Постанова від 15.03.2016 по справі 826/23690/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2016 року м. Київ справа № 826/23690/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат»

до Київської міської митниці ДФС

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат» (далі - ТОВ «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат», позивач) з адміністративним позовом до Київської міської митниці ДФС (далі - відповідач) про:

- визнання протиправними дії відповідача щодо відмови в поверненні надмірно сплачених коштів за результатами розгляду заяви позивача від 03 вересня 2015 року № 2;

- зобов'язання Київську міську митницю ДФС скласти та надати висновок органу Державної казначейської служби України про повернення позивачу надміру сплачених коштів в сумі 28 795, 96 грн., шляхом перерахування даних коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат».

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилався на те, що рішення про коригування митної вартості товарів імпортованих ТОВ «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат» від 02 жовтня 2012 року № 100190000/2012/312879/1, від 08 жовтня 2012 року № 100190000/2012/312895/2 та № 100190000/2012/312896/2 скасовані рішенням суду, проте в порушення норм чинного законодавства, митним органом у встановленому законом порядку не надано висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів у вигляді податку на додану вартість в розмірі 28 795,96 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги повністю підтримав та просив їх задовольнити.

В своїх запереченнях, Київська міська митниця ДФС зазначила про те, що сплачені декларантом суми коштів не є надміру сплаченими грошовими коштами чи помилково сплаченими грошовими зобов'язаннями, у зв'язку з тим, що вказані кошти є передоплатою, а тому вони обліковуються на відповідних рахунках митного органу та не підлягають поверненню ТОВ «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат».

Окрім цього, контролюючий орган вважає, що суд, будучи правозастосовним органом, не може втручатись в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень та підміняти собою митні органи, на підставі чого просить відмовити в задоволенні позову.

В судове засідання представник відповідача не з'явився, причину не явки суду не повідомив, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, заяв про розгляд справи за його відсутності чи відкладення розгляду справи суду не надав.

Відповідно до вимог ч. 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в зв'язку з неявкою в судове засідання представника відповідача, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

01 жовтня 2012 року та 08 жовтня 2012 року позивачем були подані до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів митні декларації № № 100190000/2012/335489, № 100190000/2012/336232 та № 100190000/2012/336267 відповідно, з метою здійснення митного оформлення ввезеного на територію України товару, за контрактом № 19/1 від 03 вересня 2012 року.

02 жовтня 2012 року та 08 жовтня 2012 року Київською міжрегіональною митницею Міндоходів прийняті рішення про коригування митної вартості товарів № 100190000/2012/312879/1, № 100190000/2012/312895/2, № 100190000/2012/312896/2, відповідно до яких, позивачу було відмовлено в митному оформленні вказаних митних декларацій, у зв'язку із неприйняттям визначеної ТОВ «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат» митної вартості товару.

Задекларовані товари були випущені у вільний обіг під гарантійні зобов'язання, шляхом сплати позивачем до Державного бюджету України митні платежі у вигляді податку на додану вартість у загальному розмірі 28 859, 29 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 квітня 2013 року по справі № 826/1645/13-а адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат» задоволено частково - визнано протиправними та скасовано рішення Київської регіональної митниці про коригування митної вартості товарів: від 02 жовтня 2012 року № 100190000/2012/312879/1, від 08 жовтня 2012 року № 100190000/2012/312895/2 та від 08 жовтня 2012 року № 100190000/2012/312896/2; картки відмови у митному оформленні (випуску товарів), прийняті Київською регіональною митницею: від 02 жовтня 2012 року № 100190000/2012/02642, від 08 жовтня 2012 року № 100190000/2012/02680 та від 08 жовтня 2012 року № 100190000/2012/02681; стягнено з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат» 28 795,96 грн. що складає суму надміру сплаченого до бюджету податку на додану вартість; у задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 жовтня 2013 року, вказану постанову суду першої інстанції залишено без змін.

Постановою Вищого адміністративного суду України від 28 квітня 2015 року скасовано постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 квітня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09 жовтня 2013 року в частині стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат» 28 795,96 грн., що складає суму надміру сплаченого до бюджету податку на додану вартість; прийнято в цій частині нове рішення, яким відмовлено в задоволені позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат» до Київської регіональної митниці, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві, в частині стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат» 28 795,96 грн., що складає суму надміру сплаченого до бюджету податку на додану вартість; в решті постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 квітня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09 жовтня 2013 року - залишено без змін.

Окрім цього, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 липня 2015 року по справі № 826/1645/13-а задоволено заяву Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві про поворот виконання судового рішення, в порядку повороту виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 квітня 2013 року по справі № 826/1645/13-а, стягнено з товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат» в дохід Державного бюджету України кошти у сумі 28 795,96 грн. податку на додану вартість на розрахунковий рахунок № 31127996820019.

