Постанова від 17.03.2016 по справі 914/348/15

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" березня 2016 р. Справа № 914/348/15

Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Матущака О.І.

ОСОБА_1

ОСОБА_2

розглянувши апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім РМ-Ресурс» м. Львів

на рішення господарського суду Львівської області від 16.12.2015 р.

у справі № 914/348/15

за позовом Трускавецької міської ради м. Борислав

до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім РМ-Ресурс» м. Львів

про внесення змін до договору оренди землі від 23.11.2004 р.

за участю представників сторін від:

позивача: ОСОБА_3 - за довіреністю №18-8/1від 14.01.2016 р.

відповідача: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Львівської області від 16.12.2015 р. (суддя Н.Є.Березяк) позов задоволено (з врахуванням уточнених позовних вимог). Внесено зміни до договору оренди землі від 23.11.2004 р., зареєстрованого 24.11.2004 р. в Трускавецькому відділі Львівської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» за № 040444600252, укладеного між Трускавецькою міською радою та ТОВ «Торговий дім РМ-Ресурс» та викладено п.п.5,9,11 договору в наступній редакції: „п.5 Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держземагенства у Дрогобицькому районі Львівської області від 14.02.2015 р. № 910, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 13708322,12 грн. (тринадцять мільйонів сімсот вісім тисяч триста двадцять дві) гривні 12 коп. ( за 1 кв.м. - 167,69 грн.)»; « п. 9 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі за земельну ділянку у розмірі 3 % (три) від нормативної грошової оцінки землі та становить 411249,60

(чотириста одинадцять тисяч двісті сорок дев'ять ) гривень 80 коп. в місяць»; «п. 11 Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно протягом 30 ( тридцяти) календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на поточний рахунок власника землі (орендодавця): одержувач - УДКС у м. Трускавець банк, м.Трускавець, р/р № 33214812700018, банк одержувач - ГУДКСУ у Львівській області, ЗКПО 37835447, МФО 825014, код платежу 13050200». В решта частині позовних вимог провадження у справі припинено. Стягнуто з ТОВ «Торговий дім РМ-Ресурс» на користь Трускавецької міської ради 1 218 грн. судового збору.

Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення місцевого господарського суду, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на те, що ТОВ «Торговий дім РМ-Ресурс» не заперечувало щодо внесення змін до договору, однак, з дотриманням порядку та вимог передбачених чинним законодавством та дотриманням прав та інтересів ТОВ «Торговий дім РМ-Ресурс».

Позивачем відзиву на апеляційну скаргу не подано.

Представник апелянта повторно в судове засідання не з'явився, проте подав клопотання про відкладення розгляду справи.

Судова колегія розглянувши вказане клопотання, прийшла до висновку про відмову у його задоволенні, з огляду на таке.

Господарський суд з урахуванням обставин конкретної справи може не брати до уваги доводи учасника судового процесу - підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи, державного чи іншого органу щодо відкладення розгляду справи у зв'язку з відсутністю його представника (з причин, пов'язаних з відпусткою, хворобою, службовим відрядженням, участю в іншому судовому засіданні і т. п.). При цьому господарський суд виходить з того, що у відповідних випадках такий учасник судового процесу не позбавлений права і можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника згідно з частинами першою - четвертою статті 28 ГПК України, з числа як своїх працівників, так і осіб, не пов'язаних з ним трудовими відносинами. Неможливість такої заміни представника підлягає доведенню учасником судового процесу на загальних підставах (ст.ст. 32 - 34 ГПК). Судом також враховується, що ухвалою Львівського апеляційного господарського суду про відкладення розгляду справи від 03.03.2016 р. явку уповноважених представників сторін визнано на власний розсуд, при цьому, розгляд справи було відкладено за клопотанням апелянта.

В судовому засіданні представником позивача викладено заперечення по суті апеляційної скарги.

Розглянувши наявні у справі матеріали, давши належну оцінку доводам апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника позивача, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.

Як встановлено місцевим господарським судом та перевірено Львівським апеляційним господарським судом, 23.11.2004 р. між Трускавецькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім РМ-Ресурс» укладено договір оренди землі площею 8, 1748 га на території населеного пункту м. Трускавець Львівської області по вул.Бориславська для будівництва та обслуговування житлового комплексу.

Відповідно до п.п. 5, 8, 9 вказаного договору, нормативна грошова оцінка становить 12312463,83 грн. Договір укладено на 25 років.

Орендна плата становить 3 694,98 грн. за рік та вноситься орендарем у грошовій формі на поточний рахунок власника землі: одержувач - УДК у Львівській області, м.Львів, ЗКПО 23949669, МФО 825014, код платежу 13050200.

14.05.2005 р. та 21.11.2008 р. між сторонами у справі були укладені додаткові договори про внесення змін до договору оренди землі від 23.11.2004 р., якими були внесені відповідні зміни щодо предмету та об'єкта договору, а також щодо суми нормативно-грошової оцінки землі та розміру орендної плати.

Рішенням сесії Трускавецької міської ради від 26.07.2011 р. №189 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Трускавця» затверджено нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м.Трускавець. Дана грошова оцінка землі вступила у дію з 28.07.2011 р. та, відповідно, вплинула на розмір земельного податку та орендної плати.

Листом від 22.08.2011 р. №18/28-1672/1 позивач повідомив відповідача про вищезазначене рішення та запропонував звернутись до управління Держкомзему м. Трускавця для укладення додаткової угоди до договору.

Проте відповідач направив лист-відповідь, в якому відмовився від зміни орендної плати.

Разом з тим, сесією Трускавецької міської ради прийнято рішення №190 «Про затвердження положення «Про порядок визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі в м.Трускавці» від 26.07.2011 р., яким затверджено згадане Положення та зобов'язано Управління Держкомзему у м. Трускавці врахувати дане положення при підготовці договорів оренди та додаткових угод до договорів оренди землі.

В свою чергу, рішенням Трускавецької міської ради №191 «Про створення тимчасової контрольної комісії ради щодо перевірки Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі у м.Трускавці» від 02.08.2011 р., створено тимчасову контрольну комісію ради щодо перевірки Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі у м. Трускавці.

Згідно п.3 вказаного рішення сесії, зупинено набрання чинності рішенням сесії №190 до моменту прийняття радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії.

В подальшому, рішенням сесії №213 від 27.10.2011 р. «Про результати роботи тимчасової контрольної комісії ради щодо перевірки Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі у м.Трускавці» скасовано рішення міської ради №190 від 26.07.2011 р. та встановлено орендну ставку в розмірі 3% від нормативно-грошової оцінки землі для підприємств, зареєстрованих в ІНФОРМАЦІЯ_1 та з 01.01.2013 р. оренду ставку в розмірі 4,5 % для всіх суб'єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб) орендарів земельних ділянок, які не зареєстровані в м.Трускавці.

Вважаючи, що внаслідок вказаного рішення Трускавецької міської ради №213 від 27.10.2011 р. має місце порушення прав товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім РМ-Ресурс», останнім було подано адміністративний позов до Управління Держземагенства у Дрогобицькому районі Львівської області про визнання неправомірними дії Управління Держземагенства у Дрогобицькому районі Львівської області та скасування нормативної грошової оцінки земельної ділянки, оформленої у вигляді витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2015 р. №910 та від 29.12.2014 року №3689.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24.06.2015 р. у справі 813/988/15, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду, відмовлено у задоволенні вищезазначених позовних вимог ТОВ «Торговий дім РМ-Ресурс» повністю.

При прийнятті постанови судова колегія виходила з наступного.

Відповідно до ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Згідно ст.ст. 632, 651 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст.ст.20, 21, 30 Закону України «Про оренду землі», зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Частиною першою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Згідно п.п.2.4 Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення у м. Бориславі, річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі, становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до ч.1, 3 ст.23 Закону України «Про оцінку земель», технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно п. п. 14.1.125, 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст.ст. 288.5, 289.1 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі) - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Отже, встановлені ст. 288 ПК України та Рішенням Трускавецької міської ради граничні розміри річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.

Крім цього, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (вказаної позиції дотримується Вищий господарський суд України у п. 2.19. постанови пленуму від 17.05.2011р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин».

В п. 36 договору сторони погодили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується в судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач з метою приведення положень договору до вимог законодавства, а саме щодо зміни вартості нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та розміру орендної плати, повідомляв відповідача про необхідність підписання відповідних змін, однак, цього зроблено в позасудовому порядку не було, а відтак, місцевий господарський суд дійшов правомірного висновку про те, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Згідно ст. 33, абзацу 2 ст. 34, ст. 43 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Скаржником не подано суду належних та допустимих доказів, які б підтверджували обґрунтованість вимог, заявлених у апеляційній скарзі.

За таких обставин, апеляційний господарський суд прийшов до висновку, що рішення прийняте із дотриманням норм чинного законодавства та у відповідності до обставин справи, тому підстав для його зміни чи скасування, колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, -

Львівський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Рішення господарського суду Львівської області від 16.12.2015 р. у справі

№ 914/348/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

3. Матеріали справи скеровуються в господарський суд Львівської області.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 22.03.2016 р.

Головуючий-суддя Матущак О.І.

Судді Дубник О.П.

ОСОБА_2