Ухвала від 24.03.2016 по справі 922/5129/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

УХВАЛА

"24" березня 2016 р. Справа № 922/5129/14

Вх. номер 5129/14

Суддя господарського суду Калініченко Н.В.

при секретарі судового засідання Каюков Ю.В.

розглянувши заяву Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5" про розстрочення виконання рішення (вх. № 8626 від 15 березня 2016 року) по справі за позовом: Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ

до Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5", с. Подвірки

стягнення коштів у розмірі 295 696 167,22 грн.

за участю представників:

заявника (боржника) - ОСОБА_1, за дов. № 24 від 30.12.2011 року

стягувача - ОСОБА_2, за дов. № 14-167 від 11 червня 2014 року

за відсутності клопотання технічна фіксація судового процесу не здійснювалась

ВСТАНОВИВ:

22 грудня 2014 року рішенням господарського суду Харківської області по справі № 922/5129/14 за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до Публічного акціонерного товариства "Харківське ТЕЦ -5" про стягнення коштів у розмірі 295 696 167,22 грн. позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5", на користь Публічного акціонерного товариства "Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", 6 223 561 135,50 грн. основного боргу, 3 927 888,07 грн. 3 % річних, 27 947 095,75 грн. інфляційних втрат та 73080,00 грн. судового збору.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 05 лютого 2015 року рішення господарського суду Харківської області від 22 грудня 2014 року у справі №922/5129/14 змінено в частині стягнення судових витрат. Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5" (62371, Харківська область, Дергачівський район, с. Подвірки, код ЄДРПОУ 05471230) на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01001, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6, код ЄДРПОУ 20077720) 63 748,44 грн. судового збору за подачу позовної заяви. Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (код ЄДРПОУ 20077720) на користь Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5" (код ЄДРПОУ 05471230) судовий збір за подачу апеляційної скарги в сумі 913,00 грн.

На виконання вказаного рішення та постанови Харківського апеляційного господарського суду по справі № 922/5129/14 господарським судом Харківської області суду 18 лютого 2015 року видано відповідні накази.

15 березня 2016 року до господарського суду Харківської області від Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5" надійшла заява про розстрочення виконання рішення (вх. № 8626 від 15 березня 2016 року), в якій останній просить суд розстрочити виконання рішення господарського суду Харківської області від 22 грудня 2014 року у справі № 922/5129/14 частинами.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 17 березня 2016 року заяву Публічного акціонерного товариства "Харківьска ТЕЦ-5" про розстрочення виконання рішення (вх. № 8626 від 15 березня 2016 року) прийнято до розгляду, розгляд призначено на 24 березня 2016 року.

18 березня 2016 року через канцелярію суду від представника заявника (боржника) супровідним листом (вх. № 9100 від 18 березня 2016 року) надійшов пакет документів, дані документи судом долучено до матеріалів справи.

24 березня 2016 року на електронну адресу господарського суду Харківської області надійшли заперечення на заяву про розстрочку виконання рішення (вх. № 631 від 24 березня 2016 року), однак вказані заперечення залишаються судом без розгляду у зв'язку з їх невідповідністю п. 1.5.6 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України 20 лютого 2013 року № 28.

В призначене судове засідання 24 березня 2016 року учасники судового процесу з'явилися.

Представник заявника (боржника) підтримав свою заяву в повному обсязі та просив суд долучити до матеріалів справи супровідним листом пакет документів, дані документи судом долучено до матеріалів справи з подальшою реєстрацією в канцелярії суду за вх. № 9835 від 24 березня 2016 року.

Представник стягувача в засіданні суду заперечував проти задоволення заяви Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5" про розстрочення виконання рішення в повному обсязі.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, дослідивши надані суду документи, заслухавши пояснення представників заявника (боржника) та стягувача, суд встановив наступне.

В обґрунтування вказаної заяви заявник (боржник) посилається на те, що на виконання вимог ст.15 Закону України "Про електроенергетику", ст.4 Закону України "Про засади функціонування ринку електричної енергії України" ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" здійснює продаж всієї виробленої електричної енергії до оптового ринку електричної енергії.

Відповідно до ст.15-1 Закону України "Про електроенергетику", "Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", затвердженого Указом Президента України від 10.09.2014р. № 715, алгоритм розподілу коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії встановлює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП).

Як зазначає заявник (боржник), умовами договорів № 335/420/01-ЕР від 16.09.1998р., № 1467/01-237 від 15.04.2003р., укладених між ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" та ДП "Енергоринок", на підставі договору між Членами ОСОБА_3 Електроенергії України (ДЧОРЕ), не передбачаються нарахування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасні розрахунки за поставлену електричну енергію, які виникли не внаслідок порушення алгоритму розподілу коштів.

При цьому щорічно має місце факт неповних розрахунків ДП "Енергоринок" з ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" за поставлену до ОСОБА_3 Електроенергії електричну енергію, які мають системний характер з тенденцією до збільшення розміру недоплат.

Так, станом на 01.02.2016р. заборгованість ДП "Енергоринок" перед ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" становила 567,0 млн. грн., в тому числі по періодам: 2000 рік - 26,2 млн.грн.; 2002 рік - 6,4 млн.грн.; 2013 рік - 0,8 млн.грн.; 2014 рік - 311,3 млн.грн.; 2015 рік - 187,0 млн.грн.; 2016 рік - 62,3 млн.грн., що підтверджується ОСОБА_1 звірки розрахунків між ДП "Енергоринок" та ПАТ "Харківська ТЕЦ-5", наявним у справі.

В вартості електричної енергії близько 85% складає паливна складова (вартість палива та його транспортування). Витрати, пов'язані з виробництвом електричної енергії, а саме витрати на закупівлю палива та його транспортування та умовно постійні витрати мають єдине джерело фінансування - надходження від єдиного покупця електричної енергії ДП "Енергоринок".

Заявник (боржник) зазначає, що рішеннями господарського суду м. Києва від 08.04.2005р. у справі № 42/275, від 20.09.2005р. у справі № 42/162, від 12.11.2012р. у справі № 5011-34/13300-2012 (номер ЄДРСР 27483052) ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" відмовлено в задоволенні позовних вимог про стягнення вартості проданої ОСОБА_3 Електроенергії електричної енергії, оскільки зобов'язання ДП "Енергоринок" стосовно платежу за електричну енергію, що закуплена у виробника відповідно до договорів № 335/420/01-ЕР від 16.09.1998р., № 1467/01-237 від 15.04.2003р. обмежуються дією алгоритму та сумою коштів, яка фактично надійшла від споживачів за отриману електричну енергію.

Таким чином, в силу встановленого законом порядку розрахунків на оптовому ринку електричної енергії ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" позбавлене можливості примусово стягнути заборгованість за продану електричну енергію та застосувати санкції за прострочення виконання грошових зобов'язань.

Заявник (боржник) також зазначив, що як і раніше діючим алгоритмом розподілу коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, затвердженим постановою НКРЕ від 21.12.2011р. № 2, так і чинним алгоритмом, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.12.2015р. № 3247, не передбачено погашення простроченої заборгованості ДП "Енергоринок" перед енергогенеруючими компаніями.

За відсутності у ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" інших джерел надходження грошових коштів неповні розрахунки ДП "Енергоринок" спричиняють відповідну недоплату ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" на користь HAK "Нафтогаз України" за спожитий природний газ що, у свою чергу, є підставою для нарахування та стягнення з товариства на користь ПАТ "HAK "Нафтогаз України" штрафних санкцій, 3% річних та інфляційних втрат.

Заявник (боржник) листом від 13.11.2015р. № 01-13/2092 звертався до НКРЕКП з проханням включити до тарифу на відпуск електричної енергії ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" витрати, пов'язані з оплатою штрафних санкцій у загальному розмірі168 461 000,00грн. (67 422 000,00грн. протягом 2012р.-2014р. та 101 039 000,00грн. у 2015р.), які виникли у зв'язку з неповними розрахунками ДП "Енергоринок" за куповану у ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" електроенергію протягом 2012р. - 2014р. та дев'яти місяців 2015р., проте затверджений постановою НКРЕКП № 3079 від 24.12.2015р. тариф на відпуск та виробництво електричної енергії таких витрат не враховує.

Незважаючи на вказані обставини товариство боржника має обов'язок дотримуватися обсягів виробітку електроенергії відповідно до Прогнозного балансу виробництва та споживання електричної енергії в Об'єднаній енергосистемі України, який затверджується Міністерством енергетики та вугільної промисловості України на поточний рік з наступним (за необхідністю) коригуванням місячних обсягів виробництва електроенергії (відповідно до "Порядку складання прогнозних фізичного балансу та балансу купівлі-продажу електричної енергії в ОСОБА_3 ринку електричної енергії України на наступний розрахунковий місяць", затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 19.08.2006р. № 413).

Прогнозні обсяги виробітку електроенергії у 2016 році доведені товариству боржника листом Міненерговугілля № 32-вих/2430-15 від 09.12.2015р.

На підставі викладеного, заявник (боржник) зазначає, що виконання рішення у цій справі ускладнюється існуючим станом розрахунків в оптовому ринку електричної енергії, кошти за продану електроенергію з якого для ПАТ "Харківська ТЕЦ-5", є основним джерелом покриття вартості паливної складової та здійснення розрахунків за природний газ з ПАТ "HAK "Нафтогаз України", а вжиття заходів до примусового виконання рішення створює небезпеку припинення господарської діяльності боржника з вироблення електричної енергії, розбалансування виробництва та споживання електричної енергії в Об'єднаній енергосистемі України.

Також, заявник (боржник) посилається на те, що для виробництва теплової енергії ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" використовує природний газ по всіх категоріях споживачів (населення, бюджетні установи та організації, інші споживачі та релігійні організації) виключно з ресурсу ПАТ "HAK "Нафтогаз України".

Специфікою роботи ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" з виробництва теплової енергії є те, що транспортування теплової енергії магістральними та розподільчими мережами, а також її продаж кінцевому споживачу (населення, бюджетні установи та організації, інші споживачі та релігійні організації) здійснює КП "Харківські теплові мережі". Вказане підприємство здійснює виробництво, транспортування й розподіл теплової енергії всім групам споживачів міста Харкова, підключених до централізованого теплопостачання, у тому числі більш ніж 5900 житловим будинкам.

Станом на 01.02.2016р. заборгованість ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" перед ПАТ "НАК "Нафтогаз України" за природний газ для виробництва теплової енергії складає 307,1 млн.грн., в тому числі по періодам: 2014 рік - 20,1 млн.грн.; 2015 рік - 161,1 млн.грн.; 2016 рік - 125,9 млн.грн.

В свою чергу заборгованість КП "Харківські теплові мережі" перед ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" за теплову енергію станом на 01.02.2016р. становить 286,1 млн.грн., в тому числі по періодам: 2014 рік - 33,7 млн.грн.; 2015 рік - 154,6 млн.грн.; 2016 рік - 97,8 млн.грн.; заборгованість по нарахованих штрафних санкціях складає 31,6 млн.грн.

Заявник (боржник) на виконання укладених договорів має виконувати оперативні завдання, отримувані від диспетчерської служби КП "Харківські теплові мережі" щодо обсягів відпуску теплової енергії для теплопостачання мешканців м. Харків (в період опалювального сезону - на опалення та підігрів води, влітку - для гарячого водопостачання).

Річні обсяги закупівлі теплової енергії у товариства боржника плануються КП "Харківські теплові мережі" спільно з Харківським міськвиконкомом і цей показник враховується при розрахунку тарифів на теплову енергію. Коригування ж фактичних обсягів виробництва та відпуску теплової енергії відбувається кілька раз на добу в залежності від метеорологічних умов.

Планові обсяги закупівлі теплової енергії доведені товариству листом КП "Харківські теплові мережі" № 22-1061 від 31.03.2015 р.

18.06.2014р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 217 "Про затвердження порядку розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з гарантованим постачальником природного газу".

Норматив перерахування коштів для розрахунку з постачальником, на якого покладені спеціальні обов'язки - НАК "Нафтогаз України", встановлюється НКРЕКП.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 217 від 18.06.2014р. ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" уклало договір банківського рахунку від 19.09.2014р. № 2311/5 з ПАТ "Ощадбанк", який передбачає автоматичне проведення розрахунків за теплову енергію та природний газ для її виробництва виключно через розрахункові рахунки зі спеціальним режимом використання.

Починаючи з листопада 2014р. по лютий 2016р. ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" здійснює розрахунки з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" за природний газ, спожитий для виробництва теплової енергії, згідно з встановленим НКРЕКП алгоритмом.

За цей період була виконана оплата НАК "Нафтогаз України" за природний газ для виробництва теплової енергії з рахунку зі спеціальним режимом використання в сумі 621,9 млн.грн. (загальна вартість природного газу, використаного на виробництво теплової енергії склала 879,3 млн.грн.).

З урахуванням тієї обставини, що загальна вартість поставленої ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" теплової енергії становить 1 101,9 млн.грн., доля вартості природного газу в загальній вартості теплової енергії складає 80%.

Відповідно до встановлених НКРЕКП нормативів та з урахуванням наданих субвенцій, КП "Харківські теплові мережі" розрахувалось з ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" за теплову енергію, куповану в цей період, на 66%.

У свою чергу, товариство боржника здійснило оплату ПАТ "НАК "Нафтогаз України" за природний газ для виробництва теплової енергії на рівні 71%, що перевищує рівень розрахунків КП "Харківські теплові мережі" з ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" на 5%.

Враховуючи особливий статус КП "Харківські теплові мережі" з точки зору теплопостачання м. Харкова, наявність заборгованості населення за послуги з теплопостачання суди, як правило, зменшують розміри пені, нарахованої ПАТ "Харківська ТЕЦ-5".

Так, рішенням господарського суду Харківської області у справі від 22.10.2015р. № 922/1785/15 (номер ЄДРСР 52944508) зменшено пеню на 20% - 616 340,86грн., постановою Харківського апеляційного господарського суду від 14.07.2015р. у справі № 922/1786/15 (номер ЄДРСР 47026938) зменшено пеню на 50% - 3 378 173,17грн., рішенням господарського суду Харківської області від 15.07.2014р. у справі № 922/2231/14 (номер ЄДРСР 39814859) зменшено пеню на 84,6 % - 2 577 993,26грн., рішенням господарського суду Харківської області від 15.07.2014р. у справі № 922/2493/14 (номер ЄДРСР 39879403) зменшено пеню на 84,6 % - 767 577,50грн., рішенням господарського суду Харківської області від 22.07.2014р. у справі № 922/2492/14 (номер ЄДРСР 39996462) зменшено пеню на 84,6 % - 1 044 673,72грн.

Таким чином, як зазначає заявник (боржник), виконання рішення у даній справі ускладнюється існуючим станом розрахунків на ринку теплопостачання м. Харкова, кошти за продану теплову енергію з якого для ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" є основним джерелом покриття вартості паливної складової та здійснення розрахунків за природний газ з ПАТ "НАК "Нафтогаз України", а вжиття заходів до примусового виконання рішення створює небезпеку припинення господарської діяльності відповідача з вироблення теплової енергії та залишення населення значної частині м. Харкова та інших категорій споживачів без опалення та підігріву води.

На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України "Про порядок розрахунків за спожитий природний газ виробниками електричної енергії, які використовують природний газ для її виробництва" № 670-р від 20.05.2015р. запроваджено систему розрахунків за спожитий природний газ через окремі поточні рахунки із спеціальним режимом використання у такому порядку:

- енергогенеруючі компанії, які використовують природний газ для виробництва електричної енергії, відкривають в п'ятиденний строк з дня набрання чинності цим розпорядженням в установах уповноваженого банку окремі поточні рахунки із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за електричну енергію від її оптового постачальника, для проведення розрахунків з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" за природний газ, використаний для виробництва електричної енергії;

- уповноважений банк в одноденний строк після відкриття окремих поточних рахунків із спеціальним режимом використання енергогенеруючих компаній, які використовують природний газ для виробництва електричної енергії, доводить до відома оптового постачальника електричної енергії реквізити таких рахунків;

- оптовий постачальник електричної енергії перераховує кошти з поточного рахунка із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії на окремі поточні рахунки із спеціальним режимом використання енергогенеруючих компаній, які використовують природний газ для виробництва електричної енергії, згідно з алгоритмом розподілу коштів, затвердженим Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірі вартості спожитого природного газу для виробництва електричної енергії з урахуванням заборгованості попередніх періодів;

-установи уповноваженого банку в одноденний строк здійснюють перерахування коштів з окремих поточних рахунків із спеціальним режимом використання енергогенеруючих компаній, які використовують природний газ для виробництва електричної енергії, за спожитий природний газ на поточний рахунок із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять як плата за спожитий природний газ від усіх категорій споживачів ПАТ "НАК "Нафтогаз України".

Норматив перерахування коштів для розрахунку з постачальником, на якого покладені спеціальні обов'язки - НАК "Нафтогаз України", встановлюється НКРЕКП.

На виконання вимог розпорядження Кабінету Міністрів України № 670-р від 20.05.2015р., ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" уклало договір банківського рахунку від 13.07.2015р. № 2311/7 з ПАТ "Ощадбанк", який передбачає автоматичне проведення розрахунків за електричну енергію та природний газ для її виробництва виключно через розрахункові рахунки зі спеціальним режимом використання.

Починаючи з серпня 2014р. по березень 2016р. ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" здійснює розрахунки з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" за природний газ, спожитий для виробництва електричної енергії, згідно з встановленим НКРЕКП алгоритмом.

За цей період було виконана оплата HAK "Нафтогаз України" за природний газ для виробництва електричної та теплової енергії (договори № 85/15-ПР від 19.12.2014р., № 620-ПР від 28.12.2012р.) на загальну суму 1 355,2 млн.грн.

Листом від 27.01.2016р. № 26-487/1.2-16 ПАТ "HAK "Нафтогаз України" відмовило ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" в укладанні договору щодо постачання природного газу у 2016р. У зв'язку з чим, для продовження виробітку електричної енергії товариство вимушено закуповувати паливо для виробництва електричної енергії у незалежних постачальників, зокрема TOB "Укрістгаз".

В той же час, на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України № 670-р від 20.05.2015р. передбачається проведення розрахунків через рахунок із спеціальним режимом використання виключно з ПАТ "HAK "Нафтогаз України".

Фактично ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" споживає паливо незалежних постачальників для виробництва електричної енергії, не сплачуючи його, тоді як поточні кошти отримані від продажу електричної енергії спрямовуються безпосередньо на користь HAK "Нафтогаз України" тільки як погашення заборгованості попередніх періодів згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України № 670-р від 20.05.2015р.

За результатами роботи по такій схемі розрахунків станом на 31.01.2016р. утворилася заборгованість перед незалежним постачальником TOB "Укрістгаз" в загальній сумі 98 478 679,85грн. (71 887 388,00грн. за договором поставки природного газу № 02/08-15-г від 15.08.2012р., 26 591 291,85грн. за договором поставки мазуту № 40/03-17 від 17.03.2015р.)., що створює передумови для припинення поставок палива та, як наслідок, господарської діяльності відповідача з виробництва електричної та теплової енергії, розбалансування виробництва та відпуску електричної енергії до Об'єднаної енергосистеми України, залишення населення значної частині м. Харкова та інших категорій споживачів без опалення та підігріву води.

Як зазначає заявник (боржник), переважна більшість обладнання ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" була введена в експлуатацію в 1979-1980р.р. та потребує ремонту (модернізації) у зв'язку з чим наказом № 1 від 04.01.2016р. затверджено перелік першочергових заходів з ремонту обладнання, не виконання яких є неприпустимим через загрозу його виходу з ладу.

Здійснення ремонтної кампанії потребує залучення фінансування в обсязі 288,0 млн.грн.

Відповідно до вимог "Порядку формування інвестиційних програм ліцензіатів з виробництва електричної та теплової енергії на теплоелектроцентралях та когенераційних установках", затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 15.10.2015р. № НОМЕР_1 "Харківська ТЕЦ-5" зобов'язане здійснювати капітальні інвестиції та капітальні вкладення для підвищення рівня надійності та економічності роботи основних фондів (генеруючого та допоміжного обладнання виробників електричної та теплової енергії) та використовувати кошти, визначені як джерело фінансування інвестиційної програми, виключно на її виконання відповідно до графіка, визначеного інвестиційною програмою, яка розробляється та передається на затвердження НКРЕКП щорічно.

З необхідних 288 530,0 тис.грн. в редакції інвестиційної програми, затвердженої рішенням правління товариства боржника № 18 від 02.09.2015р., постановою НКРЕКП від 24.12.2015р. № 307 затверджено інвестиційну програму ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" на 2016р. лише у сумі 103 201,0 тис.грн. (без ПДВ) та джерела її фінансування у тарифі на відпуск електричної енергії 49 845,40 тис.грн., у тарифах на виробництво теплової енергії 53 355,60 тис.грн.

Враховуючи викладене, ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" не може дозволити скорочення обсягів ремонтної кампанії та створити загрозу працездатності і надійності функціонування енергогенеруючого до допоміжного обладнання.

Крім того, заявник (боржник) зазначив, що в період 2016р. та наступних роках (відповідно до інвестиційних програм 2017р.-2019р.) товариство матиме обов'язок та необхідність профінансувати нове будівництво та здійснити модернізацію обладнання, що ускладнюватиме виконання рішення.

Заявник (боржник) також зазначив, що відповідно до п. 3.2.3. "Положення про порядок оцінки готовності об'єктів електроенергетики до роботи в осінньо-зимовий період", затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 07.07.2006р. № 231, для теплових електроцентралей, для яких основним паливом є газ, в якості умови готовності до роботи в ОЗП визначено утворення десятиденного запасу мазуту для забезпечення їх роботи мінімальним складом генеруючого обладнання.

Згідно окремого доручення Міненерговугілля № 01/32-2090 від 03.09.2015р. та Наказу Міненерговугілля № 566 від 01.09.2015p., з метою належної підготовки об'єктів електроенергетики до роботи в осінньо-зимовий період 2015/2016 років, ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" було зобов'язано створити десятиденний запас резервного палива (мазуту) в обсязі 18 000,00 тон вартістю понад 162,0 млн.грн.

На підставі п. 3.2.3. "Положення про порядок оцінки готовності об'єктів електроенергетики до роботи в осінньо-зимовий період" аналогічна вимога поширюватиметься на осінньо-зимовий період 2016-2017 років, що потребуватиме мобілізації товариством значної суми обігових коштів.

Згідно з оприлюдненою інформацією Державної служби статистики України за підсумками 2014 р. індекс інфляції склав 24,9%, а у 2015 р. - 43,3%.

За змістом розробленого Кабінетом Міністрів України "Прогнозом економічного і соціального розвитку України на 2016-2019 p.p." передбачається у 2016р. інфляція на рівні 12,0% (14,7% при другому сценарії).

В опублікованому у січні 2016р. "Інфляційному звіті" Національний банк України прогнозує інфляцію на 2016р. на рівні цільового орієнтиру 12%(±3%).

