Постанова від 10.03.2016 по справі 803/154/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2016 року Справа № 803/154/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Валюха В.М.,

розглянувши в місті Луцьку в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправною бездіяльності щодо нерозгляду звернення від 14.12.2015 року про проведення службового розслідування по факту нерозгляду рапорту від 17.11.2014 року та зобов'язання належним чином розглянути звернення від 14.12.2015 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 16.12.2015 року через відділення поштового зв'язку позивач скерував на адресу відповідача звернення від 14.12.2015 року, у якому просив: вирішити питання про проведення службового розслідування по факту не розгляду поданого рапорту про присвоєння військового офіцерського звання, в ході якого з'ясувати причини та умови, що сприяли його нерозгляду, встановити осіб, заінтересованих у нерозгляді рапорту, притягнути до юридичної відповідальності дисциплінарного виду командувача військ ОК «Захід» (в обов'язковому порядку) та, у разі встановлення винності, інших осіб; під час службового розслідування забезпечити право на дачу пояснень та документальних доказів ганебності вчинків посадових осіб ОК «Захід»; направити після проведення службового розслідування належним чином завірені копії всіх матеріалів службового розслідування для ознайомлення та вирішення питання про оскарження ухвалених рішень за його результатами в судовому чи іншому, обраному позивачем, порядку.

Вказане звернення відповідач одержав 19.12.2015 року, проте, станом на день подання позову, всупереч вимогам чинного законодавства України, відповідач не надав будь-якої відповіді за результатами розгляду звернення.

Позивач просить визнати протиправною бездіяльність Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_1 ) щодо нерозгляду звернення від 14.12.2015 року про проведення службового розслідування по факту нерозгляду рапорту від 17.11.2014 року та зобов'язати відповідача належним чином розглянути звернення від 14.12.2015 року.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 16.02.2016 року відкрито скорочене провадження у даній адміністративній справі (а. с. 1).

Копію вказаної ухвали відповідач одержав 19.02.2016 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 13), проте, у встановлений судом строк письмових заперечень проти позову не подав.

Як передбачено пунктом 1 частини першої статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.

Відповідно до частини другої статті 183-2 зазначеного Кодексу суд може розглядати в порядку скороченого провадження адміністративні справи щодо вимог, передбачених пунктами 1 - 4 частини першої цієї статті, якщо такі вимоги не стосуються прав, свобод, інтересів та обов'язків третіх осіб.

Згідно із пунктом 3 частини п'ятої статті 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом таких строків: не пізніше трьох днів - у разі якщо протягом семи днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, до суду не надійшло заперечення відповідача та за умови, що справа не розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Відтак, оскільки повідомлені позивачем обставини є достатніми, відповідач письмових заперечень проти позову не подав, у даній справі можливе ухвалення судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, а позовні вимоги у цій справі не стосуються прав, свобод, інтересів та обов'язків третіх осіб, тому справа підлягає розгляду у порядку скороченого провадження.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 16.12.2015 року через відділення поштового зв'язку позивач скерував на адресу відповідача звернення від 14.12.2015 року, у якому просив: вирішити питання про проведення службового розслідування по факту нерозгляду поданого рапорту про присвоєння військового офіцерського звання, в ході якого з'ясувати причини та умови, що сприяли його нерозгляду, встановити осіб, заінтересованих у нерозгляді рапорту, притягнути до юридичної відповідальності дисциплінарного виду командувача військ ОК «Захід» (в обов'язковому порядку) та, у разі встановлення винності, інших осіб; під час службового розслідування забезпечити право на дачу пояснень та документальних доказів ганебності вчинків посадових осіб ОК «Захід»; направити після проведення службового розслідування належним чином завірені копії всіх матеріалів службового розслідування для ознайомлення та вирішення питання про оскарження ухвалених рішень за його результатами в судовому чи іншому, обраному позивачем, порядку (а. с. 5-6). Вказане звернення відповідач одержав 19.12.2015 року, що підтверджується довідкою Володимир-Волинського Центру поштового зв'язку № 2 від 15.02.2016 року № 134 (а. с. 9). Відповідач доказів розгляду звернення та надання позивачу відповіді за результатами його розгляду до суду не подав.

Згідно із частиною другою статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої, другої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду, відповідач не довів правомірності своєї бездіяльності щодо нерозгляду звернення позивача від 14.12.2015 року, з огляду на таке.

Відповідно до статей 110, 111 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 року № 551-XIV (з наступними змінами та доповненнями), усі військовослужбовці мають право надсилати письмові звернення або особисто звертатися до посадових осіб, органів військового управління, органів управління Служби правопорядку, органів досудового розслідування та інших державних органів у разі: незаконних рішень, дій (бездіяльності) щодо них командирів чи інших військовослужбовців, порушення їх прав, законних інтересів та свобод; незаконного покладення на них обов'язків або незаконного притягнення до відповідальності. З інших питань службової діяльності скарга подається безпосередньому командирові тієї особи, чиї дії оскаржуються, а якщо ті, хто подають скаргу, не знають, з чиєї вини порушені їх права, скарга подається у порядку підпорядкованості.

