Справа № 819/258/16
23 березня 2016 року м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Осташа А.В. при секретарі судового засідання Хоменко Л.В.
за участю:
представників позивача - Шмигельського В.М. та Федорук Л.В.;
представника відповідачів - Міська І.В.;
третіх осіб без заявлення самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4 та ОСОБА_5;
представника третіх осіб без заявлення самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Борщівське автотранспортне підприємство 16138"
до Борщівської районної державної адміністрації, Конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Борщівської районної адміністрації
про визнання протиправним та скасування рішення, -
В ході судового розгляду адміністративної справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Борщівське автотранспортне підприємство 16138" (далі - позивач, ТзОВ "Борщівське автотранспортне підприємство 16138") звернулося до адміністративного суду з позовом до Борщівської районної державної адміністрації (далі - відповідач 1, або Борщівська РДА) та до Конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Борщівської районної адміністрації (далі - відповідач 2), треті особи які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідачів ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Борщівської районної державної адміністрації, оформленого протоколом №1 від 23-28 грудня 2015 року в частині не визначення місця кожного перевізника-претендента, які приймали участь у конкурсі на маршрутах: №2-1/2 Борщів - Скала-Подільська, №2-1/1 Борщів - Скала-Подільська, №2-17 Борщів-Стрілківці-Королівка та зобов'язання конкурсного комітету визначити переможця конкурсу та перевізника який посів друге місце по маршрутах №2-1/2 Борщів - Скала-Подільська, №2-1/1 Борщів - Скала-Подільська, №2-17 Борщів-Стрілківці-Королівка на підставі бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів, які приймали участь у конкурсі 23-28 грудня 2015 року на право здійснювати перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування: №2-1/2 Борщів - Скала-Подільська, №2-1/1 Борщів - Скала-Подільська, №2-17 Борщів-Стрілківці-Королівка та документів, поданих такими перевізниками-претиндентами для участі у конкурсі, судом встановлено ряд порушень вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" та Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженного постановою Кабінету Міністрів України за №1081 від 03.12.2008 року (далі по тексту - Порядок) зі сторони Конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Борщівської районної адміністрації, які виразилися в наступному:
Норми Порядку чітко регламентують дії конкурсного комітету у разі участі у конкурсі двох або більше перевізників-претендентів та одного претендента.
Пунктом 42 Порядку передбачено, що у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України «Про автомобільний транспорт». Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4, є підставою для визначення переможця конкурсу. Додаток 4 містить перелік показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів.
Відповідно до пункту 46 Порядку переможцем конкурсу визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів. Претендентом, який посів друге місце, визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів без урахування показника переможця конкурсу. У разі коли учасники конкурсу набрали однакову кількість балів, під час визначення переможця конкурсу та перевізника-претендента, який посів друге місце, перевагу має той перевізник-претендент, що подав конкурсному комітетові сертифікат відповідності послуг з перевезення пасажирів ліцензійним умовам, а також (для міжміського автобусного маршруту) свідоцтво відповідності автобуса параметрам комфортності, а у разі неподання таких документів або подання їх кількома перевізниками-претендентами, що набрали однакову кількість балів, переможець визначається шляхом голосування. Перевізника-претендента, визнаного відповідно до пункту 42 цього Порядку переможцем, може бути визнано таким лише у разі набрання ним за окремим об'єктом конкурсу кількості балів, що є вищою нуля.
Рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, у тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсного комітету (або за його відсутності голос заступника голови конкурсного комітету) (пункт 47 Порядку). Рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу, а також перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце, оголошується перевізникам-претендентам під час конкурсу, у 10-денний строк оформляється протоколом, який підписується присутнім головою або заступником голови та секретарем конкурсного комітету, і подається організатору (пункт 49 Порядку).
З аналізу вищенаведених положень Порядку суд приходить до висновку, що члени конкурсного комітету забезпечують прийняття рішення про визначення переможця, беруть участь в оцінці пропозицій перевізників-претендентів за бальною системою. При цьому, сумарна кількість балів є підставою для визначення переможця конкурсу, яким визнається перевізник-претендент, що набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій, тобто вимоги Порядку чітко регламентують як визначається переможець конкурсу, що у спірному випадку не дотримано відповідачем 1.
Як наслідок, визначення переможця конкурсу на автобусних маршрутах загального користування №2-1/2 Борщів - Скала-Подільська, №2-1/1 Борщів - Скала-Подільська та №2-17 Борщів-Стрілківці-Королівка 23-28 грудня 2015 року Конкурсним комітетом з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Борщівської районної державної адміністрації здійснено протиправно, в порушення статті 43 Закону України «Про автомобільний транспорт», пункту 46 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №1081 від 03.12.2008 року.
Судом встановлено, що у спірному випадку дії конкурсного комітету щодо прийняття рішення про визначення переможця конкурсу шляхом голосування виходять за межі дискреційних повноважень цього органу, передбачених Порядком щодо можливості вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінського рішення, оскільки Порядок не дозволяє суб'єкту владних повноважень приймати рішення шляхом голосування у випадку коли переможця конкурсу можна визначити відповідно до п.46 Порядку.
Вищезазначене свідчить про те, що конкурсний комітет діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені наведеним вище Порядком, поза межами повноважень, визначених законодавством, упереджено, недобросовісно та необґрунтовано.
Із встановлених в судовому засіданні обставин, суд прийшов до висновку, що вищенаведені порушення вимог чинного законодавства були допущені внаслідок незнання та перекручування змісту норм чинних на даний час Закону України "Про автомобільний транспорт" та Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.
З метою недопущення таких порушень надалі, суд вважає, що Борщівській РДА в особі голови РДА, як органу який формує склад конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, необхідно вжити заходів щодо недопущення в майбутньому таких порушень закону з боку осіб, які входять в конкурсній комітет, шляхом проведення відповідних навчань на предмет знання вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" та Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженного постановою Кабінету Міністрів України за №1081 від 03.12.2008 року ( в частині на час проведення навчання редакції).
Керуючись ст.ст. 160, 165, 166 КАС України, суд, -
Постановити окрему ухвалу та направити її для виконання у Борщівську районну державну адміністрацію Тернопільської області.
Борщівській районній державній адміністрації в особі голови РДА, як органу який формує склад конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, необхідно вжити заходів щодо недопущення в майбутньому таких порушень з боку осіб, які входять в конкурсний комітет, шляхом проведення відповідних навчань на предмет знання вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" та порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №1081 від 03.12.2008 року (в чинній на час проведення навчання редакції).
Борщівську районну державну адміністрацію повідомити Тернопільський окружний адміністративний суд про вжиті заходи щодо виконання ухвали не пізніше одного місяця після надходження ухвали.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Осташ А.В.
копія вірна
Суддя Осташ А.В.