Справа № 3-505/16
№760/526/16-п
29 січня 2016 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Оксюта Т.Г., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 (ОСОБА_1) адреса: АДРЕСА_1,
за ст. 473 МК України, -
13.01.2016 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 (ОСОБА_1) адреса: АДРЕСА_1, за порушення митних правил.
Відповідно до протоколу №0005/10000/16 про порушення митних правил від 05.01.2016 року, 04.01.2016 року в зону діяльності Київської міської митниці ДФС України до зони митного контролю ТОВ «Елін ЛТД», надійшло міжнародне експрес-відправлення, за міжнародним транспортним документом (авіа-накладна) № 806011407301 від 29.12.2015 року на адресу гр. ОСОБА_2, АДРЕСА_2.
Згідно інформації зазначеної в міжнародному транспортному документі НОМЕР_1 від 29.12.2015 року, МЕВ надійшло від гр. ОСОБА_1 (ОСОБА_1) адреса: АДРЕСА_1.
При митному огляді МЕВ посадовою особою митниці, серед заявлених документів у фірмовому конверті (Fedex) у відправленні виявлено іноземну валюту в сумі 100 Євро а саме: 1 (одна) банкнота номіналом 100 Євро № ХО 2307282707, без оголошеної цінності.
Тобто, у діях відправника міжнародного експрес-відправлення, гр. ОСОБА_1 (ОСОБА_1) наявні ознаки порушення митних правил передбачені ст.473 Митного кодексу України, а саме: пересилання у міжнародних експрес-відправленнях валютних коштів, заборонених до такого пересилання.
Гр. ОСОБА_1 (ОСОБА_1) в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся.
Представник Київської міської митниці ДФС у судовому засіданні пояснила, що гр. ОСОБА_1 (ОСОБА_1) порушив митні правила, у зв'язку з чим щодо останнього складено протокол про порушення митних правил №0005/10000/15 за ст. 473 МК України. Зазначила, що гр. ОСОБА_1 (ОСОБА_1) пересилав у міжнародних поштових відправленнях товари, заборонені до такого пересилання.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, розглянувши отримані матеріали, вбачається наступне.
Встановлено, що 04.01.2016 року в зону діяльності Київської міської митниці ДФС України до зони митного контролю ТОВ «Елін ЛТД», надійшло міжнародне експрес-відправлення, за міжнародним транспортним документом (авіа-накладна) № 806011407301 від 29.12.2015 року на адресу гр. ОСОБА_2, АДРЕСА_2.
Згідно інформації зазначеної в міжнародному транспортному документі НОМЕР_1 від 29.12.2015 року, МЕВ надійшло від гр. ОСОБА_1 (ОСОБА_1) адреса: АДРЕСА_1.
При митному огляді МЕВ посадовою особою митниці, серед заявлених документів у фірмовому конверті (Fedex) у відправленні виявлено іноземну валюту в сумі 100 Євро а саме: 1 (одна) банкнота номіналом 100 Євро № ХО 2307282707, без оголошеної цінності.
Тобто, у діях відправника міжнародного експрес-відправлення, гр. ОСОБА_1 (ОСОБА_1) наявні ознаки порушення митних правил передбачені ст.473 Митного кодексу України, а саме: пересилання у міжнародних експрес-відправленнях валютних коштів, заборонених до такого пересилання.
05.01.2016 року стосовно гр. ОСОБА_1 (ОСОБА_1) складено протокол про порушення митних правил № 0005/10000/16 за ст. 473 МК України за пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання.
Пунктом 31 статті 4 Митного кодексу України визначено: « міжнародні поштові відправлення - упаковані та оформлені відповідно до вимог актів Всесвітнього поштового союзу та Правил надання послуг поштового зв'язку листи, поштові картки, бандеролі, спеціальні мішки з позначкою "М", дрібні пакети, відправлення з оголошеною цінністю, поштові посилки, згруповані поштові відправлення з позначкою "Консигнація", відправлення міжнародної прискореної пошти "EMS", які приймаються для пересилання за межі України, доставляються в Україну або переміщуються через територію України транзитом операторами поштового зв'язку».
Пунктом 30 частини 1 статті 4 Митного кодексу України визначено, що міжнародний транспортний документ - це номерний товаросупровідний документ, який є договором на перевезення кожного окремого міжнародного експрес-відправлення.
Частиною 3 статті 197 Митного кодексу України встановлені обмеження щодо ввезення на митну територію України валютних цінностей, а також порядок переміщення їх через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей (зокрема, визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню), можуть встановлюватися Національним банком України.
Інструкцією про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, яка затверджена Постановою Правління Національного банку України від 27.05.2008 № 148 «Про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України», встановлено, що готівку дозволяється пересилати в Україну в міжнародних поштових відправленнях з оголошеною цінністю.
Відповідно до вимог Всесвітньої поштової конвенції (Женева, 2008), п 6 статті 15. «Відправлення, що не допускаються. Заборони» серед іншого:
«6. Монети, банківські білети й інші дорогоцінні предмети;
6.1 Забороняється вкладати монети, банківські білети, банкноти чи будь-які цінні папери на пред'явника, дорожні чеки, платину, золото чи срібло у виробах чи в необробленому вигляді, дорогоцінні камені, ювелірні вироби та інші дорогоцінні предмети.
6.1.1 У відправлення письмової кореспонденції без оголошеної цінності;
6.1.2 у посилках без оголошеної цінності.»
Відповідно до ч.1 ст. 235 Митного кодексу України, забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях:
- товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території (п.1.1).
Відповідно до ч.2 ст. 235 Митного кодексу України, забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку.
Статтею 473 МК України передбачена відповідальність за пересилання через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання актами Всесвітнього поштового союзу.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
З огляду на наведене, в діях гр. ОСОБА_1 (ОСОБА_1) наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 473 МК України.
Таким чином враховуючи, що безпосереднім предметом правопорушення митних правил є товар, що не заявлений у митній декларації, а тому суд вважає за необхідне застосувати до гр. ОСОБА_1 (ОСОБА_1) адміністративне стягнення у виді конфіскації безпосереднього предмету порушення митних правил.
Керуючись статтями 235, 236, 257, 458, 473, 527-529 МК України, статтями 283, 284, 294 КпАП України,
Гр. ОСОБА_1 (ОСОБА_1) визнати винним у порушенні митних правил, передбачених статтею 473 Митного Кодексу України.
Накласти на гр. ОСОБА_1 (ОСОБА_1) адміністративне стягнення у вигляді конфіскації товарів, не заявлених у митній декларації, а саме 100 Євро: 1 (одна) банкнота номіналом 100 Євро № ХО 2307282707, без оголошеної цінності.
Стягнути з гр. ОСОБА_1 (ОСОБА_1) на користь держави судовий збір в сумі 275,60 грн.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду міста Києва через районний суд, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя