищення готовності органів управління та сил цивільного захисту до реагування на надзвичайні ситуації в мирний час та особливий період, запобігання їх виникненню надано Державній службі з надзвичайних ситуацій та її територіальним органам разом з місцевими органами виконавчої влади дозвіл на проведення протягом лютого - березня 2015 р. перевірок стану готовності пунктів управління, захисних споруд та наявності планів цивільного захисту на особливий період і планів реагування на надзвичайні ситуації.

На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.01.2015 р. № 48-р. "Про надання дозволу на проведення перевірок щодо дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту", посадовими особами Нижньосірогозького РС ГУ ДСНС України у Херсонській області спільно з місцевими органами виконавчої влади 23.02.2015 р. проведено комплексну перевірку протирадіаційного укриття № 82681, за наслідками якої установлено обмежену готовність укриття до прийняття осіб, що укриваються,

Актом від 23.02.2015р. викладено вимогу про усунення виявлених недоліків до 25.03.2015 р., однак на час звернення до суду із даним позовом недоліки не усунуто.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Згідно ст.13 Кодексу цивільного захисту України режим підвищеної готовності тимчасово встановлюється у разі загрози виникнення надзвичайної ситуації для єдиної державної системи цивільного захисту у повному обсязі або частково для окремих її територіальних підсистем.

Абзацом 6 підпункту 2 пункту 24 Положення про єдину державну систему цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.01.2014 р. № 11, встановлено, що одним із основних завдань, що виконуються єдиною державною системою цивільного захисту у режимі підвищеної готовності, є здійснення заходів щодо захисту населення і територій від можливих надзвичайних ситуацій.

Згідно ст.19 Кодексу цивільного захисту України до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту, серед іншого, віднесено організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; визначення потреби фонду захисних споруд цивільного захисту; планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення; організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту; організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту.

Статтею 32 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 р. № 253 затверджено Порядок використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб (далі - Порядок).

Відповідно до п.2 Порядку захисні споруди цивільного захисту (цивільної оборони) (далі - захисні споруди) - інженерні споруди, призначені для укриття і тимчасового захисту людей, техніки та майна від небезпеки, що може виникнути або виникла внаслідок надзвичайних ситуацій у мирний час, а також від дії засобів ураження в особливий період. Захисні споруди поділяються на сховища та протирадіаційні укриття і є основним засобом колективного захисту населення.

Згідно п.3 Порядку забезпечення утримання та збереження функціонального призначення захисних споруд здійснюють їх балансоутримувачі. Утримання захисних споруд здійснюється відповідно до законодавства за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, а також коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, які є балансоутримувачами захисних споруд.

Відповідно до Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, затвердженої наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 09.10.2006 р. № 653, захисні споруди призначені для укриття населення від засобів масового ураження в особливий період та надзвичайних ситуацій у мирний час та є основним видом колективного захисту населення.

Керівники підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності та господарювання, на балансі яких знаходяться захисні споруди, забезпечують їх належний технічний стан і готовність до укриття населення.

Приписами п.15 ст.20 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що одним із завдань та обов'язків суб'єктів господарювання є забезпечення дотримання вимог законодавства щодо створення, зберігання, утримання, використання та реконструкції захисних споруд цивільного захисту.

Так як протирадіаційне укриття № 82681 знаходиться на балансі відповідача, то саме Степненська сільська рада зобов'язана утримувати цю захисну споруду у належному стані.

Відповідач у наданому до суду 29.03.2016 р. клопотанні вказує на те, що позовні вимоги визнає у повному обсязі.

Тобто, Степненською сільською радою не заперечуються виявлені та зафіксовані у акті перевірки від 23.02.2015 р. недоліки, не спростовуються твердження прокурора про невжиття заходів щодо їх усунення та наявність у відповідача обов'язку усунути виявлені недоліки в утриманні протирадіаційного укриття № 82681.

Приписами ч.3 ст.72 КАС України передбачено, що обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумнівів щодо достовірності цих обставин та добровільності їх надання.

Оскільки на час розгляду справи відповідачем не вжито в повному обсязі заходів щодо приведення об'єкту цивільного захисту у належний стан, суд погоджується із доводами прокурора про те, що основною метою зобов'язання Степненську сільську раду привести у належний стан і готовність до укриття населення вказаної захисної споруди є здійснення контролю за технічним станом об'єкту цивільного захисту, його належним утриманням та експлуатацією, встановленням рівня її готовності до використання за призначенням, що є невід'ємною складовою гарантії кожного громадянина України на захист свого життя і здоров'я від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру та їх небезпечних наслідків.

Такий свій обов'язок відповідач виконує неналежним чином, що є підставою для визнання протиправною його бездіяльності та покладення на нього обов'язку привести захисну споруду у належний стан.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог прокурора, а тому вони підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 72, 122, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Степненської сільської ради Нижньосірогозького району Херсонської області щодо не приведення протирадіаційного укриття № 82681, що знаходиться за адресою: Херсонська область, Нижньосірогозький район, с.Степне, вул.60 років Жовтня, 24, (адміністративна будівля Степненської сільської ради) у належний для експлуатації стан.

Зобов'язати Степненські сільську раду Нижньосірогозького району Херсонської області привести протирадіаційне укриття № 82681, що знаходиться за адресою: Херсонська область, Нижньосірогозький район, с.Степне, вул.60 років Жовтня, 24 (адміністративна будівля Степненської сільської ради) у належний для експлуатації стан, а саме: забезпечити робочий стан систем життєзабезпечення, забезпечити належний стан захисно-герметичних дверей, звільнити приміщення від майна, що в ньому зберігається.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 3.5