Ухвала від 29.02.2016 по справі 807/699/14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 лютого 2016 року Справа № 876/8580/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого-судді Довга О.І.,

судді Ліщинський А.М.

судді Запотічний І.І.

розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Березниківської сільської ради Свалявського району Закарпатської області на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 25.06.2014р. по справі № 807/699/14 за позовом Закарпатського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері ОСОБА_1 в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до Березниківської сільської ради Свалявського району Закарпатської області про визнання протиправною бездіяльність щодо не оформлення документів на розміщення та експлуатацію полігону твердих побутових відходів та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

07.03.2014 року Закарпатський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері ОСОБА_1 в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Закарпатській області звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Березниківської сільської ради Свалявського району Закарпатської області, в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність сільської ради щодо не оформлення документів на розміщення та експлуатацію полігону твердих побутових відходів згідно вимог чинного законодавства; 2) зобов'язати сільську раду вжити заходів для оформлення та отримання документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів; 3) зобов'язати сільську раду організувати збирання і видалення побутових відходів виключно на створеному відповідно до вимог чинного законодавства полігоні для їх захоронення, а також організувати роздільне збирання корисних компонентів відходів; 4) зобов'язати сільську раду отримати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

Позов обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства з питань зберігання та видалення відходів та території Березниківської сільської ради Свалявського району Закарпатської області головним спеціалістом Державної екологічної інспекції у Закарпатській області складено акт від 14.02.2014. Згідно даних реєстру місць видалення відходів Закарпатської області, на території Березниківської сільської ради зареєстроване паспортизоване діюче сільське сміттєзвалище в ур. "Поле". Сільською радою не забезпечено централізоване збирання побутових відходів. На території сільської ради не забезпечено роздільне збирання відходів, дозвіл на утворення і розміщення відходів на 2014 рік відсутній. Документів, що посвідчують право власності або право користування земельною ділянкою на час проведення перевірки не було представлено. Крім того, в ході обстеження місця розташування сміттєзвалища виявлено відсутність твердого покриття на під'їздному шляху, огорожі, охорони та інформаційного щита. Заходи щодо усунення порушень законодавства з боку сільської ради протягом 2013-2014 років не вжиті, відповідні дозвільні документи не отримані.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 25.06.2014р. адміністративний позов задоволено частково. Зобов'язано Березниківську сільську раду Свалявського району Закарпатської області організувати збирання і видалення побутових відходів виключно на створеному відповідно до вимог чинного законодавства полігоні для їх захоронення, а також організувати роздільне збирання корисних компонентів відходів.

Не погодившись із викладеними у вищевказаній постанові суду першої інстанції висновками, відповідач подав апеляційну скаргу і просить скасувати постанову суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм діючого законодавства, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи та невідповідність висновків суду обставинам справи. Просить прийняти нову постанову якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.197 КАС України суд розглядає справу у порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Судом першої інстанції встановлено, що виконувач обов'язків Закарпатського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері звернувся до начальника Державної екологічної інспекції у Закарпатській області з вимогою (лист № 58-163вих.14 від 31.01.2014) провести у строк до 21.02.2014 перевірку додержання, в тому числі, Березниківською сільською радою Свялявського району Закарпатської області законодавства про відходи. На виконання вказаної вимоги посадовою особою Державної екологічної інспекції у Закарпатській області у присутності сільського голови Березниківської сільської ради було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Березниківської сільської ради, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 45/12 від 14 лютого 2014 року.

За наслідками проведеної перевірки було видано припис № 45/12 від 14.02.2014 з вимогою:

- у термін до 15 травня 2014 року забезпечити роздільне збирання відходів на території сільської ради;

- у термін до 15 травня 2014 року оформити та представити дозвіл на утворення і розміщення відходів;

- у термін до 15 травня 2014 року представити документи, що посвідчують право власності чи право користування на земельну ділянку під сміттєзвалищем;

- у термін до 15 липня 2014 року забезпечити зберігання та видалення відходів відповідно до вимог екологічної безпеки.

