Рішення від 24.02.2016 по справі 916/4906/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" лютого 2016 р.Справа № 916/4906/15

За позовом: Державного підприємства „Адміністрація морських портів України” в особі Філії „Октябрьск” ДП „АМПУ”

до відповідача: Державного підприємства „Державний проектно-вишукувальний та науково-дослідний інститут морського транспорту „Чорноморндіпроект”

про зобов'язання виконати умови договору

Суддя Малярчук І.А.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 16.12.2015р.

від відповідача: ОСОБА_2, довіреність №179 від 11.01.2016р.

В судовому засіданні 24.02.2016р. приймали участь представники:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 16.12.2015р.

від відповідача: ОСОБА_2, довіреність №179 від 11.01.2016р.

Суть спору: про зобов'язання ДП „Державний проектно-вишукувальний та науково-дослідний інститут морського транспорту „Чорноморндіпроект” виконати умови договору №53-В-ФОК-15 від 09.06.2015р. в частині передбаченій, п.2.1.3. договору, п.1 додаткових вимог Технічного завдання (додаток №1 до договору), третьому етапі Календарного плану виконання робіт (додаток №3 до договору), шляхом отримання погодження ОВНС від Міністерства екології та природних ресурсів України у вигляді дозволу на проведення експлуатаційного днопоглиблення операційних акваторій причалів, водних підходів до них, поглибленого району з якірною стоянкою №363 спеціалізованого морського порту „Октябрьск”.

Позивач позовні вимоги підтримує, в їх обґрунтування зазначає, що 09.06.2015р. між сторонами спору було укладено договір, згідно з умовами якого відповідач зобов'язався надати позивачу послуги з розробки оцінки впливу на навколишнє природне середовище (ОВНС) під час виконання експлуатаційного днопоглиблення операційних акваторій причалів, водних підходів до них, поглибленого району з якірною стоянкою №363 спеціалізованого морського порту „Октябрьск” у відповідності до погоджених сторонами Технічного завдання, Календарного плану виконання робіт. Позивач вказує, що завершивши два етапи робіт за договором, відповідач безпідставно відмовився виконувати роботи, що передбачені третім етапом, а саме, отримання погодження від Мінприроди на виконання експлуатаційного днопоглиблення.

Відповідач проти позову заперечує, подав відзив на позов від 25.12.2015р. за вх.№32782/15, вказуючи про те, що умовами договору його не було зобов'язано отримувати дозвіл на вчинення днопоглиблювальних робіт, а лише погодження. При цьому, у зв'язку зі змінами у законодавстві отримання погодження технічної документації із днопоглиблювальних робіт не є обов'язковим, у зв'язку з чим, на думку відповідача, позов задоволенню не підлягає.

Клопотання позивача від 28.12.2015р. за вх.№32794/ про відкладення розгляду справи, від 12.01.2016р. за вх.№515/16 про долучення документів до матеріалів справи були судом задоволені.

Ухвалою суду від 09.02.2016р., за клопотанням сторін від 09.02.2016р. за вх.№2-653/16, згідно ч.3 ст.69 ГПК України, строк розгляду справи продовжено до 25.02.2016р.

У судовому засіданні 09.02.2016р. оголошувалась перерва до 24.02.2016р. у відповідності до вимог ст.77 ГПК України, за умови присутності у засіданні представників обох сторін.

Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, оцінивши пояснення представників сторін та їх правову позицію, суд встановив наступне:

09.06.2015р. між Державним підприємством „Адміністрація морських портів України” в особі Філії „Октябрьск” ДП „АМПУ” (замовник) та ДП „Державний проектно-вишукувальний та науково-дослідний інститут морського транспорту „Чорноморндіпроект” (виконавець) було укладено договір №53-В-ФОК-15 про надання послуг, згідно з яким в порядку та на умовах, визначених цим договором, виконавець зобов'язується надати замовнику послуги з розробки оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС) під час виконання експлуатаційного днопоглиблення операційних акваторій причалів, водних підходів до них, поглибленого району з якірною стоянкою №363 спеціалізованого морського порту „Октябрьск” у відповідності до Технічного завдання (додаток №1, який є невід'ємною частиною договору), та згідно Календарного плану (додаток №3, який є невід'ємною частиною договору), а замовник зобов'язується прийняти і оплатити на умовах даного договору такі послуги Склад і зміст матеріалів ОВНС при проведенні експлуатаційних днопоглиблювальних робіт повинні відповдати вимогам ДБН А2.2-1-2003. Матеріали ОВНС повинні бути погоджені у встановленому законодавством порядку, а саме, погоджені з органами місцевого самоврядування, Держводагентством, Держземагентством, Держрибагентством, Мінприроди за участю замовника. Термін надання послуг 120 календарних днів з дати підписання сторонами договору. Строк дії договору до 31.12.2015р., але у будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань (п.п.1.1., 1.5., 2.1.3., 4.1., 8.1. договору).

До договору №53-В-ФОК-15 від 09.06.2015р. сторони підписали Технічне завдання до предмету закупівлі, Кошторис, Календарний план виконання робіт, в яких сторони передбачили третім етапом виконання робіт погодження ОВНС з органами місцевого самоврядування, Держводагентством, Держрибагентством, Мінприроди за участю замовника та визначили, що його виконання має тривати 60 календарних днів, але загалом не перевищувати 120 календарних днів від дати укладання договору.

На підтвердження виконання відповідачем першого та другого етапів робіт за договором №53-В-ФОК-15 від 09.06.2015р. та їх оплати позивачем до справи подано акти здачі-приймання №2 від 05.08.2015р., №1 від 19.06.2015р., рахунки-фактури №СФ-0001720 від 05.08.2015р., №СФ-0001676 від 19.06.2015р., накладні №07-08 від 07.08.2015р., №19-06 від 19.06.2015р., платіжні доручення №1311 від 03.07.2015р., №1501 від 18.08.2015р., виписки по рахунку від 03.07.2015р., від 18.08.2015р.

Так, згідно листа Державного агентства водних ресурсів України №П14-11/1128/1 від 26.10.2015р. повернуто без погодження скерований відповідачем ОВНС „Експлуатаційне днопоглиблення операційних акваторій причалів, водних підходів до них, поглибленого району з якірною стоянкою №363 спеціалізованого морського порту „Октябрьск” з підстав того, що чинне законодавство не передбачає погодження матеріалів щодо оцінки впливу на навколишнє природне середовище Держводагентством.

Листами №П14-11/1089 від 08.10.2015р., №ГИП2-8/1457 від 02.11.2015р., №Ю1-10/1566 від 26.11.2015р. відповідач повідомляв позивача про зміни у законодавстві щодо відміни обов'язкового погодження проведення робіт, пов'язаних з експлуатаційним днопоглибленням, у зв'язку з чим з метою недопущення безпідставного витрачання державних коштів запропонував зменшити обсяг закупівлі, передбачений договором №53-В-ФОК-15 від 09.06.2015р., виключивши з нього вартість отримання виконавцем погоджень, про що підписати відповідну додаткову угоду.

На вказану пропозицію відповідача щодо зміни обсягів закупівлі позивач листами №3/1.15/1-5-1780 від 22.10.2015р., №3/1-15/15-1-871 від 06.11.2015р. відмовив з посиланням на відсутність причин для зміни договору, вказуючи відповідачу на обов'язок виконувати взяті на себе зобов'язання за договором в обумовлені ним строки.

Проаналізувавши наявні в матеріалах справи документи, подані сторонами докази та викладені ними правові позиції, суд вважає заявлені позивачем позовні вимоги про зобов'язання ДП „Державний проектно-вишукувальний та науково-дослідний інститут морського транспорту „Чорноморндіпроект” виконати умови договору №53-В-ФОК-15 від 09.06.2015р. в частині передбаченій, п.2.1.3. договору, п.1 додаткових вимог Технічного завдання (додаток №1 до договору), третьому етапі Календарного плану виконання робіт (додаток №3 до договору), шляхом отримання погодження ОВНС від Міністерства екології та природних ресурсів України у вигляді дозволу на проведення експлуатаційного днопоглиблення операційних акваторій причалів, водних підходів до них, поглибленого району з якірною стоянкою №363 спеціалізованого морського порту „Октябрьск” - неправомірними, необґрунтованими, такими, що невідповідають дійсним обставинам справи з огляду на наступні положення законодавства.

Відповідно до п.1 ст.901 Цивільного кодексу України, де визначено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (п.1 ст.903 Цивільного Кодексу України).

Положеннями ч.1 ст.530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а при відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Відповідно до ч.1 ст.610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Положеннями абз.6, 7, 8 п.5 Порядку видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду”, затвердженого Постановою КМУ №577 від 12.07.2005р. (зі змінами, внесеними Постановою КМУ №574 від 30.07.2015р.) встановлено, що у разі проведення на землях водного фонду робіт, пов'язаних з експлуатаційним днопоглибленням на внутрішніх підхідних, судноплавних каналах та портових акваторіях, з метою підтримання заданих навігаційних габаритів суб'єкт господарювання для отримання дозволу подає разом із заявою завірені в установленому порядку: копії статуту (положення); копії паспорта акваторії та/або судноплавного, внутрішнього підхідного каналу; дані останніх контрольних промірів глибин з обґрунтуванням (розрахунком) обсягів днопоглиблювальних робіт; матеріали щодо оцінки впливу на навколишнє природне середовище. Роботи на землях водного фонду, пов'язані з експлуатаційним днопоглибленням на внутрішніх підхідних, судноплавних каналах та портових акваторіях, проводяться на підставі дозволу, який видається один раз на весь період експлуатації внутрішніх підхідних, судноплавних каналів та портових акваторій за умови незмінності технічних характеристик акваторії порту, внутрішнього підхідного, судноплавного каналу, визначених паспортом, технологічних рішень та умов виконання робіт. Питання щодо видачі дозволу на проведення робіт, пов'язаних з експлуатаційним днопоглибленням на внутрішніх підхідних, судноплавних каналах та портових акваторіях, не потребує погоджень, передбачених абзацом п'ятим цього пункту.

Згідно з абз.1, 4 п.5 Порядку видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду”, затвердженого Постановою КМУ №577 від 12.07.2005р. (зі змінами, внесеними Постановою КМУ №574 від 30.07.2015р.) для отримання дозволу суб'єкт господарювання подає заяву до відповідного органу, уповноваженого його видавати. До заяви додаються: проект на проведення робіт на землях водного фонду, що містить розділ про оцінку впливу на навколишнє природне середовище (крім проведення робіт, пов'язаних з експлуатаційним днопоглибленням на внутрішніх підхідних, судноплавних каналах та портових акваторіях, з метою підтримання заданих навігаційних габаритів), погоджений з Мінприроди, Держводагентством та Держгеонадрами.

Так, п.8 Порядку видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду”, затвердженого Постановою КМУ №577 від 12.07.2005р. (зі змінами, внесеними Постановою КМУ №574 від 30.07.2015р.) визначає, що видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

За положеннями абз.4 ч.1 ст.1 Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Відповідно до п.16 Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, затвердженого Законом України „Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності”, передбачає дозвіл на днопоглиблювальні роботи, прокладання кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду.

Згідно Технічного завдання та Календарного плану виконання робіт, п.п.1.5., 2.1.3. договору №53-В-ФОК-15 від 09.06.2015р. відповідач взяв на себе обов'язок виконати третій етап робіт - погодження ОВНС з органами місцевого самоврядування, Держводагентством, Держрибагентством, Мінприроди за участю замовника. Сторони підтверджують, що відповідачем не виконано третій етап робіт щодо погодження розробленого останнім ОВНС з Міністерством екології та природних ресурсів України.

30.07.2015р. до початку терміну виконання відповідачем третього етапу робіт Постановою КМУ №574 внесено зміни до „Порядку видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду”, затвердженого Постановою КМУ №577 від 12.07.2005р., та визначено, що видача дозволу на днопоглиблювальні роботи на внутрішніх підхідних, судноплавних каналах та портових акваторіях не потребує отримання погоджень Мінприроди, Держводагентством та Держгеонадрами. Як вбачається із абз.4 ч.1 ст.1 Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" дозвіл і погодження є окремими документами дозвільного характеру, отже відсутні підстави для їх ототожнення.

Проаналізоване законодавство не передбачає погоджень ОВНС на днопоглиблювальні роботи чи погоджень шляхом отримання дозволу.

Отже, за таких обставин, відповідач не може бути примушений до виконання дій, що не належать до числа його обов'язків, які визначені №53-В-ФОК-15 від 09.06.2015р., а саме, отримання дозволу на днопоглиблювальні роботи не може бути покладене на відповідача. Крім того, суд зауважує, що зміни в п.5 Порядку видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду”, затвердженого Постановою КМУ №577 від 12.07.2005р. унеможливлюють виконання відповідачем умов договору щодо отримання погодження ОВНС, оскільки таке після 30.07.2015р. не вимагається. Враховуючи викладене, суд повністю відмовляє позивачу у задоволенні позову про зобов'язання ДП „Державний проектно-вишукувальний та науково-дослідний інститут морського транспорту „Чорноморндіпроект” виконати умови договору №53-В-ФОК-15 від 09.06.2015р. в частині передбаченій, п.2.1.3. договору, п.1 додаткових вимог Технічного завдання (додаток №1 до договору), третьому етапі Календарного плану виконання робіт (додаток №3 до договору), шляхом отримання погодження ОВНС від Міністерства екології та природних ресурсів України у вигляді дозволу на проведення експлуатаційного днопоглиблення операційних акваторій причалів, водних підходів до них, поглибленого району з якірною стоянкою №363 спеціалізованого морського порту „Октябрьск”.

Згідно ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст.43 ГПК України).

За таких обставин, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог ДП „Адміністрація морських портів України” в особі Філії „Октябрьск” ДП „АМПУ” за їх недоведеністю та необгрунтованістю.

Згідно ст.ст.44, 49 ГПК України судовий збір в сумі 1218 грн. відноситься за рахунок позивача.

Керуючись ст. ст. 49, 82- 85 ГПК України суд, -

ВИРІШИВ:

1. Відмовити у задоволенні позову Державного підприємства „Адміністрація морських портів України” в особі Філії „Октябрьск” ДП „АМПУ” повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст. 85 ГПК України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Наказ видати згідно зі ст. 116 ГПК України.

Повний текст рішення складено 26 лютого 2016 р.

Суддя І.А. Малярчук