25 лютого 2016 року Чернігів Справа № 825/181/16
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Клопот С.Л.
при секретарі - Роговець М.О.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Шугайла О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Державного кадастрового реєстратора Управління Держгеокадастру у Чернігівському районі Чернігівської області Ширенко Олени Олексіївни про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії , -
ОСОБА_3 звернулась до суду з адміністративним позовом до Державного кадастрового реєстратора Управління Держгеокадастру у Чернігівському районі Чернігівської області Ширенко Олени Олексіївни та просить:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення державного кадастрового реєстратора Управління Дежгеокадастру у Чернігівському районі Чернігівської області Ширенко Олени Олексіївни № РВ-7400082152015 від 28 грудня 2015 року про відмову у внесенні відомостей ( змін до них) до Державного земельного кадастру.
2. Зобов'язати Державного кадастрового реєстратора Управління Дежгеокадастру у Чернігівському районі Чернігівської області Ширенко Олену Олексіївну внести відомості до Державного земельного кадастру про реєстрацію земельної ділянки площею 0,7000 га для ведення особистого селянського господарства на території Анисівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що діючим законодавством визначено перелік документів, які подаються для здійснення державної реєстрації та вимоги до них.
Позивачем були подані всі відповідні документи необхідні для державної реєстрації.
За таких підстав, відмова у вчиненні реєстраційної дії є неправомірною.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково.
Проти визнання протиправним та скасування рішення державного кадастрового реєстратора Управління Дежгеокадастру у Чернігівському районі Чернігівської області Ширенко Олени Олексіївни № РВ-7400082152015 від 28 грудня 2015 року про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру заперечив.
В частині зобов'язання Державного кадастрового реєстратора Управління Дежгеокадастру у Чернігівському районі Чернігівської області Ширенко Олену Олексіївну внести відомості до Державного земельного кадастру про реєстрацію земельної ділянки площею 0,7000 га для ведення особистого селянського господарства на території Анисівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області не заперечував.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Висновком М-744/0-836/19-15 від 25 грудня 2015 року Управлінням Держгеокадастру у Чернігівському районі Чернігівської області за результатом розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,7000 га у власність позивача, для ведення особистого селянського господарства на території Анисівської сільської ради Чернігівської області, розробленого приватним підприємством «Чернігів-Гео» на підставі розпорядження Чернігівської районної державної адміністрації від 21 серпня 2012 року № 528, було погоджено проект землеустрою та визнано можливим відведення земельної ділянки у його власність при умові дотримання вимог, встановлених Земельним Кодексом України, законом України «Про охорону культурної спадщини», законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», законом України «Про охорону навколишнього середовища», законом України «Про землеустрій» та іншими нормативно-правовими актами України.
Рішенням № РВ-7400082152015 від 28 грудня 2015 року про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру державним кадастровим реєстратором Управління Дежгеокадастру у Чернігівському районі Чернігівської області Ширейко О.О. було відмовлено у внесенні відомостей ( змін до них) до Державного земельного кадастру з підстав перебування даної земельної ділянки у числі земель колективної власності колгоспу імені Герасименка, згідно державного акту серії ЧН 011 від 16 серпня 1995 року, виданого на підставі рішення виконкому Чернігівської районної ради від 28 липня 1995 року № 67.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 № 3613, державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до частини 4 статті 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Відповідно до статті 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру: на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встанрвлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України.
Відповідно до статті 22 Закону України "Про Державний земельний кадастр" документи, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, мають відповідати законодавству.
Відповідно до статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа; документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки. Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення. Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Частиною 3 статті 5 Закону України "Про Державний земельний кадастр" зазначено, що порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог цього Закону
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 затверджено Порядок ведення Державного земельного кадастру.
Згідно з пунктом 67 Порядку внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.
Пунктом 110 Порядку передбачено, що для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, подаються: 1) заява про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22; 2) оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації); 3) електронний документ; 4) документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки. Державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє: 1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку; 2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.
Аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що законодавець чітко передбачив перелік документів, які подаються для здійснення державної реєстрації та вимоги до них, а також визначив повноваження державного кадастрового реєстратора на якого покладено обов'язок перевіряти подані документи на відповідність їх вимогам законодавства та за результатами перевірки в разі невідповідності - надавати заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Позивачем були подані всі відповідні документи необхідні для державної реєстрації.
Частиною 6 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Згідно пункту 111 Порядку, за результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70,73,77-85 цього Порядку в разі: - невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам законодавства; - розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини; - розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; - подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.
Як вбачається з оскаржуваного рішення, підставою для відмови у державній реєстрації земельної ділянки було те, що: "... перебування даної земельної ділянки у числі земель колективної власності колгоспу імені Герасименка, згідно державного акту серії ЧН 011 від 16 серпня 1995 року, виданого на підставі рішення виконкому Чернігівської районної ради від 28 липня 1995 року № 67".
З огляду на те, що ні закон України "Про Державний земельний кадастр" ні порядок ведення Державного земельного кадастру не передбачає права держреєстратора вчиняти реєстраційні дії у відношенні земельних ділянок, що перебувають у власності іншої особи, його рішення, про відмову у внесенні відомостей ( змін до них) до Державного земельного кадастру, є правомірним та не підлягає скасуванню.
Разом з тим, судом встановлено, що право власності на земельну ділянку площею 0,7000 га, яка знаходиться на території Анисівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, і на яку претендує позивач зареєстровано за колгоспом імені Герасименка та перебуває у колективній формі власності.
Також судом встановлено, що такої юридичної особи як колгосп імені Герасименка в природі не існує.
З 2013 р., в державі Україна, такої форми власності як колективна також не існує.
При ліквідації колгоспу імені Герасименка, земельна ділянка, на яку претендує позивач, у обсяг земель колгоспу, що розпайовувлись, також не входила.
Конституція України, а також Земельний кодекс України визначають право громадян на отримання земельних ділянок, в тому числі і для ведення особистого селянського господарства.
Постановлюючи рішення, суд повинен не лише формально дотримуватись норм чинного законодавства а і виходити з принципу розумності, захищаючи інтереси особи, суспільства та держави.
Отримання позивачем земельної ділянки реалізує його законне конституційне право на самозайнятість та достойне життя, що не суперечить інтересам суспільства та держави.
За таких підстав, суд вважає за необхідне зобов'язати Державного кадастрового реєстратора Управління Дежгеокадастру у Чернігівському районі Чернігівської області Ширенко Олену Олексіївну внести відомості до Державного земельного кадастру про реєстрацію земельної ділянки площею 0,7000 га для ведення особистого селянського господарства на території Анисівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області.
Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов ОСОБА_3 необхідно задовольнити частково.
Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Зобов'язати Державного кадастрового реєстратора Управління Дежгеокадастру у Чернігівському районі Чернігівської області Ширенко Олену Олексіївну внести відомості до Державного земельного кадастру про реєстрацію земельної ділянки площею 0,7000 га для ведення особистого селянського господарства на території Анисівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя С.Л. Клопот