Справа 2а-359/2009
2 липня 2009 року Євпаторійський міський суд Автономної Республіки
Крим у складі: головуючого судді Макарчук В.О.
при секретарі Кахарової В.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Євпаторії справу за
адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Євпаторійської міської ради про визнання' дій неправомірними та спонукання виплатити щомісячну допомоги по догляду за дитиною,
ОСОБА_1 звернувся до Євпаторійського міського суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Євпаторійської міської ради про визнання дій неправомірними та спонукання виплатити щомісячну допомоги по догляду за дитиною. Позовні вимоги мотивує тим, що він звернувся до Управління праці та соціального захисту населення м. Євпаторії з письмовою заявою про виплату йому щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років, яка гарантована ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Абзацом 3 ч. 2 ст. 56, п. 7, 14 ст. 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" дія Закону України, „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" була зупинена, що позбавило його можливості реалізувати своє законне право на утримання допомоги. Оскільки рішенням Конституційного Суду України визнані не конституційними положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік", з 9 липня 2007 року йому повинна сплачуватися допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 463 гривен щомісячно, а з 1 жовтня 2007 року - 470 гривень з послідуючим підвищенням у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму до шести років. На підставі викладеного просить визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населе'ння стосовно відмови йому у виплаті допомоги по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виплачувати щомісячно допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала, зазначивши про пропущення позивачем строку звернення до суду, та пояснивши, що рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року скасовано ряд положень Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо обмеження допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, але на протязі 2007 року не було внесено ніяких змін у діюче законодавство. Рішення Конституційного Суду . України від 9 липня 2007 року стосується тільки статей Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" та не може застосовуватися на 2008 рік. У зв'язку зі змінами, внесеними у Закон України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін у деякі законодавчі акти України" з січня 2008 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається відповідно до Закону як не працюючим (застрахованим у системі соціального страхування), так і непрацюючим (незастрахованим). Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлено ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та дорівнює прожитковому мінімуму на дитину віком до шести років, але у п. 23 розділу 11 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 років та внесення змін у деякі законодавчі акти України" внесені зміни у ст. ст. 12, 15, п.3 (Заключних положень) Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", відповідно до якого розмір допомоги складає різницю між: з 1 січня 2008 року 50%, з 1 січня 2009 року - 75 %, з 1 січня 2010 року - 100 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї із рахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше ніж 130 гривень.
Окрім цього фінансування усіх видів соціальної допомоги здійснюється у межах бюджетного року за рахунок коштів державного бюджету. Виплата витрат за 2007 рік не передбачена бюджетами на 2008 рік та 2009 рік. Зобов'язання, взяті розпорядниками бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань, не вважаються бюджетними зобов'язаннями та не підлягають виплаті за рахунок бюджетних коштів.
Вислухавши доводи сторін, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню в силу наступних підстав.
Так, судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження від 2 жовтня 2007 року серія 1-АН № 085021 у ОСОБА_1 26 вересня 2006 року народилася донька ОСОБА_2 (а. с. 10).
З 21 грудня 2007 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Євпаторійської міської ради та отримує допомогу на доньку, до досягнення нею трирічного віку у розмірі за грудень 2007 року - 51 гривні 13 копійок, з 1 січня 2008 року по травень 2009 року у розмірі 144 гривень 10 копійок, що підтверджується довідкою від 27 травня 2009 року № 574, виданою Управлінням праці та соціального захисту населення Євпаторійської міської ради.
На його звернення про виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років, у зв'язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 9 липня 2007 року № 6-рп/ 2007 у листі від 24 квітня 2009 року № 238 -Б/ 01-17 Управлінням праці та соціального захисту населення Євпаторійської міської ради було відмовлено з зв'язку з відсутністю законних підстав.
У ст. 22 Конституції України закріплено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсігу існуючих прав і свобод. Конституцією України, а саме ст. 46, передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, який гарантується загальнообов"язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Відповідно до ст. 56 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік" на 2007 рік допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У ст. 71 п. 14 Закону було зазначено, що на 2007 рік зупинено дію ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", якою передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 у справі 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян дані положення Закону України „ Про державний бюджет України на 2007 рік" були визнані неконституційними. При цьому Конституційний Суд зазначив, що закон про Державний бюджет України як правовий акт, чітко зумовлений поняттям бюджету як плану формування та використання фінансових ресурсів, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших законів України - він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, зокрема і видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення, тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України. При прийнятті закону про Державний бюджет України мають бути дотримані принципи соціальної, правової держави, верховенства права, забезпечена соціальна стабільність, а також збережені пільги, компенсації і гарантії, заробітна плата та пенсії для забезпечення права кожного на достатній життєвий рівень. (ст. 48 Конституції України).
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 у справі № 1-28/2008 щодо предмету та змісту закону про Державний бюджет України був визнаний неконституційним також і п. 23 розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік", яким було регламентовано, що "допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Ст. 152 Конституції України регламентовано, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
На підставі ч. 1 ст. 17 Закону України „Про виконання рішення та застосування практики Європейського Суду з прав людини" суди України застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, Протоколи до неї. та практику Європейського суду як джерело права.
Відповідно до ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції, кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Розглядаючи борги у сенсі поняття „власності", яке міститься у ч. 1 ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції і не обмежено лише власністю на фізичні речі та не залежать від формальної класифікації у національному законодавстві, борги, що становлять майно, можуть також розгля'датися як „майнові права" і, таким чином, як власність.
При розгляді справи „Кечко проти України" (заява № 6334/ 00) Європейський Суд з прав людини зауважив, що в межах свободи дій держави визначити, які соціальні виплати здійснювати своїм громадянам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких коштів шляхом внесення відповідних змін до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає певні соціальні виплати і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цьому, доки відповідні положення є чинними, тому Європейський суд не прийняв до уваги позицію Уряду України про колізію двох нормативних актів - Закону України, відповідно до якого встановлені соціальні виплати . з бюджету і який є діючим, та Закону України „Про Державний бюджет" на відповідний рік, де положення останнього, на думку Уряду України,, превалювали як спеціальний закон. Суд не прийняв до уваги аргумент Уряду України щодо бюджетних .асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Таким чином, оскільки положення Законів України „ Про державний бюджет України на 2007 рік" та „Про Державний бюджет України на 2008 рік" стосовно визначення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визнані неконституційними, є чинними положення ст. 15 ч. 1 Закону України „Про державну допомогу сімьям з дитьми" стосовно того, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
На 2007 рік в силу ст. 62 Закону України „ Про державний бюджет України на 2007 рік" прожитковий мінімум дітей віком до 6 років був визначений: з 1 січня у розмірі 434 гривні, з 1 квітня у розмірі 442 гривні, з 1 жовтня у розмірі 450 гривень.
На 2008 рік як вбачається зі ст. 58 Закону України „ Про державний бюджет України на 2008 рік" прожитковий мінімум дітей віком до 6 років встановлено: з 1 січня у розмірі 526 гривень, з 1 квітня у розмірі 538 гривень, з 1 липня у розмірі 540 гривень, з 1 жовтня у розмірі 557 гривень.
В силу ст. 99 ч. 2 Кодексу адміністративного судочинства України для - звернення до адміністративного суду' за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивач звернувся до суду 30 квітня 2009 року, то б то за межами річного строку звернення. Доказів поважності причини пропуску строку звернення до суду за захистом своїх прав позивач суду не надав.
Таким чином позовні вимоги щодо визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення Євпаторійської міської ради по встановленню -розмірі спірної допомоги, зобов'язання виплачувати щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років підлягають задоволенню за період з квітня 2008 року.
Доводи представника відповідача про відсутність фінансування для здійснення виплат спірної допомоги суд не приймає до уваги, оскільки з огляду на правову позицію Європейського суду з прав людини та положення ч. 1 ст. 58 Конституції України про незворотність дії в часі та інших нормативно-правових актів, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність, реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів та базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України з
Державного бюджету на користь позивача ОСОБА_1 належить стягнути судовий збір у розмірі 3 гривень 40 копійок.
Керуючись ст. ст. 22,46,58,152 Конституції України, ст. ст. 10, 11,71,94, 159, 160,161,162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Євпаторійської міської ради про визнання дій неправомірними та спонукання виплатити щомісячну допомоги по догляду за дитиною -задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Євпаторійської міської ради виплачувати ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років.