Постанова від 08.09.2009 по справі 2-а-919/09

Справа № 2-а-919/09 П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

7 травня 2009 року

Жовтневий районний суд Миколаївської області у складі головуючої судді Царюк Л.М., при секретарю судового засідання - Бітюковій С.В., за участю: позивачки - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Миколаєві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Миколаївської міської ради про стягнення недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління соціальних виплат та компенсацій Ленінського району Департаменту праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Миколаївської міської ради, де просила визнати неправомірними дії відповідача та зобов'язати його виплатити їй недоплачену грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з січня по грудень 2007 року у сумі 4269 грн. 78 коп. та з січня по грудень 2008 року у сумі 4923 грн., а всього 9192 грн. 78 коп.

В судовому засіданні було замінено зазначеного відповідача по справі на Департамент праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Миколаївської міської ради.

В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги та пояснила, що вона перебуває на обліку в Управлінні соціальних виплат і компенсацій Ленінського району Департаменту праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Миколаївської міської ради та одержує допомогу по догляду за сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження до досягнення ним трирічного віку. Однак вказана допомога виплачується не в повному обсязі. Недоплачена сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає за період з січня по грудень 2007 року у сумі 4269 грн. 78 коп. та з січня по грудень 2008 року у сумі 4923 грн., а всього 9192 грн. 78 коп. З вини відповідача вона недоотримала зазначену грошову допомогу, в зв'язку з цим просить визнати дії відповідача неправомірними. Вона звертався до відповідача з приводу здійснення перерахунку та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, але їй було відмовлено. В зв'язку з тим, що відповідач в добровільному порядку не згоден провести перерахунок та виплатити їй вказану грошову допомогу позивачка змушена звернутися до суду з позовом та просить його задовольнити.

Представник відповідача - Департаменту праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Миколаївської міської ради позовні вимоги не визнав в повному обсязі. В своїх запереченням проти позову відповідач зазначив, що на підставі п.22 Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.01р. та відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Відповідно до ч.3 розділу 8 прикінцевих положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з 1 січня 2008 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року щодо неконституційності норм Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» стосується лише державного бюджету на 2007 рік. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 пункт 22 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» не був визнаний неконституційним. Відповідно до п.1 ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна провадити лише за наявності відповідного призначення. На підставі викладеного просила в задоволенні позову відмовити.

Відповідно до довідки наданої відповідачем ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціальних виплат і компенсацій Ленінського району Департаменту праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Миколаївської міської ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с. 9,25).

Як вбачається зі свідоцтва про народження, позивачка має сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження (а.с.10).

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 22.03.01 р. ( надалі Закон) відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік»

від 19 грудня 2006 року № 489-У, зокрема статтею 56 встановлено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі , що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року зазначена стаття Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» визнана такою, що не відповідає Конституції України ( є неконституційною). Це рішення є обов'язковим до виконання на території України.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-У1 від 28 грудня 2007 року внесені зміни в частину першу статті 15 Закону, а саме ця частина викладена в іншій редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Також пункт 3 розділу УШ Прикінцевих положень зазначеного Закону встановлює, що вказана допомога надається у розмірі, що дорівнює різниці між з 1 січня 2008 року - 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Відповідно Рішення Конституційного Суду України 22 травня 2008 року 10-рп/2008 закон про Державний бюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав в обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України. Конституція України у статті 92 визначила сфери, зокрема бюджетну, які мають врегульовуватися виключно законом. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя. Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів.

Таким чином, Конституційний Суд України дійшов до висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав та свобод людини і громадянина.

Враховуючи викладене, проаналізувавши вищезазначені рішення Конституційного суду України, суд прийшов до висновку, що законами України про державні бюджети на 2007 рік та відповідно на 2008 рік обмежено право позивачки на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачене Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», оскільки таке право має безумовний характер та не залежить від розміру доходів отримувача та фінансування з бюджету, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.

Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років згідно з Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» з 1 січня 2007 року - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., а з 1 жовтня - 470 грн. відповідно. Виходячи з цих розмірів та наданих суду розрахунку виплат відповідачем за 2007 рік, недоплачена відповідачем позивачці сума виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період 2007 року складає 4269 грн. 78 коп.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлено прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років з 1 січня - 526 грн; з 1 квітня - 538 грн.; з 1 липня - 540 грн. та з 1 жовтня - 557 грн. Протягом 2008 року позивачка отримувала від відповідача щомісячно допомогу по догляду за дитиною у розмірі 130 грн. Отже з урахуванням наведеного встановленого прожиткового мінімуму та отриманої допомоги по догляду за дитиною, розмір недоплаченої допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку складає - 4923 грн.

Враховуючи викладене, на думку суду, слід визнати неправомірними дії управляння праці та соціального захисту населення Жовтневої районної державної адміністрації Миколаївської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку неправомірними та стягнути за період з січня по грудень 2007 року та з січня по грудень 2008 року на користь позивачки недоплачену зазначену допомогу у сумі 9192 грн. 78 коп.

Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у виді судового збору в розмірі 3 грн. 40 коп. підлягають сплаті на користь позивачки з Державного бюджету України.

Керуючись ст. 159-162 Кодексу Адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Департаменту праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Миколаївської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Стягнути з Департаменту праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Миколаївської міської ради на користь ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з січня по грудень 2007 року у сумі 4269 грн. 78 коп. та з січня по грудень 2008 року у сумі 4923 грн., а всього 9192 ( дев'ять тисяч сто дев'яносто дві) грн. 78 коп.

Судові витрати у виді судового збору в розмірі 3 грн. 40 коп. підлягають сплаті на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена в Одеській апеляційний адміністративний суд через Жовтневий районний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Л.Царюк