Кагарлицький районний суд Київської області
Справа № 368/377/16-а
Категорія 13
24.02.2016 Кагарлицький районний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Іванюти Т.Є.
секретаря Вареник О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні , в залі суду м.Кагарлик адміністративну справу за позовом Кагарлицького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Київській області до Громадянина Угорщини ОСОБА_2 про примусове видворення за межі території України, -
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, в якому просить суд примусово видворити громадянина Угорщини ОСОБА_2 за межі території України.
Свої вимоги мотивує тим, що 24.02.2016 року в м.Кагарлик Київської області по вул.Ярослава Мудрого співробітниками Кагарлицького РС УДМС України в Київській області виявлено громадянина Угорщини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який перебуває на території України без підстав, які б надавали право вищезгаданій особі перебувати на території України на законних підставах.
При перевірці документів громадянин Угорщини ОСОБА_2 надав паспортний документ громадянина Угорщини НОМЕР_1 виданий відділом Угорщини 17.12.2009 року.
Оскільки особа, що незаконно перебуває на території України, може бути примусове видворено з України лише на підставі мотивованої постанови суду, позивач звернувся з відповідним адміністративним позовом, і просить примусово видворити ОСОБА_2 за межі території України, а також в зв»язку з відсутністю в ОСОБА_2 постійного місця проживання, на підставі ст..110 ч.3 КАС України клопоче про невідкладний розгляд і вирішення справи.
Представник позивача Швець О.Г. в судовому засіданні позов підтримала та просила суд його задовольнити в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 у судовому засіданні позов визнав, підтвердив, що знаходиться на території України з 27.08.2012 р., термін перебування закінчився 27.11.2012 року, легалізацією свого перебування не займався , постійної роботи не має , проживав у своїх знайомих в с.Стайки. В Угорщині його життю нічого не загрожує, там у нього є брат, а також є житло, яке залишилось після смерті матері.
Вислухавши пояснення сторін, ознайомившись із вказаною позовною заявою, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 являється громадянином Угорщини, що стверджується паспортом громадянина Угорщини, виданим 17.12.2009 року, і строк дії якого закінчився 17.12.2014 року. З 27.08.2012 року ОСОБА_2 перетнув кордон України і проживав останнім часом в с.Стайки Кагарлицького району Київської області. До 24.11.2012 року мав право проживати на території України. Постановою завідувача Кагарлицького РС УДМС України в Київській області від 24.02.2016 року за порушення правил перебування іноземців в Україні ОСОБА_2 притягнутий до адмінвідповідальності за ч.1 ст.203 КУпАП до штрафу в смі 510 грн.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку.
Частинами 1, 2 ст. 16 цього ж Закону визначено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в'їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону. Відмітка про реєстрацію іноземця або особи без громадянства в паспортному документі та/або імміграційній картці або інших передбачених законодавством України документах дійсна на всій території України незалежно від місця перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України.
Відповідно вимог ч.1 ст.30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Згідно Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 353/271/150 від 23 квітня 2012 рокута зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 травня 2012 року за № 806/21119, контроль за дотриманням іноземцями та особами без громадянства вимог законодавства здійснюють в межах своєї компетенції територіальні підрозділи Державної міграційної служби України, до повноважень яких віднесено прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, їх документування та здійснення заходів з безпосереднього примусового повернення та примусового видворення за межі України.
Судом не встановлено жодних обставин, які свідчили б про те, що виконання рішення про примусове видворення до держави належності буде становити для відповідача реальну загрозу його життю, свободі або здоров'ю чи призведе до інших негативних наслідків, які згідно ст.31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», є підставами для заборони щодо примусового повернення чи примусового видворення відповідача з території України в країну його походження.
Законні підстави для знаходження на території України у відповідача відсутні, оскільки термін перебування його на території України закінчився, строк дії паспорта громадянина Угорщини закінчився 17.122014 року. Залишати територію України відповідач наміру не має, а тому підлягає примусовому видворенню з України. Крім того, ст.4 вищевказаного Закону визначені підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, однак, суду, при розгляді даної справи, жодних підстав, які визначені в наведеній статті, відповідачем не надано.
Не підлягає видворенню особа, якщо така підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", відповідно до якої іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворенні або видані чи передані до країн: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.
Окрім того, відповідач ухилився від виїзду з України, в добровільному порядку не покинув територію України, чим порушив законодавство про статус іноземців та осіб без громадянства, а також приймаючи до уваги відсутність заборон щодо примусового повернення чи примусового видворення або видачі чи передачі іноземця та особи без громадянства, передбачених статтею 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд приходить до висновку, що позовні вимоги про видворення громадянина ОСОБА_2 за межі території України в примусовому порядку підлягають задоволенню.
Згідно роз'яснень, викладених у п.26 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду від 25 червня 2009 року № 1 "Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні" іноземець та особа без громадянства можуть бути примусово видворенні за межі України з підстав та в порядку, що визначені статтею 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства",статтею 13 Закону України "Про імміграцію". Примусове видворення та затримання іноземця та особи без громадянства здійснюється лише на підставі постанови адміністративного суду.
Відповідно до ч.1 ст.32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»іноземці та особи без громадянства, які відповідно до рішення суду підлягають примусовому видворенню за межі України, відшкодовують витрати, пов'язані з видворенням, в установленому законом порядку. Якщо зазначені іноземці та особи без громадянства не мають коштів для відшкодування витрат, пов'язаних із видворенням їх за межі України, видворення здійснюється за рахунок державного бюджету.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.11,17,18,71,94,160,161,162,163,183-5,186 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Кагарлицького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Київській області до ОСОБА_2 про примусове видворення з України - задовольнити в повному обсязі.
Примусово видворити громадянина Угорщини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 за межі території України.
Постанову суду у відповідності до вимог ст..256 КАС України допустити до негайного виконання.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Кагарлицький районний суд Київської області протягом п»яти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Т. Є. Іванюта