11 січня 2016 рокусправа № П/811/950/15
Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Прокопчук Т.С., перевіривши на відповідність нормам КАС України матеріали апеляційної скарги Гайворонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (Ульяновське відділення)
на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2015 року
по адміністративній справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Темп» ЛТД до Гайворонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) про скасування податкового повідомлення - рішення, -
24 березня 2015 року (відповідно до опису вкладення в цінний лист, а також штемпеля на поштовому конверті, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Темп» ЛТД (далі по тексту - ТОВ «Темп» ЛТД) відправлений 19 березня 2015 року) позивач ТОВ «Темп» ЛТД звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача Гайворонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) (далі по тексту - Гайворонська ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення)) про скасування податкового повідомлення - рішення.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2015 року адміністративний позов ТОВ «Темп» ЛТД до Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) про скасування податкового повідомлення - рішення задоволений частково.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач Гайворонська ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) оскаржив її в апеляційному порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 189 КАС України, отримавши апеляційну скаргу, суддя-доповідач протягом трьох днів перевіряє її відповідність вимогам ст. 187 КАС України.
Перевіривши апеляційну скаргу на відповідність вимогам ст. 187 КАС України, було встановлено, що зазначену апеляційну скаргу було подано з порушенням вимог закону, що полягає в наступному.
Відповідно до матеріалів адміністративної справи, апеляційну скаргу було подано з порушенням вимог п. 1 ч. 2 ст. 187 КАС України, а саме: апелянтом Гайворонською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) в апеляційній скарзі не зазначений поштовий індекс позивача по даній адміністративній справі - ТОВ «Темп» ЛТД; з порушенням вимог п. 2 ч. 2 ст. 187 КАС України, зокрема: апелянтом Гайворонською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) в апеляційній скарзі не зазначені номера засобів зв'язку, адреси електронної пошти, якщо такі є, позивача по даній адміністративній справі - ТОВ «Темп» ЛТД; з порушенням вимог ч. 5 ст. 187 КАС України, оскільки, апелянтом Гайворонською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) в апеляційній скарзі не зазначена дата її подання; та з порушенням вимог ч. 6 ст. 187 КАС України, адже: апелянтом Гайворонською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) до апеляційної скарги не додано документ про сплату судового збору або документ в підтвердження звільнення апелянта Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом майнового характеру до суду апеляційної інстанції (клопотання апелянта Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) про звільнення апелянта Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом майнового характеру до суду апеляційної інстанції, в порядку ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи скрутний матеріальний стан та відсутність коштів на рахунках Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення), суддею не задоволено).
Ухвалою судді Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2015 року апеляційна скарга Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2015 року залишена без руху, у зв'язку з не відповідністю вимогам ст. 187 КАС України та апелянту Гайворонській ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) надано строк до 15 грудня 2015 року на їх виправлення, а саме: апелянту Гайворонській ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) пропонувалось в строк до 15 грудня 2015 року повідомити суду апеляційної інстанції поштовий індекс, номера засобів зв'язку, адреси електронної пошти, якщо такі є, позивача по даній адміністративній справі - ТОВ «Темп» ЛТД, зазначити суду апеляційної інстанції дату подання апеляційної скарги, а також надати суду апеляційної інстанції оригінал квитанції про сплату судового збору за подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом майнового характеру до суду апеляційної інстанції на суму 5359 грн. 20 коп. на підтвердження сплати судового збору.
Із матеріалів адміністративної справи вбачається, що копія ухвали судді Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2015 року про залишення апеляційної скарги без руху отримана уповноваженою особою апелянта Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) Рижук - 04 грудня 2015 року, про що свідчить поштове повідомлення в матеріалах адміністративної справи, однак ухвала судді Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2015 року в строк до 15 грудня 2015 року апелянтом Гайворонською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) не виконана, зазначені недоліки в строк до 15 грудня 2015 року апелянтом Гайворонською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) не усунені, клопотання про продовження строку, встановленого судом для усунення недоліків апеляційної скарги, відповідно до ч. 4 ст. 189 КАС України, від апелянта Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) на адресу суду апеляційної інстанції станом на 11 січня 2016 року не надійшло.
Разом з тим, 15 грудня 2015 року (відповідно до штемпеля на поштовому конверті, клопотання Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) відправлено 11 грудня 2015 року) від апелянта Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання про усунення, на думку апелянта Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення), недоліків апеляційної скарги, однак, в порушення вимог п. 1 ч. 2 ст. 187 КАС України, апелянтом Гайворонською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) знов ж таки не повідомлено суду апеляційної інстанції поштовий індекс позивача по даній адміністративній справі - ТОВ «Темп» ЛТД, в порушення вимог п. 2 ч. 2 ст. 187 КАС України, апелянтом Гайворонською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) знов ж таки не повідомлено суду апеляційної інстанції номера засобів зв'язку, адреси електронної пошти, якщо такі є, позивача по даній адміністративній справі - ТОВ «Темп» ЛТД, в порушення вимог ч. 5 ст. 187 КАС України, апелянтом Гайворонською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) знов ж таки не зазначено суду апеляційної інстанції дату подання апеляційної скарги, а також в порушення вимог ч. 6 ст. 187 КАС України, апелянтом Гайворонською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) знов ж таки не додано документ про сплату судового збору або документ в підтвердження звільнення апелянта Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом майнового характеру до суду апеляційної інстанції.
Натомість, клопотання апелента Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення), яке надійшло на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду 15 грудня 2015 року, містить вимогу, відповідно до змісту якої апелянт Гайворонська ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) повторно звертається до суду апеляційної інстанції з проханням про звільнення апелянта Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) від сплати судового збору за подання апеляційної скарги постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом майнового характеру до суду апеляційної інстанції, відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір», повторно вказуючи, що апелянт Гайворонська ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) є неприбутковою організацією, має скрутний матеріальний стан через відсутність на рахунках коштів для сплати судового збору, оскільки немає відповідного фінансування з боку держави, тому що до 01.09.2015 року органи Державної фіскальної служби відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» (в редакції, що діяла до 01.09.2015 року) були звільнені від його сплати, у зв'язка з чим бюджетом на 2015 рік кошти на сплату судового збору органам Державної фіскальної служби передбачені не були.
Розглянувши повторне клопотання апелянта Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення), яке надійшло на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду 15 грудня 2015 року, про звільнення апелянта Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом майнового характеру до суду апеляційної інстанції, в порядку ст. 8 Закону України «Про судовий збір», а також вивчивши повторно наведені у ньому підстави, приходжу до висновку про відсутність підстав для його задоволення, з огляду на наступне.
Питання зменшення розміру судових витрат або звільнення від їх оплати, відстрочення та розстрочення судових витрат врегульовані ст. 88 КАС України.
Так, відповідно до ст. 88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Особа, яка вважає свій майновий стан незадовільним, через що в неї існують перешкоди для доступу до правосуддя, має подати до суду відповідне клопотання і документи, які свідчили би про важкий майновий стан (податкова декларація про доходи, довідка про заробітну плату, пенсію, стипендію, тощо).
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Виключний перелік заяв та клопотань, за подання яких не справляється судовий збір, встановлений частиною 2 статті 3 Закону України «Про судовий збір».
Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» також встановлено перелік категорій осіб, які звільняються від сплати судового збору. Зазначені переліки є вичерпними і розширеному тлумаченню не підлягають.
Дійсно, статтею 5 Закону України «Про судовий збір» в редакції до 01.09.2015 року, органи Державної фіскальної служби України були звільнені від сплати судового збору. Разом з тим, Законом України № 484-VІІІ від 22.05.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору», який набув чинності з 01.09.2015 року, статтю 5 Закону України «Про судовий збір» викладено в новій редакції, де відсутні пільги державним органам щодо звільнення від сплати судового збору. Тобто, відповідальність за сплату судового збору державними органами держава взяла на себе. Відтак, посилання суб'єкта владних повноважень на відсутність фінансування для сплати судового збору є безпідставними.
З огляду на викладене, апелянт Гайворонська ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) не відноситься до осіб, які звільнені від сплати судового збору та повинен сплачувати судовий збір.
У розумінні приписів ст. 8 Закону України «Про судовий збір», відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин.
До того ж, вважаю за можливе наголосити на тому, що даною статтею передбачено право суду, а не обов'язок щодо відстрочки, розстрочки, зменшення розміру судового збору або звільнення від сплати судового збору.
Посилання апелянта Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) в своєму клопотанні, яке надійшло на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду 15 грудня 2015 року, на відсутність фінансування для сплати судового збору є необґрунтованими, оскільки дана обставина не є встановленою законом підставою для звільнення від сплати судового збору.
Суддя критично оцінює повторно надане апелянтом Гайворонською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) клопотання, яке надійшло на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду 15 грудня 2015 року, про звільнення апелянта Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом майнового характеру до суду апеляційної інстанції, в порядку ст. 8 Закону України «Про судовий збір», з огляду на те, що у спірних правовідносинах апелянт Гайворонська ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) виступає як орган державної влади, тобто як представник держави через якого вона набуває і здійснює свої права та обов'язки. За таких умов, вказані обставини, тобто неналежне фінансування державою апелянта Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення), як свого представника у спірних правовідносинах, не можуть вважатись підставою для звільнення від сплати судового збору.
Крім того, повторно наведені в клопотанні, яке надійшло на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду 15 грудня 2015 року, підстави для звільнення від сплати судового збору не є поважними, у зв'язку з тим, що обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати. Аналогічна правова позиція висловлена і в Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду від 23.01.2015 року № 2, про що також було зазначено в ухвалі судді Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Прокопчук Т.С. від 16 жовтня 2015 року.
Аналіз такого врегулювання та судової практики дає підстави зробити висновок про те, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке право мають і бюджетні установи. Водночас, якщо ці бюджетні установи діють, як суб'єкт владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
При цьому звертаю увагу апелянта Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) на тому, що клопотання, яке надійшло на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду 15 грудня 2015 року, про звільнення апелянта Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом майнового характеру до суду апеляційної інстанції, в порядку ст. 8 Закону України «Про судовий збір», вже було заявлено апелянтом Гайворонською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) при поданні апеляційної скарги із зазначенням аналогічних причин неможливості сплати судового збору та було залишено суддею без задоволення, про що також було зазначено в ухвалі судді Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Прокопчук Т.С. від 16 жовтня 2015 року.
Клопотання про продовження строку, встановленого судом для усунення недоліків апеляційної скарги, відповідно до ч. 4 ст. 189 КАС України, від апелянта Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) на адресу суду апеляційної інстанції станом на 11 січня 2016 року не надійшло.
Враховуючи наявність вказаних недоліків, не повідомлення суду апеляційної інстанції поштового індексу, номера засобів зв'язку, адреси електронної пошти, якщо такі є, позивача по даній адміністративній справі - ТОВ «Темп» ЛТД, не зазначення суду апеляційної інстанції дати подання апеляційної скарги, відсутність документа про сплату судового збору за подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом майнового характеру до суду апеляційної інстанції на суму 5359 грн. 20 коп. на підтвердження сплати судового збору станом на 11 січня 2016 року, а також відсутність клопотання про продовження строку, встановленого судом апеляційної інстанції для усунення недоліків апеляційної скарги, відповідно до ч. 4 ст. 189 КАС України, дана адміністративна справа не може бути розглянута Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом.
Відповідно до ч. 3 ст. 189 КАС України, до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст. 187 КАС України, застосовуються правила ст. 108 КАС України.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишили без руху.
За таких обставин апеляційна скарга Гайворонської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2015 року у даній адміністративній справі вважається неподаною та підлягає поверненню апелянту Гайворонській ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (Ульяновське відділення).
Керуючись ст. 108 КАС України, суддя, -
Апеляційну скаргу Гайворонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2015 року по адміністративній справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Темп» ЛТД до Гайворонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (Ульяновське відділення) про скасування податкового повідомлення - рішення - вважати неподаною та повернути апелянту Гайворонській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (Ульяновське відділення).
Повернення апеляційної скарги не позбавляє права повторного звернення до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Суддя Т.С. Прокопчук