Постанова від 14.09.2015 по справі 819/1996/15

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1996/15

14 вересня 2015 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Білоус І.О.

при секретарі судового засідання Порплиці Т.В.

за участю представників позивача - ОСОБА_1, відповідача Лещук Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Фізичної особи підприємця ОСОБА_3 до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 звернулася до суду із адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області (далі - Тернопільська ОДПІ) про визнання протиправним та скасування рішення від 12.05.2015 р. № 000009/19-18-21-00/НОМЕР_1 про застосування фінансових санкцій.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 12.05.2015 р. Тернопільською ОДПІ прийнято рішення № 000009/19-18-21-00/НОМЕР_1 про застосування фінансових санкцій до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 у розмірі 17000 грн. Таке рішення прийняте на підставі акту від 06.05.2015 р., оформленого за результатами фактичної перевірки позивача з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами. Перевіркою встановлено факт зберігання алкогольних напоїв у місці зберігання, не внесеному до Єдиного державного реєстру місць зберігання (далі - Єдиний реєстр), та факт зберігання алкогольних напоїв в кількості 10 пляшок на суму 725 грн., про що зазначено в акті від 06.05.2015 р.

Позивач не погоджується із оскаржуваним рішенням про застосування фінансових санкцій від 12.05.2015 р. № 000009/19-18-21-00/НОМЕР_1, вважає дії працівників Тернопільської ОДПІ щодо організації та проведення перевірки протиправними, оскільки алкогольні напої (вина), які знаходились в магазині, не перебували на вітрині, були без цінників, знаходились у закритій тумбочці та призначались для власного споживання. Про те, що в магазині не можна зберігати особисті речі позивач не знала, вважає, що порушень законодавства у сфері обігу алкогольних напоїв не вчиняла. В адміністративному позові позивач просила визнати протиправними дії щодо організації та проведення фактичної перевірки, визнати протиправним та скасувати рішення Тернопільської ОДПІ від 12.05.2015 року №000009/19-18-21-00/1758702341про застосування фінансових санкцій.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві та додатково пояснила що торгівлю алкогольними напоями позивач не здійснює, відповідної ліцензії не має, а знайдені при перевірці алкогольні напої були в складському приміщенні в закритій тумбочці, де зберігає особисті речі підприємець. Зазначила, що якщо податковим органом не вилучались пляшки для експертизи, щоб встановити місткість та походження цієї продукції. як того вимогає закон.

У судовому засіданні представник відповідача адміністративний позов не визнав з підстав, наведених у письмових запереченнях проти позову.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, при прийнятті рішення виходить з таких підстав та мотивів.

06.05.2015 р. працівниками Головного управління ДФС у Тернопільській області здійснено перевірку магазину, що знаходиться АДРЕСА_2, де здійснює свою діяльність суб'єкт господарювання ОСОБА_4 (код НОМЕР_1), АДРЕСА_1.

Посадовими особами Головного управління ДФС у Тернопільській області на підставі наказу від 06 травня 2015 року № 203 та направлень від 06 травня 2015 року № 287, № 288, №289 проведено фактичну перевірку.

За результатами перевірки встановлено факт зберігання алкогольних напоїв у місці зберігання, не встановленому до Єдиного Реєстру на загальну суму 725 грн. в кількості 10 пляшок, чим порушено вимоги Закону України № 481/95-ВР від 19.12.1995 р. «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами і доповненнями), про що працівниками Головного управління ДФС у Тернопільській області складено акт перевірки № 49/21-00/НОМЕР_1 від 06.05.2015 р.

Рішенням Заступника начальника Тернопільської ОДПІ Головного управління ДФС у Тернопільскій області від 12.05.2015 р. № 000009/19-18-21-00/НОМЕР_1 до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 застосовано штрафні санкції у розмірі 17000 грн. у вигляді штрафу за зберігання алкогольних напоїв у місці зберігання, не внесеному до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

Ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР (зі змінами та доповненнями) визначено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:

зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених де Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень.

Основні засади державної політики щодо регулювання оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями визначені в Законі України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року №481/95-ВР, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон № 481/95-ВР).

Відповідно до ч. 11, 34 ст. 15 Закону № 481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій. Зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 зазначеного Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - у розмірі 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень.

Ч. 1 ст. 16, ч. 4 ст. 17 Закону № 481/95-ВР визначено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України, а рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами державної податкової служби та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Компетенцію контролюючих органів (податкових органів, у складі яких діє відповідач), повноваження і обов'язки їх посадових осіб, у тому числі щодо проведення фактичних перевірок дотримання суб'єктами господарювання вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначено у Податковому кодексі України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ, чинному з 01.01.2011 року, з змінами і доповненнями (далі - ПК України).

Відповідно до п. 75.1 ст.75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні та фактичні перевірки; камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника органу податкової служби, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності визначених у пункті 80.2 статті 82 ПК обставин (пункти 80.1, 80.2 статті 80 ПК України).

Наказом Державної податкової адміністрації України від 28.05.2002 р. N 251 Зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.08.2002 р. N 670/6958 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру.

Даним Наказом, в тому числі, встановлено порядок внесення місць зберігання до Єдиного реєстру.

Відповідно до п. 2. 1 даного Наказу для внесення місць зберігання спирту або алкогольних напоїв або тютюнових виробів до Єдиного реєстру суб'єкти підприємницької діяльності подають заяву до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України.

Згідно із п. 2.2. цього Наказу заява про внесення місця зберігання спирту до Єдиного реєстру подається за формою згідно з додатком 1, а заява про внесення місця зберігання алкогольних напоїв або тютюнових виробів до Єдиного реєстру подається за формою згідно з додатком 2. До заяви додаються: документ, що підтверджує право користування цим приміщенням, та довідка про відповідність місця зберігання спирту установленим вимогам, видана Департаментом або його регіональними управліннями, - у разі реєстрації місця зберігання спирту; нотаріально посвідчена копія ліцензії на відповідний вид діяльності, копія документа, що підтверджує право користування приміщенням (договір оренди, свідоцтво на право власності та інше).

Одже, аналізуючи приписи вищезазначеного пункту Наказу, суд приходить до висновку що наявність ліцензії на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями є необхідною передумовою внесення місць зберігання до Єдиного реєстру та її відсутність унеможливлює внесення таких місць до відповідного реєстру.

Як вбачається із акту перевірки від 06.05.2015 р. контролюючим органом було встановлено факт зберігання алкогольних напоїв у місці зберігання, не внесеному до Єдиного реєстру.

Разом з тим, відповідачем під час розгляду справи у суді не було надано доказів про те, що виявлені у підприємця алкогольні напої були без марок акцизного податку встановленого зразка та призначались для реалізації, а не власного споживання. Відповідачем не вживались заходи для проведення експертизи продукції. Такі алкогольні напої не перебували на вітрині чи іншому видному місці, де розміщувався товар призначений для реалізації, а знаходились у складському приміщенні в тумбочці, не було прикріплено цінників на дану продукцію.

Крім того, при проведені перевірки не було встановлено факту реалізації таких алкогольних напоїв, позивач не має ліцензії на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

За таких обставин суд погоджується з позицією позивача про те, що спірні алкогольні напої не призначались для реалізації, а для її власного використання. Враховуючи, що позивач не здійснює реалізацію алкогольних напоїв, не має відповідної ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тому не може нести відповідальність за зберігання алкогольних напоїв, які призначені для власного споживання, у місці зберігання, не внесеному до Єдиного реєстру.

Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюються на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду, відповідач не довів правомірності рішення від 12.05.2015 р. про застосування до позивача фінансових санкцій в сумі 17000 грн. за порушення вимог статей 15, ч.2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів",

Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх і належних доказів про наявність в діях позивача порушень Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" і не довів правомірності свого рішення. Суд вважає рішення Тернопільської ОДПІ Головного управління ДФС у Тернопільській області від 12.05.2015 р. №000009/19-18-21-00/НОМЕР_1 про застосування фінансових санкцій необґрунтованими та неправомірними.

Виходячи з наведеного, позовні вимоги підлягають до задоволенню повністю шляхом прийняття постанови про визнання протиправним та скасування рішення Тернопільської ОДПІ Головного управління ДФС у Тернопільській області від 12.05.2015 року №000009/19-18-21-00/НОМЕР_1 про застосування фінансових санкцій.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій № 000009/19-18-21/НОМЕР_1 від 12.05.2015 р.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Фізичної особи підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 182,70 ( сто вісімдесят дві грн. 70 коп.)

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

В повному обсязі постанова складена 18.09.2015р.

Головуючий суддя Білоус І.О.

копія вірна

Суддя Білоус І.О.