Отже, інфляційні процеси в державі у порівнянні з 2014p., 2015p. мають тенденцію до істотного зменшення.

Крім того заявник (боржник) вказує на той факт, що по відношенню до нього триває провадження у справі № Б-23/75-02 про банкрутство, ухвалою господарського суду Харківської області від 23.09.2014 р. у справі № Б-23/75-02 за клопотанням останнього продовжено термін проведення підготовчого засідання. Подальше провадження у справі № Б-23/75-02 в порядку, визначеному Законом України "Про внесення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції до внесення змін до Закону України від 22.12.2011р. № 4112-VI), та її перехід в процедури санації або ліквідації внаслідок фактичного припинення господарської діяльності відповідача заходами примусового виконання не сприятиме належному виконанню рішення у цій справі та не відповідатиме інтересам не тільки боржника, але й самого стягувача.

Отже, як зазначає заявник (боржник), ці фактори впливають на фінансовий стан підприємства, яке на сьогодні є збитковим. Зазначені обставини та надані докази свідчать про неможливість негайно та одноразово оплатити всю суму заборгованості.

Враховуючи вище викладене в сукупності заявник (боржник) просить суд розстрочити виконання рішення господарського суду Харківської області від 22 грудня 2014 року у справі № 922/5129/14 частинами до лютого 2022 року включно.

Відповідно до ст. 121 Господарського процесуального кодексу України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

Як вбачається з вимог ст. 121 ГПК України, задоволення заяви про розстрочку виконання рішення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо).

Зазначена стаття не обмежує право господарського суду певними обставинами, при наявності яких господарський суд може розстрочити виконання прийнятого ним рішення, проте визначальним фактором при наданні розстрочки є винятковість цих випадків та їх об'єктивний вплив на виконання судового рішення.

Як роз'яснив пленум Вищого господарського суду України в п. п. 7.1.2. п.7.1., п. 7.2. постанови № 9 від 17.10.2012 р. розстрочка означає виконання рішення частками, встановленими господарським судом, з певним інтервалом у часі. Строки виконання кожної частки також повинні визначатись господарським судом. При цьому слід мати на увазі, що розстрочка можлива при виконанні рішення, яке стосується предметів, що діляться (гроші, майно, не визначене індивідуальними ознаками; декілька індивідуально визначених речей тощо).

Підставою для розстрочки можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на розстрочку законодавство не вимагає, і господарський суд не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.

Згідно п.10 постанови пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження № 14 від 26.12.2003 р." передбачено, що при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що відповідно до ст. 351 ЦПК і ст. 121 ГПК їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення.

Згідно зі ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона з допомогою належних та допустимих доказів повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Судовими доказами, за визначенням ст.ст. 32-36 ГПК України, слід вважати документи, які можуть підтвердити або спростувати обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Господарський процесуальний кодекс України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи утруднюють його виконання, а тому суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини, за правилами ст. 43 ГПК України і за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення чи унеможливлюють його виконання, має право відстрочити виконання рішення. Тобто, до заяви мають бути додані докази, які підтверджують обставини, викладені в заяві щодо неможливості чи утруднення виконання рішення.

Обов'язковою умовою надання розстрочки чи відстрочки є, зокрема, не тільки обставини, підтверджені належними доказами щодо об'єктивної неможливості виконати рішення суду у строк, які, до того ж, мають бути винятковими, але й реальна можливість виконання такого рішення в подальшому.

Вирішуючи питання про надання відстрочки виконання рішення суду (ч. 1 ст. 121 ГПК України), суд, об'єктивно оцінивши даний випадок, приймає до уваги причини неможливості виконання заявником (боржником) рішення господарського суду Харківської області від 22 грудня 2014 року по справі № 922/5129/14, враховуючи фактичні обставини справи, а саме те, що боржник знаходиться у тяжкому фінансовому стані, що підтверджується Балансом (звітом про фінансовий стан), віднесення ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" до Об'єднаної енергосистеми України, та з огляду на те, що діяльність боржника спрямована на повне та якісне задоволення потреб населення, бюджетних установ та організацій тепловою енергією, дана заборгованість утворилася через наявність великої дебіторської заборгованості цих суб'єктів перед заявником (боржником), та враховуючи той факт, що стосовно підприємства заявника (боржника) розглядається справа про банкрутство № 23/75-02 та, враховуючи баланс інтересів як боржника так і стягувача, приходить до висновку про часткове задоволення заяви ПАТ "харківська ТЕЦ-5" про розстрочення виконання рішення (вх. № 8626 від 15 березня 2016 року), та вважає за необхідне розстрочити виконання рішення суду по справі № 922/5129/14 від 22 грудня 2014 року на загальну суму 255 499 867,76 грн. (з урахуванням витрат по сплаті судового збору) на 37 місяців.

При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що ухвала суду про розстрочку виконання рішення спрямована на забезпечення повного виконання рішення суду та є допоміжним процесуальним актом (документом) реагування суду на перешкоди, які унеможливлюють або ускладнюють виконання його рішення. Така ухвала має похідний характер від рішення суду, яким справу вирішено по суті, і є обов'язковою для державної виконавчої служби при виконанні відповідного судового наказу у межах відкритого виконавчого провадження.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 86, 121 ГПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву (вх. № 8626 від 15 березня 2016 року) Публічного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5" про розстрочення виконання рішення по справі № 922/5129/14 від 22 грудня 2014 року - задовольнити частково.

Розстрочити виконання рішення суду від 22 грудня 2014 року по справі № 922/5129/14 шляхом сплати 255 499 867,76 грн. протягом 37 місяців за графіком:

- березень 2016 року - 622 784,71 грн.;

- квітень 2016 року - 622 784,71 грн.;

- травень 2016 року - 622 784,71 грн.;

- червень 2016 року - 622 784,71 грн.;

- липень 2016 року - 622 784,71 грн.;

- серпень 2016 року - 622 784,71 грн.;

- вересень 2016 року - 622 784,71 грн.;

- жовтень 2016 року - 622 784,71 грн.;

- листопад 2016 року - 622 784,71 грн.;

- грудень 2016 року - 622 784,71 грн.;

- січень 2017 року - 9 232 297,06 грн.;

- лютий 2017 року - 9 232 297,06 грн.;

- березень 2017 року - 9 232 297,06 грн.;

- квітень 2017 року - 9 232 297,06 грн.;

- травень 2017 року - 9 232 297,06 грн.;

- червень 2017 року - 9 232 297,06 грн.;

- липень 2017 року - 9 232 297,06 грн.;

- серпень 2017 року - 9 232 297,06 грн.;

- вересень 2017 року - 9 232 297,06 грн.;

- жовтень 2017 року - 9 232 297,06 грн.;

- листопад 2017 року - 9 232 297,06 грн.;

- грудень 2017 року - 9 232 297,06 грн.;

- січень 2018 року - 9 232 297,06 грн.;

- лютий 2018 року - 9 232 297,06 грн.;

- березень 2018 року - 9 232 297,06 грн.;

- квітень 2018 року - 9 232 297,06 грн.;

- травень 2018 року - 9 232 297,06 грн.;

- червень 2018 року - 9 232 297,06 грн.;

- липень 2018 року - 9 232 297,06 грн.;

- серпень 2018 року - 9 232 297,06 грн.;

- вересень 2018 року - 9 232 297,06 грн.;

- жовтень 2018 року - 9 232 297,06 грн.;

- листопад 2018 року - 9 232 297,06 грн.;

- грудень 2018 року - 9 232 297,06 грн.;

- січень 2019 року - 9 232 297,06 грн.;

- лютий 2019 року - 9 232 297,06 грн.;

- березень 2019 року - 9 232 297,06 грн.

В решті задоволення заяви відмовити.

Суддя Калініченко Н.В.

справа № 922/5129/14