Разом з тим судом апеляційної інстанції встановлено, що земельна ділянка площею 0,2043 га в урочищі "Поле" на місці бувшого колгоспного гноєсховища "Боржава", у відповідності до паспорту місця видалення відходів № 33 від 13.08.2001, використовується як сільське сміттєзвалище. Однак, документи, що посвідчують право власності або право користування даною земельною ділянкою, у Березниківської сільської ради відсутні. У судовому засіданні сільський голова села Березники пояснив, що у зв'язку з не проведенням розпаювання сільськогосподарських земель на території колгоспу "Боржава", куди входили Березниківська та Керецьківська сільські ради, документи на право власності чи право користування земельною ділянкою під сільським сміттєзвалищем вчасно оформлені не були. Рішенням 23 позачергової сесії шостого скликання Березниківської сільської ради Свалявського району Закарпатської області № 224/23-14 від 20 лютого 2014 року "Про використання земельної ділянки гноєсховища під сміттєзвалище" було вирішено узаконити використання земельної ділянки гноєсховища, площею 0,2043 га під сільське сміттєзвалище. Листом № 68/02-25 від 31 березня 2014 року відповідач звернувся до управління Державного агентства земельних ресурсів у Закарпатській області з проханням дати дозвіл на використання даної земельної ділянки в якості сміттєзвалища.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України визначаються Законом України "Про відходи" від 05.03.1998 № 187/98-ВР (Закон).

Стаття 33 Закону регламентує вимоги щодо зберігання та видалення відходів. Так, у відповідності до ч.ч. 1 - 3 даної статті зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Статтею 21 Закону передбачено, що органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують:

а) виконання вимог законодавства про відходи;

б) розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів;

в) організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів;

г) затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням;

д) вжиття заходів для стимулювання суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами;

е) вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами;

є) координацію діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції;

з) здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території;

и) ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів;

і) сприяння роз'ясненню законодавства про відходи серед населення, створення необхідних умов для стимулювання залучення населення до збирання і заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини;

ї) здійснення інших повноважень відповідно до законів України;

й) надання згоди на розміщення на території села, селища, міста місць чи об'єктів для зберігання та захоронення відходів, сфера екологічного впливу функціонування яких згідно з діючими нормативами включає відповідну адміністративно-територіальну одиницю;

м) здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи.

Статтею 35-1 Закону встановлено вимоги щодо поводження з побутовими відходами. Так, у відповідності до даної норми Закону, поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Частинами 6, 9, 10 ст. 35-1 Закону передбачено, що роздільне збирання побутових відходів здійснюється їх власниками згідно з методикою роздільного збирання побутових відходів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Перевезення побутових відходів здійснюється спеціально обладнаними транспортними засобами. Орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах визначає виконавця послуг з перевезення побутових відходів з певної території населеного пункту. Захоронення побутових відходів дозволяється тільки на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру" від 09.04.2014 № 1193-VII, що вступив в силу з 26.04.2014, були внесені зміни до деяких законодавчих актів України, в тому числі і до Закону.

Так, згідно ст. 17 Закону суб'єкти господарювання повинні мати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, крім суб'єктів господарювання у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких Пзув не перевищує 1000.

У відповідності до ч.ч. 4, 5 ст. 33 Закону (із змінами, внесеними Законом від 09.04.2014 № 1193-VII), зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для відходів, заявлених на одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

Таким чином, починаючи з 26 квітня 2014 року, замість дозволу на отримання і розміщення відходів для зберігання та видалення відходів необхідно отримати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

У відповідності до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 № 1264-XII встановлення порядку надання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами відносить до компетенції Кабінету Міністрів України.

Згідно п.3 Прикінцевих положень Закону України від 09.04.2014 № 1193-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру" Кабінету Міністрів України доручено у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити видання нормативно-правових актів, передбачених цим Законом та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

Таким чином, надання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами повинно здійснюватись згідно з вимогами відповідного Порядку після затвердження його Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення.

З огляду на наведене, доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст., 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Березниківської сільської ради Свалявського району Закарпатської області залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 25.06.2014р. по справі № 807/699/14 - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Довга О.І.

Судді Запотічний І.І.

Ліщинський А.М.