11 березня 2016 року Житомир справа № 806/278/16
категорія 10.3.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шуляк Л.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Державного підприємства "Овруцьке лісове господарство" до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов'язання прийняти до оплати розрахункові документи,-
встановив:
Державне підприємство "Овруцьке лісове господарство" Овруцької міської ради Житомирської області звернулося до суду з позовом, у якому просить зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації прийняти до виконання розрахункові документи, складені на підставі рішень Овруцького районного суду Житомирської області у справах за позовами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на виплату щомісячної доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення, відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обґрунтування позовних вимог ДП "Овруцьке лісове господарство" Овруцької міської ради Житомирської області зазначило, що відмова відповідача у прийнятті зазначених розрахункових документів призводить до невиконання судових рішень та порушує права всіх осіб, які беруть участь у викнанні постанов, що набрали законної сили.
Представник позивача не прибув до суду, про день, час та місце розгляду повідомлений вчасно та належним чином. Причини неявки суду не повідомив.
Представник відповідача до суду не прибув, надіслав заперечення проти позову, у якому позовні вимоги не визнав і просив у їх задоволенні відмовити. Пояснив, що прийняти розрахункові документи від ДП "Овруцьке лісове господарство" Овруцької міської ради Житомирської області і виплатити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 доплату, передбачену статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", немає законних підстав, оскільки вказана стаття була виключена.
Суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні, відповідно до частини 4 статті 122 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Встановлено, що постановами Овруцького районного суду Житомирської області було зобов'язано ДП "Овруцьке лісове господарство" Овруцької міської ради Житомирської області провести донарахування доплати до заробітної плати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення в розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, розмір якої встановлений Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", щомісячно і подати розрахункові документи до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, а саме:
- у справі № 286/4764/14-а - по ОСОБА_2 за період з 01.01.2014 по 30.06.2014 (а.с.7-8);
- у справі № 286/8797/14-а - по ОСОБА_1 за період з 01.06.2014 по 02.08.2014 (а.с.9-10).
На виконання вимог вказаних судових рішень позивач провів нарахування коштів відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та подав розрахункові документи до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації (а.с. 13-14).
В свою чергу, Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації листом від 12 листопада 2015 року №07-04/10333 їх повернуло (а.с. 11) з посиланням на прийняття Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік", "Про державний бюджет України на 2015 рік" та на те, що вказані постанови не містять вимог до управління праці щодо прийняття даних розрахунків
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до пунктів 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20 вересня 2005 року (далі - Порядок № 939), розпорядниками коштів є управління праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації громадян.
Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку № 939, соціальні виплати, допомоги, зокрема, передбачені статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями (далі - підприємства) та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
До 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінсоцполітики формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.
Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.
Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.
Із змісту вказаних норм вбачається, що прийняття документів щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомог передбачених Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є обов'язком Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації і тільки у разі його невиконання суд зобов'язує прийняти ці розрахунки.
Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (пункт 1 Прикінцевих положень Закону) не було встановлено обмежень щодо застосування положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Обмеження, зокрема, статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановлено пунктом 6-7 Прикінцевих положень Закону України № 1622-VII від 31 липня 2014 року "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", який набрав чинності з 16 серпня 2014 року.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що обмеження стосовно застосування положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлені після закінчення періодів нарахування позивачем коштів відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі двох мінімальних заробітних плат, а тому відмова відповідача у прийнятті розрахункових документів є неправомірною, а позов - обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ДП "Овруцьке лісове господарство" Овруцької міської ради Житомирської області підлягає стягненню судовий збір в сумі 1378,00 грн.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 122, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації прийняти від Державного підприємства "Овруцьке лісове господарство" Овруцької міської ради Житомирської області до виконання розрахункові документи, складені на підставі рішень Овруцького районного суду Житомирської області у справах за позовами ОСОБА_2 за період з 01 січня 2014 року по 30 червня 2014 року, ОСОБА_1 за період з 01 червня 2014 року по 02 серпня 2014 року, на виплату щомісячної доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення, відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь Державного підприємства "Овруцьке лісове господарство" Овруцької міської ради Житомирської області 1378,00 грн. сплаченого судового збору.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л.А.Шуляк