"02" березня 2016 р.
справа № 808/5922/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),
суддів: Чередниченко В.Є., Коршуна А.О.,
при секретарі судового засідання Яковенко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Запорізької митниці ДФС
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 28.10.2015 р. у справі №808/5922/15
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Технохімреагент"
до Запорізької митниці ДФС
про визнання протиправними дії та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
У серпні 2015 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача по скасуванню рішення № 112050000/2012/000571/2;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання Головному управлінню Державної казначейської служби України в Запорізькій області висновку про повернення з Державного бюджету України сум надмірно сплачених митних платежів;
- зобов'язати відповідача підготувати на направити висновок до Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області про повернення надмірно сплачених митних платежів, встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 28.10.2015 р. позов задоволено частково, а саме:
- визнано протиправним та скасовано рішення відповідача, яке оформлено листом № 668/11/08-70-25 від 07.07.2015р., про відмову позивачу в поверненні надмірно сплачених сум митних та інших платежів;
- зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву позивача №728/01-15 від 17.06.2015р. про повернення надмірно сплачених сум митних та інших платежів.
У решті позовних вимог відмовлено.
Постанова мотивована тим, що рішення про відмову позивачу в поверненні надмірно сплачених сум митних та інших платежів, яке оформлено листом №668/11/08-70-25 від 07.07.2015р., прийнято протиправно, без з'ясування обставин, що мають значення для вирішення питання про повернення надмірно сплачених сум митних платежів. Належним способом захисту прав позивача є визнання протиправним та скасування рішення відповідача, яке оформлено листом №668/11/08-70-25 від 07.07.2015 р., та зобов'язання відповідача повторно розглянути таку заяву позивача.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Відповідач, зокрема, зазначив, що митна декларація МД №112050000/2012/019485 була оформлена без фінансової гарантії.
Порядок повернення надміру сплачених коштів врегульований "Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами", затвердженому наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року N 618 (далі - Порядок №618).
Заява від 17.06.2015 року №728/01-15 була складена позивачем із порушенням п. 1 Розділу ІІІ Порядку №618, оскільки до заяви не додавалися документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів. Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у справі №0870/9571/12 не містить підтвердження суми надмірно сплачених митних платежів.
На підставі п. 11 Розділу III Порядку №618 листом №668/11/08-70-10 від 07.07.2015 року відповідачем було надано відповідь позивачу про відсутність підстав для повернення надмірно сплачених митних платежів.
Згідно статей 8 та 55 МК України тільки орган доходів і зборів уповноважений вирішувати питання застосування методу застосування митної вартості товарів, а отже й питання визнання заявленої митної вартості чи її невизнання.
Також відповідач зазначив, що позивач має податковий борг у розмірі 2184023,59 грн.
Просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову - про відмову в задоволенні позову.
Позивач надіслав суду письмові пояснення, в котрих просить змінити постанову суду першої інстанції:
- визнати протиправними дії Запорізької митниці ДФС по скасуванню рішення №112050000/2012/000571/2;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неповідомлення позивача про суми надміру сплачених митних платежів у встановлений ст. 301 МК України строк і зобов'язати її направити таке повідомлення;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання Головному управлінню Державної казначейської служби України в Запорізькій області висновку про повернення з Державного бюджету України сум надмірно сплачених митних платежів і зобов'язати Запорізьку митницю ДФС підготувати на направити висновок до Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області про повернення надмірно сплачених митних платежів, встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.
Також позивача просить суд вийти за межі позовних вимог і зобов'язати відповідача надати висновок про повернення в повному обсязі митних платежів, сплачених згідно протиправного рішення №112050000/2012/000571/2.
Представники сторін по справі, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що 27.08.2012р. позивачем для митного оформлення товару подана митна декларація № 112050000/2012/019045, відповідно до якої митна вартість визначена позивачем за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, у розмірі 79 205 грн. 50 коп. (а.с. 48-49).
30.08.2012р. відповідачем прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №112050000/2012/000571/2, яким митну вартість визначено за резервним методом, та митне оформлення товару здійснено відповідно до митної декларації № 112050000/2012/019485 від 31.08.2012р. за ціною 99 912 грн. 50 коп. (а.с. 50-51, 67).
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.06.2015р. скасовано рішення відповідача про коригування митної вартості товарів №112050000/2012/000571/2 від 30.08.2012р. (справа № 0870/9571/12) (а.с. 68-69).
У зв'язку із скасуванням рішення про коригування митної вартості товарів позивачем подано до Запорізької митниці ДФС заяву від 17.06.2015 р. вих.№728/01-15 про повернення надмірно сплачених сум митних та інших платежів за МД ІМ 40 № 112050000/2012/019485 від 31.08.2012р. у загальній сумі 5383 грн. 82 коп. для подальших розрахунків як передплата на депозитний рахунок 3734.
До заяви позивачем були додані копія аркуша з позначенням "3/8" ВМД № 112050000/2012/019485 від 31.08.2012р. а також рішення Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду по справі № 0870/9571/12 від 03.06.2015р. (а.с. 66). Також у заяві вказано, що документи, які підтверджують суму надмірно сплачених митних та інших платежів, якими митниця перерахувала до бюджету суму гарантійних зобов'язань, наявні тільки у Запорізької митниці.
Листом від 07.07.2015р. № 668/11/08-70-25 на подану заяву відповідачем надано відповідь про відсутність підстав для повернення з Державного бюджету митних платежів (а.с.7-8). Відповідь мотивована тим, що постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.06.2015р. по справі № 0870/9571/12 відповідачем виконано та рішення про коригування митної вартості товарів №112050000/2012/000571/2 скасовано. Також відповідач зазначив, що відповідно до пункту 8 розділу III Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007р. №618, суми митних та інших платежів, перераховані митними органами на рахунки з обліку доходів, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, які підлягають поверненню за рішенням суду, повертаються у порядку, визначеному Державною митною службою України та державним казначейством України. Також відповідач зазначив, що декларантом "ТОВ "Технохімреагент" товар за митною декларацією №12050000/2012/019485 заявлено без застосування фінансової гарантії. Перерахування митницею до бюджету сум гарантійних зобов'язань не здійснювалось, оскільки вони були відсутні.
Суд першої інстанції дійшов до висновку про задоволення позову в частині, а саме - визнання протиправним та скасування рішення відповідача, яке оформлено листом № 668/11/08-70-25 від 07.07.2015р., та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача №728/01-15 від 17.06.2015 р. оскільки:
- рішення про відмову позивачу в поверненні надмірно сплачених сум митних та інших платежів, яке оформлено листом №668/11/08-70-25 від 07.07.2015р., прийнято протиправно, без з'ясування обставин, що мають значення для вирішення питання про повернення надмірно сплачених сум митних платежів;
- відповідачем відповідно до статті 54 Митного кодексу України митну вартість за першим методом, визначеним позивачем, не визнано, будь-якого іншого рішення про визначення митної вартості не прийнято, у зв'язку з чим не можливо встановити наявність чи відсутність переплати з ввізного мита;
- обставини щодо наявності або відсутності надмірно сплачених митних платежів підлягають з'ясуванню при повторному розгляді заяви позивача № 728/01-15 від 17.06.2015р. так само як і право на повернення таких платежів у разі відсутності податкового боргу;
- рішення Запорізької митниці про коригування митної вартості товарів №112050000/2012/000571/2 від 30.08.2012р. скасовано постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.06.2015р. у справі № 0870/9571/12.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів не приймає до уваги письмові пояснення відповідача в частині, що не стосуються заперечень на апеляційну скаргу відповідача, оскільки за своїм змістом вони є апеляційними вимогами, проте, в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції позивач не оскаржував.
Відповідно до ч.ч.1-4 ст.301 МК України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.
Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.
Повернення сум митних платежів у випадках, передбачених частиною п'ятою ст.301 МК України, здійснюється у тому самому порядку, що і повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів за заявою платника податків за умови, що така заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів (ч.6 ст.301 МК України)
Відповідно до ч.8 ст.301 КАС України повернення не здійснюється:
1) якщо сума митних платежів, що підлягає поверненню, не перевищує 20 гривень;
2) в інших випадках, встановлених Податковим кодексом України.
