донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
22.02.2016 справа №12/5009/1801/11
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддівМ'ясищева А.М. Сгара Е.В., Склярук О.І.
при секретарі: за участю представників сторін: від скаржника: від кредиторів: від боржника: прокурор: розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу на ухвалу господарського судуКалмиковій О.О. не з'явився не з'явилися не з'явився Хряк О.О. за посвідченням Запорізької міської ради Запорізької області
від у справі29.10.2015р. №12/5009/1801/11
за заявою кредитора до Публічного акціонерного товариства "Український графіт" м. Запоріжжя Відкритого акціонерного товариства "Вуглецевий композит" м. Запоріжжя
пробанкрутство
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 29.10.2015р. по справі №12/5009/1801/11 (суддя А.В. Дьоміна) скаргу ліквідатора ВАТ "Вуглецевий композит" м. Запоріжжя задоволено. Визнано бездіяльність Запорізької міської ради з неприйняття рішення стосовно подальшого використання захисної споруди (сховище інв. №1011502/1; обліковий номер захисної споруди 28098) та дизеля-генератора ДГМА - 25/3 інв. № 1120503, які є державною власністю і не увійшли до статутного капіталу ВАТ "Вуглецевий композит" під час приватизації - неправомірними. Зобов'язано Запорізьку міську раду у найкоротші строки прийняти рішення стосовно подальшого використання захисної споруди (сховище інв. №1011502/1; обліковий номер захисної споруди 28098) та дизеля-генератора ДГМА - 25/3 інв. №1120503, які є державною власністю і не увійшли до статутного капіталу ВАТ "Вуглецевий композит", 69600, м. Запоріжжя, Північне шосе, 31-А, МСП-982; код за ЄДРПОУ 24516317 під час приватизації.
Ухвала господарського суду Запорізької області по справі №12/5009/1801/11 від 29.10.2015р. мотивована тим, що ліквідатором вживались заходи щодо прийняття Запорізькою міською радою рішення стосовно подальшого використання зазначеної захисної споруди та дизеля-генератора, а саме, арбітражний керуючий направляв листи - звернення до голови Запорізької міської ради, Запорізької обласної державної адміністрації, Фонду державного майна, Регіонального фонду державного майна України по Запорізькій області. Однак, зазначені звернення ніяких результатів не дали. Звернення ліквідатора ВАТ "Вуглецевий композит" м. Запоріжжя до міського голови м. Запоріжжя з листом №01/46 в якому він просив повідомити чи приймалось органами місцевого самоврядування м. Запоріжжя рішення про подальше використання захисної споруди (сховище інв. №1011502/1; обліковий номер захисної споруди 28098) та дизель-генератора ДГМА - 25/3 інв. №1120503 у зв'язку з банкрутством (ліквідацією) ВАТ "Вуглецевий композит" м. Запоріжжя, на балансі якого перебувають зазначені вище захисні споруди Департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради по суті не відповів. Питання щодо передачі захисних споруд неодноразово обговорювалось на засіданнях комітету кредиторів підприємства - банкрута. Комітетом кредиторів неодноразово приймались рішення щодо звернень до відповідних інстанцій, однак чисельні звернення жодних позитивних зрушень не дали.
Оскільки в порушення ч.2 п.26 ст.19 Кодексу цивільного захисту населення орган місцевого самоврядування - Запорізька міська рада не прийняла жодного рішення стосовно подальшого використання захисних споруд (сховище інв. №1011502/1; обліковий номер захисної споруди 28098) та дизель-генератора ДГМА - 25/3 інв. №1120503, які не увійшли до статутного капіталу банкрута під час приватизації, господарський суд дійшов до висновку, що скарга ліквідатора є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Оскаржуючи ухвалу господарського суду Запорізької області від 29.10.2015р. по справі №12/5009/1801/11 Запорізька міська рада просить скасувати її та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені скарги ліквідатора ВАТ "Вуглецевий композит" м. Запоріжжя. При цьому посилається на те, що судом при винесені ухвали порушені та невірно застосовані норми матеріального та процесуального права. Відповідно до ч.2 п.26 ст.19 Кодексу цивільного захисту населення, до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить, зокрема, прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності у разі банкрутства (ліквідації) суб'єкта господарювання, на балансі якого воно перебуває, та безхазяйних захисних споруд. Однак, відповідно з Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача на безоплатній основі майна права державної власності до комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя здійснюється наступним чином. Згідно ст. 2 вказаного Закону об'єктом передачі з державної у комунальну власність не можуть бути об'єкти, право власності на які не зареєстровано в установленому законом порядку. Ініціатива щодо передачі об'єктів права державної власності може входити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном (ст.3 вказаного Закону). Ст.6 вищезазначеного Закону приписує, що передача об'єктів здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі. Утворює комісію з питань передачі об'єктів та призначає її голову виконавчий орган відповідної ради у разі передачі об'єктів у комунальну власність територіальної громади міста, а не міська рада. У п.27 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 №253 "Про затвердження Порядку використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб" визначено, що питання щодо подальшого використання захисної споруди у разі банкрутства (ліквідації) підприємства, на балансі якого вона перебуває, вирішує комісія з питань подальшого використання захисної споруди, утворена місцевою держадміністрацією за ініціативою уповноваженого органу управління. До складу комісії входять представники уповноваженого органу управління, територіального органу МНС, відповідного структурного підрозділу місцевої держадміністрації та підприємств. Комісія разом з розпорядником майна, керуючим санацією чи ліквідатором готує пропозиції щодо подальшого використання захисної споруди та вжиття заходів до її збереження та утримання в належному стані. Відповідно до висновків комісії уповноважений орган управління забезпечує виконання рішення комісії згідно із законодавством. Координацією дій державних органів, відповідальність за виконання такого рішення, здійснює МНС або його відповідний територіальний орган. Згідно п.30 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2009р. №253 визначено, що цілісні майнові комплекси підприємств, житлові будинки, інше нерухоме майно передаються з державної у комунальну власність, разом із захисними спорудами, які перебувають у їх складі, без зміни їх функціонального призначення. Сховище разом з дизель - генератором входить до цілісного майнового комплексу підприємства і відокремлення їх від комплексу є недоцільним. Враховуючи наведене, судом порушені норми діючого законодавства України, що є підставою для скасування ухвали господарського суду Запорізької області по справі №12/5009/1801/11 від 29.10.2015р.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення прокурора у справі, судова колегія встановила.
Постановою господарського суду Запорізької області від 27.02.2013р. ВАТ "Вуглецевий композит" м.Запоріжжя визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Іщенка Д.В.
Ліквідатор ВАТ "Вуглецевий композит" м. Запоріжжя 06.07.2015р. та 22.07.2015. звернувся до господарського суду Запорізької області зі скаргами на бездіяльність Запорізької міської ради з питань неприйняття рішення про подальше використання державної захисної споруди та дизеля-генератора (обліковий №28098), які не увійшли до статутного капіталу ВАТ "Вуглецевий композит" м. Запоріжжя під час приватизації.
З матеріалів справи вбачається, що на балансі банкрута - ВАТ "Вуглецевий композит" м. Запоріжжя обліковується державне майно, а саме: захисна споруда (сховище інв.№1011502/1; обліковий номер захисної споруди 28098) та дизель генератор ДГМА-25/3 інв.№1120503 (який по суті є приналежністю головної речі - сховища), які не увійшли до статутного капіталу банкрута під час приватизації.
Відповідно до частини 2 п. 26 статті 19 Кодексу цивільного захисту населення, до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить зокрема, прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності у разі банкрутства (ліквідації) суб'єкта господарювання, на балансі якого вона перебуває, та безхазяйних захисних споруд.
Ліквідатором вживались заходи щодо прийняття Запорізькою міської радою рішення стосовно подальшого використання зазначеної захисної споруди та дизеля-генератора, а саме арбітражним керуючим до голови Запорізької міської ради, Запорізької обласної державної адміністрації, Фонду державного майна України, Регіонального фонду державного майна України по Запорізькій області направлялись листи-звернення.
Втім, зазначені звернення жодних позитивних зрушень не дали.
Ліквідатор ВАТ "Вуглецевий композит" м. Запоріжжя у листі №01/46 від 20.05.2015р. звернувся до міського голови м. Запоріжжя Сіна О.Ч. в якому просив повідомити чи приймалось органами місцевого самоврядування м. Запоріжжя рішення про подальше використання захисної споруди (сховище інв.№1011502/1; обліковий номер захисної споруди 28098) та дизель генератор ДГМА-25/3 інв.№1120503 у зв'язку з банкрутством (ліквідацією) ВАТ "Вуглецевий композит", на балансі якого перебувають зазначені вище захисні споруди.
Департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради у листі від 15.06.2015 №2317/01/01-07/3671 не відповів по суті щодо наявності чи відсутності відповідного рішення органу місцевого самоврядування стосовно подальшого використання захисних споруд, натомість зазначив, що дане питання необхідно вирішувати з РВ ФДМУ по Запорізькій області.
Також питання щодо передачі захисних споруд обговорювалось на засіданнях комітету кредиторів підприємства-банкрута (протоколи комітету кредиторів № 12 від 23.01.2014, № 13 від 27.02.2014, № 16 від 28.05.2014, № 17 від 23.06.2014, № 13 від 25.07.2014, № 19 від 18.08.2014, № 24 від 29.01.2015, № 25 від 26.03.2015, № 27 від 09.06.2015). Як наслідок комітет кредиторів приймав чисельні рішення щодо звернень до відповідних інстанцій: меру м. Запоріжжя, РВ ФДМУ, ФДМУ (м. Київ), Запорізьку обласну державну адміністрацію.
Втім, зазначені чисельні звернення жодних позитивних зрушень не дали, у зв'язку з чим 09.06.2015. комітет кредиторів ВАТ "Вуглецевий композит" (протокол №27) зобов'язав ліквідатора звернутись до суду із зазначеного питання.
Оскільки в порушення ч. 2 п. 26 ст.19 Кодексу цивільного захисту населення орган місцевого самоврядування - Запорізька міська рада не прийняла жодного рішення стосовно подальшого використання захисних споруд (сховище інв.№1011502/1; обліковий номер захисної споруди 28098) та дизель генератор ДГМА-25/3 інв.№1120503, які не увійшли до статутного капіталу банкрута під час приватизації, господарський суд скаргу ліквідатора обґрунтовано визнав такою, що підлягає задоволенню.
Посилання скаржника на те, що оскаржувана ухвала не відповідає приписам Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" та вимогам Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 №253 "Про затвердження Порядку використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб" не може бути прийнято до уваги, оскільки в порушення приписів ч. 2 п. 26 ст. 19 Кодексу цивільного захисту населення орган місцевого самоврядування - Запорізька міська рада не прийняла жодного рішення стосовно подальшого використання захисних споруд
З огляду на наведене ухвала господарського суду відповідає матеріалам справи, приписам чинного законодавства та не підлягає скасуванню.
Керуючись ст. 103,104,105, 106 ГПК України, судова колегія,-
Ухвалу господарського суду Запорізької області від 29.10.2015р. у справі №12/5009/1801/11 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Головуючий А.М. М'ясищев
Судді Е.В. Сгара
О.І. Склярук
Надруковано 22 прим.:
1 прим.- скаржнику
1 прим. - ліквідатору
15 прим. - кредиторам
1 прим. - банкруту
2 прим. - прокуратурі
1 прим. - у справу
1 прим. - ДАГС