Ухвала від 16.02.2016 по справі 808/350/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2016 рокусправа № 808/350/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Туркіної Л.П.

суддів: Коршуна А.О. Дурасової Ю.В.

за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Дніпропетровську апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Танта-ТМ»

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2015 року

у справі № 808/350/15

за позовом ОСОБА_1

до Запорізької обласної державної адміністрації

за участю третіх осіб - товариства з обмеженою відповідальністю «Танта-ТМ», Приморської районної державної адміністрації Запорізької області

про визнання протиправним та скасування розпорядження,-

ВСТАНОВИВ:

У січні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Запорізької обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: товариство з обмеженою відповідальністю «Танта-ТМ», Приморська районна державна адміністрація Запорізької області, в якому просив визнати протиправними та скасувати розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 29 грудня 2012 року № 683 «Про надання товариству з обмеженою відповідальністю «Танта-ТМ» дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та експлуатації об'єктів електростанцій альтернативної енергетики».

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2015 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 29 грудня 2012 року № 683 «Про надання товариству з обмеженою відповідальністю «Танта-ТМ» дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та експлуатації об'єктів електростанцій альтернативної енергетики».

Рішення суду обґрунтовано посиланнями на невідповідність розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 29 грудня 2012 року № 683 «Про надання товариству з обмеженою відповідальністю «Танта-ТМ» дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та експлуатації об'єктів електростанцій альтернативної енергетики» вимогам чинного законодавства та повноваженням голови Запорізької обласної державної адміністрації.

При цьому, суд зазначив, що назване рішення стало перешкодою для отримання в установленому порядку ОСОБА_1 земельної ділянки сільськогосподарського призначення.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Запорізька обласна державна адміністрація та товариство з обмеженою відповідальністю «Танта-ТМ» подали апеляційні скарги, в яких, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, невідповідність рішення суду обставинам справи, просили скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Під час розгляду справи у суді апеляційної інстанції від Запорізької обласної державної адміністрації надійшла заява про відмову від апеляційної скарги.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2015 року прийнято відмову Запорізької обласної державної адміністрації від апеляційної скарги та апеляційне провадження за апеляційною скаргою Запорізької обласної державної адміністрації на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2015 року по справі № 808/350/15 закрито.

В обґрунтування апеляційної скарги товариство з обмеженою відповідальністю «Танта-ТМ» вказує, що розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 29 грудня 2012 року № 683 відповідало нормам статей 21, 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», статей 122, 123, 134 Земельного кодексу України, статті 50 Закону України «Про землеустрій», які безпідставно не застосовані судом першої інстанції.

Також, зазначає, що вищезазначеними нормативно-правовими актами будь-якого погодження проекту акту ненормативного характеру місцевої державної адміністрації не передбачено, у зв'язку з чим, посилання суду на пункт 11.3 Регламенту Запорізької обласної державної адміністрації, як на підставу протиправності спірного розпорядження є порушенням норм матеріального права і не відповідає обставинам справи.

Приморська районна державна адміністрація Запорізької області подала заперечення на апеляційні скарги, у яких просить, апеляційні скарги залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції - без змін.

Зазначає, що спірне розпорядження стосується земель запасу сільськогосподарського призначення, що розташовані на території Приморської міської ради. Оскільки використання таких земель за призначенням є пріоритетним, а особою, уповноваженою передавати землі державної власності для сільськогосподарського використання є саме районні державні адміністрації, вважає, що голова Запорізької обласної державної адміністрації мав погодити проект розпорядження з районною державною адміністрацією.

Також вказує, що використання земель на території Приморської міської ради повинно здійснюватися з урахуванням норм Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідно до яких обласній державній адміністрації потрібно насамперед здійснити заходи щодо замовлення через районну державну адміністрацію детального плану територій, які планувалося для виділення, та обговорити з територіальними громадами перспективи забудови територій району об'єктами енергетики.

Отже, спірне рішення прийнято в порушення статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», пункту 11.3 Регламенту Запорізької обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 13 грудня 2011 року № 515, у зв'язку з чим є протиправним та підлягає скасуванню.

У судовому засіданні позивач, його представник та представник Приморської районної державної адміністрації Запорізької області проти апеляційної скарги заперечили, просили залишити апеляційну скаргу без задоволення, постанову суду без змін як законну та обґрунтовану.

Представники інших учасників, належних чином повідомлених про день, місце та час розгляду справи, в судове засідання не прибули.

Заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Судом встановлено, що 26.08.2008 р. Приморською районною державною адміністрацією здійснена державна реєстрація КСП «Надія-2008», яке відповідно до Статуту є правонаступником ДП СП «Надія». Згідно до п. 2.1. Статуту підприємство - це це добровільне об'єднання громадян, яке створено з метою, серед іншого, прийняття участі у приватизації майнового комплексу ДП СП «Надія» та є його правонаступником.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 7 ЗУ « Про приватизацію державного майна», державну політику в сфері приватизації здійснюють Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах, містах тощо, що становлять єдину систему державних органів приватизації в Україні.

Згідно до протоколу № 8 загальних зборів трудового колективу ДП СП «Надія» та пенсіонерів з їх числа від 09.10.2009 р., було вирішено затвердити проект приватизації та проект землеустрою, щодо організації території земельних паїв членів ДП СП «Надія», що був розроблений ДП «Запорізький науково - дослідний проектний інститут землеустрою».

Відповідно до проекту, частина земель ДП СП «Надія» була розпайована за планом паювання, а частина перейшла до земель резервного фонду з цільовим призначенням для сільськогосподарського виробництва.

04.11.2009 р. згідно розпорядження Голови Приморської РДА №798 державні акти на право постійного користування землею, які раніше були надані ДП СП «Надія», втратили чинність і підлягали поверненню до архіву відділу Держкомзему у Приморському районі Запорізької області.

Згідно до листа вих. № 192 від 26.03.2010 р. Держкомзему у Приморському районі Запорізької області, ДП СП «Надія» повернуло акти на право постійного користування землею, які й були спрямовані до архіву.

Пунктом 3 наказу Голови Приморської РДА № 798 від 04.11.2009 р. користування землею до отримання актів громадянами та встановлення меж у натурі було заборонено. Державні акти на земельні ділянки громадяни отримали протягом 2010-2012 р.р.

У відповідності до витягу з Єдиного реєстру фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб України від 08.05.2013 року встановлено, що починаючи з 26.05.1995 р. ОСОБА_1 є засновником та постійним керівником Селянського (фермерського) господарства «ОСОБА_1.», код ЄДРПОУ: 22155482, яке зареєстровано та діє на території Приморського району Запорізької області.

Основною діяльністю цього підприємства є вирощування та торгівля сільськогосподарськими культурами.

03.07.2012 року позивачем отримано державний акт на право власності на земельну ділянку, загальною площею 10,0 га з земель ДП СП «Надія», що розташована на території Приморської міської ради.

Позивач неодноразово, в т.ч. й як голова свого фермерського господарства, звертався письмово до голови Приморської районної державної адміністрації з заявами про надання в оренду частини земельних ділянок із земель запасу сільськогосподарського призначення (заяви від: 09.03.2010 р., 12.05.2010 р., 15.12.2010 р.).

Листом від 19.09.2011 р. №01-23/4352 голови Приморської районної державної адміністрації ОСОБА_1 сповіщено, що у зв'язку з відсутністю механізму передачі земельних ділянок в користування (проведення аукціону) вирішити питання про передачу в користування таких земельних ділянок не є можливим.

18.06.2014 р. листом №1467/01-23 Приморської РДА позивача повідомлено, що за результатами розгляду його звернення щодо виділення із земель резервного фонду у контурі № 85 площею 40, 1027 га та у контурі 61 площею 33, 0758 га земельних ділянок у користування на умовах оренди прийнято рішення про неможливість надати їх - землі сільськогосподарського призначення із земель Приморської міської ради, з тієї причини, що за даними відділу Держземагенства відповідно до розпорядження Голови Запорізької ОДА від 29.12.2012 р. за № 683 щодо цих земель було надано згоду на виготовлення проекту землеустрою ТОВ «Танта -ТМ».

Згідно змісту розпорядження від 29.12.2012 р. № 683 «Про надання ТОВ «Танта-ТМ» дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельних ділянок для будівництва та експлуатації об'єктів електростанцій альтернативної енергетики», вирішено надати товариству з обмеженою відповідальністю «Танта-ТМ» дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок орієнтовною загальною площею 465 га із земель запасу сільськогосподарського призначення (сільськогосподарські і несільськогосподарські угіддя) на території Приморської міської ради Приморського району за межами населених пунктів для будівництва та експлуатації об'єктів електростанцій альтернативної енергетики зі зміною цільового призначення земельних ділянок і переведенням їх до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Та обставина, що заяви позивача стосувались земель зазначених у розпорядженні №683 від 29.12.2012 р., зокрема у контурах № 85 та № 61, учасниками не спростовується.

При цьому представник Приморської районної державної адміністрації Запорізької області пояснив, що переведення земель до категорії промислових та енергетики згідно чинного законодавства позбавило РДА права на будь-яке розпорядження названими землями, зокрема можливості надати позивачу дозвіл на розробку свого проекту землеустрою.

Виходячи з зазначеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що розпорядження Голови Запорізької ОДА № 683 від 29.12.2012 р. стосується прав та перешкоджає інтересам ОСОБА_1, у зв'язку з чим звернення останнього до суду у якості позивача слід визнати таким, що відповідає нормам ст..ст. 3, 6 КАС України.

Дослідивши правомірність названого розпорядження, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

У відповідності до ст.6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (в редакції від 05.12.2012 р.), на виконання Конституції України, Законів України, актів Президента України, щорічного послання Президента України до Верховної ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.

До відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань щодо використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля (п.7 ст.13 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації»).

До повноважень місцевої державної адміністрації в галузі використання і охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля належить розпорядження землями державної власності відповідно до закону (п.2 ст.21 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації»).

Відповідно до норм ст.17 Земельного Кодексу України , в редакції від 20.12.2012 р., до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Згідно ч.3 ст.122 Земельного Кодексу України, районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених ч.7 цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:

- сільськогосподарського використання;

- ведення водного господарства;

- будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району, шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо).

Частиною 4 ст.122 Земельного Кодексу України визначено, що обласні державні адміністрації передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених ч.3,7 цієї статті.

Таким чином, за станом на грудень 2012 р. законодавство практично визначало право як районних, так і обласних державних адміністрацій здійснювати розпорядження одними землями за межами населених пунктів, виходячи з мети, з якою зверталась особа, що мала намір отримати землю у користування.

Названа обставина, а також віднесення спірних земель до категорії сільськогосподарських, на думку суду, вимагала узгодженості дій державних органів та необхідності з'ясування відповідачем питань щодо наявності звернень громадян та суб'єктів господарювання з приводу сільськогосподарського використання земель.

Відповідно до п. «в» ст. 17 Земельного Кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій відноситься «координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель». Згідно п.ІІ.3 Регламенту Запорізької обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням від 13.12.2011 р. № 515, проекти розпоряджень підлягають обов'язковому погодженню із заінтересованими структурними підрозділами облдержадміністрації, а у разі потреби з іншими органами.

Отже, правове обґрунтування для всебічного з'ясування питання щодо використання спірних земель відповідач мав.

Відповідно до п.п.3,5,6 ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Таким чином, висновки суду першої інстанції, щодо недостатньої обґрунтованості розпорядження № 683 від 29.12.2012 р. відповідають нормам ч.3 ст.2 КАС України та підтверджуються матеріалами справи.

Суд апеляційної інстанції також вважає за необхідне зазначити наступне. Статтею 123 Земельного кодексу України встановлено порядок надання земельних ділянок державної власності в користування громадянам та юридичним особам. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади, який відповідно до повноважень визначених статтею 122 цього Кодексу, передає у користування таку земельну ділянку.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Відповідний орган виконавчої влади в межах його повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як свідчать матеріали справи, землі, зазначені у розпорядженні № 683 від 29.12.2012р., були розташовані на території Приморської міської ради

Доказів вивчення генерального плану або іншої містобудівної документації названого населеного пункту, а відповідно, доказів дотримання вимог абз.1 ч.3 ст. 123 Земельного Кодексу України відповідач не надав.

Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Докази правомірності та обґрунтованості розпорядження Запорізької ОДА від 29.12.2012 р. № 683 у даному випадку відсутні. Отже, доводи третьої особи стосовно того, що рішення суду першої інстанції не відповідає нормам матеріального та процесуального права, спростовується викладеним вище.

Згідно ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 197, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Танта-ТМ» - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2015 року у справі № 808/350/15 - без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення судового рішення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення судового рішення в повному обсязі.

Ухвалу суду складено у повному обсязі 04.03.2016 р.

Головуючий: Л.П. Туркіна

Суддя: Ю.В. Дурасова

Суддя: А.О. Коршун