На час звернення позивача із заявою від 17.06.2015 р. вих.№728/01-15 процедура повернення надміру сплачених платежів була передбачена "Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів", затвердженого наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013р. №787 (далі - Порядок №787), "Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань", затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 року (далі - Порядок N882/1188) та Порядком №618.
Відповідно до п.5 Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Відповідно до п.5 Порядку N882/1188 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Обов'язковим реквізитом заяви є визначення платником податку напрямів перерахування коштів, що повертаються як помилково та/або надміру сплачені, зокрема, на поточний рахунок платника податку в банку (п.6 Порядку N882/1188).
Орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.
За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства (п.7 Порядку N882/1188).
На підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку (п.10 Порядку N882/1188).
Відповідно до п.3 Порядку N882/1188 у разі наявності у платника податків податкового боргу повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань на поточний рахунок такого платника податків в банку, готівкою або з метою використання у подальших розрахунках як авансових платежів (передоплати) / грошової застави проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Відповідно до п. 1 розділу III Порядку №618 платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум (п.2 розділу III Порядку №618).
Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати (п.3 розділу III Порядку №618).
Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення) до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007р. № 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України (п.4 розділу III Порядку № 618).
Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).
Пакет документів на повернення коштів передається до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.
Копія Висновку про повернення, оригінал заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України та документ, у якому відображаються результати перевірки заяви платника, залишаються у Відділі для контролю. (п.6 розділу III Порядку № 618).
Висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви (п.7 розділу III Порядку № 618).
За відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь (п.7 розділу III Порядку № 618).
Таким чином, необхідною умовою повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів є направлення митним органом відповідного висновку про повернення цих платежів.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звертався до відповідача із заявою від 17.06.2015 р. вих.№728/01-15 про повернення надмірно сплачених митних та інших платежів.
Відповідно до заперечень відповідача, станом на 12.10.2015 року позивач мав податковий борг з податку на додану вартість в сумі 672 075,09 грн. та з податку на прибуток підприємств 1 511 948,50 грн. Також в обґрунтування заперечень відповідач посилався на порушення позивачем п.1 Розділу ІІІ Порядку №618, оскільки до заяви не додавалися документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів (а.с.22-24). На зазначені обставини відповідач також посилається в апеляційній скарзі.
Проте, зі змісту листа від 07.07.2015р. № 668/11/08-70-25 вбачається, що в обґрунтування відмови відповідач не посилався ані на наявність обставин, передбачених ч.8 ст.301 КАС України, ані на порушення позивачем п.1 Розділу ІІІ Порядку №618.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням викладеного колегія суддів приходить до висновку, що рішення відповідача, оформлене листом від 07.07.2015р. № 668/11/08-70-25, не відповідає вимогам щодо його обґрунтованості, тому погоджується з висновком суду першої інстанції, що це рішення є неправомірним та підлягає скасуванню.
Відповідно до п.43.1. ст.43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Оскільки у позивача наявна податкова заборгованість, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що належним захистом права позивача в даному випадку є саме зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача №728/01-15 від 17.06.2015р.
За таких обставин, колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення без порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи; доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Відповідно до ч.2 ст.88 КАС України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно ч.1 ст.9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Згідно ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12.01.2016 року задоволено частково клопотання відповідача та відстрочено йому сплату судового збору в сумі 80 грн. 39 коп. за подання апеляційної скарги на постанову суду від 28.10.2015 року до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до матеріалів справи, на час розгляду апеляційної скарги відповідачем не було сплачено судовий збір в сумі 80 грн. 39 коп.
Отже, судовий збір в сумі 80 грн. 39 коп. підлягає стягненню до спеціального фонду Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Апеляційну скаргу Запорізької митниці ДФС залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 28.10.2015 р. у справі №808/5922/15 залишити без змін.
Стягнути на користь спеціального фонду Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області; рахунок отримувача: 31217206781004; код класифікації доходів бюджету: 22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37989274; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області; код банку отримувача (МФО): 805012) судовий збір в сумі 80 грн. 39 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Запорізької митниці ДФС.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України упродовж двадцяти днів після набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя: О.М. Панченко
Суддя: В.Є. Чередниченко
Суддя: А.О. Коршун