Постанова від 23.03.2016 по справі 369/61/16-а

Центральна районна лікарня Києво-святошинського району

Справа № 369/61/16-а

Провадження № 2-а/369/57/16

ПОСТАНОВА

іменем України

23.03.2016 року Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі головуючої судді Ковальчук Л.М., при секретарі Кондратенко М.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області, третя особа Центральна районна лікарня Києво-Святошинського району Київської області, про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і призначити пенсію,

ВСТАНОВИВ:

У січні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся з позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області, третя особа Центральна районна лікарня Києво-Святошинського району Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і призначити пенсію.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що в травні 2015 року він звернувся до суду з позовом до УПФУ в Києво-Святошинському районі щодо призначення і перерахунку пенсії згідно довідки № 86, виданої 06 квітня 2015 року Центральною районною лікарнею Києво-Святошинського району м. Боярка, у відповідності до положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 11 серпня 2015 року подану ним позовну заяву було задоволено. Вказана постанова суду набрала законної сили 22 жовтня 2015 року.

06 листопада 2015 року він отримав виконавчий лист на виконання вказаної постанови суду від 11 серпня 2015 року.

В подальшому він звернувся до УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області із заявою про виконання судового рішення, однак начальник юридичного відділу повідомив йому, що в пенсійному фонді відсутня вказана постанова суду.

Одночасно звертаючись із заявою до УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області, він подав до ГУ ПФУ України в Київській області виконавчий лист на виконання постанови Києво-Святошинського районного суду від 11 серпня 20105 року.

Згідно розпорядження Мінсоцполітики про виплату пенсії за січень 2016 року перерахунок та призначення пенсії було зроблено після 26 грудня 2015 року у зв'язку з їх виплатою 29, 30, 31 грудня 2015 року.

30 грудня 2015 року в усній формі позивач звернувся до заступника начальника УПФУ в Києво-Святошинському районі з приводу надання розпорядження про перерахунок та призначення пенсії згідно постанови Києво-Святошинського районного суду від 11 серпня 2015 року.

В розпорядженні УПФУ в Києво-Святошинському районі було зазначено, що згідно перерахунку його пенсія з надбавками як ліквідатору аварії на ЧАЕС та інваліду війни становить 3 913 грн. 90 коп..

Відповідно до вказаного розпорядження стало відомо, що перерахунок та призначення пенсії не відповідає порядку розрахунку пенсії згідно довідки про заробітну плату в зоні відчуження, так як він був зроблений в ручному режимі на власний розсуд із заробітної плати в розмірі 487 грн. 11 коп., одержаної за період з 4 по 17 травня 1986 року. Однак пенсія може розраховуватись тільки з днів, проведених в зоні відчуження.

В довідці № 86 від 06 квітня 2015 року зазначено, що 13 травня 1986 року він працював в м. Прип'ять. Наданий розрахунок по заробітній платі, з якого визначається розрахункова щомісячна заробітна плата і визначається розрахункова щомісячна заробітна плата, до якої додаються 400 крб. премії, передбачених підпунктом 3 п. 1 постанови Ради Міністрів УРСР № 207-7 від 10 червня 1986 року, та передбачено в п. 6 постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно порядку розрахунку пенсії ліквідаторам аварії на ЧАЕС, інвалідам 2 групи 1 категорії.

Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року розрахунок заробітної плати в зоні відчуження згідно довідки про заробітну плату розраховується без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження, а також визначається із розрахункової заробітної плати, що є в довідці, а не з виплаченої заробітної плати по місцю роботи в розмірі 487 грн. 11 коп., які він одержав за роботу в 30-км зоні ЧАЕС та за її межами.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року, пенсії за бажанням осіб можуть призначати, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роки в розмірі відшкодування фактичних збитків.

Сума заробітної плати згідно довідки № 86 за роботу в зоні відчуження в місяць становить (71,056 х 25,4) + 400 = 2204,72 карб. (за 13 травня 1986 року), отже розрахована пенсія має складати 928,81 х (71,056 х 25,4) + 400 х 0,7 = 928,81 х 2204,72 х 0,7 = 8006,3 грн.

179 179

Загальний розмір пенсії, яку він має отримувати, повинна становити 8 815 грн. 50 коп..

Пенсія, яку йому нарахував пенсійний фонд в ручному режимі на підставі власних міркувань згідно розпорядження № 196539 від 25 грудня 2015 року, становить в розмірі 3 913 грн. 90 коп., що не відповідає рішенню суду від 11 серпня 2015 року.

Про неправомірні дії пенсійного фонду щодо проведення розрахунку пенсії йому стало відомо 30 грудня 2015 року.

Враховуючи викладене, позивач ОСОБА_1 просив визнати протиправними дії Управління ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області щодо перерахунку пенсії згідно довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС в 1986 році № 86 від 06 квітня 2015 року на виконання постанови Києво-Святошинського районного суду Київської області від 11 серпня 2012 року по справі № 369/5073/15-а; зобов'язати Управління ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області здійснити перерахунок та призначення пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року згідно довідки № 86 від 08 квітня 2015 року згідно формули розрахунку, зазначеній в постанові Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року № 1210, виходячи із розрахункового заробітку в 71,056 крб. за 13 травня 1986 року з додаванням премії в розмірі 400 крб. до щомісячного розрахункового заробітку на виконання постанови Києво-Святошинського районного суду Київської області від 11 серпня 2015 року по справі № 369/5073/15-а в належному стані; встановити строк для подання звіту про стан виконання рішення суду.

У судовому засіданні представник позивача Кочина В.В. позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити.

У судовому засіданні представник відповідача УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області позов не визнав та заперечував проти його задоволення.

У судове засідання представник третьої особи Центральної районної лікарні Києво-Святошинського району Київської області не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.

Суд, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши письмові докази, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та відноситься до 1-ї категорії постраждалих осіб внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням категорії 1, серії НОМЕР_1 , яке видане Київською облдержадміністрацією 26 грудня 2001 року. Також він є особою, прирівняною до інваліда війни 2 групи (2-ї категорії).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області та отримує пенсію по інвалідності.

Згідно постанови Києво-Святошинського районного суду Київської області від 11 серпня 2015 року позов ОСОБА_1 до УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області, третя особа Центральна районна лікарня Києво-Святошинського району Київської області, про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити дію, задоволено. Визнано неправомірними дії УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії; зобов'язано УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки про заробітну плату в зоні відчуження ЧАЕС № 86 від 06 квітня 2015 року Центральної районної лікарні Києво-Святошинського району Київської області, починаючи з 08 квітня 2015 року.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2015 року постанову Києво-Святошинського районного суду від 11 серпня 2015 року залишено без змін.

На виконання постанови суду від 11 серпня 2015 року УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про заробітну плату в зоні відчуження ЧАЕС № 86 від 06 квітня 2015 року.

Згідно розпорядження УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області № 196539 від 25 грудня 2015 року ОСОБА_1 з 01 вересня 2015 року призначено пенсію у розмірі 3 913 грн. 90 коп..

Однак, позивач не погоджується із проведеним розрахунком пенсії.

Вважаючи свої права порушеними з боку відповідача, та з метою їх відновлення позивач звернувся за захистом своїх прав.

Як зазначив позивач у поданій до суду позовній заяві, УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області неправомірно здійснив перерахунок його пенсії згідно розпорядження № 196539 від 25 грудня 2015 року в розмірі 3 913 грн. 90 коп., оскільки нарахування пенсії було здійснено в ручному режимі. Проведений перерахунок пенсії згідно довідки № 86 від 06 квітня 2015 року не відповідає порядку розрахунку пенсії згідно довідки про заробітну плату в зоні відчуження, а зроблений в ручному режимі на свій розсуд із заробітної плати в розмірі 487 грн. 11 коп..

Відповідно до ч. 4 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Нормами статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, встановлені у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до підпункту 4 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року № 1210, в разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Згідно вимог ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.

Відповідно до пункту 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно з пунктом 3 Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження.

Відповідно до пункту 7 цього Порядку, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

В позовній заяві позивач посилається на те, що в довідці № 86 від 06 квітня 2015 року зазначено про те, що до наданого розрахунку по заробітній платі, з якого визначається розрахункова щомісячна заробітна плата, додаються 400 крб. премії, які передбачені підпунктом 3 п. 1 постанови Ради Міністрів УРСР № 207-7 від 10 червня 1986 року та зазначені в п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.

Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 11 серпня 2015 року встановлено, що за час роботи ОСОБА_1 нараховувалась заробітна плата, збережена на підприємстві згідно ст. 72 Закону СРСР про всезагальну військову зобов'язаність, в розмірі 100% тарифної ставки (посадового окладу). За місцем перебування на військових зборах у в/ч НОМЕР_2 йому нараховувалось грошове забезпечення згідно довідки, виданої Києво-Святошинським військкоматом Київської області, № 1/453 від 07 липня 1986 року та довідки в/ч № 24 від 16 липня 1986 року, виплачена з/п, яка нарахована ЦРЛ м. Боярка і становить 487,11 крб..

На підставі звернення ОСОБА_1 06 квітня 2015 року Центральна районна лікарня Києво-Святошинського району Київської області видала йому довідку № 86.

З поданої до суду довідки встановлено, що вищевказана довідка є дійсною, відповідає іншим документам; видані довідки № 347, 216 від 09 квітня 2013 року є недійсними.

Отже, на виконання постанови Києво-Святошинського районного суду від 11 серпня 2015 року та згідно довідки № 86 від 06 квітня 2015 року УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області здійснило перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_1 ..

В довідці № 86 від 06 квітня 2015 року вказано, що за роботу в населених пунктах зони відчуження: ЧАЕС, м. Прип'ять по місцю роботи ЦРЛ Києво-Святошинського району, перебуваючи на посаді водія 1 класу, посадовий оклад (тариф, ставка) ОСОБА_1 становила 178 крб. 56 коп., по відомості № 388 виплачена заробітна плата становила 487 крб. 11 коп..

Фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження, з якої визначається пенсія, складається із: збережений СЗ за дані роботи в зоні відчуження - 9,36, оплата праці за дні роботи в зоні - 26,906, премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження (з повним поясненням) - 34,79, в загальному сума становить 71,056.

У судовому засіданні представник позивача посилався на те, що УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області в порушення вимог п. 6 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, не врахував при розрахунку пенсії позивача премію за роботу в зоні відчуження в розмірі 400 крб..

Згідно п. 6 Порядку у всіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.

Відповідно до положень постанова Ради Міністрів УРСР № 524-156 від 07 травня 1986 року передбачено право керівників підприємств та організацій проводити оплату праці робітників, безпосередньо зайнятих на роботах з усуненням наслідків аварії на ЧАЕС за підвищеними до 100% тарифним ставкам. За нормами постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 153/10-43 премія за роботу працівника в зоні ЧАЕС виплачувалася відповідно до діючого на підприємстві положення про преміювання.

Відповідно до постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 153/10-43 премія за роботу в зоні ЧАЕС виплачувалась у відповідності з діючими на підприємстві системами преміювання. Встановлені граничні розміри премій було дозволено підвищувати до 60 % тарифної ставки (окладу) на місяць (підпункт 4 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7).

Оплата праці робітників і службовців (відряджених у зону ЧАЕС та призваних на військові збори), за якими відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна заробітна плата, відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7 (абзац четвертий пункту 1 постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 року № 665-195) провадилась у III, II, I зонах небезпеки у 4-кратному, 3-кратному та 2-кратному розмірі (із врахуванням 100 % тарифної ставки), виходячи з тарифної ставки, встановленої за основним місцем роботи.

При здійсненні розрахунку пенсії позивачу, відповідачем було враховано премію за роботу в зоні відчуження в розмірі 34,79 крб., як зазначено в довідці № 86 від 06 квітня 2015 року.

Розрахунок оплати праці позивачу за роботу в зоні відчуження було здійснено пенсійним фондом з урахуванням оплати праці за роботу в зоні відчуження. Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 11 серпня 2015 року встановлено, що ОСОБА_1 виконував роботи в зоні відчуження протягом 3-х днів.

Таким чином, доводи представника позивача щодо порушення відповідачем чинного законодавства при здійсненні розрахунку заробітної плати ОСОБА_1 за роботу в ЧАЕС, є безпідставними.

Слід зазначити, що в даному випадку, премія за роботу позивача в зоні ЧАЕС в розмірі 400 крб. не може бути застосована, оскільки при обчисленні пенсії по інвалідності, що настала в наслідок захворювання, пов'язаного з аварією на ЧАЕС, зараховується премія, що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Отже, відповідач УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області правомірно здійснив перерахунок пенсії позивачу у відповідності до вимог чинного законодавства з урахуванням довідки № 86 від 06 квітня 2015 року.

Відповідно до положень ч. ч. 1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, та оцінюючи в сукупності зібрані в справі докази, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено та не надано суду доказів про порушення його прав при зверненні до суду з даним позовом, а тому суд відмовляє у задоволенні заявлених позовних вимог ОСОБА_1 ..

Керуючись ст. ст. 49, 57 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. п. 1, 3, 4, 6, 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року № 1210, ст. ст. 2, 6, 71, 72, 159, 160, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області, третя особа Центральна районна лікарня Києво-Святошинського району Київської області, про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і призначити пенсію відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня проголошення постанови або протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Л.М. Ковальчук