Справа № 2-а-6110/2011 р.
01 липня 2011 року суддя Іванківського районного суду Київської області Слободян Н.П., розглянувши у скороченому провадженні в смт. Іванків справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області про визнанні дій неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії та доплати до пенсії,
Позивачка звернулася до суду із зазначеним позовом до відповідача. У позовній заяві зазначила, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, має другу групу інвалідності, перебуває на обліку у відповідача, де отримує нараховану ним пенсію. Проживаючи на радіоактивно забрудненій території, як непрацюючий пенсіонер, отримує доплату за проживання у цій зоні.
Відмову відповідача у проведенні перерахунку їй пенсії та доплати до пенсії позивачка вважає неправомірною, оскільки вона суперечить вимогам ст.ст. 39, 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон), так як розмір основної пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю має становити не менше 8 мінімальних пенсій за віком щомісяця, розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю має бути не меншим 75% мінімальної пенсії за віком щомісяця, а доплата, як непрацюючому пенсіонеру - двох мінімальних заробітних плат.
Тому позивачка просить визнати дії відповідача незаконними та зобов'язати його зробити відповідний перерахунок за період з 01.12.2007р. та з подальшим перерахунком і виплатою основної і додаткової пенсії та доплати до пенсії.
У судове засідання позивачка не з'явилася, у позові просить справу розглядати без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав до суду заперечення, у якому просить розглядати справу без його участі, при розгляді справи застосувати шестимісячний строк позовної давності, а також зазначив, що відповідач діяв в межах законодавства та чинних постанов КМ України.
Дослідивши докази, що є у справі суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
Судом встановлено, що позивачка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 2 групи від захворювання, яке пов'язане з Чорнобильською катастрофою, довічно, що підтверджено відповідними посвідченням та довідкою МСЕК.
Згідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4, встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії;
б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Частиною 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постидали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до 1 категорії. Вказана стаття передбачає, що розмір пенсії для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим за 8 мінімальних пенсій за віком щомісяця.
Відповідач у запереченні посилається на постанову Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року № 654, як на підставу законності своїх дій. Розмір основної пенсії позивача, визначений даною постановою КМ України суперечить вимогам ст. 54 Закону та іншим нормативним актам і на момент розгляду справи у суді становить 655 грн.
Відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам 2 групи у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Розмір додаткової пенсії, визначений постановами КМ України суперечить вимогам ст. 50 Закону та іншим нормативним актам, оскільки на момент звернення, згідно виданих відповідачем довідок, її розмір становить - 144,60 грн.
Згідно ст. 39 Закону, доплата позивачу за проживання на радіоактивно забрудненій території - в с. Оране Іванківського району Київської області, яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, також проводиться відповідачем у значно менших розмірах, ніж передбачено статтею 39 Закону, а саме: 10грн. 50 коп. щомісяця, в той час як норма Закону передбачає виплату у розмірі 2 мінімальних заробітних плат щомісяця.
Позиція відповідача грунтується виключно на Постановах Кабінету Міністрів України.
Згідно ст. 8 ОСОБА_2 України в Україні визначається і діє принцип верховенства права, ОСОБА_2 України має вищу юридичну силу.
Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України та повинні відповідати їй. ОСОБА_2 України є нормами прямої дії.
Відповідно до ч.2 ст.19 ОСОБА_2 України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений ОСОБА_2 України та Законами України.
Статтею 113 ОСОБА_2 України передбачено, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується ОСОБА_2 України та Законами України.
Враховуючи вище наведене, суд вважає, за необхідне застосувати саме норму Закону, а не постанови Кабінету Міністрів України.
Згідно ст. 46 ОСОБА_2 України мінімальна пенсія за віком не може бути нижчою, ніж прожитковий мінімум, ст.ст. 17, 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії наголошують, що мінімальна пенсія за віком є державною гарантією і вона визначається виключно законом України.
Порядок визначення розміру мінімальної пенсії за віком встановлений частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за приписами якої мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно ч. З ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втраті; працездатність, визначеного законом, підвищується і розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4.
Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Таким чином, для позивача, яка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії інвалідом 2 групи, розмір основної пенсії повинен розраховуватися виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій зі віком, а додаткової пенсії, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 04.07.201 ' року (враховуючи строк позовної давності з дня звернення до суду встановлений ст. 99 КАС України на застосуванні якого наполягає відповідач). Доплата, як непрацюючому пенсіонеру, за проживання на радіоактивно забрудненій території позивачу має бути перерахована за цей же період.
Отже, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Тому дії відповідача є незаконними у призначенні, перерахунку, сплаті додаткової пенсії та доплати л: пенсії у меншому розмірі, ніж це передбачено Законом.
На підставі ст. 8, 19, 22, 46, 48, 152 ОСОБА_2 України, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 14, 49, 39, 50, 54, 67 Закону України «Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України пор внесення змін до Закону України «Про Державний Бюджет України на 2011 рік» , ст. 79, 122, 183-2КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області що;: відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 основної, додаткової пенсій і доплати, непрацюючому пенсіонеру, що проживає на радіоактивно забрудненій території, у розмірах, передбачені \ Законом, неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області зробити перерахунок та стягнути перераховану основну пенсію ОСОБА_1, відповідно до ст. 54 Закон; 1 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком щомісяця, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність встановленого ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 04.07.2010 року по 18 червня 2011 року включно з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області зробити ОСОБА_1 перерахунок та стягнути перераховану додаткову пенсію, відповідно до ст. 5! Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком щомісяця, розраховуючи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за період з 04.07.2010 року по 18 червня 2011 року включно з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області зробити ОСОБА_1 перерахунок та стягнути доплату відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру двох! мінімальних заробітних плат щомісяця, за період з 04.07.2010 року по 18 червня 2011 року включно урахуванням проведених виплат.
Допустити у справі негайне виконання.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Іванківський районний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.
Суддя: