Постанова від 15.03.2016 по справі 751/1129/16-а

Справа№751/1129/16-а

Провадження №2-а/751/41/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2016 року м. Чернігів

Новозаводський районний суд міста Чернігова

у складі: головуючого-судді Мороз К.В.,

при секретарі Гнатюк І.М.,

за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача Зазимко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання справу за адміністративними позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

Встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про визнання неправомірними дії відповідача щодо не включення до заробітку для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок розміру нарахованої пенсії, починаючи з 23 листопада 2015 року, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за роботу на державній службі, які враховуються при обчисленні пенсії, з яких сплачені страхові внески, відповідно до законодавства, і які вказані у довідці від 20.11.2015 року № 25447/07 та виплатити в розмірі 90% від заробітної плати; стягнення з відповідача витрати, пов'язані з розглядом справи.

Мотивуючи вимоги тим, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Чернігові з 02.03.2010 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90% суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При розрахунку пенсії позивачу не були враховані суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, відповідно до наданої довідки від 20 листопада 2015 року № 25447/07 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за період з 01.03.2008 року по 28.02.2010 року, виданої Управлінням Пенсійного фондом України в м. Чернігові.

23.11.2015 року позивач звернулася до відповідача із заявою про включення сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням довідки № 25447/07 від 20.11.2015 року. Однак листом від 27.11.2015 року № 25946/03 відповідачем відмовлено в задоволенні заяви, що є незаконним.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, послалася на письмові заперечення.

Вислухавши осіб, які брали участь в судовому засіданні, дослідивши матеріали справи, матеріали пенсійної справи ОСОБА_1, судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Чернігові з 02 березня 2010 року і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% суми заробітної плати.

23.11.2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління пенсійного фонду України в м. Чернігові із заявою про включення сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням довідки № 25447/07 від 20.11.2015 року.

25.11.2015 року Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові протоколом № 152025 відмовило у проведені перерахунку пенсії, оскільки законодавство, яке діяло до 01.06.2015 року в заробіток для обчислення пенсій державним службовцям не враховувались матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати; відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. за № 213-VIII у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, з 1 червня 2015 р. раніше призначені пенсії не перераховуються ( а. с. 38)

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Із системного аналізу ст. ст. 1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст. ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції на березень 2010 року), ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат входять до системи оплати праці державного службовця, що враховується при обчисленні пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року справа № 21-430а11.

У довідці Управління Пенсійного Фонду України в м. Чернігові від 20.11.2015 р. № 25447/07, поданої позивачем, про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка/винагорода/ за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» відповідно вказано, що на всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зміни до статті 37 Закону "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, а тому обмеження не застосовуються до правовідносин, які виникли між сторонами.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. за № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Між тим, пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 отримує з 02 березня 2010 року, тобто, до внесення змін до Закону України "Про державну службу". Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Відповідно до положень ст. 22, ст. 58 Конституції України, до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення від 08.11.2005 року «Кечко проти України», яка визначає, що якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними, суд визнає протиправними дії відповідача в частині відмови в перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. за № 213-VIII та не врахування виплат, що входять в системи оплати праці державного службовця.

Крім того спір між сторонами виник не з перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною заробітної плати, а у зв'язку з неправильним розрахунком заробітної плати при призначенні та обчисленні пенсії. Право на врахування спірних сум у розрахунок заробітної плати у позивача виникло в березні 2010 року.

За змістом ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 слід здійснити з 01 грудня 2015 року, оскільки з заявою позивач звернулась 23 листопада 2015 року і розмір виплат визначається згідно редакції Постанови КМ України № 865 від 31 травня 2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яка діяла на час призначення пенсії.

Згідно положень ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню понесені і документально підтверджені судові витрати.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 7-9, 71, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові в частині не включення до заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 у відповідності до Закону України «Про державну службу» сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90 відсотків суми заробітної плати призначеної згідно Закону України "Про державну службу" з 01 грудня 2015 року з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за роботу на державній службі визначені у довідці Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові № 25447/07 від 20.11.2015 року та здійснити виплату з урахуванням розміру сплаченої пенсії.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1102 ( одна тисяча сто дві) грн. 42 коп..

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд міста Чернігова. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя К.В. Мороз