Постанова від 03.03.2016 по справі 808/494/16

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2016 року 12 год. 05 хв. Справа № 808/494/16 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Каракуші С.М.

за участю секретаря Рибакової М.В.

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1, ОСОБА_2

до: Ленінського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Запорізького міського управління юстиції

про: зобов'язання вчинити певні

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (далі - позивачі) звернулись з адміністративним позовом до Ленінського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Запорізького міського управління юстиції (далі - відповідач) про зобов'язання внести зміни до актових записів про шлюб та про народження щодо зміни національності з «українець» на «німець».

В обґрунтування позовних вимог, ОСОБА_1, який діє також в інтересах ОСОБА_2, зазначає, що звертався до Ленінського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Запорізького міського управління юстиції з заявою про зміну національності батька - ОСОБА_1 з «українець» на «німець» до актового запису про народження № 627 від 03.03.1983 та про зміну національності нареченого в актовому записі про шлюб № 312 від 23.10.1976 з «українець» на «німець», але за результатом розгляду вказаних заяв, відповідачем у їх задоволенні було відмовлено. Вважає таку відмову відповідача протиправною та такою, що суперечить вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим звернувся із вказаним позовом до суду.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити та надав пояснення в його обґрунтування аналогічні викладеним у позовній заяві. Також позивач пояснив, що мав намір внести відповідні зміни до актових записів у зв'язку з тим, що хотів змінити національність на національність свого батька.

Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не прибула, подала заяву про розгляд справи у її відсутності (а.с. 38).

Представник відповідача у судове засідання не прибув, подав до суду заперечення на адміністративний позов, у яких зазначає, що актовий запис № 627 від 03.03.1983 про народження доньки ОСОБА_1 складено в присутності батька (позивача) та засвідченого його підписом. В актовому записі про шлюб позивача, національність також зазначена як «українець», яка була внесена на підставі пред'явленого паспорту в якому також зазначалась національність. Відомості про національність заявника не є помилковими, а питання щодо зміни національності не належить до компетенції відділів державної реєстрації актів цивільного стану, крім випадку виправлення помилок. Вважає, що дії відповідача є законними та обґрунтованими, у зв'язку з чим адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Вислухавши пояснення позивача, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 звернувся із заявою до Ленінського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Запорізького міського управління юстиції про внесення змін до актового запису про шлюб № 312, складений 23.10.1976 відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Синельникове Синельниківського міськрайонного управління юстиції у Дніпропетровській області на ОСОБА_1 та ОСОБА_3, та змінити національність нареченого з «українець» на «німець».

Висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану від 15.12.2015 у внесенні вказаних змін було відмовлено з тих підстав, що станом на час розгляду заяви, чинним законодавством України не регулюється питання внесення змін органами державної реєстрації актів цивільного стану до актового запису стосовно зміни національності, крім допущених помилок. Зазначення в актовому записі про шлюб № 312 від 23.10.1976 національність позивача внесена не помилково, а на підставі поданих документів. Позивачем було обрано національність «українець», яка також була внесена до графи паспорту про національність. Актовий запис було складено в присутності заявника та засвідчено його підписом, що свідчить про згоду заявника з внесеними до нього відомостями (а.с. 13).

ОСОБА_2 також звернулась до Ленінського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Запорізького міського управління юстиції з заявою про внесення змін до актового запису про народження № 627, складений 03.03.1983 Ленінським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Запорізького міського управління юстиції на ОСОБА_2, та змінити національність батька дитини з «українець» на «німець».

Висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану від 21.01.2016 у внесенні вказаних змін було відмовлено з тих підстав, що питання внесення змін органами державної реєстрації актів цивільного стану до актового запису стосовно зміни національності чинним законодавством України на теперішній час не передбачено, окрім випадків внесення помилкових записів. Актовий запис про народження № 627 від 03.03.1983 було складено в присутності батька заявниці ОСОБА_1 та засвідченого його підписом, що підтверджує правильність внесених даних. Батьком заявниці національність обрана як «українець», яка була внесена як до його паспорту так і до актового запису про шлюб ОСОБА_1 (а.с. 14).

Не погоджуючись із вказаними відмовами, позивачі звернулись із позовом до суду.

Наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011 затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила).

Згідно з пунктом 1.1 Розділу 1 Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до пункту 1.7 Розділу 1 Правил, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану визначено Розділом 2 Порядку відповідно до положень якого заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.

На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є:

рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану;

постанова адміністративного суду;

висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану районного, районного в місті, міського (міст обласного значення), міськрайонного, міжрайонного управління юстиції або дипломатичного представництва чи консульської установи України;

заява про визнання батьківства;

заява матері, яка не перебуває у шлюбі, опікуна, піклувальника або самої повнолітньої особи щодо внесення відомостей про батька дитини, якщо вони не зазначені в актовому записі про народження відповідно до статті 135 Сімейного кодексу України;

заява дружини або чоловіка, які зберегли дошлюбні прізвища, про обрання прізвища одного з них як спільного прізвища або про приєднання до свого прізвища прізвища другого з подружжя згідно із статтею 53 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 4;

заява про зміну прізвища малолітньої дитини обох батьків у разі зміни прізвища одного з них та згода дитини, яка досягла семи років, згідно з частиною третьою статті 148 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 5;

заява про зміну прізвища малолітньої дитини обох батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, та згода дитини віком від семи до чотирнадцяти років, якій при державній реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, згідно з частиною четвертою статті 148 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 5;

актовий запис про зміну імені. Цей актовий запис є підставою: для зміни прізвища батьків в актовому записі про народження малолітніх дітей у разі зміни їх прізвища з дотриманням вимог статті 148 Сімейного кодексу України; для зміни імені батька та по батькові дитини в актовому записі про народження малолітньої дитини у разі подання батьками заяви про зміну по батькові дитини.

актовий запис про шлюб та розірвання шлюбу. Ці актові записи є підставою для зміни прізвищ батьків (одного з них) в актовому записі про народження малолітньої дитини при умові одночасної зміни прізвища дитини;

рішення органу опіки та піклування, оформлене розпорядженням районної державної адміністрації чи рішенням виконавчого комітету про зміну прізвища малолітньої дитини відповідно до частини п'ятої статті 148 Сімейного кодексу України.

Внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.

Висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва чи консульської установи України про відмову у внесенні змін до актових записів цивільного стану складається у двох примірниках. Один примірник разом з усіма матеріалами залишається у відділі державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичному представництві чи консульській установі України, якими складено висновок про відмову, а другий вручається (надсилається) заявнику.

Водночас у висновку зазначається про можливість оскарження відмови про внесення змін до актового запису цивільного стану в судовому порядку. На прохання заявника пред'явлені ним документи, крім заяви, повертаються.

Як вбачається із наданого до матеріалів справи Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя № 00016286667 від 06.02.2016, 23.10.1976 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Синельникове Синельниківського міськрайонного управління юстиції у Дніпропетровській області складено актовий запис № 312 про реєстрацію шлюбу відповідно до якого внесено відомості про чоловіка - ОСОБА_1, національність - «українець», та про дружину - ОСОБА_4, національність - «українка» (а.с. 26).

Згідно наявного в матеріалах справи Свідоцтва про народження НОМЕР_1 вбачається, що батько ОСОБА_1 - ОСОБА_5, національність «німець», мати - ОСОБА_6, національність «українка» (а.с. 12).

Аналогічні дані внесено до Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження, що підтверджується наявним в матеріалах справи витягом (а.с. 9).

Згідно з Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя № 00016286667 від 06.02.2016 до Державного реєстру внесено відомості про актовий запис про шлюб № 312 від 23.10.1976, складений Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Синельникове Синельниківського міськрайонного управління юстиції у Дніпропетровській області, чоловік - ОСОБА_1, національність «українець», дружина - ОСОБА_4, національність «українка» (а.с. 26).

Згідно Інструкції про порядок реєстрації актів громадянського стану в Українській РСР, затвердженої Міністерством юстиції Української РСР 12.12.1970, народження, смерть, одруження, розірвання шлюбу, усиновлення, встановлення батьківства, зміна імені, по батькові і прізвища підлягають реєстрації в державних органах запису актів громадянського стану (загсу).

Про зроблений запис акта громадянського стану видається відповідне свідоцтво.

При реєстрації актів громадянського стану пред'являються документи, які підтверджують факти, що підлягають реєстрації в органах загсу, а також документи, які посвідчують особу заявника: паспорт, а в місцевостях, де не введена паспортна система, свідоцтво про народження або видана за місцем проживання довідка виконавчого комітету сільської (селищної) Ради депутатів трудящих; офіцерами і військовослужбовцями надстрокової служби - посвідчення особи; військовослужбовцями строкової служби - військовий квиток або посвідчення особи; іноземцями - вид на проживання для іноземців та національний паспорт або тільки національний паспорт, якщо в ньому є запис про дозвіл на проживання в СРСР; особами без громадянства - вид на проживання для осіб без громадянства.

Особи, які бажають зареєструвати шлюб, подають заяву за встановленою формою до органів загсу за місцем проживання однієї з осіб, які вступають у шлюб, або за місцем проживання їх батьків.

Бажаючі зареєструвати шлюб повинні пред'явити документи, що посвідчують їх особу (пункт 4 цієї Інструкції), а особи, які раніше перебували в шлюбі, також документи, які підтверджують припинення попереднього шлюбу.

Виконавчі комітети обласних, Київської і Севастопольської міських Рад депутатів трудящих виготовляють книги реєстрації актів громадянського стану за єдиними для всієї республіки формами і забезпечують ними органи загсу.

Книги реєстрації актів громадянського стану складаються з перших і других (відривних) примірників бланків записів, кожний із яких при реєстрації акта нумерується одним і тим же порядковим номером, заповнюються вони одночасно.

Бланки записів актів громадянського стану заповнюються в присутності заявника чорнилом, чітким розбірливим почерком. Усі графи заповнюються вичерпними відповідями. Пропуски або скорочення окремих слів, а також виправлення чи підчистка не допускаються.

Прізвища, ім'я, по батькові записуються повністю відповідно до пред'явлених документів.

Національність особи в графах бланку запису акта громадянського стану зазначається за її паспортом. При відсутності паспорту національність визначається за національністю її батьків.

Якщо батьки належать до різних національностей, зазначається національність одного з них за бажанням особи, національність якої необхідно вказати.

Заповнений бланк запису акта громадянського стану прочитують заявникові, обидва примірники підписуються ним, після чого цей бланк підписується службовою особою, яка складала запис, і скріплюється печаткою.

Відомості, зазначені у свідоцтві, що видається на підставі реєстрації акта громадянського стану, повинні повністю відповідати даним, зазначеним у запису даного акта громадянського стану.

Таким чином, з викладеного випливає, що реєстрація актів громадянського стану здійснюється в присутності осіб, щодо яких складається такий запис, на підставі документів поданих заявником, та правильність внесення відповідних записів перевіряється заявником після їх складання.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що внесення даних щодо національності позивача ОСОБА_1 до актового запису про шлюб № 312 від 23.10.1976 не є помилкою, а отже відсутні підстави для внесення змін до нього відповідачем.

Також судом досліджено Свідоцтво про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 відповідно до якого батьком зазначено ОСОБА_1, національність - «українець», мати - ОСОБА_4, національність - «українка» (а.с. 10).

Дані про народження також було внесено до книги реєстрації актів про народження під реєстраційним № 627 від 03.03.1983 та зареєстровано 20.07.2010 в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження, що підтверджується наявним в матеріалах справи витягом від 06.02.2016 № 00016286500 (а.с. 27).

Згідно положень Розділу ІІ Інструкції про порядок реєстрації актів громадянського стану в Українській РСР від 12.12.1970 реєстрація народження провадиться в органах загсу за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них, у разі смерті батьків або неможливості для них з інших причин зареєструвати народження - за заявою родичів, інших осіб або адміністрації лікувального закладу, в якому перебувала мати під час народження дитини.

Реєстрація народження провадиться при пред'явленні: а) довідки лікувального закладу про народження дитини. У виняткових випадках при народженні дитини вдома без подання медичної допомоги факт і час народження повинні бути підтверджені підписами двох свідків у графі 10 запису акта про народження («Документи, що підтверджують факт народження дитини») із зазначенням прізвища, імені, по батькові та місця проживання свідків; б) документів, що посвідчують особу батьків (одного з батьків); в) документа, який є підставою для внесення відомостей про батька в запис акта про народження дитини.

Батько і мати, які перебувають у шлюбі між собою, записуються батьками дитини в книзі реєстрації актів про народження за заявою будь-кого з них.

Як вбачається із наявного в матеріалах справи Запису акта про народження № 627 від 03.03.1983, батьком ОСОБА_2 є ОСОБА_1, національність - «українець». В графі 20 запису вказано прізвище, ім'я, по-батькові, адреса заявника та його підпис - ОСОБА_1 Підставою для внесення запису є свідоцтво про укладення шлюбу № 312 від 23.10.1976 (а.с. 25).

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що засвідчивши зазначені в актовому записі дані своїм підписом, позивач - ОСОБА_1, підтвердив їх правильність, а отже вказані дані не є помилкою та не підлягають зміні.

Крім того, правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану, відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначає 01.07.2010 № 2398-VI «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі - Закон № 2398-VI).

Частиною 1 статті 6 вказаного закону визначено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до статті 9 Закону № 2398-VI, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.

Частиною 1 статті 22 Закону № 2398-VI визначено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Питання зміни національності громадянами України регулювалось Указом Президента України «Про порядок зміни громадянами України національності» від 31 грудня 1991 року № 24, відповідно до якого національність могла бути змінена особами, які при досягненні 16-річного віку та одержанні паспорта прийняли національність одного з батьків та бажали змінити її відповідно до національності другого з батьків.

Зміна національності провадилась відділом внутрішніх справ виконавчого комітету районної, міської, районної у місті Ради народних депутатів за місцем проживання заявника. Зміна національності допускалась також і щодо осіб, які обрали національність до прийняття цього Указу.

Вказаний Указ втратив чинність згідно Указу Президента України від 27 січня 1999 року № 70/99.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що відповідачем при винесенні висновків про внесення змін до актового запису цивільного стану від 15.12.2015 та 21.01.2016 не було порушено вимог чинного законодавства, а вимоги позивача про зобов'язання змінити національність в актових записах про шлюб № 312 від 23.10.1976 та про народження № 627 ВІД 03.03.1983 не підлягають задоволенню, оскільки внесені до них дані вчинені на підставі наданих заявником документів, в присутності заявника та правильність їх внесення підтверджена його підписом, що є доказом фактів, реєстрація яких посвідчувалась.

Керуючись статтями 2, 7-11, 71, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М Каракуша