Постанова від 29.03.2016 по справі 826/24515/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

29 березня 2016 року 08:07 справа №826/24515/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кузьменка В.А., суддів Арсірія Р.О., Огурцова О.П., за участю секретаря Калужського Д.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомРадикальної партії Олега Ляшка

доЦентральної виборчої комісії

треті особи1. ОСОБА_3 2. ОСОБА_4 3. Верховна Рада України

проскасування постанови, зобов'язання вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Радикальна партія Олега Ляшка (далі по тексту - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративними позовом до Центральної виборчої комісії (далі по тексту - відповідач), за участю третіх осіб - ОСОБА_3 (далі по тексту - третя особа 1, ОСОБА_3.) та ОСОБА_4 (далі по тексту - третя особа 2, ОСОБА_4), в якому, з урахуванням подальшої зміни позовних вимог, просить: 1) скасувати постанову відповідача від 25 вересня 2015 року №372 "Про звернення Радикальної партії Олега Ляшка", зареєстроване в Центральній виборчій комісії 21 вересня 2015 року за №21-34-7612"; 2) зобов'язати відповідача вчинити дії з визнання обраним народним депутатом України наступного за черговістю кандидата в народні депутати України у виборчому списку Радикальної партії Олега Ляшка, у зв'язку з достроковим припиненням повноважень народного депутата України ОСОБА_4

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 листопада 2015 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/24515/15, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 грудня 2015 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Верховну Раду України (далі по тексту - третя особа 3).

В судовому засіданні 16 березня 2016 року представники позивачів позовні вимоги підтримали, представники відповідача та третьої особи 3 проти задоволення позову заперечили; треті особи 1 та 2 або їх представники до суду не прибули, у зв'язку із чим на підставі частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив здійснити розгляд справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Радикальна партія Олега Ляшка звернулась до Центральної виборчої комісії зі зверненням від 21 вересня 2015 року №1169-09/15, в якому повідомила про дострокове припинення народного депутата України ОСОБА_4 та, додавши витяг з рішення Х з'їзду Радикальної партії Олега Ляшка про дострокове припинення повноважень народного депутата України ОСОБА_4, просила невідкладно вчинити дії з надання повноважень народного депутата України наступному кандидату в народні депутати України з виборчого списку Радикальної партії Олега Ляшка.

За результатами розгляду звернення позивача Центральна виборча комісія прийняла постанову від 25 вересня 2015 року №372 "Про звернення Радикальної партії Олега Ляшка, зареєстроване в Центральній виборчій комісії 21 вересня 2015 року за №21-34-7612" про відсутність у Центральної виборчої комісії правових підстав для визнання обраним наступного за черговістю кандидата в народні депутати України у виборчому списку Радикальної партії Олега Ляшка.

Вказана постанова мотивована відсутністю на момент розгляду порушеного питання підстав для дострокового припинення повноважень народного депутата України ОСОБА_4

Позивач вважає, що вказана постанова підлягає скасуванню, оскільки, за умови повідомлення народного депутата України ОСОБА_4 про вихід із фракції та за наявності рішення з'їзду партії про дострокове припинення повноважень народного депутата України, Центральна виборча комісія зобов'язана вчинити дії з визнання обраним народним депутатом України наступного за черговістю кандидата в народні депутати України у виборчому списку.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив, підтримавши мотиви оскаржуваної постанови, та зазначив, що згідно повідомлень ОСОБА_4 та Апарату Верховної Ради України, що надійшли до Центральної виборчої комісії, ОСОБА_4 зі складу депутатської фракції Радикальної партії Олега Ляшка не виходив.

Третя особа 2 у письмовому запереченні проти позову зазначила про необґрунтованість позовних вимог, виходячи з того, що ОСОБА_4 з депутатської фракції Радикальної партії Олега Ляшка не виходив, заяв про вихід зі складу фракції не подавав та не підписував, інших дій щодо припинення свого перебування у зазначеній фракції не вчиняв.

Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи зі змісту пред'явлених позовних вимог, звертає увагу на наступне.

Відповідно до частини першої статті 105 Закону України "Про вибори народних депутатів України" у разі дострокового припинення повноважень депутата, обраного у загальнодержавному окрузі на підставах і в порядку, передбачених Конституцією України і законами України, у строк не пізніш як на шостий день з дня отримання відповідного рішення або копії свідоцтва про смерть Центральна виборча комісія своїм рішенням визнає обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку відповідної партії. У разі оскарження рішення про дострокове припинення повноважень депутата Центральна виборча комісія приймає рішення щодо визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку відповідної партії після набрання законної сили рішенням суду. Якщо черговість для отримання депутатського мандата вичерпана, депутатський мандат залишається вакантним до проведення чергових або позачергових виборів.

У свою чергу згідно з частиною другою статті 81 Конституції України повноваження народного депутата України припиняються достроково, зокрема у разі невходження народного депутата України, обраного від політичної партії (виборчого блоку політичних партій), до складу депутатської фракції цієї політичної партії (виборчого блоку політичних партій) або виходу народного депутата України із складу такої фракції.

Частина шоста статті 81 Конституції України вказує, що у разі невходження народного депутата України, обраного від політичної партії (виборчого блоку політичних партій), до складу депутатської фракції цієї політичної партії (виборчого блоку політичних партій) або виходу народного депутата України із складу такої фракції його повноваження припиняються достроково на підставі закону за рішенням вищого керівного органу відповідної політичної партії (виборчого блоку політичних партій) з дня прийняття такого рішення.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25 червня 2008 року №12-рп/2008 у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частин п'ятої, шостої статті 13 Закону України "Про статус народного депутата України", частини четвертої статті 61 Регламенту Верховної Ради України та офіційного тлумачення положень пункту 6 частини другої, частини шостої статті 81, частини шостої статті 83 Конституції України, частини четвертої статті 13 Закону України "Про статус народного депутата України" (справа про перебування народного депутата України у депутатській фракції) обов'язковими елементами для припинення повноважень народного України є наявність хоча б однієї підстави, передбаченої частиною шостою статті 81 Конституції України, та рішення вищого керівного органу цієї політичної партії (виборчого блоку партій).

Як встановлює стаття 150 Конституції України, до повноважень Конституційного Суду України належить: 1) вирішення питань про відповідність Конституції України (конституційність): законів та інших правових актів Верховної Ради України; актів Президента України; актів Кабінету Міністрів України; правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим; 2) офіційне тлумачення Конституції України та законів України.

З питань, передбачених цією статтею, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.

Враховуючи викладені вище законодавчі положення та обов'язковість офіційного тлумачення Конституційного Суду України, колегія суддів звертає увагу, що підставою для припинення повноважень народного депутата України відповідно до пункту 6 частини другої та частини шостої статті 81 Конституції України є вихід народного депутата України зі складу депутатської фракції політичної партії та рішення вищого керівного органу політичної партії.

Досліджуючи наявність у межах спірних правовідносин підстав для припинення повноважень народного депутата України, суд виходить з наступного.

Рішенням Х з'їзду Радикальної партії Олега Ляшка (протокол від 18 вересня 2015 року №1) відповідно до пункту 6 частини другої статті 81 Конституції України ухвалено дострокового припинити повноваження ОСОБА_4, обраного по виборчому списку Радикальної партії Олега Ляшка, у зв'язку із виголошенням з парламентської трибуни 18 вересня 2015 року заяви про добровільний вихід із фракції Радикальної партії Олега Ляшка.

Як передбачає частина друга статті 13 Закону України "Про статус народного депутата України", депутатські фракції (групи) утворюються, реєструються, діють, а також припиняють свою діяльність відповідно до закону про Регламент Верховної Ради України та інших законів України.

Так, згідно з частиною третьою статті 60 Регламенту Верховної Ради України, затвердженого Законом України від 10 лютого 2010 року №1861-VI, про вступ, вихід зі складу зареєстрованої депутатської фракції (депутатської групи) народний депутат повідомляє письмово головуючого на пленарному засіданні. Письмове повідомлення народного депутата про входження до складу тієї чи іншої депутатської фракції (депутатської групи) погоджується з головою цієї депутатської фракції (депутатської групи). Повідомлення про виключення із складу депутатської фракції (депутатської групи) робить головуючий на пленарному засіданні за поданням голови депутатської фракції (депутатської групи).

Відповідно до частини першої статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частина четверта статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Утім, суд звертає увагу на відсутність в матеріалах справи доказів, які б достовірно підтверджували, що ОСОБА_4 письмово повідомив головуючого на пленарному засіданні про вихід зі складу депутатської фракції Радикальної партії Олега Ляшка.

Крім того, наявні у справі докази свідчать, що ОСОБА_4 у листі від 18 вересня 2015 року, зареєстрованому в Центральній виборчій комісії 21 вересня 2015 року за №21-18-7325, повідомив, що не виходив із депутатської фракції Радикальної партії Олега Ляшка, відповідних заяв про вихід не писав, будь-яких інших дій щодо припинення свого перебування у фракції не вчиняв, а тому зазначив про відсутність підстав для припинення повноважень як народного депутата України.

Так само згідно з повідомленням Апарату Верховної Ради України від 23 вересня 2015 року №05-1/1-40 (235487) станом на 23 вересня 2015 року народний депутат України ОСОБА_4 письмово не повідомляв головуючого на пленарному засіданні Верховної Ради України про свій вихід зі складу депутатської фракції Радикальної партії Олега Ляшка; зі складу депутатської фракції Радикальної партії Олега Ляшка вказаний народний депутат України не виходив.

При цьому суд не приймає до уваги посилання позивача на наявну у справі копію заява ОСОБА_4 від 18 вересня 2015 року №103, в якості доказів припинення повноважень народного депутата України, оскільки докази письмового повідомлення головуючого на пленарному засіданні про вихід ОСОБА_4 зі складу депутатської фракції Радикальної партії Олега Ляшка відсутні, а згідно із заявою, зареєстрованою в Апараті Верховної Ради України від 18 вересня 2015 року за №230297, ОСОБА_4 повідомив про відкликання заяви про виключення із фракції Радикальної партії Олега Ляшка.

Враховуючи не доведеність припинення повноважень народного депутата України ОСОБА_4 станом на момент прийняття оскаржуваного рішення, на думку суду, підстави для визнання обраним наступного за черговістю кандидата в народні депутати України у виборчому списку Радикальної партії Олега Ляшка були відсутні.

Колегія суддів також відзначає, що згідно з інформацією Офіційного порталу Верховної Ради України ОСОБА_4 з 27 листопада 2015 року по 17 березня 2016 року періодично реєструвався на засіданнях Верховної Ради України та приймав участь у голосуванні, тобто фактично здійснював депутатські повноваження.

Таким чином, позовні вимоги про скасування постанови Центральної виборчої комісії від 25 вересня 2015 року №372 "Про звернення Радикальної партії Олега Ляшка, зареєстроване в Центральній виборчій комісії 21 вересня 2015 року за №21-34-7612" нормативно та документально не підтверджуються.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, Центральною виборчою комісією доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваної постанови з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Радикальної партії Олега Ляшка задоволенню не підлягає.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Радикальній партії Олега Ляшка відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя В.А. Кузьменко

Судді Р.О. Арсірій

О.П. Огурцов