Як передбачено статтями 117 - 119 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, пропозиція, заява чи скарга, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Якщо питання, порушені в пропозиції, заяві чи скарзі, не входять до компетенції командира, органу військового управління, вони в строк не більше п'яти днів пересилаються ним за належністю відповідній посадовій особі чи органу, про що сповіщається військовослужбовець, який подав пропозицію, заяву чи скаргу. Якщо пропозиція, заява чи скарга не містять даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, вони в той же строк повертаються військовослужбовцю з відповідним роз'ясненням. Забороняється надсилати заяви та скарги військовослужбовців тим посадовим особам або органам, дії чи рішення яких оскаржуються. Пропозиція, заява чи скарга вважаються вирішеними, якщо розглянуто всі порушені в них питання і з приводу їх вжито необхідних заходів або дано вичерпні відповіді. Відмова в задоволенні питань, викладених у пропозиції, заяві чи скарзі, доводиться до відома військовослужбовців, які їх подали, у письмовій формі з посиланням на закон або військові статути і зазначенням мотивів відмови та роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення. Усі пропозиції, заяви чи скарги розглядаються і вирішуються у строк не більше одного місяця з часу їх отримання, а ті, що не потребують додаткового вивчення й перевірки, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів з часу їх надходження. Якщо у місячний строк вирішити порушені у зверненні питання неможливо, командир встановлює новий строк, про що сповіщається військовослужбовець, який подав звернення. При цьому загальний строк розгляду пропозиції, заяви чи скарги не може перевищувати сорока п'яти днів.

Згідно із пунктом 1.1 розділу 1 (Загальні положення) Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 03.12.2005 року № 722 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.12.2005 року за № 1512/11792) (з наступними змінами та доповненнями), ця Інструкція встановлює порядок розгляду, реєстрації, приймання, узагальнення та аналізу звернень військовослужбовців, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також інших громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які законно перебувають на території України (далі - громадяни), у структурних підрозділах апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, у командуваннях видів Збройних Сил України, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях Збройних Сил України (далі - органи військового управління) та визначає порядок контролю за його дотриманням.

Пунктами 3.1, 3.2 розділу 3 (Розгляд звернень громадян) вказаної Інструкції передбачено, що посадові особи органів військового управління у ході розгляду звернень громадян зобов'язані уважно вникати в їх суть, у разі потреби вимагати у виконавців матеріали їх перевірки, направляти працівників на місця для перевірки викладених у зверненні обставин, застосовувати інші заходи для об'єктивного вирішення поставлених автором звернення питань, з'ясовувати та приймати рішення про усунення причин і умов, які спонукають авторів скаржитись. Рішення, які приймаються за зверненнями, мають бути мотивованими та ґрунтуватися на нормах чинного законодавства. Посадова особа, визнавши заяву такою, що підлягає задоволенню, зобов'язана забезпечити своєчасне й правильне рішення, а в разі визнання скарги обґрунтованою - негайно вжити заходів щодо поновлення порушених прав громадян.

Відповідно до пунктів 3.4, 3.5 розділу 3 (Розгляд звернень громадян) цієї ж Інструкції термін розгляду пропозицій, заяв та скарг обчислюється з дня, наступного за днем, з якого починається строк (таким днем є день їх надходження та реєстрації в органі військового управління), до дня направлення заявнику відповіді на його звернення. Якщо останній день терміну розгляду звернення припадає на неробочий день, то останнім днем терміну вважається перший після нього робочий день. Звернення розглядаються і вирішуються в термін не більше одного місяця від дня їх надходження, ураховуючи вихідні, святкові та неробочі дні, а ті, які не потребують додаткового вивчення та проведення перевірки за ними, - невідкладно, але не пізніше 15 днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін розв'язати порушені у зверненні питання неможливо, то керівник відповідного органу військового управління або особа, що тимчасово виконує його обов'язки, установлює термін, потрібний для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати 45 днів.

Як слідує із матеріалів справи, звернення від 14.12.2015 року відповідач одержав 19.12.2015 року, що підтверджується довідкою Володимир-Волинського Центру поштового зв'язку № 2 від 15.02.2016 року № 134 (а. с. 9), на момент розгляду справи закінчився граничний строк для розгляду та вирішення цього звернення, проте, відповідач доказів його розгляду та надання позивачу відповіді за результатами цього звернення суду не надав.

Відтак, суд погоджується із доводами позивача щодо допущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо його звернення від 14.12.2015 року.

З наведених вище підстав, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих суду статтею 162 КАС України повноважень суд приходить до висновку, що взаємопов'язані позовні вимоги слід задовольнити повністю шляхом прийняття постанови про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нерозгляду звернення від 14.12.2015 року про проведення службового розслідування по факту нерозгляду рапорту від 17.11.2014 року та зобов'язання відповідача належним чином розглянути звернення від 14.12.2015 року та письмово повідомити позивача про результати розгляду вказаного звернення.

Згідно із пунктом 8 частини шостої статті 183-2 КАС України у постанові, прийнятій у скороченому провадженні, зазначаються: обов'язок відповідача виконати постанову негайно, крім постанови в адміністративній справі, передбаченій пунктом 2 частини першої цієї статті.

Відповідно до частини першої статті 256 КАС України негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.

Отже, постанову суду слід звернути до негайного виконання.

Керуючись статтями 162, 163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про Дисциплінарний статуту Збройних Сил України», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_1 ) щодо нерозгляду звернення ОСОБА_1 від 14 грудня 2015 року про проведення службового розслідування по факту нерозгляду його рапорту від 17 листопада 2014 року.

Зобов'язати Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_1 ) належним чином розглянути звернення ОСОБА_1 від 14 грудня 2015 року про проведення службового розслідування по факту нерозгляду його рапорту від 17 листопада 2014 року та письмово повідомити ОСОБА_1 про результати розгляду вказаного звернення.

Постанову суду звернути до негайного виконання.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.М.Валюх