Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
21 березня 2016 року Справа № П/811/2893/14.
провадження № 2-ап/811/4/16
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Притули К.М.,
за участю секретаря : Потєхіної І.В.
розглянувши у судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області про скасування акта перевірки, -
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить визнати протиправним та скасувати Акт № 93/1740/НОМЕР_1 від 15.07.2014 року про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи ОСОБА_1 (інд. номер НОМЕР_1) з питань дотримання вимог податкового законодавства при оподаткуванні доходів, отриманих у вигляді списання заборгованості за період з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року складеного Кіровоградською об'єднаною Державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області.
В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач зазначив, що при складанні Акту перевірки № 93/1740/НОМЕР_1 від 15.07.2014 року були порушені норми чинного законодавства, а тому просить дані позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник позивача та позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вказавши, що дії відповідача ґрунтувались на нормах чинного законодавства та просить відмовити в задоволені позову в повному обсязі.
Заслухавши думку сторін та дослідивши матеріали справи суд приходить до наступних висновків.
5 липня 2014 року посадовими особами Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області, на підставі наказу Кіровоградської ОДПІ Головного управління Міністерства доходів і зборів у Кіровоградській області №1231 від 02.07.2014, проведена документальна позапланова невиїзна перевірка фізичної особи ОСОБА_1, з питань дотримання вимог податкового законодавства при оподаткуванні доходів, отриманих у вигляді списання заборгованості за період з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року, за наслідками якої складено акт № 93/1740/НОМЕР_1 від 15.07.2014, висновками якого, зокрема, є порушення, на думку відповідача, пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49, пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано грошове зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб за період, що перевіряється, на суму 76 196,94 грн. (а.с.6-9).
Позивач не погодившись із висновками акту, звернувся із запереченням на акт до начальника Кіровоградської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області, за результатами розгляду якого, отримав відмову в його задоволенні (а.с.11-13).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (пункт 1.1 статті 1).
Однією із функцій органів державної податкової служби яку вони виконують згідно підпункту 19.-1.1.1 пункту 19.-1.1 статті 19 Податкового кодексу України є здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом.
Для виконання такої функції, відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Порядок проведення перевірок встановлений главою 8 Податкового кодексу України.
Згідно пункту 75.1, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Так відповідно до ст. 79 Податкового кодексу України, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.
Судом встановлено, що відповідно до отриманої від ГУ Міндоходів України інформації за 2013 рік, про суми нарахованих (виплачених) доходів та утриманих з них податків фізичних осіб, які отримували доходи за даними податкових розрахунків за ф.1 ДФ ОСОБА_1 отримав доходи від ТОВ «ОТП Факторинг України» за ознакою « 1262 у вигляді боргу платника податку, анульованого кредитом за його самостійним рішенням у 4 кварталі 2013 року у сумі 449566,68 грн.
Листом ТОВ «ОТП Факторинг України» від 26.05.2014 року № 1255 підтверджено достовірність даних, зазначених у звіті 1 ДФ податковий розрахунок сум доходу нарахованого сплаченого на користь платників податку і сум утриманого з них податку по фізичній особі ОСОБА_1
Тому, на підставі наказу № 1231 від 02.07.2014 року та відповідно до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, пп. 78.1.2 п. 78.1 ст. 78, п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України працівниками податкового органу було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку з питань дотримання фізичною особою-платником податків вимог податкового законодавства при оподаткуванні доходів, отриманих у вигляді списання заборгованості за період з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року.
Так як відповідачем прийнятий наказ про перевірку позивача, відповідно така перевірка була проведена.
Згідно пункту 86.1 статті 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Відповідно до пункту 86.4 статті 86 ПК України,Акт (довідка) документальної невиїзної перевірки складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та реєструється у контролюючому органі протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).
Акт (довідка) документальної невиїзної перевірки після його реєстрації вручається особисто платнику податків чи його законним представникам або надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення. У разі відмови платника податків або його законних представників від підписання акта (довідки) перевірки посадовими особами контролюючого органу складається відповідний акт, що засвідчує факт такої відмови. Відмова платника податків або його законних представників від підписання акта перевірки не звільняє такого платника податків від обов'язку сплатити визначені контролюючим органом за результатами перевірки грошові зобов'язання. Заперечення по акту перевірки розглядаються у порядку і строки, передбачені пунктом 86.7 цієї статті. Податкове повідомлення-рішення приймається у порядку і строки, передбачені пунктом 86.8 цієї статті.
За результатами перевірки позивача, державним податковим органом складено Акт № 93/1740/НОМЕР_1 від 15.07.2014 року про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи ОСОБА_1 (інд. номер НОМЕР_1) з питань дотримання вимог податкового законодавства при оподаткуванні доходів, отриманих у вигляді списання заборгованості за період з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року.
Аналізуючи вищезазначене за встановлених в судовому засіданні обставин, оскільки судом не встановлено неправомірних дій при проведенні перевірки та складенні відповідного Акта.
Під час розгляду справи позивач та представник позивача обґрунтовували позовні вимоги з посиланням на обставини, які свідчать, на думку позивача, про неправомірність податкового повідомлення-рішення № 0015421704 від 29.07.2014 року, яке було прийняте за результати вищезазначеної перевірки та на підставі Акту № 93/1740/НОМЕР_1 від 15.07.2014 року.
Стосовно даної позиції, суд зазначає наступне.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2014 року в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 в частині скасування податкового повідомлення-рішення № 0015421704 від 29.07.2014 року було відмовлено в повному обсязі.
18 червня 2015 року Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом було винесено ухвалу, якою апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишено без задоволення, а постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2014 року - залишено без змін.
Таким чином, вищезазначена постанова Кіровоградського окружного адміністративного суду набрала законної сили.
У відповідності до ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, суд приходить до висновку, про необґрунтованість позовних вимог та вважає за необхідне відмовити в їх задоволенні
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 162, 163 КАС України, суд, -
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений 25 березня 2016 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду К.М. Притула