Ухвала від 03.03.2016 по справі 201/10431/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

03 березня 2016 рокусправа № 201/10431/15-а(2а/201/20/2015)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Семененка Я.В.

суддів: Бишевської Н.А. Добродняк І.Ю

за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську подання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України в особі відділу примусового виконання рішень про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі №201/10431/15-а (2а/201/20/2015) за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного центру з нарахування та здійснення соціальних виплат Дніпропетровської облдержадміністрації, Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2015 року частково задоволено позов ОСОБА_1, а саме: визнано протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації та Центру по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо нарахування ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, яка передбачена Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", за 2014 рік; зобов'язано Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації та Дніпропетровський обласний центр з нарахування та здійсненню соціальних виплат Дніпропетровської облдержадміністрації нарахувати та забезпечити виплату ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2014 рік у розмірах, які передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" - 10 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум. В іншій частині позову відмовлено.

На підставі вказаної постанови 06 травня 2015 року Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом видано два виконавчих листи по справі № 201/10431/15-а (2а/201/20/2015), в одному з яких боржником визначено Дніпропетровський обласний центр з нарахування та здійснення соціальних виплат Дніпропетровської облдержадміністрації, в іншому - Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації.

04 серпня 2015 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України відкрито два виконавчих провадження №48336148 та №48345878 з виконання зазначених виконавчих листів та боржникам надана можливість самостійно виконати рішення суду.

На адресу відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Департаментом соціального захисту

населення Дніпропетровської облдержадміністрації направлено лист, в якому він зазначив, що Департаментом виконано рішення суду в частині здійснення перерахунку щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік з урахуванням фактично виплачених сум, відповідно до чого нарахована сума щорічної грошової допомоги складає 6915,00 грн. Дана сума не виплачена позивачу у зв'язку з відсутністю відповідних бюджетних асигнувань.

30 грудня 2015 року на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду надійшло подання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України в особі відділу примусового виконання рішень, у якому заявник просить суд змінити спосіб і порядок виконання рішення суду із зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації та Дніпропетровського обласного центру з нарахування та здійснення соціальних виплат Дніпропетровської облдержадміністрації нарахувати та забезпечити виплату ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2014 рік у розмірах, які передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" - 10 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум, на стягнення з Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації та Дніпропетровського обласного центру з нарахування та здійснення соціальних виплат Дніпропетровської облдержадміністрації за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу у розмірі 6915,00 грн.

Подання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України в особі відділу примусового виконання рішень обґрунтоване тим, що відсутність бюджетних коштів перешкоджає виконанню рішення суду у повному обсязі, що свідчить про наявність обставин, які ускладнюють виконання рішення суду і вказані обставини є підставою для зміни способу виконання судового рішення у відповідності до ст..263 КАС України.

З'ясувавши підстави подання, заслухавши думку представників сторін з приводу можливості зміни способу виконання судового рішення, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його задоволення з огляду на наступне.

Відповідно до частини 5 статті 124 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно частини 2 статті 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Частиною 1 статті 263 КАС України передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Як зміну способу і порядку виконання судового рішення розуміють застосування судом нових заходів щодо його реалізації у зв'язку з неможливістю виконання цього рішення раніше визначеними способом і порядком. При цьому зміна способу виконання не має змінювати (зачіпати) суті самого судового рішення.

Тобто, під зміною способу і порядку виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів реалізації (виконання) рішення в разі неможливості його виконання у спосіб і порядок, встановлений раніше. Таким чином, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту. При цьому, відстрочити або розстрочити, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення суд може лише у виняткових випадках.

З матеріалів справи вбачається, що виконання постанови суду першої інстанції неможливе через відсутність коштів, виплата яких буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Отже, виконання постанови суду фактично можливе, хоча й за певних умов.

При цьому, державним виконавцем не надано суду доказів, які б свідчили про вчинення боржниками будь-яких інших дій, окрім розрахунку заборгованості, направлених на фактичне виконання судового рішення, а саме забезпечення виплату позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня. Про дії, які вчиненні відповідачами з метою виконання рішення суду, могли б свідчити відповідні запити на адресу Міністерства фінансів України, Міністерства соціальної політики України, щодо виділення бюджетних коштів для виконання рішення суду та відповіді на ці запити компетентних органів державної виконавчої влади.

Таким чином, у спірному випадку, не можливо дійти висновку про те, що судове рішення, яке ухвалено на користь ОСОБА_1, не може бути виконано у спосіб, який цим рішенням визначений.

Отже, судом апеляційної інстанції не встановлено обставин, що унеможливлюють виконання судового рішення, а заявником не надано достатніх доказів наявності таких підстав.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.160, 165, 263 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні подання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України в особі відділу примусового виконання рішень про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі №201/10431/15-а (2а/201/20/2015) - відмовити.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, передбаченому ст.212 КАС України.

(Повний текст ухвали виготовлено 04.03.2016р.)

Головуючий: Я.В. Семененко

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк