ун. № 759/18567/15-а
пр. № 2-а/759/34/16
26 січня 2016 року м. Київ
Святошинський районний суд м. Києва
у складі: головуючого судді Ул'яновської О.В.,
за участю: секретаря Бандури Н.О.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду у Святошинському районі м. Києва про перерахунок пенсії,
У грудні 2015 р. позивач звернулася до суду із зазначеним позовом, просить суд визнати дії відповідача протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача, починаючи з 18.06.2013 р.; зобов'язати УПФ України у Святошинському районі м. Києва провести перерахунок пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону від 16.12.1993 р.) з 18.06.2013 р. у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці №17.1-1/935 від 17.06.2013 р. (інші виплати), а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побітових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення; зобов'язати відповідача провести виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону від 16.12.1993 р.) з 18.06.2013 р. у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці №17.1-1/935 від 17.06.2013 р. (інші виплати), а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побітових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення, посилаючись на ті підстави, що відповідачем не включено до складу заробітної плати при обчисленні розміру пенсії державного службовця інші складові заробітної плати, які одержувала позивачка у період її роботи і які визначені у довідці за №17.1-1/935 від 17.06.2013 р. з якої сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та при призначенні пенсії державного службовця ці складові заробітної плати не були враховані.
Позивач та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надавши до суду заперечення в яких зазначив, що під час розрахунку пенсії не враховувалася графа «Інші виплати», що міститься у довідці №17.1-1/935 від 17.06.2013 р., оскільки законодавством не передбачено урахування заробітної плати «Інші виплати» крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача розглянувши подані документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступного.
Відповідно до вимог ст. 99, 100 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами.
Позивачка ОСОБА_1 25.11.2015 р. звернулася до УПФ України у Святошинському району м. Києва із заявою про проведення їй перерахунку призначеної песії з урахуванням «Інших виплат», однак її було відмовлено (а.с. 6, 7).
Судом встановлено, що останнім місцем роботи позивачки є Адміністрація Президента України де займала посаду завідувач сектору (а.с. 11).
ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України у Святошинському районі м. Києва з 18.06.2013 р. та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.7).
Пенсія розрахована в розмірі 80 % від суми посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених Законом України «Про державну службу».
Згідно постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 р. №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду м. Києва по справах № 2а-8893/12/2670, №2a-4753/09/2670» затверджено нову форму довідки про заробітну плату державних службовців, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону про держслужбу, до якої включено колонку «інші виплати».
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого» , за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Положеннями ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Приписами ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Зі змісту довідки за №17.1-1/935 від 17.06.2013 р. вбачається, що до «Інших виплат» включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань(а.с.10).
Аналізуючи вищевикладені положення, суд дійшов висновку, що матеріальна допомога входила до системи оплати праці державного службовця.
Поряд з цим, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Приписами абз. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» закріплено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Положеннями ч. 2 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15 і 17 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до абз. 7 п. 2 ч. 3 ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» персональна облікова картка застрахованої особи повинна містити такі відомості: частина персональної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід) та розмір сплачених страхових внесків: сума заробітної плати (грошового забезпечення, доходу), з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць.
Крім того, приписами ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Приписами ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» закріплено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Виходячи з аналізу вищезазначених норм, матеріальна допомога, яка не включаються до складу заробітної плати державного службовця згідно Закону України «Про державну службу», повинна враховуватися відповідачем при обчисленні розміру пенсії позивачки.
Аналогічна позиція викладена у рішенні Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11 та рішенні Вищого адміністративного суду України від 16.05.2014 року у справі № К/800/26440/14.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що норми Закону України «Про державну службу» щодо спірних відносин є загальними, у той час як перевагу мають спеціальні норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про пенсійне забезпечення», якими визначаються виплати (доходи) для обчислення пенсії.
Згідно абз. 1 ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи позивачка 25.11.2015 р. звернулася до відповідача із заявою та підтверджуючою довідкою за перерахунком пенсії у зв'язку з виникненням права на її підвищення після 15 числа, а тому перерахунок пенсії позивача підлягає з 01.12.2015 р.
Оцінюючи зібрані докази в їх сукупності суд приходить до висновку, що відповідачем безпідставно було відмовлено у здійсненні позивачеві перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
З огляду на положення ст. 162 КАСУ адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконним рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю. Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд повинен визнати такі дії незаконними та зобов'язати відповідача включити в розрахунок розміру пенсії складові заробітної плати.
Керуючись, ст. ст. Закону України «Про оплату праці»; Закону України «Про пенсійне забезпечення»; Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»; Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; Закону України «Про державну службу»; ст. ст.158-164, 167 КАС України, суд,-
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду у Святошинському районі м. Києва про перерахунок пенсії задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду у Святошинському районі м. Києва протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, починаючи з 18.06.2013 р.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду у Святошинському районі м. Києва провести перерахунок пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону від 16.12.1993 р.) з 01.12.2015 р. у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці №17.1-1/935 від 17.06.2013 р. (інші виплати), а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побітових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду у Святошинському районі м. Києва провести виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону від 16.12.1993 р.) з 01.12.2015 р. у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці №17.1-1/935 від 17.06.2013 р. (інші виплати), а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побітових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення.
Постанова суду може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через Святошинський районний суд м.Києва в десятиденний строк з дня її проголошення або в порядку ч.3 ст.160 КАС України.
Суддя: