Постанова від 20.07.2011 по справі 2а-7064/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

20 липня 2011 року 09:35 № 2а-7064/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Арсірія Р.О. , суддів Баранова Д.О. Кузьменка В.А. при секретарі судового засідання Розсошко К.В. вирішив адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ді ОСОБА_1 ОСОБА_2"

до Державної служби експортного контролю України

проскасування Постанови

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про скасування постанови № 189 від 08.12.2009, винесеної Державною службою експортного контролю України про накладання на юридичну особу штрафу за порушення вимог законодавства у галузі державного експортного контролю та скасування штрафу , накладеного на ТОВ «Ді ОСОБА_1 ОСОБА_2».

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач неправомірно застосував до позивача санкції, оскільки в діях відповідача відсутні ознаки порушення вимог законодавства у галузі державного експортного контролю.

Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що під час здійснення митного контролю було виявлено, що позивач мав намір експортувати товар згідно дозволу Державної служби експортного контролю, отриманого шляхом подання підроблених документів та документів, що містять недостовірні відомості. У зв'язку з цим застосована до позивача санкція є обґрунтованою, співрозмірною вчиненому порушенню, тому підстави для задоволення позову відсутні.

За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами та їх пояснень, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:

Постановою Державної служби експортного контролю України № 189 від 08.12.2009 на позивача накладено штраф у розмірі 150 відсотків вартості товарів, які були об'єктом міжнародної передачі, що складає 13 793 760 грн., а також скасовано разовий дозвіл Держекспортконтролю від 11.06.2009 № 269030 00.

У дослідженій в судовому засіданні постанові зазначено, що позивач експортував до Об'єднаних Арабських Еміратів чотири авіаційних двигуни ТВЗ-117ВМ для вертольотів цивільної авіації загальною вартістю 9 195 840 грн. Поставка зазначеного товару була здійснена позивачем на підставі разового дозволу Держекспортконтролю від 11.06.2009 № 269030 00, який отримано шляхом подання у заяві про надання дозволу відомостей, які містять розбіжності між інформацією про іноземного суб'єкта господарювання -кінцевого споживача, про проходження заявленого до експорту товару, а також подання (використання) контракту та сертифікату кінцевого споживача з підробленими підписами посадової особи компанії “AMIS” FZA, уповноваженої на їх підписання. Зазначене є правопорушенням в галузі державного експортного контролю, визначеним абзацом 3 ст.24 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання».

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем 02.03.2009 був укладений контракт № 42 з Компанією “AMIS” FZA на поставку товару покупцю -компанії “AMIS” FZA агрегатів за запасні частини для вертольотів цивільної авіації. Відповідно до Додатку від 02.03.2009 до цього Договору загальна сума договору складає 9 615 100 доларів США.

Також позивачем були укладені договори № 42/опт від 12.05.2009 та № 46 з ТОВ «Укрспецтехноком»від 22.07.2009 на поставку товару, визначеного в додатках до цих договорів, який є ідентичним товару, що мав бути поставлений позивачем компанії “AMIS” FZA.

20.05.2009 позивач уклав контракт № 43-09/ехр з компанією “AMIS” FZA, за яким позивач зобов'язався поставити агрегати та запасні частини для вертольотів цивільної авіації, які визначені сторонами в Додатку до контракту № 43-09/ехр від 20.05.2009.

Відповідно до додатку №1/1 від 15.06.2009 до контракту № 43-09/ехр для продажу призначена наступна партія товару: Двигун ТВ3-117 ВМ.

25.05.2009 позивач подав заяву про отримання дозволу (висновку) Державної служби експортного контролю України на міжнародні передачі товарів (за винятком транзиту).

Підставою для запиту зазначено контракт № 43-09/ехр від 20.05.2009.

11.06.2009 відповідачем надано дозвіл разовий строком дії 11.06.2009 на здійснення позивачем експорту товару, загальною вартістю 3 172 300 доларів США, в якому визначено найменування товару: Двигун ТВ3-117ВМ у кількості 10 шт., вартістю 3000 000 доларів США, насос шестерінчастий НШ-39М у кількості 8 шт., вартістю 4 800 доларів США, агрегат керування (комбінований агрегат управління) КАУ-30Б у кількості 1 шт., вартістю 30 000 доларів США, агрегат керування (комбінований агрегат управління) РА-60Б у кількості 4 шт., вартістю10 400 доларів США, хвостовий вал 8А-1516-000, у кількості 3 штук, вартістю 21 900 доларів США, рульовий (хвостовий) гвинт 246-3904-000 (в комплекті) у кількості 3 штук, вартістю 37 500 доларів США, рульовий (хвостовий) гвинт 8-3904-000 (в комплекті) у кількості 3 штук, вартістю 35 100 доларів США, допоміжна силова установка АІ-9В (АИ-9В) у кількості 2 штук, вартістю 32 600 доларів США.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, з припису про усунення порушень вимог митного законодавства України Прокуратури Закарпатської області, адресованого начальнику Ужгородської митниці ОСОБА_3 від 01.02.2010 № 04/4-43-10 26.07.2009 в пункті «Виїзд з України» затримано вантаж «двигуни турбогвинтові до вертольота МІ цивільної авіації та частини несучих гвинтів, призначені для вертольотів цивільної авіації МІ-8», відправником якого був позивач, а отримувачем -компанія «AMIS»FZA. Серед товаросупровідних документів було виявлено дозвіл № 269030 00 від 11.06.2009.

Вказаний товар був оформлений позивачем на митниці 23.07.2009 відповідно до ВМД № 100000012/9/973140. Підставою для митного оформлення був контракт № 43-09/ехр від 20.05.2009.

Затримання вантажу на митниці було обумовлено підозрою щодо можливого контрабандного вивезення з території України товарів військового призначення.

Разом з тим, зважаючи на Постанову Старшого слідчого Управління Головного слідчого управління Служби безпеки України від 16.09.2009 про відмову в порушенні кримінальної справи за фактом контрабанди чотирьох двигунів ТВ3-11ВМ №№ 7087881300049, 7087883800059, 7087884800190, 7087892800067, тобто їх переміщення 26.07.2009 через митний кордон України в пункті пропуску «Ужгород»(Ужгородської митниці ДМС України з приховуванням від митного контролю, також за фактом порушення встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів (двигун № НОМЕР_1), що підлягають державному експортному контролю, тобто злочинів, передбачених ст. 201 та ст. 333 КК України, в приписі прокуратури зазначено вимогу про здійснення митного оформлення вантажу «двигуни турбогвинтові до вертольота МІ цивільної авіації та частини несучих гвинтів призначені для вертольотів цивільної авіації МІ-8", у відповідності до ВМД № 100000012/9/973140 від 24.07.2009р., СМR від 23.07.2009 рахунку № 43-09 д 14.07.2009 р., дозвіл № 26903000 від 11.06.2009 р. Державної служби експортного контролю, ВМД № 600000001/9/002742 від 22.07.2009 р., СМR від 22.07.2009 року, рахунок № 2107/09 від 21.07.2009 р., та дозвіл № 26874900 від 22.07.09 Державної служби експортного контролю.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання»з іноземним суб'єктом господарської або іншої діяльності проводити переговори, пов'язані з укладанням зовнішньоекономічних договорів (контрактів) щодо здійснення експорту товарів військового призначення, а також щодо експорту товарів подвійного використання, на поставки яких до відповідної іноземної держави встановлено часткове ембарго, суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності може тільки за умови отримання ним позитивного висновку спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань державного експортного контролю про можливість їх проведення.

Порядок державного експортного контролю за проведенням переговорів, зазначених у частині першій цієї статті, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.19 цього Закону суб'єкт здійснення міжнародних передач товарів зобов'язаний надати спеціально уповноваженому органу виконавчої влади з питань державного експортного контролю повну та достовірну інформацію про відоме йому кінцеве використання товарів, міжнародну передачу яких планується здійснити, а також оригінали документів про гарантії, які підтверджують використання товарів виключно в заявлених ним або іншим кінцевим споживачем цілях.

Суб'єкт здійснення міжнародних передач товарів повинен вживати заходів для проведення перевірки доставки та кінцевого використання товарів у разі їх експорту і надавати про це інформацію спеціально уповноваженому органу виконавчої влади з питань державного експортного контролю, а також сприяти уповноваженим на це державним органам України в проведенні ними таких перевірок.

Спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань державного експортного контролю та уповноважені на це інші державні органи України мають право проводити в порядку, передбаченому частинами четвертою - шостою цієї статті, перевірку доставки чи кінцевого використання товарів на будь-якому етапі їх міжнародної передачі та після фактичної доставки товарів кінцевому споживачеві.

Державний експортний контроль за виконанням кінцевими споживачами в Україні зобов'язань щодо використання у заявлених цілях імпортованих товарів здійснюється на підставі результатів аналізу звітів суб'єктів підприємницької діяльності - кінцевих споживачів про фактичне застосування товарів, а також шляхом проведення планових вибіркових перевірок фактичного використання товарів за призначенням їх кінцевими споживачами. Такі перевірки можуть проводитися уповноваженими посадовими особами спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань державного експортного контролю або утвореними ним з цією метою міжвідомчими контрольними комісіями.

Відповідно до ст.15 зазначеного Закону дозвіл чи висновок оформляється спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань державного експортного контролю як разовий, генеральний чи відкритий.

Разовий дозвіл чи висновок надається суб'єкту здійснення міжнародних передач товарів для проведення переговорів, пов'язаних з укладанням конкретних зовнішньоекономічних договорів (контрактів) на здійснення міжнародних передач товарів, або для здійснення конкретних передач товарів згідно із зазначеними договорами (контрактами) і є дійсним протягом установленого строку, але не більш як протягом одного року. Цей строк може бути продовжено спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань державного експортного контролю на підставі обґрунтованого звернення суб'єкта здійснення міжнародних передач товарів, але не більш як на строк дії зовнішньоекономічного договору (контракту).

Згідно із ст. 22 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання»суб'єкт здійснення міжнародних передач товарів, який отримав дозвіл, висновок чи міжнародний імпортний сертифікат, подає до спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань державного експортного контролю письмові звіти про фактично здійснені міжнародні передачі товарів, визначених у цих документах, та про використання цих товарів у заявлених цілях. Форма звіту та строки його подання визначаються спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань державного експортного контролю.

Суб'єкт здійснення міжнародних передач товарів зобов'язаний надати на вимогу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань державного експортного контролю документи та інформацію, необхідні для здійснення ним заходів у галузі експортного контролю, у тому числі документи про гарантії, технічні довідки та інші документи, пов'язані з укладанням і виконанням зовнішньоекономічних договорів (контрактів) про здійснення міжнародних передач товарів, а також забезпечити зберігання документів, пов'язаних з укладанням та виконанням зазначених договорів (контрактів), на підставі яких були отримані дозволи, висновки чи міжнародні імпортні сертифікати, протягом п'яти років з дня закінчення процесу здійснення міжнародної передачі товарів.

Відповідачем надано суду докази, які підтверджують, що підписи на контракті № 43-09/ехр від 20.05.2009 та додатках до нього від імені ОСОБА_4 виконані не ОСОБА_4, а іншою особою (копія Висновку спеціаліста Служби безпеки України від 25.08.2009 № 318/1). Також відповідачем встановлено, що компанія «AMIS»FZA, якій позивач мав намір поставити двигуни турбогвинтові до вертольота МІ, не володіє вертольотами цивільної авіації, а такі вертольоти в Об'єднаних Арабських Еміратах не сертифіковані (копія листа від 17.08.2009, пояснення від 25.07.2009)

Зазначене вище свідчить про грубе порушення позивачем вимог Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання»та надано недостовірні відомості щодо експортованого товару.

Згідно із ст.24 цього Закону порушеннями вимог законодавства в галузі державного експортного контролю є, зокрема, здійснення міжнародних передач товарів на підставі дозволів, висновків чи документів про гарантії, отриманих шляхом подання підроблених документів або документів, що містять недостовірні відомості.

Відповідно до ст.25 цього Закону за вказане порушення передбачена санкція в розмірі 150 відсотків вартості товарів, які були об'єктом відповідної міжнародної передачі. Також крім накладання штрафів, зазначених у цій статті, спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань державного експортного контролю може скасовувати або зупиняти дію відповідно дозволу, висновку чи міжнародного імпортного сертифіката, який він надав такому суб'єкту зовнішньоекономічної діяльності, або скасовувати його реєстрацію в цьому органі як суб'єкта здійснення міжнародних передач товарів.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

З досліджених судом під час розгляду справи доказів було встановлено, що оскаржуваний позивачами наказ відповідає положенням ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України та прийняті з дотриманням вимог ч.2 ст.19 Конституції України.

Відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідачем були спростовані належними та допустимими доказами доводи позивача про протиправність та необґрунтованість оскаржуваних рішень.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

У позові Товариства з обмеженою відповідальністю "Ді ОСОБА_1 ОСОБА_2" відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий Суддя Р.О. Арсірій

Судді Д.О. Баранов

ОСОБА_5