З листів Київської міської митниці ДФС № 5574/10/26-70-25-01-06 від 14 вересня 2015 року та № 5798/10/26-70-25-01-03 від 24 вересня 2015 року вбачається, що позивач звертався до відповідача із заявою щодо повернення митних платежів, проте йому було відмовлено в їх задоволенні.

Протиправні дії з боку відповідача щодо відмови в поверненні позивачу надмірно сплачених коштів обумовила його на звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Оцінивши за правилами статті 86 КАС України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд погоджується з доводами ТОВ «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат», виходячи з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 1 Митного кодексу України (далі - МК України) передбачено, що відносини, пов'язані із справлянням митних платежів, регулюються цим Кодексом, Податковим кодексом України та іншими законами України з питань оподаткування.

Відповідно до ч. 7 статті 298 МК України, порядок нарахування, обліку та перерахування до державного бюджету сум митних платежів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно ч. 1 статті 301 МК України, повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів (ч. 2 статті 301 МК України).

Частинами 3 та 4 статті 301 МК України передбачено, що помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.

Відповідно до ч. 5 статті 301 МК України, повернення сум відповідних митних платежів здійснюється також у разі, якщо:

1) законом передбачено повернення сум сплаченого мита при поміщенні товарів у митний режим реімпорту або у митний режим реекспорту відповідно до розділу V цього Кодексу, а також в інших випадках, визначених цим Кодексом;

2) у випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, здійснюється зміна раніше заявленого митного режиму, якщо суми митних платежів, належних до сплати при поміщенні товарів у новий митний режим, є меншими, ніж суми митних платежів, сплачених при поміщенні їх у попередній митний режим;

3) відновлюється режим найбільшого сприяння, вільної торгівлі;

4) митну декларацію змінено або визнано недійсною;

5) у товарах, що ввозяться на митну територію України або вивозяться за її межі, виявлено дефекти або вони якимось іншим чином не відповідають погодженим специфікаціям, за умови, що ці товари не ремонтувалися і не використовувалися відповідно на території України та за її межами (крім операцій, необхідних для виявлення дефектів або невідповідності) і повертаються протягом строку, визначеного підпунктом "а" пункту 3 частини другої статті 78 цього Кодексу;

6) платником податків подано органу доходів і зборів документи, які підтверджують наявність у нього на день подання органу доходів і зборів митної декларації для митного оформлення права на звільнення від сплати митних платежів.

Згідно ч. 6 статті 301 МК України, повернення сум митних платежів у випадках, передбачених частиною п'ятою цієї статті, здійснюється у тому самому порядку, що і повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів за заявою платника податків за умови, що така заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів.

Суд зазначає, що порядок повернення вказаних вище платежів регулюються, зокрема, Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженим наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року № 618 (далі - Порядок № 618).

Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Порядку № 618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Пунктом 2 розділу ІІІ Порядку № 618 передбачено, що заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.

Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати (пункт 3 розділу ІІІ Порядку № 618).

Так, згідно з пунктом 4 розділу ІІІ Порядку № 618, для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20 липня 2007 року № 611/147 (далі - Порядок № 611/147).

Вказаний Порядок № 611/147 втратив чинність внаслідок набуття чинності спільним Наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України № 882/1188 від 30 грудня 2013 року, яким затверджено Порядок взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі - Порядок № 882/1188).

Таким чином, підготовка висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення) регулюється Порядком № 882/1188.

Відповідно до пунктів 5, 6 розділу ІІІ Порядку № 618, супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України, Реєстр висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, підготовлений відповідно до Порядку № 882/1188 (далі - Реєстр висновків про повернення), Висновок про повернення з оригіналом заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України, підписаний начальником (заступником начальника) Відділу та зареєстрований у журналі реєстрації висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Журнал реєстрації висновків про повернення коштів з Держбюджету), форма якого наведена в додатку 3 до цього Порядку, разом з документом, у якому відображаються результати перевірки, подаються керівнику (заступнику керівника) митного органу для прийняття остаточного рішення про повернення коштів.

Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).

Пакет документів на повернення коштів передається до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.

Копія Висновку про повернення, оригінал заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України та документ, у якому відображаються результати перевірки заяви платника, залишаються у Відділі для контролю.

Також, відповідно до пунктів 5 та 7 Порядку № 882/1188, повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242.

За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.

Відповідно до пункту 8 Порядку № 882/1188, орган Міндоходів несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.

Пунктом 9 Порядку № 882/1188 встановлено, що висновки реєструються органами Казначейства в Журналі обліку висновків, який ведеться в електронному вигляді за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.

Згідно до пункту 10 Порядку №882/1188 на підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку. Орган Казначейства протягом п'яти робочих днів повідомляє відповідний орган Міндоходів про перерахування сум помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань на рахунки банків та через підприємства поштового зв'язку, уповноважені здійснювати готівкові розрахунки з платниками податків, зазначені у висновку, після чого орган Міндоходів у строк не пізніше п'яти робочих днів повідомляє платників податків про можливість отримання належних їм коштів.

Таким чином, наведені вище норми свідчать про те, що підставою для виплати Державним казначейством України надмірно сплачених позивачем коштів є висновок митного органу про повернення з Державного бюджету України помилково і/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до Київської міської митниці ДФС із заявою № 2 від 03 вересня 2015 року про повернення надмірно сплачених коштів, у зв'язку з тим, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 квітня 2013 року були скасовані рішення про коригування митної вартості товарів від 02 жовтня 2012 року № 100190000/2012/312879/1, від 08 жовтня 2012 року № 100190000/2012/312895/2 та № 100190000/2012/312896/2.

Вказана постанова суду першої інстанції була залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 жовтня 2013 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28 квітня 2015 року в частині, що стосується скасування рішень суб'єкта владних повноважень.

До зазначеної заяви ТОВ «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат» було додано копії:

- постанови Вищого адміністративного суду України від 28 квітня 2015 року по справі № 826/1645/13-а;

- ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 липня 2015 року по справі № 826/1645/13-а;

- митної декларації № 100190000/2012/335783;

- митної декларації № 100190000/2012/336449;

- митної декларації № 100190000/2012/336451;

- платіжного доручення № 56 від 28 серпня 2012 року;

- платіжного доручення № 177 від 28 вересня 2012 року;

- платіжного доручення № 179 від 02 жовтня 2012 року;

- платіжного доручення № 185 від 05 жовтня 2012 року;

- платіжного доручення № 188 від 05 жовтня 2012 року.

За наслідками розгляду вказаної заяви позивача, відповідач відмовив в поверненні надмірно сплачених митних платежів ТОВ «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат», мотивуючи це відсутністю правових підстав для повернення коштів.

У той же час, при вирішення вказаної адміністративної справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.ч. 3, 5 статті 254 КАС України, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України (ч. 1 статті 255 КАС України).

Згідно ч. 5 статті 254 КАС України, постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Положеннями ч. 1 статті 255 КАС України передбачено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Відповідно до положень статті 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України

Таким чином, враховуючи викладене постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 квітня 2013 року набрала законної сили 28 квітня 2015 року в частині визнання протиправними та скасування рішень про коригування митної вартості товарів та карток відмови в митному оформленні чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, а тому є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

При цьому, судом не беруться до уваги посилання відповідача на віднесення виключно до компетенції органів Державної казначейської служби України дій пов'язаних з виконання рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, як на відсутність підстав для повернення надміру сплачених коштів, оскільки вказаним вище Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженим наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року № 618 чітко визначено виконання цього обов'язку митними органами, шляхом підготовки висновку про повернення надмірно сплачених митних платежів, який надсилається до відповідного органу Державного казначейства України.

Таким чином, за вказаних вище обставин, суд вважає, що у Київської міської митниці ДФС у відповідності до вказаних вище норм законодавства виник обов'язок щодо підготовки та надання висновку про повернення позивачу надмірно зарахованих до бюджету митних платежів.

У той же час з матеріалів справи вбачається, що митним органом не вжито жодних передбачених чинним законодавством дій щодо підготовки відповідного висновку, а лише надано письмову відмову про відсутність підстав для повернення коштів з Державного бюджету України.

Суд приходить до висновку про те, що відповідачем безпідставно відмовлено позивачу в поверненні надмірно сплачених коштів за результатами розгляду заяви ТОВ «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат» від 03 вересня 2015 року № 2, а відтак дії Київської міської митниці ДФС в цій частині визнаються судом протиправними.

За вказаних обставин, з метою належного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Київську міську митницю ДФС скласти та надати висновок органу Державної казначейської служби України про повернення товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат» надміру сплачених коштів в сумі 28 795, 96 грн., шляхом перерахування даних коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат».

Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 статті 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд прийшов до переконання про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 статті 94 КАС України суд присуджує на користь позивача всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 1 218, 00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

Керуючись статтями 69-71, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат» задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Київської міської митниці ДФС щодо відмови в поверненні надмірно сплачених коштів за результатами розгляду заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат» від 03 вересня 2015 року № 2.

3. Зобов'язати Київську міську митницю ДФС скласти та надати висновок органу Державної казначейської служби України про повернення товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат» надміру сплачених коштів в сумі 28 795, 96 грн. (двадцять вісім тисяч сімсот дев'яносто п'ять гривень дев'яносто шість копійок), шляхом перерахування даних коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат».

4. Присудити з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Житомирський картонний комбінат» понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 218, 00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень).

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя І.М. Погрібніченко