Справа № 819/107/16
23 лютого 2016 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
судді Ходачкевич Н.І.
при секретарі судового засідання Цимбал А.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Приватного агропромислового підприємства "Агропродсервіс" до Головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю за проведенням перевірок управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Волчелюк Віктор Григорович, Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування постанови та припису, -
Приватне агропромислове підприємство "Агропродсервіс" звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Волчелюк Віктора Григоровича, управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області про визнання незаконною та скасування постанови №3/40-1019/86-16 від 20.01.2016 року, винесеної головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Волчелюком Вікторем Григоровичем по справі про адміністративне правопорушення та визнання незаконним та скасування припису управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області від 13.01.2016 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів та правил.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 13.01.2016 року головними інспекторами будівельного нагляду відділу контролю за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Геляс І.М., Волчелюк В.Г. складено акт про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій, а саме директором ПАП "Агропродсервіс" Костик М.М. не виконано вимоги припису від 06.11.2015 року та не забезпечено можливості проведення з 23.11.2015 poку позапланової перевірки на відгодівельному свинокомплексі №3 ПАП "Агропродсервіс" по вул. Загребельна, 5, 7, с.Оришківці, Лановецького району, Тернопільської області.
13.01.2016 року головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Геляс І.М. винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності будівельних норм, державних стандартів і правил шляхом забезпечення можливості проведення з 23.11.2015 poку позапланової перевірки на відгодівельному свинокомплексі №3 ПАП "Агропродсервіс" по вул. Загребельна, 5, 7, с.Оришківці, Лановецького району, Тернопільської області.
13.01.2016р. головним інспектором Волчелюк В.Г. було складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а 20.01.2016 року винесено постанову № 3/40-1019/86-16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою визнано ПАП "Агропродсервіс" винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абзацом 1, пунктом 1 частини 6, статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 13780 грн.
ПАП "Агропродсервіс" не погоджується з результатами перевірки, вважає припис від 13.01.2016 року та постанову № 3/40-1019/86-16 від 20.01.2016 року необгрунтованими, винесеними без всебічного, повного і об'єктивного з'ясування всіх обставин та такими, що підлягають скасуванню, оскільки приписом про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від позивача вимагалось забезпечити можливість проведення з 23.11.2015 року позапланової перевірки на відгодівельному свинокомплексі №3 ПАП "Агропродсервіс" по вул. Загребельна, 5, 7, с.Оришківці, Лановецького району, Тернопільської області, та при його винесенні був зазначений граничний строк виконання, і лише після його спливу, на думку позивача, відповідач мав право виносити постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а тому постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 13.01.2016 р. винесено передчасно, до закінчення строку, встановленого для усунення недщоліків, що і стало підставою для звернення з позовом до суду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з мотивів, викладених у позовній заяві та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача - управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області в судове засідання не зявився, просить розглядати справу без участі їхнього представника та надав письмові заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив що, товариством всупереч чинному законодавству, безпідставно не було допущено посадових осіб управління для проведення позапланової перевірки на відгодівельному свинокомплексі №3 ПАП "Агропродсервіс" та не виконано вимог припису управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області від 13.01.2016 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. А тому вважає, що відповідачем правомірно прийняті постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 3/40-1019/86-16 від 20.01.2016 року та припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 13.01.2016 року, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд, заслухавши у судовому засіданні представника позивача, , повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, вважає, що позов до задоволення не підлягає, виходячи з наступних підстав.
У відповідності до направлення для проведення позапланової перевірки від 12.01.2016 року №17, на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 08.09.2015 року № 976 та припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 06.11.2015 року заплановано проведення у період з 13 січня 2016 року по 18 січня 2016 року позапланової перевірки на свинокомплексі ПАП "Агропродервіс" по вул. Загребельна, 5,7, в с.Орищківці, Лановецького району.
13.01.2015 року директором ПАП "Arpoпродсервіс" Костик М.М. не допущено до проведення вказаної перевірки головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Геляса І.М. та головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Волчелюк В.Г.
В результаті перевірки, 13.01.2016 року складений акт щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким у ході перевірки встановлено, що директором ПАП "Arpoпродсервіс" Костик М.М. не виконано вимоги припису від 06.11.2015 року та не забезпечено можливості проведення позапланової перевірки з 23.11.2015 poку на відгодівельному свинокомплексі №3 ПАП "Агропродсервіс" по вул. Загребельна, 5, 7, с.Оришківці, Лановецького району, Тернопільської області, чим порушив вимоги п.3 ч.4 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та абз.2 п.14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553.
На підставі вищенаведеного акту та встановлених порушень головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Гелясом І.М. та головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Волчелюком В.Г. складено Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 13.01.2016 року, відповідно до якого, у зв'язку з виявленими за результатами перевірки порушеннями вимог п.3 ч.4 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та абз.2 п.14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, за що передбачена відповідальність абз.1 п.1 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності", на 20.01.2016 року о 11 год. 00 хв. призначено розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності у приміщенні управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області, про що позивач повідомлений належним чином.
Крім того, відповідачем винесено Припис «Про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил» від 13.01.2016 року.
20.01.2016 року управлінням за наслідками розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності - акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 13.01.2016 року, припису та протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 13.01.2016 року, прийнято постанову за № 3/40-1019/86-16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у сумі 13780 грн., якою ПАП "Arpoпродсервіс" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз.1 п.1 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності".
Не погодившись із результатами перевірки, приписом від 13.01.2016 р. та постановою № 3/40-19/86-16 від 20.01.2016 р. позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.
Відносини, які виникають у сфері містобудівної діяльності врегульовано Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 р. № 3038-VI (далі п Закон № 3038), Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 р. № 553 "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю" (далі Порядок № 553).
У відповідності до пп.1,2,3 ч.2 Порядку № 553 Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно - технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.
Згідно п.5 вищевказаного Порядку державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Управління Державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області є територіальним органом Державної архітектурно - будівельної інспекції України, яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Основними завданнями Держархбудінспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а саме: внесення на розгляд Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства пропозицій щодо забезпечення формування державної політики з питань, що належать до сфери діяльності Держархбудінспекції; здійснення державного контролю та нагляду за дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил; виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування у визначених законодавством випадках.
У відповідності до абз.1 п.1 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за невиконання приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил у розмірі десяти мінімальних заробітних плат.
Відповідно до ст.41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; видавати обов'язкові для виконання приписи, зокрема щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Дані повноваження посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю кореспондуються з повноваженнями передбаченими п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553.
Відповідно до п.14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов'язаний допускати посадових осіб інспекції до проведення перевірки за умови дотримання порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Згідно п.17 цього Порядку у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис).
Протокол протягом трьох днів після його складення та всі матеріали перевірки подаються керівникові відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю або його заступникові для винесення постанови про накладення штрафу, передбаченої законодавством України. (п.20 Порядку)
Як встановлено у судовому засіданні, що 23 листопада 2015 року директором ПАП "Arpoпродсервіс" Костик М.М.не допущено до проведення позапланової перевірки головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Геляса І.М. та головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Волчелюк В.Г. на відгодівельному свинокомплексі №3 ПАП "Агропродсервіс" по вул. Загребельна, 5, 7, с.Оришківці, Лановецького району, Тернопільської області. При цьому підставами цього не допуску зазначено, що згідно розпорядження головного державного інспектора ветеринарної медицини Тернопільської області від 07.05.2015 року з метою недопущення занесення збудника африканської чуми на територію Тернопільської області керівник ПАП "Агропродсервіс" зобов'язаний забезпечити функціонування підприємства у закритому режимі.
Однак, із системного аналізу норм законодавства, що регулює містобудівну діяльність, вбачається, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів, при цьому законодавством не передбачено недопуску, відтермінування проведення перевірок.
Крім того слід зазначити, що працівниками управління при прибутті для проведення перевірки пред'явлено належним чином оформлене направлення для проведення позапланової перевірки № 17 від 12 січня 2016 року, тобто відповідачем дотримано порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, а тому у ПАП "Arpoпродсервіс" не було законних підстав для недопущення працівників управління до перевірки.
Таким чином, оскільки судом встановлено, що позивач ПАП "Агропродсервіс" не допустив працівників управління до проведення позапланової перевірки на відгодівельному свинокомплексі №3 ПАП "Агропродсервіс", а директор ПАП "Агропродсервіс" не виконав вимог припису управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області від 06.11.2015 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, а саме не забезпечив можливості проведення позапланової перевірки з 23.11.2015 року на відгодівельному свинокомплексі №3 ПАП "Агропродсервіс" , суд дійшов до переконання, що позивач порушив вимоги п.3 ч.4 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та абз.2 п.14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, а тому управлінням правомірно накладений штраф у сумі 13780 грн. у відповідності до абз.1 п.1 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності".
Крім того, суд вважає правомірним винесення припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 13.01.2016 року - забезпечити можливість проведення з 01 лютого 2016 року позапланової перевірки на відгодівельному свинокомплексі №3 ПАП "Агропродсервіс".
Таким чином, виходячи з вищенаведеного, враховуючи, що управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області при винесенні постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 3/40-1019/86-16 від 20.01.2016 року та припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 13.01.2016 року діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, а тому суд дійшов до переконання, що позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовленно 29.02.2016р.
Головуючий суддя Ходачкевич Н.І.
копія вірна
Суддя Ходачкевич Н.І.